OFFICIELLA TÄVLINGS-RESULTAT 2012
Agility/Lydnad/Rallylydnad
/Bruks/Viltspår

Ange: hundens + förarens /ägarens namn.
Ort, datum, klass samt Ert resultat
 gärna även en bild på den placerade hunden!

 

 
Apollogruppen
121201
Rallylydnad fortsättningsklass    
99 poäng
2a plats
Erhållen titel RLDF

 
RLDF
Garpenborgs Wanessa
Ägare/ Förare:
Liza Ljungkvist

 
Vantaa, Finland
121124
Lydnadsklass I    
1a pris
177 poäng
6e plats (av 20)
C.I.B.
Kronsäter's Venska Vinnare
"Örkki"

 
Ägare/ Förare:
Ina Ammunét

 
Kungälvs BK
121028
Agility Hoppklass 1    
0 fel
21 placering
Pinne
Garpenborgs Fourmi "Myra"



 
Ägare/ Förare:
Elin Lilja
 
Luleå
121020
Anlagsklass viltspår rörligtprov   Domare: Anders Eriksson
Godkänd
 
Materiz Rich Return Ägare/ Förare:
Cecilia Lindh
 
Apollogruppen, Visättra
121013
Rallylydnad Avancerad klass    
85 poäng
Erhållen titel RLD A
Uppflyttade till mästarklass

 
RLD N RLD F RLD A
Garpenborg’s Gregorious "Josef"
Ägare/ Förare:
Agneta Johansson
121007 Hundmedborgartest    
Godkänt hundkörkort
SILVER
Bodaboy's Cesar's Barracuda Ägare/ Förare:
Jessica Persson
Roslagens BK
120929
Rallylydnad Nybörjarklass    
79 poäng
8:e plats
Erhållen titel: RLD N
RLD N British Steel Dejavu
 
Ägare/Förare:
Josefine Pettersson
 
Piteå
120921
 Öppen klass viltspår. Rörligt prov.   Domare: Erland Johansson
1a pris
Erhållen titel SEVCH
 
Matheriz Risning Rate
 
Förare/ägare:
Frida Granström
Heby BHK
120916
Rallylydnad Avancerad klass    
93 poäng
 
RLD N RLD F
Garpenborg’s Gregorious "Josef"
Ägare/ Förare:
Agneta Johansson
Häverö BK
120915
Rallylydnad Avancerad klass    
82 poäng

 
RLD N RLD F
Garpenborg’s Gregorious "Josef"
Ägare/ Förare:
Agneta Johansson
Nacka BK
120
0909
Rallylydnad Nybörjarklass    
100 poäng
1a plats
Kvalificerad
uppflyttad till fortsättningsklass
 
British Steel Dejavu
 
Ägare/Förare:
Josefine Pettersson
 
Piteå
120907
Öppen klass viltspår. Rörligt prov.   Domare: Hans Lindberg
1a pris Matheriz Risning Rate
 
Förare/ägare:
Frida Granström
Piteå
120905
Anlagsklass. Rörligt prov   Domare: Hans Lindberg
Godkänd Matheriz Risning Rate
 
Förare/ägare:
Frida Granström
Fagersta Kennel Klubb
120804
Rallylydnad Nybörjarklass   Domare: Liss-Britt Elegård
70 poäng
Kvalificerad
Darth-Vader "Dexter"
 
Ägare/Förare:
Caroline Remula

 
Nedansiljans BK
120703
Lydnadsklass II   Domare:
Sonny Gunnarsson
174.5 poäng
1a pris
1a plats

 
Notorious Top Dog´z Queen of Raija
"Rozie"

 
Ägare/ Förare:
Maria Hurtig Sparr
 
Sundsvall Bk
12 06 20
Lydnadsklass I    
177 poäng
1a pris
1a plats
LPI

 
LPI
Branstock Sfinxh "Leya"
 
Ägare/ Förare:
Katarina von Mosczinsky
 
Nacka BK
120
616
Rallylydnad Nybörjarklass    
89 poäng
Godkänd
British Steel Dejavu
 
Ägare/Förare:
Josefine Pettersson
 
Tromsø Hundeklubb
Norge
120611
Viltsporsprøve    
1a pris
 
Fire Eye's Cusag Crubh "Otto"




 
Ägare: Roar Nolte &
Ingvild L.Vassbotn
Förare: Ingvild L.Vassbotn

 
Tromsø Hundeklubb
Norge
120609
Lydighetsprøve 1    
105,5 poäng
3e pris
3e plats
 
Fire Eye's Cusag Crubh "Otto" Ägare: Roar Nolte &
Ingvild L.Vassbotn
Förare: Ingvild L.Vassbotn
 
Sydöstra skånes bk
120609
Rallylydnad Nybörjarklass    
100 poäng
Kvalificerad
Uppflyttad fortsättningsklass
Kvasers Madame Margerethe "Morra"
 
Ägare: Jeanette Laine
 
Hörby BK
120606
Rallylydnad Nybörjarklass    
90 poäng
Kvalificerad
Kvasers Madame Margerethe "Morra"
 
