RESULTAT 2010
Officiell Utställning
Resultat från Inofficiella utställningar -förutom rasspecialer-
tas med i mån av plats och endast BIR/BIM-placeringar.
ange: hundens och ägarens namn.
Utställningens plats, datum, domare,
samt Ert resultat (endast placerade hundar)
gärna även en bild på den placerade hunden!
(Med Reservation för ev. felaktigheter)

För att söka resultat som ej finns med här, eller kontrollera gå in på [http://kennet.skk.se/hunddata/Tavling_sok.asp]

BILDERNA VISAS I FÖREKOMMANDE FALL VIA EN LÄNK MED TEXTEN: [BILD]
Detta pga. att det tar lång tid att ladda resultatsidan efter hand annars...
TIPS: Bowins sida med bilder från olika utställningar
(extern länk)

 [ LÄNK TILL RESULTAT: AGILITY/LYDNAD/BRUKS/VILTSPÅR 2010 ]

2010 SSBTK's utmärkelse
Årets Bästa Stafford 2010
1a plats
BÄSTA TIK
Sandstaffs Britannia "Wilma" Ägare:
Kennel Sandstaff
2a plats
BÄSTA HANE
NORDIC WINNER 2009
SVENSK VINNARE 2010 SEUCH FINCH
Temkade Roving Romeo
Ägare:
Kennel Rocksons
3e plats SUCH DKUCH KBHV-09 NUCH NORDCH INTUCH
Joddricks Glow Of Dawn Arunima "Diva"
Ägare:
Laila Ström
4e plats SEUCH
Kronsäters Åsa
Ägare:
Rosemary Åsberg
5e plats
2a Bästa hane 
Norsk vinnare 2010
Sandstaffs Banditen "Zorro"
Ägare:
Kennel Sandstaff
6e plats
 
SECH
Giwidos Close To perfection "Iza"
Ägare:
Vivica Nilsson
7e plats SE UCH
Elite Staff Angel Athos
 
Ägare: Daniel Jovic
8e plats
 
SUCH
Mastino’s Valiant Prince Charming "Valle"
Ägare:
Fam. Örtberg
9e plats
 
SUCH DKUCHSvensk Vinnare-09
Poormans Rouge "Shiva"
Ägare: Ola Bergh
10e plats SE UCH
EliteStaff Angel Athena "Garbo"
Ägare:
Knl EliteStaff
Stockholm
101219
Stockholms Hundmässa
133 anmälda SBT
  Domare:
Hanar:
Jeanette Seltz Halter, FRA
Tikar:
Martin Croeser, Sydafrika
Bästa Tik 
CERT
BIR
Championat
SEUCH
Notorious Top Dog´z Red Bloodline "Rut"
[BILD
 
Ägare:
Ann-Sofie Rask
1a Championklass
3e Bästa Tik 
SEUCH
Kronsäters Åsa
[BILD]
 
Ägare:
Rosemary Åsberg
2a championklass
5e B
ästa tik CK
 
SECH
Giwidos Close To perfection "Iza"
[BILD
 
Ägare:
Vivica Nilsson
3a Championklass
tik
Kronsäters Vinstlotta [BILD
 
Ägare:
Rosemary Åsberg
4e bästa championtik  NordJw-06 Nouch Seuch
Giwido´s Angel In Red
[BILD
 
Ägare:
Nathalie Andersson
 
1 Ökl 3 Ökk CK Katchanii's Hardcore Harriet [BILD] Ägare:
Jennie Holmberg
1 Ökl 5 Ökk Kronsäter´s Xylitol "Hulda"
 
[BILD
 
Ägare:
Rosemary Åsberg
5e bästa unghundstik
CK
Cometstaff Dolly Grip "Bee Bee" [BILD
 
Ägare:
Fam. Mets
2a unghundsklass tik
CK
Evanescence's Angel Eyes "Twiggy" [BILD
 
Ägare:
Nathalie Andersson
1a unghundsklass tik Cometstaff Day for Night "Idun " [BILD] 
 
Ägare:
Fam. Mets
1 uhkl opl ukk tik Evanescence´s She´s My Kind Of Girl  [BILD
 
Ägare:
Emelie Jonsson
1 uhkl opl ukk tik Evanescence´s Dancing Queen [BILD
 
Ägare:
Stina Helmisaarii
Bästa Hane
BIM
CACIB
CRUFT KVALIFICERAD
2011
SECH FIUCH NordiskJW-09
Magicpowers Crystal Star "Cezar"
[BILD
 
