Rasspecialen 2012

Datum: 120707
Plats: Gränna

BIR & BIS BIM & BIS-2
Metal Staff And Justice For All Strålande Staffar Batgirl "Bonnie"
Ägare: Fredrik Strehlin Ägare:Torgny Johansson

(med reservation för ev. felaktigheter)

Tikar
 
   
Bästa tik Strålande Staffar Batgirl
"Bonnie"
  Ägare:
Torgny Johansson
2a bästa tik Tranrikets Ford Granada Ghia   Ägare:
Ulrika Hellberg
3e Bästa tik Briganah Limited Edition   Ägare:
4e Bästa tik Old Cross Guns On Tour to Cometstaff   Ägare:
Fam.
Mets
Championklass      
1a Champion klass , CK
Excellent, 1:a champion m Ck
opl btkl
SEUCH, DKUCH
Mastino's Xpected Winner "Anita"

Ägare:
Eva Lindkvist
2a Champion klass, CK Tadpoles Dysnomia   Ägare:
Nina Bjurström
3a Champion klass, CK Sandstaffs Britannia   Ägare:
Johan Sandström
4a Champion klass, CK Kronsäters Åsa   Ägare:
Rosemary  Åsberg
Öppen klass >15 mån      
1a bästa öppenklass
CK CERT BIM
Strålande Staffar Batgirl   Ägare:
Torgny Johansson
2a bästa öppenklass
CK 2 Bästa tik R-CERT
Tranrikets Ford Granada Ghia   Ägare:
Ulrika Hellberg
3a bästa öppenklass
CK
Metal Staff Il Be Your Sister   Ägare:
Sari Jerninger
4a bästa öppenklass
CK
Heart Staff Ain’t No Saint   Ägare:
Åsa Lowejko
excellent ,opl i ökk Hot Staff´s Acid Queen "Helga"   Ägare:
Eva Lindkvist
Unghundsklass 15-24 mån      
1a Bästa Unghund ,CK
 
Celunas Digiloo Diggiley
 
  Ägare:
Monika Sem
2a Bästa Unghund, CK Celunas dum dum diddle   Ägare:
Wenche Johnsen
3a Bästa Unghund, CK
Excellent
 
Cometstaff Fivedee "Russin"
 

Ägare:
Emelie Jonsson
4a Bästa Unghund , CK Elitestaff im impreza   Ägare:
Wenche Johnsen
Juniorklass 9-15 mån      
1a Bästa juniortik
CK 4 Bästa Tik
 
Old Crossgun On Tour To Cometstaff   Ägare:
Fam. Mets
2a bästa junior ,CK
 
Bullbraatens After Eight
 

Ägare:
Janette Bergstrøm
3a Bästa junior HP, CK
 
Celunas Gorgeous Kronsäter   Ägare:
Rosemary  Åsberg
4a Bästa juniortik, CK
 
Jahvestaffa Xxx Xi   Ägare:
Maritha jJnsen
Veteranklass  

 

 
1a veteranklass
Bis-veteran
Sunstaff's Solvända   Ägare:
Ragnhild Olsson
2a veteranklass, CK Little Frogs Estola La Mancha   Ägare:
Nina Bjurström
3a veteranklass
excellent
KBHV-02, Brovinder-02, NVV-11, SUCH,
DKUCH, NUCH, NORDUCH, INTUCH
Stora Kulltorps Sweet Little Frog "Maijken"
  Ägare:
Eva Lindkvist
4a veteranklass Emmerdales Eye Catcher   Ägare:
Hanar      
Bästa Hane Metal Staff And Justice For All   Ägare:
Fredrik Strehlin
2a Bästa Hane Goodstaffs Glad to see you   Ägare:
Jessica Persson
3e Bästa Hane Sandstaffs Bold And Fearless   Ägare:
4e Bästa Hane Quintlent James Dean   Ägare:
Championklass      
1a Championklass, CK
 
Kronsäters Zingo   Ägare:
Peter Forsling
2a Championklass, CK
 
Crudha Dubh Lasair   Ägare:
Kristoffer Wulf
3a Championklass, CK
 
Elite Staff Dark Davinci   Ägare:
Fredrik Boman
4a Championklass, CK
3 Bästa Hane