Ägare: Jeanette Laine
 
Sala BK
120606
Rallylydnad Fortsättningsklass    
91 poäng

Erhållen titel: RLD F
 
RLD N RLD F
Garpenborg’s Gregorious "Josef"
Ägare/ Förare:
Agneta Johansson
Hässleholms
120603
Lydnadsklass I    
190 poäng
1a pris
1a plats

 
Branstock Sfinxh "Leya"
 
Ägare/ Förare:
Katarina von Mosczinsky
 
Hässleholms
120603
Lydnad ELIT-klass    
255 poäng
2a pris
1a plats
 
Årets lydnadsterrier 2009
Årets lydnadsterrier 2011
LPI LPIII
  S
ELCH
Branstock Ekkaia "Kaia"
 
Ägare/ Förare:
Katarina von Mosczinsky
 
Lidingö  Brukshundsklubb
120523
Lydnadsklass II    
177 poäng
1a pris
1a plats
Elielunds Love Ant




 
Ägare: Susanne Hjorth
Förare/fodervärd: Åsa Lindroth
Göteborg
120520
Hundlöpet Göteborg
10 km tävlingsklass
   
1a Damklass !!
 
LPI
Garpenborg's ZsaZsa "Nosa"






 
Ägare/ Förare:
Elin Lilja
 
Åsele BHK
120520
Appellklass Spår
 
   
180 poäng
= Godkänd

och klass 2a
Matheriz Power Punch "Palten" Ägare/Förare:
Sophia Österberg
Huskvarna BK
120519
Agility Hoppklass 1    
0 fel
4e placering
Pinne
Garpenborgs Fourmi "Myra"






 
Ägare/ Förare:
Elin Lilja
 
Märsta-Sigtuna BK
120519
Rallylydnad Fortsättningsklass    
86 poäng RLD N
Garpenborg’s Gregorious "Josef"
Ägare/ Förare:
Agneta Johansson
120518 Lydnadsklass II    
167 poäng
1a pris
 
Cometstaff Dedolight "Alva"
 
Ägare/ Förare:
Theres Nilsson-Sträng
 
Hörby BK
120517
Lydnadsklass II    
187 poäng
1a pris
1a plats
Kvasers Madame Margerethe "Morra"
 
Ägare: Jeanette Laine
 
Eslövs Bhk
120512
Lydnad ELIT-klass    
270 poäng
1a pris
 
Årets lydnadsterrier 2009
Årets lydnadsterrier 2011
LPI LPIII
  S
ELCH
Branstock Ekkaia "Kaia"
 
Ägare/ Förare:
Katarina von Mosczinsky
 
Norrtälje lokala KK
120506
Rallylydnad Fortsättningsklass    
95 poäng RLD N
Garpenborg’s Gregorious "Josef"
Ägare/ Förare:
Agneta Johansson
Kungälv BK
120405
Lydnadsklass II    
173 poäng
1a pris
2a plats
Kvasers Madame Margerethe "Morra"
 
Ägare: Jeanette Laine
 
Höör Bk
120501
Lydnadsklass I    
189 poäng
1a pris
1a plats

 
Branstock Sfinxh "Leya"
 
Ägare/ Förare:
Katarina von Mosczinsky
 
Bjuv BK
120501
Rallylydnad Nybörjarklass    
79 poäng
Godkänd
Bismas Burn Away "Alice"
 
Ägare/Förare:
Jennie Hammarqvist
Häverö BK
120501
Rallylydnad Nybörjarklass    
81 poäng RLD N
Garpenborg’s Gregorious "Josef"
Ägare/ Förare:
Agneta Johansson
Kista Brukshundsklubb
120429
Lydnadsklass 1    
182 poäng
1a pris
2a plats
Elielunds Love Ant



 
Ägare: Susanne Hjorth
Förare/fodervärd: Åsa Lindroth
Heby BHK
120422
Rallylydnad Nybörjarklass    
97 poäng
1a plats
Garpenborg’s Gregorious “Josef” Ägare/ Förare:
Agneta Johansson
Vallentuna BK
120421
Rallylydnad Nybörjarklass    
80 poäng Garpenborg’s Gregorious “Josef” Ägare/ Förare:
Agneta Johansson
Strångsjö
120418
Viltspår Anlagsklass    
Godkänd Ozkagården´s A Little Piece Of Me "Stoya" Ägare/Förare:
Linda Larsen
Hässleholm Bhk
120325
Apellklass- SÖK
 
  Domare: Mikael Bonder
/ Ingegerd Hjort
292,75 poäng
1a plats
UPPFLYTTAD TILL LÄGRE KLASS
 
Årets lydnadsterrier 2009
Årets lydnadsterrier 2011
LPI LPIII
  S
ELCH
Branstock Ekkaia "Kaia"
 
Ägare/ Förare:
Katarina von Mosczinsky
 
120306 Viltspår  Öppenklass    
1a pris Bismas Burn Away "Alice"
 
Ägare/Förare:
Jennie Hammarqvist