OFFICIELLA TÄVLINGS-RESULTAT 2011
Agility/Lydnad/Rallylydnad
/Bruks/Viltspår

Ange: hundens + förarens /ägarens namn.
Ort, datum, klass samt Ert resultat
 gärna även en bild på den placerade hunden!


Årets Arbetande
staffordshire bullterrier!

(Läs mer & anmäl dina resultat genom att klicka på texten ovan)

 
   Svenska Staffordshire Bullterrier klubbens
ÅRETS AGILITYSTAFFORD 2011:
LP IGarpenborgs ZsaZsa "Nosa"
Förare/Ägare: Elin Lilja
   
 
111112 SSRK Östra
 
   
Viltspårschampionat Goodstaff´s Zeke "Evert"
 
Ägare:
Neta Lindholm



 
Tollarp
111122
Viltspår
 
   
Godkänt anlagsprov
42 poäng av 42 möjliga
Bismas Burn Away "Alice" Ägare/Förare:
Jennie Hammarqvist


 
Norge
111015
Viltspår    
Ettersøksgodkjent på viltspor
2. premie på viltsporprøve
8 poeng (av 10) på ferskspor)
Fire Eye's Cusag Crubh "Otto"
 
Ägare/Förare:
Ingvild L.Vassbotn
/Roar Nolte, Norge



 
Lunds Bk
111015
Lydnadsklas Elit
(arrangör svenska Bearded Collie klubben)
 
   
277 poäng
1a pris
3e plats (av 9)
LYDNADSCHAMPIONAT
 
Årets lydnadsterrier 2009 
LPI LPIII
  S
ELCH
Branstock Ekkaia "Kaia"
 
Ägare/ Förare:
Katarina von Mosczinsky
 
Kumla BK
111015
Lydnadsklass I    
192,5 poäng
1a pris
1a plats
LP I


 
LP I
Cometstaff Dedolight "Alva"
 
Ägare/ Förare:
Theres Nilsson-Sträng
Borås BK
111009
Lydnadsklass I    
181,5 poäng
1a pris
2a plats (av 10)
Katchaniis Hellraising Haddock
"Baileys "

 
Förare/Ägare:
Emma Josefsson
Borås BK
111009
Lydnadsklass I    
168,5 poäng
1a pris

LP1


 

 

LP IGarpenborgs ZsaZsa "Nosa"

 
Förare/Ägare:
Elin Lilja
Gävle
111003
Viltspår    
1a pris
42 poäng
Garpendotter Ägare: Maria Nordin
/Carolin Ljung
Förare: Carolin Ljung


 
Knislinge
111001
Hundmedborgartest   Testledare:
Ulrika Bevreus
Godkänt hundkörkort Bodaboy's Cesar's Barracuda Ägare/ Förare:
Jessica Persson
 
110925 Viltspår Öppenklass    
Viltspår Öppenklass
1a pris
Svensk Viltspårchampion
Darth-Vader  "Dexter"
 
Ägare/ Förare:
Caroline Remula
Stockholm södra BK
110918
Skarpnäcks hundungsom
Rallylydnad fortsättningsklass
   
Klass: fortsättningsklass
Resultat: 94 poäng
5e plats

 
RLD N
Garpenborg's Wanessa "Wita"

 
Förare/Ägare:
Liza Ljungkvist



 
110914 Viltspår Öppenklass
 
   
1a pris Öppenklass   Svensk Viltspårchampion
(9 mån gammal)
Harrystaffs Mandarin Ägare:
Knl Chi-lott´s

 
Tibro BK
110910
Rallylydnad
 
   
Klass: fortsättningsklass
Resultat: 73 poäng

 
Crudha Sieur Athos  "Alfons"
 
Förare: Johan Strömqvist
Ägare: Ida Andersson




 
Skellefteå BK
110910
Lydnadsklass II    
155 poäng
2a pris
5e plats
 
LP1 SEVCH
Little Frogs Quercia Barbera  "Quta"

 
Ägare: Eva Lindquist
Förare/Fodervärd:
Maria Thörnlund
Höörs BK
110910
Lydnadsklas Elit
 