Ägare:
Fam. Folkesson
Bästa Veteran
3e Bästa Hane
SEUCH NORDUCH
Kronsäter's Loaded with love "Ozzy"
[BILD]
 
Ägare: Åsa Lindberg
3a Championklass
hane
C.I.B
Kronsäter´s Venska Vinnare "Örkki"
 
[BILD]
 
Ägare:  Ina Ammunét
1a ökl 4a ökk hane Kronsäters Zingo [BILD]
 
Ägare:
Peter Forsling
1 Ökl  Kronsäter´s Yogibear "Rex" [BILD]
 
Ägare: Elsa Larsson & Hendrik Rahlén
2a bästa Junior  CK opl i Kk Timo´s staffs cash to Steff x "Hades"
 
[BILD]
 
Ägare: Claes & Birgitta Carlberg/
Ola Bergh
3e bästa unghund
CK
Tyrara's snowflake's Kevin "Zion"
 
[BILD
 
Ägare:
Dennis Godoy Gonzalez
1 uhkl opl ukk hane Evanescence´s Super Trouper   Ägare:
Sofie  Holmstrand
Bästa Avelsgrupp
BIG-3
Fi SE uCh Arnhem Archivist at ramblix
(med barnen Cometstaff Dolly Grip, Ch Giwidos Close to Perfection, Cometstaff Day for Night
och Kronsäters Yogi Bear)
Ägare: Fam.Mets
Bästa
Uppfödar grupp
Kennel Kronsäter
(med Åsa, Lotta, Hulda o Zingo)
Ägare:
Rosemary Åsberg
Helsingfors, FIN
101212
Finska Vinnare-2010 
60 anmälda SBT
  Domare:
Kari Salminen
4a Champioklass
CK
4e Bästa hane
CERT
Finsk Champion
NORDIC WINNER 2009 SVENSK VINNARE 2010 SEUCH FINCH
Temkade Roving Romeo
[BILD
 
Ägare:
Niklas Rissanen
1a juniorklass, excellent, ck Junior Vinner -10
Crufts Qualifield
JV-10
Scarface Saturday Boy
[BILD
 
Ägare:
Kirsi & Timo Susi , Finland
Norge
101127
Nordisk Vinnarutställning 
137 anmälda SBT
Domare:
Eric Galvin, GB
BIR CERT & NORDISK JUNIOR VINNARE NORDISK VINNARE 2010 NordV-10
Elite Staff Dark Diesel
[BILD]
 
Ägare:
Kennel Bullbraaten
Hedensted, Danmark
101120
DTK National Show 
BIR & BIM

BIR & BIM valpar
Domare:
Hanne Laine
BIR INTCH DKCH SUCH NOCH FINCH LUCH DECH NORDCH KBLCH DKJBLV 07 KBHV 07 DKKV07 DKKV08  SW-08 LZS08 RSS08 DKKV10 DW10
Angelic Staff Ninja
[BILD]

 

Ägare: Alissa Bech
1a ökl hane excellent
3e Bästa hane CAC
DANSK CHAMPION
DKCH
Staffy Galore Basso
 
[BILD
 
Ägare: fam. Vedel
BIM Westlund Red Sweetheart [BILD
 
Ägare: T Bergström
BIR BABY
BIS1 Baby
Angelic Staff La Belle [BILD]
 
Ägare: Alissa Bech
BIM Baby Angelic Staff Evolution Enzo [BILD]
 
Ägare: Alissa Bech
Herning, Danmark
101107
DKK International
 
Domare:
H Assenm – Feyel, DE
BIR  CACIB
DANSK VINDER '10
DANSK RACEVINDER '10
Top Stafford Male 2010
BIG 2
INTCH DKCH SUCH NOCH FINCH LUCH DECH NORDCH KBLCH DKJBLV 07 KBHV 07 DKKV07 DKKV08  SW-08 LZS08 RSS08 DKKV10 DW10
 Angelic Staff Ninja
[BILD]

 

Ägare: Alissa Bech
bedste mellemklasse hane CAC
2a Bästa hane
excellent
CACIB
Staffy Galore Basso


