OFFICIELLA TÄVLINGS-RESULTAT 2013
Agility/Lydnad/Rallylydnad
/Bruks/Viltspår etc

För UTSTÄLLNINGSRESULTAT hänvisas till dogshow.se
(extern länk)

Ange: hundens + förarens /ägarens namn.
Ort, datum, klass samt Ert resultat
 gärna även en bild på den placerade hunden!


sussakatt@hotmail.com
 

ORT / KLUBB
DATUM
KLASS
HUNDENS NAMN
EV: BILD ÄGARE/FÖRARE
Granhed
131031
Anlagsklass viltspår    
Godkänd

 
Chapmeek Charlie Chaplin

 
Ägare/ Förare:
Linda Larsen



 
Mullsjö BK
131019
Apellklass spår    
243,75 poäng
2a plats
Uppflyttad


 
RLD N Se Ag(hopp)Ch
Bismas Magic Touch "Perrin"

 
Ägare/ Förare:
Johanna Karlsson


 
Vallentuna BK
131019
Rallylydnad Mästarklass    
100 poäng
1 plats



 
RLD N RLD F RLD A RLD M
Garpenborg's Wanessa
 
Ägare/ Förare:
Liza Ljungkvist

 
Angered BHK
131006
Rallylydnad nybörjarklass    
86 poäng
RLDN
 
RLDN
Tranrikets walk this way "Sigge

 

Foto:Josefine Pettersson

Förare/Ägare:
Susanne Sandberg
Sandvikens BK
131006
Lydnadsklass I    
168 poäng
1a Pris
Klassvinst
RLDN RLDF
Bismas Flute Loop "Ronja"

 
Förare: Caroline Remula
Ägare: Kennel Bismas
Fagersta BK
131005
Lydnadsklass I    
165 poäng
1a Pris
Klassvinst
 
RLDN RLDF
Bismas Flute Loop "Ronja"

 
Förare: Caroline Remula
Ägare: Kennel Bismas
Tromsø
131003
Fersksporprøve elg   Domare: Wenche Lise Hofmeiser
8 poäng (av 10)
 
NVCH
Fire Eye's Cusag Crubh



 
Fører: Ingvild Vassbotn
Eiere: Ingvild Vassbotn
/Roar Nolte
Falkenberg BHK
130921
Rallylydnad nybörjarklass    
90 poäng
 
Tranrikets walk this way "Sigge"
 

Foto:Josefine Pettersson

Förare/Ägare:
Susanne Sandberg
Uppsala HU
130921
Rallylydnad Fortsättningsklass    
80 poäng
RLDF
RLDN RLDF
Bismas Flute Loop "Ronja"

 
Förare: Caroline Remula
Ägare: Kennel Bismas
130919 Anlagsprov Viltspår    
Godkänt
 
RLDN
Tranrikets walk this way "Sigge

Foto:Josefine Pettersson

Förare/Ägare:
Susanne Sandberg
Jönköpings BHK
130915
Appellklass spår    
283,25 poäng
3e plats totalt
1a plats spec.mom.
UPPFLYTTAD
"Domarnas Val"
(ett hederspris till den hund som utmärkt sig lite extra under tävlingen)



 
LPII Katchanii's Hellraising Haddock
"Baileys "
Ägare/ Förare:
Emma Josefsson


 
Norsborg LKK
130907
Rallylydnad Mästarklass    
96poäng
Rallylydnads mästare



 
RLD N RLD F RLD A RLD M
Garpenborg's Wanessa
 
Ägare/ Förare:
Liza Ljungkvist

 
Borås BHK
130901
Rallylydnad nybörjarklass    
96 poäng
 
Tranrikets walk this way "Sigge"

Foto:Josefine Pettersson

Förare/Ägare:
Susanne Sandberg
Märsta/Sigtuna bk
130901
Rallylydnad Mästarklass    
80poäng




 
RLD N RLD F och RLD A
Garpenborgs Wanessa
Ägare/ Förare:
Liza Ljungkvist

 
Höör Bk
130901
Lydnadsklass Elit    
247,5 poäng
2a pris
2a plats (av 3 st)
 
Årets lydnadsterrier 2009
Årets lydnadsterrier 2011
LPI LPIII
  S
ELCH
Branstock Ekkaia "Kaia"

 
Ägare/ Förare:
Katarina von Mosczinsky
 
Höör Bk
130901
Lydnadsklass II    
176 poäng
1a pris
1a plats (av 6 st)

 
LPI
Branstock Sfinxh "Leya"
 
Ägare/ Förare:
Katarina von Mosczinsky
 
Vantaa, Finland
130825
Lydnadsklass I    
1a pris
164,5 poäng
 
C.I.B., Nord CH, FI/SE/NO/EE CH, EEW2011
Kronsäter's Venska Vinnare 
"Örkki"

 

Ägare/ Förare: 
Ina Ammunét
Tierps BK
130824
Rallylydnad Fortsättningsklass    
79 poäng
 
RLDN
Bismas Flute Loop "Ronja"

 
Förare: Caroline Remula
Ägare: Kennel Bismas
Fagersta KK
130817
Rallylydnad Fortsättningsklass    
70 poäng
6e plats
RLDN
Bismas Flute Loop "Ronja"