   
2a pris
249,5 poäng
 
Årets lydnadsterrier 2009  LPI LPIII 
Branstock Ekkaia "Kaia"
 
Ägare/ Förare:
Katarina von Mosczinsky
 
Årsunda
110910
Viltspår Öppenklass   Domare: Yvonne Sundberg
Viltspår Öppenklass
1a pris
 
Darth-Vader  "Dexter"
 
Ägare/ Förare:
Caroline Remula
110908 Viltspår Öppenklass    
1a pris Öppenklass  Harrystaffs Mandarin Ägare:
Knl Chi-lott´s

 
Tomtens BK
110904
Hopp klass III    
Placering 4 (av 40)
SM-Pinne
Garpenborgs ZsaZsa "Nosa"

 
Förare/Ägare:
Elin Lilja
Norsborgs KK
110904
Rallylydnad nybörjarklass
 
   
Klass: nybörjaklass
Resultat: 97 poäng
Uppflyttad till Fortsättningklass
 
RLD N
Garpenborg's Wanessa "Wita"

 
Förare/Ägare:
Liza Ljungkvist





 
110901 Viltspår Öppenklass    
1a pris Öppenklass Harrystaffs Mandarin Ägare:
Knl Chi-lott´s

 
Lidingö BK
1108028
Rallylydnad nybörjarklass

 
   
Klass: nybörjaklass
Resultat:99 poäng

 
Garpenborg's Wanessa "Wita"

 
Förare/Ägare:
Liza Ljungkvist





 
Lidingö BK
1108028
Rallylydnad nybörjarklass

 
   
Klass: nybörjaklass
Resultat: 87 poäng

 
Garpenborg's Wanessa "Wita"

 
Förare/Ägare:
Liza Ljungkvist





 
Oskarströms BK
110828
Hopp klass III    
Placering 5 (av 54)
SM-Pinne
Garpenborgs ZsaZsa "Nosa"

 
Förare/Ägare:
Elin Lilja
 
Backamo
110828
Freestyle klass II    
24.7 poäng (av 30)
2a plats


uppflyttad till
klass III
Breakeout's Beat Them All "Inja"

Vill man se programmen kan man gå in
på antingen
http://4fota.se
eller på min YouTube-kanal
http://www.youtube.com/user/4fota

Ägare/ Förare:
Lovisa Kallerhult
 
Backamo
110828
Heelwork to Music
 
   
25 poäng (av 30) 2a plats

uppflyttad till
klass II
Breakeout's Beat Them All "Inja"

Vill man se programmen kan man gå in
på antingen
http://4fota.se
eller på min YouTube-kanal
http://www.youtube.com/user/4fota

Ägare/ Förare:
Lovisa Kallerhult
 
Skellefteå BK
110827
Lydnadsklass II    
106 poäng
3e pris
5e plats
LP1
LP1 SEVCH
Little Frogs Quercia Barbera  "Quta"

 
Ägare: Eva Lindquist
Förare/Fodervärd:
Maria Thörnlund
Backamo
110827
Freestyle klass I
 
   
26.2 poäng (av 30)
1a plats!!
uppflyttad till
klass II
Breakeout's Beat Them All "Inja"

Vill man se programmen kan man gå in
på antingen
http://4fota.se
eller på min YouTube-kanal
http://www.youtube.com/user/4fota

 
Ägare/ Förare:
Lovisa Kallerhult
 
Årsunda
110826
Viltspår Öppenklass   Domare: Gunilla Landell
Viltspår Öppenklass
1a pris
 
Darth-Vader  "Dexter"
 
Ägare/ Förare:
Caroline Remula
110825 Viltspår
 
   
Godkänt anlagsprov Harrystaffs Mandarin Ägare:
Knl Chi-lott´s

 
Linköpings Hund ungdom
110806
Rallylydnad    
Klass: nybörjaklass
Resultat: 80 poäng
Uppflyttad till Fortsättningklass
 
Crudha Sieur Athos  "Alfons"
 
