Rasspecialen 2011

Datum: den 9 juli
Plats: Gränna Camping

Domare hanar: Dean Cund
Domare tikar: Audrey Hubery
Domare Valpar & Juniortikar: Alan Hedges

 

BIR & BIS BIM & BIS-2
Kronsäters Zingo SV UCH, NO UCH, DK UCH, NORD UCH Sandstaffs Britannia

(med reservation för ev. felaktigheter)

Tikar Domare:  Audrey Hubery
 
   
Bästa tik
BIM
SV UCH, NO UCH, DK UCH, NORD UCH Sandstaffs Britannia

Ägare:
Knl Sandstaff
2a bästa tik
R-CERT
Cometstaff Brush Strokes

Ägare:
Fam. Mets
3e Bästa tik Tadpoles Dysnomia

Ägare:
Nina Bjurström
4e Bästa tik Ballstaff Rosa   Ägare:
Nicklas Nuland
Championklass      
1a Champion klass Kronsäter's Åsa   Ägare:
Rosemary Åsberg
2a Champion klass Celunas Estrella Damm   Ägare:
Monika Sem
3a Champion klass Kanonkulans Moa Martinsson   Ägare:
Maria Westh
4a Champion klass Poormans Rouge "Shiva"

Ägare:
Ola Bergh
Excellent SECH DKCH KLUBCH
Crudha Daicheil Ban Righinn

 
Ägare:
Crudha Staffords
Öppen klass >15 mån      
1a bästa öppenklass SV UCH, NO UCH, DK UCH, NORD UCH Sandstaffs Britannia

Ägare:
Knl Sandstaff
2a bästa öppenklass
Exellent CK
Cometstaff Brush Strokes

Ägare:
Fam. Mets
3a bästa öppenklass Little Frogs Palandri Shiraz   Ägare:
Sandra Magnusson
4a bästa öppenklass Stora Kulltorps So What   Ägare:
Daniel Andersson
Unghundsklass 15-24 mån      
1a Bästa Unghund
Excellent CK
Tadpoles Dysnomia
 

Ägare:
Nina Bjurström
2a Bästa Unghund Metal Staff Il Be Your Sister   Ägare:
3a Bästa Unghund Tranrikets Ford Granada Ghia   Ägare:
Ulrika Hellberg
4a Bästa Unghund Linde-Lou's Golden Raana   Ägare:
Monica Resvold
Excellent Cometstaff Dolly Grip

Ägare:
Fam. Mets
Excellent Cometstaff Day for Night

Ägare:
Fam. Mets
Juniorklass 9-15 mån Domare: Alan Hedges    
1a Bästa juniortik
Excellent CK
Strålande Staffar Batgirl   Ägare: 
Torgny Johansson
2a bästa junior 
Excellent CK
Ballstaff Rosa   Ägare: 
Niklas Nuland
3a Bästa junior HP
Excellent CK
Little Frogs Sirocco Syrah

Ägare: 
Eva Lindqvist
4a Bästa juniortik
Excellent CK
British Steel Elizabeth Stride   Ägare:
Ingela Tengner
Excellent Zelma

Ägare:
Sophia Johansson
Excellent Redhighlands She´s A Lady   Ägare:
Birgitta Atterling
Veteranklass  

 

 
1a veteranklass
BIS veteran
KBHV-02, Brovinder-02, SUCH, DKUCH,
NUCH, NORDUCH, INTUCH
Stora Kulltorps Sweet Little Frog

Ägare:
Eva Lindqvist
2a veteranklass Emmerdale's Eye Catcher   Ägare:
Ulla-Britt Östman
3a veteranklass Megabyte Moonshine   Ägare:
Sari Jerninger
Hanar Domare:  Dean Cund    
Bästa Hane Kronsäters Zingo

Ägare:
Peter Forsling
2a Bästa Hane SE CH Crudha Dubh Lasair

Ägare:
Kristoffer Wulff
3e Bästa Hane Metalstaff Battle Hymn   

Ägare:
Camilla Thörner
4e Bästa Hane Sandstaffs Bold and Fearless


 

Ägare:
Philip Öst
Championklass      
1a Championklass
Excellent CK
SE CH Crudha Dubh Lasair