 
Förare: Caroline Remula
Ägare: Kennel Bismas
Katrineholms BK
130803
Rallylydnad Nybörjarklass    
89 poäng
3e plats (av 24 starter)
 
RLDN
Bismas Flute Loop "Ronja"


 
Förare: Caroline Remula
Ägare: Kennel Bismas
Katrineholms BK
130803
Rallylydnad Nybörjarklass    
88 poäng
Titeln RLDN
Bismas Flute Loop "Ronja"


 
Förare: Caroline Remula
Ägare: Kennel Bismas
Tranøybotn og Omeng JFF, Senja- Norge
130801
Blodspor    Dommer: Per Midtgård
1a plats
NORSK VILTSPOR CHAMPION
 
Fire Eye's Cusag Crubh


 
Fører: Ingvild Vassbotn
Eiere: Ingvild Vassbotn
/Roar Nolte
Tranøybotn og Omeng JFF, Senja- Norge
130629
Blodspor, ordinær prøve   Dommer: Svein Kyrre Jakobsen
1a pris
rangert som nr 4 av 9 deltakere
 
Fire Eye's Cusag Crubh


 
Fører: Ingvild Vassbotn
Eiere: Ingvild Vassbotn
/Roar Nolte
Rettreiverklubben avd. Troms, Tromsø-Norge
130627
Lydighet klasse 1   Dommer: Frid Mikkola
127.5 poäng
3e pris
 
Fire Eye's Cusag Crubh
 
Fører: Ingvild Vassbotn
Eiere: Ingvild Vassbotn
/Roar Nolte
Häverö BK
130619
Lydnadsklass I    
1a pris
176poäng
2a plats
LP1
LP1, RLD N, RLD F, RLD A, RLD M Garpenborg’s Gregorious


 
Agneta Johansson
Fagersta KK
130615
Rallylydnad Nybörjarklass    Domare: Marketta Mokko
89 poäng Bismas Flute Loop "Ronja"


 
Förare: Caroline Remula
Ägare: Kennel Bismas
Troms Elghundklubb, Tromsø- Norge
130607
Blodspor   Dommer: Einar Mellomgård
2a pris Fire Eye's Cusag Crubh








 
Fører: Ingvild Vassbotn
Eiere: Ingvild Vassbotn
/Roar Nolte
Norrtälje LKK
130529
Lydnadsklass I    
1a pris
176poäng
2a plats
RLD N RLD F RLD A, RLD M
Garpenborg’s Gregorious "Josef"
 
Agneta Johansson
Norsborg LKK
130525
Rallylydnad Mästarklass    
93poäng




 
RLD N RLD F och RLD A
Garpenborgs Wanessa
Ägare/ Förare:
Liza Ljungkvist

 
Gagnef Floda BK
130512
Rallylydnad Nybörjarklass    
86 Poäng
 
Bismas Flute Loop " Ronja"




 
Ägare: Kennel Bismas
Förare: Caroline Remula
Foto: Matilda Olsson

 
Märsta Sigtuna bk
130511
Rallylydnad Avancerad klass    
98poäng
klassvinst
RLD A



 
RLD N RLD F och RLD A
Garpenborgs Wanessa
Ägare/ Förare:
Liza Ljungkvist

 
Märsta Sigtuna bk
130509
Rallylydnad Avancerad klass    
92poäng



 
RLD N RLD F
Garpenborgs Wanessa

 

Ägare/ Förare:
Liza Ljungkvist

 
Hörby Bk
13050
9
Lydnadsklass II    
158,5 poäng
2a pris
2a plats
 
LPI
Branstock Sfinxh "Leya"
 
Ägare/ Förare:
Katarina von Mosczinsky
 
Höör Bk
130501
Lydnad ELIT-klass    
250,5 poäng
2a pris
1a plats
 
Årets lydnadsterrier 2009
Årets lydnadsterrier 2011
LPI LPIII SELCH Branstock Ekkaia "Kaia"

 
Ägare/ Förare:
Katarina von Mosczinsky
 
Höör Bk
130501
Lydnadsklass II    
180,5 poäng
1a pris
1a plats
 
LPI
Branstock Sfinxh "Leya"
 
Ägare/ Förare:
Katarina von Mosczinsky
 
Häverö
130501
Rallylydnad Mästarklass    
85 poäng
RLD M
RLD N RLD F RLD A, RLD M
Garpenborg’s Gregorious "Josef"
Agneta Johansson
Knivsta BK
130421
Lydnadsklass I    
173 poäng
Klassvinst
RLD N RLD F RLD A
Garpenborg’s Gregorious "Josef"
Agneta Johansson
Vallentuna bk
130420
Rallylydnad Avancerad klass    
85 poäng



 
RLD N RLD F
Garpenborgs Wanessa

 
 

Ägare/ Förare:
Liza Ljungkvist

 
Vallentuna BK
130420
Rallylydnad    
83 poäng RLD N RLD F RLD A
Garpenborg’s Gregorious "Josef"
Agneta Johansson
Hässleholms Bk
130
401
Lydnadsklass II    
150 poäng
2a pris
3e plats
 
LPI
Branstock Sfinxh "Leya"
 
Ägare/ Förare:
Katarina von Mosczinsky
 
Fagersta BK
130210
Mästarklass Rallylydnad    
87 poäng RLD N RLD F RLD A
Garpenborg’s Gregorious "Josef"
Agneta Johansson