 
Sandstaffs Bold And Fearless   Ägare:
Jenny Öst
Öppen klass >15 mån      
1a Bästa Ökl hane
CK CERT 1 Bästa hane Championat
Metal Staff Justice For All   Ägare:
Fredrik Strehlin
2a Bästa Ökl hane, CK Banker   Ägare:
Stina Blomqvist
3a Bästa Ökl hane, CK
 
Sacred Heart This Is Good Stuff   Ägare:
Carina Gerken Christiansen
4a Bästa Ökl hane,CK Tranrikets Ford Mustang, "Broshan"
 

Ägare:
David Hermansson
Unghundsklass 15-24 mån      
1a Bästa unghund
CK 2 Bästa hane R-CERT
 
Goodstaffs Glad to see you   Ägare:
Jessica Persson
2a Bästa unghund, CK
excellent
Engstaff Go Your Own Way
 
  Ägare:
Eva Lindkvist
3a Bästa unghund
 
De Sliver You-Sin   Ägare:
Ida Martinsson
4a Bästa unghund Celunas Evil Knievel 
"Lacky"
 

Ägare:
Anne-Lie Löfstrand
Juniorklass 9-15 mån      
1a Bästa juniorhane
CK 4 Bästa Hane
 
Quintlent James Dean   Ägare:
Heidi Attola
2a Bästa juniorhane, CK
 
Crudha Cean Amahin
"Sparky"
 

Ägare:
Anne-Lie Löfstrand
3a Bästa juniorhane, CK
 
Heartstaff No Second Opinion   Ägare:
Eva-Lena Götblad
4a Bästa juniorhane, CK
 
Strålande Staffar Dansar Med Vargar   Ägare:
Remy Högden
VALPAR    
Valpklass 4-6 mån  

Bästa tikvalp 4-6 mån , HP
BIR
 
De Sliver Tong-II   Ägare:
Andreas Strömdal
2a Bästa
tikvalp 4-6 mån ,HP
Rochamgo's Exclusive Esmeralda "Vilda"

Ägare:
Andreas Edlund
3a Bästa
tikvalp 4-6 mån
Rochamgo's Excellent Elize "Azzra"   Ägare:
Mikael Hjalmar
4a Bästa
tikvalp 4-6 mån
Jayjanti’s Besnjoy   Ägare:
Sophia Johansson
Valpklass 4-6 mån  
1a Bästa Hanvalp , BIM
4-6mån
Jayanti’s BaldwinnBold   Ägare:
Fredrik Gustavsson
Valpklass 6-9 mån      
1a Bästa tik 6-9 mån, HP
BIR
 
Qvintåsgården Estrella   Ägare:
Fredrik Stevenhag
 
2a Bästa tik 6-9 mån , HP
 
Labelstaff Kiss on The First Date   Ägare:
Simon Johansson
 
3a Bästa tik 6-9 mån Hooligan Staff Chepi   Ägare:
Christel Modig
 
4a Bästa tik 6-9 mån Metal Staff Fifty Eight   Ägare:
Sari Jerninger
 
Valpklass 6-9 mån      
1a Bästa
Hanvalp 6-9mån HP
BIR
 
Sharpstaff Attitude for Teamnilsson   Ägare:
Magnus Nilsson
2a Bästa
Hanvalp 6-9mån , HP
Little Frogs Valgrande Barbaresco "Lemmy"   Ägare:
Linda Rockäng
3a Bästa
Hanvalp 6-9mån
Labelstaff Bad Blake   Ägare:
Laila Mällinen
4a Bästa
Hanvalp 6-9mån
Excellent
Little Frogs Vigneto Eusiano "Grim"   Ägare:
Eva Lindkvist
Övriga klasser:      
Avelsklass      
BEST IN SHOW AVELSKLASS
 
Elite Staff Angel Atlas    Ägare:
Sofie Englund
BEST IN SHOW - 2 AVELSKLASS Lyckostaffens Mårran    Ägare:
Ulrika Hellberg
Uppfödarklass      
       
BEST IN SHOW UPPFÖDAREGRUPP
 
Kennel Crudha   Ägare:
Fam. Wihlborg
BEST IN SHOW - 2 UPPFÖDAREGRUPP
 
Kennel Celuna   Ägare:
Monika Sem
BEST IN SHOW - 3 UPPFÖDAREGRUPP Kennel Metal Staff   Ägare:
Sari Jerninger
BEST IN SHOW - 4 UPPFÖDAREGRUPP Kennel Cometstaff   Ägare:
am. Mets
BÄSTA PIED      
     