 
[BILD
 
Ägare: fam. Vedel
Herning, Danmark
101106
DKK International   Domare:
Thomas Hehir, IE
BIR CACIB INTCH LUCH FINUCH NUCH DKUCH SUCH KLBCH JBLV07KBHV07 DKKV07 DKKV08 NORDUCH
Tysk Champion SV08 LZS08 RSS08 NEÜMÜNSTER SIEGER 2009  Angelic Staff Ninja
[BILD]

 

Ägare: Alissa Bech
4e bedste mellemklasse hane
excellent +
4e bedste junior handler
Staffy Galore Basso


 
[BILD
 
Ägare: fam. Vedel
junior handler:
Kamilla Vedel
Excellent
1champion klasse
DKCH NOCH RSS08
Shogunstaff Guns N Roses "Kahvi"
[BILD]
 
Ägare: Alissa Bech
Excellent
3unghunde klasse
Angelic Staff Unbeatable Buffy [BILD]
 
Ägare: Alissa Bech
Växjö
101106
Internationll Utställning
56 anmälda SBT
Domare:
Mats Lindborg
Bästa Tik
BIR
CERT CACIB
Svensk Champion
SECH
Kronsäters Åsa
[BILD]
 
Ägare:
Rosemary Åsberg
Bästa Championtik
4e Bästa Tik
SUCH
Garpenborg's Vera
[BILD]
 
Ägare:
M. Nordin & M.Hessel
2a Bästa Championtik
5e Bästa Tik
SUCH
Garpenborg's YoYo
[BILD]
 
Ägare:
M. Nordin & M.Hessel
Junkl 1 Junkk 1  CK Hedvig [BILD
 
Ägare:
Niklas Rissanen &
Madre Maria Kennel
4e bästa juniortik Tranrikets Ford Granada Ghia

 
  Ägare: Ulrika Hellberg / Knl Tranrikets
Bästa Hane
BIM
CACIB
SECH FIUCH NordiskJW-09
Magicpowers Crystal Star "Cezar"
[BILD
 
Ägare:
Fam. Folkesson
2a Bästa hane
R-CACIB
 
SECH NORDIC WINNER 2009
Temkade Roving Romeo
[BILD
 
Ägare:
Niklas Rissanen
3e Bästa hane  CK
CERT
Norsk vinnare 2010
Sandstaffs Banditen "Zorro"
[BILD
 
Ägare:
Kennel Sandstaff
4e Bästa hane Cockney Rebel Des Terres d´Amor [BILD
 
Ägare: Maria Lindsjö
Ökl 1  Ökk 2  CK
5e Bästa hane
Katchanii's Hellraising Haddock
 
[BILD] Ägare:
Emma Josefsson
3e bästa juniorhane Tranrikets Ford Fairlane


 
  Ägare: Linus Janzon
BIR valp 6-9mån
BIS-R
Bodaboy's Cezar's Barracuda "Hemi " [BILD] Ägare:
Jessica Persson
BIM valp 6-9mån Hit'n'Run Hjärter Ess   Ägare:
Niklas Rissanen
Asperen,  Holland SBT CLUBSHOW
205 anmälda SBT
 
  Domare: 
Jim Byrnes IRE, Steve Halifax UK, George Earl UK
2nd in Open Class
R - CC

2nd BEST DOG AT SHOW
2nd BEST IN SHOW DOG
SE CH
Crudha Dubh Lasair
Jim Byrnes IRE /88 hanar
 
[BILD]
 
Ägare:
Kristoffer Wulff
3th in her class DK CH SE CH CLUBCH
Crudha Dàicheil Ban-Righinn
Judge George Earl UK
Fooker class ( 7 )
 (hund måste vara uppfödd av ägaren)
[BILD
 
Ägare:
Knl Crudha
Tromsø,Norge
101016
Tromsø hundeklubb
26 anmälda SBT
 
Domare:
Anne Tove Strande
BIR - CERT Wannevilles Jettys Diamond "Sox"   Ägare: Linda Heian & Per Åke Forslund

 
BIM - CERT Fire Eye's Cusag Crubh "Otto"   Ägare: Roar Nolte
& Ingvild Vassbotn

 
Hässleholm
101016
Inofficiell Utställning
arr: Pudelklubben södra
11 anmälda SBT
 
  Domare: Ann Rode
Valpar 6-9 mån
Bästa tikvalp
BIR 
BIG-4
Branstock Sfinxh "Leya"
 