Ägare:
Kristoffer Wulff
2a Championklass
Excellent CK
Temkade Roving Romeo



 
  Ägare:
Niklas Rissanen
 
Öppen klass >15 mån      
1a Bästa Ökl hane Kronsäters Zingo

Ägare:
Peter Forsling
2a Bästa Ökl hane Sandstaffs Bold and Fearless


 

Ägare:
Knl Sandstaff
3a Bästa Ökl hane
Excellent
Crudha Ghengis Arn

Ägare:
Catrine Sydbrink
4a Bästa Ökl hane Metal Staff And Justice For All   Ägare:
Fredrik Strehlin
 Excellent Crudha Dubh  Or

Ägare:
Crudha Staffords
Excellent Cometstaff Cucoloris

Ägare:
Fam. Mets
Unghundsklass 15-24 mån      
1a Bästa unghund
1a Excellent CK
Cometstaff Depth of Field

Ägare:
Kati Uhlgren, Finland
2a Bästa unghund
CK
Excellent
Heart Staff Catch as Catch Can "Bobby"
 

Ägare:
Fam.
Lowejko
3a Bästa unghund
Excellent
Imprezas Hugo Boss

Ägare:
Linda Högberg
4a Bästa unghund Heart Staff Blues Brother " Gandhi"
 

Ägare:
Fam.
Lowejko
Juniorklass 9-15 mån      
1a Bästa juniorhane
Excellent CK
Metalstaff Battle Hymn   

Ägare:
Camilla Thörner
2a Bästa juniorhane
Excellent CK
Metal Staff Jonny B Goode   Ägare:
Johanna Vidström
3a Bästa juniorhane
Excellent CK
Banker   Ägare:
Stina Blomqvist
4a Bästa juniorhane
Excellent CK
Kronsäter's Casper   Ägare:
Emma Gulding
VALPAR Domare: Alan Hedges  
Valpklass 4-6 mån  

Bästa tikvalp 4-6 mån
Bästa valp 4-6 månader
HP
Fab Staff's Featuring Fleur-De-Lis

Ägare:
Lotta Ekberg
2a Bästa
tikvalp 4-6 mån
Fire Eye's Ilmur

 
  Ägare:
Catrin Sydbrink
3a Bästa
tikvalp 4-6 mån HP
Fab Staff's Freak'n Cute Harlequin

Ägare:
Janina Björkman
4a Bästa
tikvalp 4-6 mån
Shiningstar   Ägare:
Valpklass 4-6 mån  
1a Bästa Hanvalp
4-6mån
Queen Lawless Eilert   Ägare:
Roger Kjellström
2a Bästa Hanvalp
4-6mån
Powerdream's Always On My Mind   Ägare:
Knl Powerdream's
3a Bästa Hanvalp
4-6mån
Cerditos Asarum   Ägare: Petter Karlsson Windestål
4a Bästa Hanvalp
4-6mån
Heart Staff Black Guru   Ägare:
Daniel Lundström
Valpklass 6-9 mån      
1a Bästa tik 6-9 mån
Bästa valp 6-9 månader
HP
 
Celunas Do Wah Diddy   Ägare:
Monika Sem
2a Bästa tik 6-9 mån
Excellent
Cometstaff Fluorescence

Ägare:
Fam. Mets
3a Bästa tik 6-9 mån

Sandstaffs Castle Rose

Ägare:
Knl Sandstaff
4a Bästa tik 6-9 mån Je Lo Staff Korall   Ägare:
Lotta Åberg
Excellent Cometstaff Fivedee

Ägare:
Emelie Jonsson
Valpklass 6-9 mån      
1a Bästa
Hanvalp 6-9mån HP
Excellent BIM -valp
Harrystaffs Mango
 
  Ägare:
Knl Harrystaff
2a Bästa
Hanvalp 6-9mån
Emmerdale's The One And Only   Ägare: Nathalie Sanches Norman
3a Bästa
Hanvalp 6-9mån
Je Lo Staff Pysen   Ägare: Theresia Breidenskog
4a Bästa
Hanvalp 6-9mån
Excellent
Cometstaff Focus

Ägare:
Fam. Mets
Övriga klasser:      
Avelsklass      
BEST IN SHOW AVELSKLASS
 
Longdrive Ice Queen "Illy" med:

Heart Staff Catch as Catch Can "Bobby"
Heart Staff Blues Brother "Gandhi"
Heart Staff Jokerman "Jack"
Heart Staff Ain´t No Saint "Ella"
 
"Bobby" "Gandhi"
"Jack" "Ella"
Ägare:
Fam.
Lowejko
BEST IN SHOW - 2 AVELSKLASS Cometaff Cucoloris med:

Kronsäter's Bubbles
Kronsäter's Catla
Kronsäter's Crona
Kronsäter's Casper



 

Ägare:
Fam. Mets
Uppfödarklass      
BEST IN SHOW UPPFÖDAREGRUPP
(av 15 grupper)
Kennel Crudha med:

SE CH Crudha Dubh Lasair 
 
SECH DKCH KLUBCH  
Crudha Daicheil Ban Righinn  

Crudha Ghengis Arn
  
Crudha Dubh Or
 


Foto:Ronny Niska

Ägare: Agneta & Magnus Wihlborg
BEST IN SHOW - 2 UPPFÖDAREGRUPP
 
Kennel Metal Staff med:

Metal Staff Battle Hymn
Metal Staff Jonny B Goode
Metal Staff And Justice For All
Metal Staff Blackeyed
  Ägare:
Fam. Jerninger
BEST IN SHOW - 3 UPPFÖDAREGRUPP Kennel Kronsäter's med:

Kronsäter's Xylitol
Kronsäter's Åsa
Kronsäter's Casper
Kronsäter's Zingo
  Ägare:
Rosemary Åsberg
BEST IN SHOW - 4 UPPFÖDAREGRUPP Kennel Little Frogs med:

Little Frogs Sirocco Syrah
Little Frogs Nuviana Sauvignon
Little Frogs Palandri Shiraz
Little Frogs Maximo Tempranillo

Ägare:
Eva Lindqvist
BÄSTA PIED      
     
GLADASTE SBT      
       
BÄSTA HUVUD      
  SE CH Crudha Dubh Lasair

Ägare:
Kristoffer Wulff
BRAINS & BEAUTY      
  Metalstaff Battle Hymn                      

Ägare:
Camilla Thörner
BARN med HUND      
       
Lydnadsklass :      
KLUBBMÄSTARE      
  Bismas Magic-Touch 

Ägare:
Johanna Karlsson
Lydnadsklass I

174,5 poäng
1a pris
1a plats
Cometstaff Dedolight "Alva"
 

Ägare: Theres Nilsson-Sträng
169,5 poäng
1a pris
2 plats
LP1 Lyckostaffens Dimma   

Ägare:
Malin Larsson
167 poäng
1a pris
3 plats
Goodstaff´s ears with stripes

Ägare: Pia Johansson
164,5 poäng
1a pris
4 plats
Fire Eye’s Fantastic Ella                     

Ägare:
Carin Johansson
158,5 poäng
2a pris
5 plats
Sacred Heart
Crossing the rubicorn         

Ägare:
Lisa Josefsson
149,5 poäng
2a pris
6 plats
Metalstaff Back in Black                     

Ägare:
Catrine Sollenbrandt
129 poäng
3e pris
7 plats
Bismas Aurora                            

Ägare:
Josefin Koivisto
104,5 poäng
3e pris
8e plats
Bismas Heavenly Action                    

Ägare:
Anna Hjulström
102poäng
3e pris
9 plats
Bismas Weenie Beenie                        

Ägare:
Anneli Busk
91 poäng
10 plats
Metalstaff Battle Hymn                      

Ägare:
Camilla Thörner
Lydnadsklass II

180 poäng
1a pris
1a plats
Bismas Magic-Touch 

Ägare:
Johanna Karlsson
176 poäng
1a pris
2 placering

2a Klubbmästare
LP1 LP2 Cik Cak fransimo Bohemia "Moha"
 

 

Ägare:
Therese Andersson
174,5 poäng
1a pris
3e placering
 Kanonkulans Moa Martinsson 

Ägare:
Maria Westh
113 poäng
3e pris
4e placering
Goodstaff’s Zahara   

Ägare:
Anna Hjulström
99,5 poäng
5e placering
LP1 Metalstaff No Way Back 

Ägare:
Camilla Thörner