Förare: Johan Strömqvist
Ägare: Ida Andersson




 
Ulricehamns BK
110722
Agility klass III    
Placering 5 (av 84)
SM-Pinne
Garpenborgs ZsaZsa "Nosa"

 
Förare/Ägare:
Elin Lilja
 
Malå BK
110821
Lydnadsklass II    
181 poäng
1a pris
1a plats
 
LP1 SEVCH
Little Frogs Quercia Barbera  "Quta"

 
Ägare: Eva Lindquist
Förare/Fodervärd:
Maria Thörnlund
Malå BK
110820
Lydnadsklass II    
141,5 poäng
2a pris
2a plats
 
LP1 SEVCH
Little Frogs Quercia Barbera  "Quta"

 
Ägare: Eva Lindquist
Förare/Fodervärd:
Maria Thörnlund
Varbergs BK
110716
Rallylydnad    
Klass: nybörjaklass
Resultat: 94 poäng
Crudha Sieur Athos  "Alfons"

 
Förare: Johan Strömqvist
Ägare: Ida Andersson




 
Fagersta
110715
Agilityklass I    
placering: 3 (av 40)
0 fel
Tid: 55,37 poäng
1a Pinnen

 
Cometstaff Dedolight "Alva"

 
Ägare/ Förare:
Theres Nilsson-Sträng
Nedansiljans BK
110705
Lydnadsklass II   Domare: Laila Gudmunds
2a pris
142 poäng
4e placering
Notorious Top Dog´z Queen of Raija "Rozie" Förare & Ägare:
Maria Hurtig Sparr
Hörby BK
110701
Rallylydnad    
Klass: nybörjaklass
Resultat: 71 poäng
Crudha Sieur Athos  "Alfons" Förare: Johan Strömqvist Ägare: Ida Andersson




 
Säffle BK
110703
Lydnadsklass II    
1a pris
165 poäng
LP2
Cik Cak Fransimo Bohemia "Moha"
 
Ägare/ Förare:
Terese Andersson
 
Askersund BK
110702
Lydnadsklass I    
176,5 poäng
1a pris
placering: 2


 
Cometstaff Dedolight "Alva"
 
Ägare/ Förare:
Theres Nilsson-Sträng
Norge
110630
Lydnadsklass
 
   
150,5 poäng
Bronsmärke
Harrystaffs Jacqueline
 
Ägare/ Förare:
Hanne Bache-Mathiesen Henriksen, Norge


 
110626 Hundmedborgartest   Testledare:
Yve Alkeborn
Godkänt hundkörkort Algot "Tiger" Ägare/ Förare:
Jozefin Billberg
 
Gävle
110617

 
   
1a pris
42 poäng
Garpendotter Ägare: Maria Nordin
/Carolin Ljung
Förare: Carolin Ljung


 
Hässleholms BK
110605
Lydnadsklass Elit    
2a pris
240 poäng
 
Årets lydnadsterrier 2009  LPI LPIII 
Branstock Ekkaia "Kaia"
 
Ägare/ Förare:
Katarina von Mosczinsky
 
Karlstad BHK
110618
Lydnadsklass II    
165,5 poäng
2a plats
UPPFLYTTAD
 
Kanonkulans Moa Martinsson
 
Ägare/ Förare:
Maria Westh,
Cerditos kennel
 
Hallsbergs BK
110617
Lydnadsklass I    
158 poäng
2a pris
placering: 4


 
Cometstaff Dedolight "Alva"
 
Ägare/ Förare:
Theres Nilsson-Sträng
Frövi BK
110611
Agility- klass I    
placering: 10
Vägran: 2 st
Tid: 52.20
(reftid 45 sek.)

 
Cometstaff Dedolight "Alva"
 
Ägare/ Förare:
Theres Nilsson-Sträng
Frövi BK
110611
Agility- Hoppklass I    

Placering: 18
Vägran: 2 st
Tid: 41.66 sek
(reftid 37 sek)
 
Cometstaff Dedolight "Alva"
 
Ägare/ Förare:
Theres Nilsson-Sträng
Tjörns BK
110611
Lydnadsklass I
 
   
1a pris
190poäng
1a plats (av 8 st.)