[BILD]
 
Ägare:
Katarina von Mosczinsky
 
England
101009
Western SBT CLUBSHOW
 
  Domare:
Judge John Scanlon
Open class dog
4a Reserv
SE CH
Crudha Dubh Lasair
 
[BILD]
 
Ägare:
Kristoffer Wulff
Hamar, Norge
101010
  Domare:
Petter Fodstad, Norge
Bästa unghane  CK
Bästa hane  CERT
BIR
CACIB
Norsk vinnare 2010
Sandstaffs Banditen "Zorro"
 
[BILD
 
Ägare:
Kennel Sandstaff
Bästa ungtik CK
2a Bästa tik  CERT
Sandstaffs Britannia "Wilma" [BILD
 
Ägare:
Kennel Sandstaff
Sundsvall
101010
Västernorrlands kennelklubb
33 anmälda SBT
  Domare :
Charlotte Sandberg
BIR
Bästa Championtik
Bästa Tik CACIB
SUCH
Garpenborg's YoYo
  Ägare:
M. Nordin & M.Hessel
2a Bästa Tik  CK
Bästa öppentik CERT
R-CACIB
Notorious Top Dog´z Red Bloodline "Rut" [BILD
 
Ägare:
Ann-Sofie Rask
3e Bästa tik
Bästa unghundstik ck
Rougnecks Northern Storm "Jinx"   Ägare: G Jackson
4e Bästa Tik
2a öppentik CK
Kronsäters Åsa [BILD]
 
Ägare:
Rosemary Åsberg
5e Bästa Tik
2a Championklass
CK
 SECH Machusi Special Envoy [BILD]
 
Ägare:
Kennel Emmerdale's
Ökl 1 Ökk 3 CK Maja [BILD
 
Ägare:
kennel Angelstaffs
2a Bästa ungtik ck Tyrara´s Snowflake´s Trick Or Treat "BeBe"
 
[BILD]
 
Ägare:
Charlotte Jacobsson
BIM cert CACIB ck Bästa öppenhane
Bästa hane
Breakeout's Charming Van Damme
 
[BILD
 
Ägare:
Sandra Sjödin
 
Bästa Champion CK
2a Bästa Hane
R-CACIB
SE uCh Totti "Duce" [BILD
 
Ägare:
Oden-staff kennel
3e Bästa hane
Bästa unghane ck
Plexus    Ägare: H.Zahn
Bästa juniorhane ck
 
Linde-Lous Golden Arctos "Sune" [BILD]
 
Ägare: Charlotta Jakobsson /
Maria Karlsson
England
101008
South Wales Kennel Association
 
  Domare:
J TREVOR ROWE
Open class bitch
5a VHC
DK CH SE CH CLUBCH
Crudha Dàicheil Ban-Righinn
[BILD
 
Ägare:
Knl Crudha
Strängnäs
101009
Terrierklubben

 
Domare :
1a championklass
B
ästa tik
BIR
SECH
Giwidos Close To perfection "Iza"
[BILD
 
Ägare:
Vivica Nilsson
Bästa juniortik CK
BIR Junior
3e Bästa tik 
Cometstaff Day for Night "Idun " [BILD] 
 
Ägare:
Fam. Mets
3a Championklass CK
4e bästa tik
SUCH
Sunstaffs Solvända "Bella"
[BILD
 
Ägare:
Ragnhild Olsson
Ökl 1 Ökk 2 Giwido’s Cotton Candy   Ägare:
Vivica Nilsson
4a ökl Sunstaffs Clara Colombina "Nellie" [BILD]
 
Ägare: Ragnhild Olsson
3e bästa juniortik  HP Cometstaff Dolly Grip "Bee Bee" [BILD
 
Ägare:
Fam. Mets
1a Jkl Impreza's Liz-Claiborn"Troja"
 
[BILD
 
Ägare: Ida Henriksson-Roxnäs
3e unghundsklass tik
HP
Evanescence's Angel Eyes "Twiggy" [BILD
 
Ägare:
Nathalie Andersson
4e unghundsklass tik
HP
Evanescence´s Dancing Queen [BILD
 
Ägare:
Stina Helmisaarii
Ukl 1, ukk R, HP Garpenborg´s Dorothea"Esther"
 