GLADASTE SBT      
       
BÄSTA HUVUD      
       
BRAINS & BEAUTY      
Klubbmästare och Brains & Beauty 2012 Elite Staff’s Fabulous Fashion    Ägare:
Maria Danielsson
BARN med HUND      
       
RallyLydnad      
KLUBBMÄSTARE      
Klubbmästare Bismas Pleasure Little Treasure "Faile"   Ägare:
Johanna Karlsson
Nybörjarklass

 

1a plats
100 poäng
Bismas Pleasure Little Treasure "Faile"   Ägare:
Johanna Karlsson
2a plats
87 poäng
Bismas Burn Away "Alice

Ägare:
Jennie Hammarqvist
3e plats
86 poäng
Midnight’s Nothing To Loose   Ägare:
Hanna-Lina Larsson
4e plats
85 poäng
Garpenborg’s Zsa Zsa    Ägare:
Elin Lilja
5e plats
83 poäng
Rozcoe’s Fantastic Officer On Deck    Ägare:
Agneta Kaveryd
6e plats
74 poäng
Breakout’s Armageddon    Ägare:
Veronica Nilsson
7e plats
56 poäng
British Steel Mary Jane Kelly   Ägare:
Lise-Lott Åberg
8e plats
7 poäng
Queen Lawless Bella Blackbird    Ägare:
Cathrine Steiner
9e plats
0 poäng
Grainstaff’s Special Edition   Ägare:
Victoria Faleij
10e plats
Underkänd
Bismas Magic Touch   Ägare:
Johanna Karlsson
11e plats
 Underkänd
Joddrick’s Rock Your Soul Ashma   Ägare:
Hans Löhman
Fortsättningsklass

 

1a plats
80 poäng
Bismas Aurora "Vilja"   Ägare:
Josefin Koivisto
2a plats
77 poäng
Metal Staff In Your Honor   Ägare:
Mia Lindgren
3e plats
68 poäng
Crudha Sieur Athos   Ägare:
Johan Strömgren
4e plats
Underkänd
Goodstaff’s Zahara   Ägare:
Anna Hjulström
Lydnadsklass :      
KLUBBMÄSTARE      
  Elite Staff Fabulous Fashion   Ägare:
Maria Danielsson
Lydnadsklass I

 

1a plats
181,5 poäng
Elite Staff Fabulous Fashion   Ägare:
Maria Danielsson
2a plats
179,5 poäng
Garpenborgs Globetrotter "Totte"   Ägare:
Sofia Olsson
3e plats
176,5 poäng
Garpenborgs Zelma    Ägare:
Åsa Tempel
4e plats
176 poäng
Strålande Staffar Batgirl    Ägare:
Torgny Johansson
5e plats
174 poäng
Fire Eye’s Fantastic Ella    Ägare:
Carin Johansson
6e plats
169,5 poäng
Bismas Aurora    Ägare:
Josefin Koivisto
7e plats
149 poäng
Metal Staff Back in Black    Ägare:
Cathrine Sollenbrandt
8e plats
135 poäng
Hotstaff’s Acid Queen    Ägare:
Eva Lindqvist
9e plats
120 poäng
Rochamgo’s Charming Chayna   Ägare:
Therese Levander
10e plats
119 poäng
Metal Staff Battle Hymn    Ägare:
Camilla Thörner
11e plats
97,5 poäng
Bismas Weenie Beenie   Ägare:
Anneli Busk
12e plats
80 poäng
Queen Lawless Bella Blackbird    Ägare:
Cathrine Steiner
13e plats
61,5 poäng
Grainstaff’s Special Edition   Ägare:
Victoria Faleij
Lydnadsklass II

 

1a plats
158 poäng
Metal Staff No Way Back   Ägare:
Camilla Thörner
2a plats
150,5 poäng
Goodstaff’s Zahara   Ägare:
Anna Hjulström
Lydnadsklass III

 

1a plats
141,5 poäng
Bismas Magic Touch   Ägare:
Johanna Karlsson
Elitklass

 

1a plats
219 poäng
Minipina’s Cesar Copycat   Ägare:
Tommy Haukeland