 
Ängalunds Dolly "Dolly" Ägare/ Förare:
Karin Knober
Bø i Telemark,
Norge
110521-22
Rallylydnad    
4 starter
poängsaldo:
190 och 192 poäng, placering:
3st 1a plats
1 st 2a plats
Uppflyttad till klass 3 - Silvermärket
Harrystaffs Jacqueline
 
Ägare/ Förare:
Hanne Bache-Mathiesen Henriksen, Norge


 
Skellefteå BK
110514
Lydnadsklass I    
163 poäng
1a pris
2a plats
LP1
LP I
LITTLE FROGS QUERCIA BARBERA "Quta"
 
Ägare: Eva Lindquist
Förare/Fodervärd:
Maria Thörnlund
Örebro Hundsällskap
110514
Agility- Hoppklass I    
placering: 2
5 fel
Tid: 38.74 sek
(reftid 47 sek.)

 
Cometstaff Dedolight "Alva"
 
Ägare/ Förare:
Theres Nilsson-Sträng
110427 Viltspår   Domare: Kurt Lundgren, NÄK
Viltspårschampionat Emmerdales Marilyn Monroe - "Mormor" Ägare/ Förare:
Susanna Kangosjärvi
Tjörns BK
110513
 Lydnadsklass I
 
   
1a pris
168poäng
3e plats (av 7 st.)


 
Ängalunds Dolly "Dolly" Ägare/ Förare:
Karin Knober
Höör Bk
110508
Elitklass Lydnad    
1a pris
260,5poäng
1a plats (av 4 st.)


 
Årets lydnadsterrier 2009  LPI LPIII 
Branstock Ekkaia "Kaia"
 
Ägare/ Förare:
Katarina von Mosczinsky
 
Hölö/Mörkö BK
110507
Lydnadsklass I
 
   
1a pris
169poäng
3e plats (av 7 st.)
LP1

 
LP1
Garpenborgs Unicornico Atomico

 
Ägare/ Förare:
Sofia Olsson
 
Höör Bk
110501
Elitklass Lydnad    
1a pris
261poäng
2a plats (av 9 st.)


 
Årets lydnadsterrier 2009  LPI LPIII 
Branstock Ekkaia "Kaia"
 
Ägare/ Förare:
Katarina von Mosczinsky
 
Aurskog, Norge
110417
Rally Lydnad klass 1    
1a i klass 1
195 poäng
av 14 startande
Uppflyttad till klass 2
Harrystaffs Jacqueline
 
Ägare/ Förare:
Hanne Bache-Mathiesen Henriksen, Norge
 
Årsunda
110417
Viltspår Klass: Anlagsklass   Domare: Gunilla Landell
Godkänt anlagsprov med 42 poäng (maxpoäng) Darth-Vader  "Dexter"
(28400/2010)
 
Ägare/ Förare:
Caroline Remula
Skellefteå BK
110323
Lydnadsklass I    
185,5 poäng
1a pris
 
LITTLE FROGS QUERCIA BARBERA "Quta"

 
Ägare: Eva Lindquist
Förare/Fodervärd:
Maria Thörnlund
Norsjö BK
110226
Lydnadsklass I    
145,5 poäng
2a pris
3e plats
LITTLE FROGS QUERCIA BARBERA "Quta"

 
Ägare: Eva Lindquist
Förare/Fodervärd:
Maria Thörnlund
Umeå BK
110212
Lydnadsklass I    
159 poäng
2a pris
2a plats
LITTLE FROGS QUERCIA BARBERA "Quta"
 
Ägare: Eva Lindquist
Förare/Fodervärd:
Maria Thörnlund
Lappmarken BK
110122
Lydnadsklass I    
151,5 poäng
2a pris
3e plats
LITTLE FROGS QUERCIA BARBERA "Quta"
 
Ägare: Eva Lindquist
Förare/Fodervärd:
Maria Thörnlund