[BILD] Ägare:
Vingstaff's kennel
Bästa championhane
Bästa hane CK
BIM
SE CHAMPION NORDIC WINNER 2009
Svensk Vinnare 2010
Temkade Roving Romeo
[BILD
 
Ägare:
Niklas Rissanen
2a Bästa Hane CK CERT 1 ÖKL Notorious Top Dog´z Matcho Mike [BILD
 
Ägare:
Niklas Rissanen

Handler:
Per-Åke Forslund
Ukl: 1 Ukk: 1 ck
BIR-unghund
3e bästa hane
Giwido's Damn It's A Quatilas"Nitro"
 
[BILD
 
Ägare: Ida Henriksson-Roxnäs
Bästa juniorhane
5e bästa hane
Cometstaff Directors Cut

 

[BILD
bild: Emelie Jonson
Ägare: Anna Skarp

 
5e bästa öppenhane BALTJV-09 EEJV-09 
Cometstaff Cucoloris
[BILD
 
Ägare:
Fam. Mets
3e unghundsklass hane HP Fab Staff's Purple Thunder Demon"Moltaz"
 
[BILD
 
Ägare:
Maria Söderberg
4e unghundsklass hane HP Crudha Ghengis Arn
 
[BILD]
 
Ägare:
Catrine Sydbrink
5e unghundsklass hane
HP
Evanescence´s Super Trouper   Ägare: Sofie och Jörgen
2a Bästa tik valp HP
6-9 mån
Zelma [BILD]
 
Ägare:
Sophia Jansson
3e Bästa tik valp
6-9 mån
Amazing staffs Black Lady
 
[BILD]
 
Ägare: Rebecca Liipo
5e Bästa tik valp
6-9 mån
Hedvig [BILD
 
Ägare:
Niklas Rissanen &
Madre Maria Kennel
3e Bästa han valp
6-9 mån
I'M-Ronnie [BILD
 
Ägare:
Niklas Rissanen
2a Bästa han valp
4-6 mån
Giwido’s Eldsjäl   Ägare:
Vivica Nilsson
Uppfödargrupp
BIS-R
Kennel Giwido’s   Ägare:
Vivica Nilsson
BIS-3 Avelsgrupp Arnhem Archivist at Ramblix Ägare:
Fam. Mets
Eckerö, Åland
100926
Internationell utst.

 
Domare :
Hanne Laine Jensen ,Danmark
Bästa Hane
BIR
CACIB
 
SECH FIUCH NordiskJW-09
Magicpowers Crystal Star "Cezar"
[BILD
 
Ägare:
Fam. Folkesson
2a Bästa hane
CERT  R-CACIB
RENNAM SHOW ME SOME RESPECT   Ägare: Tuire Okkola
3e bästa hane ?? DIESEL DES PLAINES D´IRON   Ägare:
Annika Nyman
Bästa Tik
BIM CERT
CACIB
RENNAM SWEET NOVEMBER   Ägare: Tuire Okkola
2a bästa tik ?? RENNAM LIKE NO OTHER   Ägare:
Ballerup , Danmark
100919
Københamnsvinnarutställning

51 anmälda SBT
  Domare:
Janusz Opara,
Polen
Bästa hane 
BIR 
HRJCH BISS
But's Charming Ruffians Agenor "King"
[BILD
 
Ägare: Camilla Andreassen & Anita Steen
Handler: Henrik Andreassen
2a Bästa hane
excellent
R-CACIB
Staffy Galore Basso


 
[BILD
 
Ägare: fam. Vedel
Bästa Tik
BIM
NUCH SUCH
Staffgold Nicole Ari Parker "Sandy"
[BILD
 
Ägare: Jan & Camilla Andreassen Handler: Henrik Andreassen
4e Bästa ökl-tik Staffy Galore Di Luca [BILD]
 
Ägare: René & Bettina Jacobsen
Sortland, Norge
100918
Bjerkvik Hundeklubb    
Bästa hane 
BIR CERT
BIG-4
Fire Eye's Cusag Crubh [BILD
 
Ägare:
Roar Nolte/
Ingvild Vassbotn
Tånga Hed
100918
Västsvenska Terrierklubben
33 anmälda SBT

 
Domare:
Rose Envall-Larsson
1a ckl, 1a ckk  Ck,
Bästa Tik
BIR
Little Frogs Melini Sangiovese "Saga" [BILD
 
Ägare:
Eva Lindquist
Bästa unghundstik CK
2a Bästa tik  CERT
Sandstaffs Britannia "Wilma" [BILD
 
Ägare:
Kennel Sandstaff
1 Ökl 1 Ökk, CK,
3e Bästa tik
Kronsäter´s Xylitol "Hulda"

 
[BILD
 
Ägare:
Rosemary Åsberg
2a Bästa champion tik CK
4e Bästa tik
SUCH DKUCH KBHV-09 NUCH NORDCH INTUCH
Joddricks Glow Of Dawn Arunima "Diva"
[BILD] Ägare:
Laila Ström
1 ökl, 2 ökk  Little Frogs Lambrusco Donelli "Gunnel"
 
[BILD]
 
Ägare:
Eva Lindquist
Uhkl 1 Ukk 3 Rochamgo's Blushing Blazie "Blazie"  [BILD
 
Ägare: Laila Ström
1a ökl, 1a ökk  Ck, Bästa hane CERT
BIM
Little Frogs Marqués De Arienzo "Roy" [BILD
 
Ägare:
Lars Skylberg
Bästa unghundshane CK
2a bästa hane

 
Norsk vinnare 2010
Sandstaffs Banditen "Zorro"
 
[BILD
 
Ägare:
Kennel Sandstaff
1a ökl 2a ökk
 
Little Frogs Footsteps Merlot "Liam"
 
[BILD
 
Ägare:
Eva Lindquist
valpklass 6-9mån
1a   HP BIR
BIS-4 Valp
Hot Staff´s Acid Queen "Helga"
 
[BILD
 
Ägare:
Eva Lindqvist
Bästa tikvalp
BIR valp 4-6 mån  BIS-3
Kronsäter´s Crona
 
[BILD
 
Ägare:
Rosemary Åsberg
Valpklass 4-6 mån
4e Bästa tikvalp 
Little Frogs Serrata Belguardo "Lycka" [BILD
 
Ägare:
Stina Pååls
3e Bästa tikvalp
4-6 mån
Kronsäter´s Cometa
 
  Ägare:
Petra Mets/
Johanna Rose'n
5e Bästa tikvalp
4-6 mån
Kronsäter´s Catla
 
  Ägare:
Jeanette Kvarnlöf
Valpklass 4-6 mån
1a m Hp, BIM valp
Bästa hanvalp
Little Frogs Santagostino Nero "Jakn"   Ägare:
Anna-Lena Nyth
Valpklass 4-6 mån
2a Bästa hanvalp  Hp
Little Frogs Solanes Priorat "Glenn" [BILD
 
Ägare:
David Dubow
Valpklass 4-6 mån
2a m. Hp 
Little Frogs Sirocco Syrah "Lotus"   Ägare:
Eva Lindquist
Bästa Uppfödar Grupp
1a med HP
Kennel Little Frogs med
Gunnel, Roy, Liam, Saga
  Ägare:
Eva Lindquist
Tierps BK
100918
Inofficiell Utställning   Domare:
Magdalena Lönn
Valpar 6-9 mån
BIR
Harrystaff´s Independent Inca   Ägare:
Louise Graf
Valpar 4-6 mån
BIR & BIS-R
Harrystaff´s Kanel   Ägare:
Knl Harrystaff
Bjuv
100912
Terrierklubben
 
44 anmälda SBT
  Domare:
John Hartigan, IE
1 ökl, 1 ökk CK
Bästa Tik
CERT
BIR BIS-3
Championat
SE CH
Little Frogs Melini Sangiovese "Saga"
Ägare:
Eva Lindquist
1 1kk CK championklass tikar
2a BÄSTA TIK
DK CH SE CH CLUBCH
Crudha Dàicheil Ban-Righinn
[BILD
 
Ägare:
Knl Crudha
Bästa unghundstik CK
4e Bästa tik 
Sandstaffs Britannia "Wilma" [BILD
 
Ägare:
Kennel Sandstaff
1 ökl, 3 ökk  Little Frogs Lambrusco Donelli "Gunnel"
 
[BILD]
 
Ägare:
Eva Lindquist
1 4 kk
öppenklass tikar
Crudha Dubh Daiomean
 
  Ägare: Maria Olsson
1 1 kk CK öppenklass
BÄSTA HANE
CERT
BIM
CHAMPIONAT
SE CH
Crudha Dubh Lasair
 
[BILD]
 
Ägare:
Kristoffer Wulff
Bästa unghundshane CK
2a Bästa hane 
 
Norsk vinnare 2010
Sandstaffs Banditen "Zorro"
 
[BILD
 
Ägare:
Kennel Sandstaff
1a jkl, 1a jkk  Ck
5e Bästa Hane
Little Frogs Quadratura Cerchio "Svante" [BILD]
 
Ägare:
Helene Roos
1 ökl, 3 ökk
 
Litte Frogs Maximo Tempranillo "Nemo"
 
[BILD]
 
Ägare: Patrik Granlycke & Mariah  Edman
1  5 kk
öppenklass hanar
Crudha  Curaidh  
 
  Ägare:
Robert Persson
valpklass 6-9mån
1a   HP BIR
Hot Staff´s Acid Queen "Helga"
 
  Ägare:
Eva Lindqvist
Bästa Uppfödar Grupp
?
Kennel Little Frogs med
Gunnel, Svante, Nemo, Saga
  Ägare:
Eva Lindquist
Bästa Uppfödar Grupp
?
Kennel CRUDHA med
SE CH Crudha Dubh Lasair
Crudha Dub Daiomean
DK CH SE CH CLUB CH
Crudha Daicheil Ban Righinn
och Crudha Curaidh
  Ägare:
Fam. Wihlborg
Sofiero
100911
Domare: Liselotte Johansson
Antala anmälda: 51st
 
   
1 ökl, 2 ökk CK
2a Bästa Tik
R-CACIB
Little Frogs Melini Sangiovese "Saga" [BILD
 
Ägare:
Eva Lindquist
1 ökl, opl ökk  Little Frogs Lambrusco Donelli "Gunnel"
 
[BILD]
 
Ägare:
Eva Lindquist
1a jkl, 3a jkk   Little Frogs Ruberte Crianza "Märta"   Ägare: Anna Skog
1 ukl, 1 ukk  Ck
 
Little Frogs Palandri Shiraz "Stina"
 
  Ägare:
Sandra Magnusson
Ukl 1, ukl 4 HP Garpenborg´s Dorothea"Esther"
 
[BILD] Ägare:
Vingstaff's kennel
1a jkl, 1a jkk  Ck
5e Bästa Hane
Little Frogs Quadratura Cerchio "Svante" [BILD]
 
Ägare:
Helene Roos
1 ökl, opl ökk
 
Litte Frogs Maximo Tempranillo "Nemo"
 
[BILD]
 
Ägare: Patrik Granlycke & Mariah  Edman
Bästa Uppfödar Grupp
 
Kennel Little Frogs med
Gunnel, Svante, Nemo, Saga
  Ägare:
Eva Lindquist
Åland
100911
    Domare:
Linda Stääv
Domare BIS :
Christer Ivarsson
BIR,HP och BEST IN SHOW valp Harrystaff´s Kummin
 
[BILD] Ägare:
Sofia Blomroos
Högbo
100905
Terrierklubben


 
Domare:
Ulrica Göransson
Bästa unghundshane CK
Bästa hane  CERT 
BIR
 
Norsk vinnare 2010
Sandstaffs Banditen "Zorro"
 
[BILD
 
Ägare:
Kennel Sandstaff
2a bästa hane
CK
Emmerdale's Qualiber "Kaliber" [BILD
 
Ägare: R.Saari
 
3e Bästa Hane SE UCH
Elite Staff Angel Athos
 
[BILD]
 
Ägare: Daniel Jovic
4e Bästa Hane
 
Elite Staff Dark Davinci [BILD
 
Ägare: Elite Staff
1, 3a  unghundsklass Crudha Ghengis Arn
 
[BILD]
 
Ägare:
Catrine Sydbrink
Bästa unghundstik CK
Bästa tik  CERT
BIM
Sandstaffs Britannia "Wilma" [BILD
 
Ägare:
Kennel Sandstaff
1a ökl 1a ökk tikar
CK
4e Bästa tik
Fire Eye's Calma Caile [BILD]
 
Ägare:
Catrine Sydbrink
Bästa juniortik CK
5e bästa tik
BIR junior
Cometstaff Dolly Grip "Bee Bee" [BILD
 
Ägare:
Fam. Mets
3e bästa unghundstik Katchanii's Hardcore Harriet
 
[BILD]
 
Ägare:
Jennie Holmberg
 
Bästa tik valp BIR 
4-6 mån
HarryStaff`s Kardemumma   Ägare: Elite Staff & Katarina Lilleholm
2a Bästa tik valp
4-6 mån
Zelma [BILD]
 
Ägare:
Sophia Jansson

Högbo
100904

SKK

 --------------- BIR & BIM  ---->---->
 
Domare Tikar:
Irina Poletaeva, Finland
Domare Hanar+Valpar:
Mate Duran Enrique
BIS-domare:
Marit Sunde
Bästa unghundshane CK
Bästa hane  CERT  CACIB
BIR
Norsk vinnare 2010
Sandstaffs Banditen "Zorro"
 
[BILD
 
Ägare:
Kennel Sandstaff
Bästa Champion
2a Bästa Hane
R-CACIB
SE uCh Totti "Duce" [BILD
 
Ägare:
Oden-staff kennel
1, 2a  unghundsklass
CK
4e Bästa hane
Crudha Ghengis Arn
 
[BILD]
 
Ägare:
Catrine Sydbrink
1a ökl 1a ökk hanar
 
Fire Eye's Deigh-Balach   Ägare:
Catrine Sydbrink
Bästa Tik
BIM
Kronsäters Vinstlotta [BILD
 
Ägare:
1a ökl 1a ökk
3e B
ästa tik
CERT
Championat
SECH
Giwidos Close To perfection "Iza"
[BILD
 
Ägare:
Vivica Nilsson
Bästa unghundstik CK
5e bästa tik
Sandstaffs Britannia "Wilma" [BILD
 
Ägare:
Kennel Sandstaff
1a ökl 2a ökk tikar
CK
Fire Eye's Dealan-Dé [BILD]
 
Ägare:
Catrine Sydbrink
2a bästa juniortik
CK
Cometstaff Dolly Grip "Bee Bee" [BILD
 
Ägare:
Fam. Mets
BIR-och BIS-valp
(6-9 månader)
British steel Elizabeth Stride
 
[BILD Ägare: Ingela Tengner
BIM-valp
(6-9 månader)
British steel Dr. Stanley
 
[BILD
 
Ägare: Maria Älloäng
Norge
100904
     
BIR,HP valp Harrystaff´s Kokos
 
  Ägare:
Harrystaffs kennel
BIR,HP och BIG-3 Harrystaff´s Impressiv Ikaros
 
[BILD] Ägare:
Harrystaffs kennel
Finland
100829
Terrierspecial i Finland
 
  Domare:
Jim Byrnes, Irland
2a Bästa Hane
R-CERT
BALTJV-09 EEJV-09 
Cometstaff Cucoloris
[BILD
 
Ägare:
 Fam. Mets
1a öppenklasstik Exellent
4e bästa tik
Metalstaff Dream Evilbritishsteel
 
[BILD]
 
Ägare:
Johan Norgren
4e öppenklasstik
Exellent
Trawden She's the one [BILD
 
Ägare:
Johan Norgren
Handler:
Carin Lundqvist
Visby
100829
INTERNATIONELL UTST
14 anmälda SBT
  Domare:
Gertrud Hagström
Bästa Hane
BIR
CACIB
BIG-R
SECH FIUCH NordiskJW-09
Magicpowers Crystal Star "Cezar"
[BILD
 
Ägare:
Fam. Folkesson
2a Bästa tik
R-CACIB
SE UCH,FI UCH,FI JW-09,Interra JW-09
Magicpower's Crystal Crown "Asta"
[BILD Ägare: Birgitta Winterstam Massalin
Norge
100828
    Domare: ?
1ukl,1ukk,Ck
BIM,CERT
Harrystaff`s Fairy Fantasy
 
[BILD]
 
Ägare:
Kennel VollBull
Visby
100828
NATIONELL UTST
14 anmälda SBT
  Domare:
Ann Rodhe
Bästa tik
BIR
 
SE UCH,FI UCH,FI JW-09,Interra JW-09
Magicpower's Crystal Crown "Asta"
[BILD Ägare: Birgitta Winterstam Massalin
2a Bästa Tik
CERT
Dreamingstaffs Sköna Marion "Lilo"
 
[BILD
 
Ägare: Carina Sjögren & Markus Johansson 
3e bästa tik Colombine [BILD
 
Ägare:
Maria Lindsjö
Bästa Hane
BIM
SE CH NordiskJW-09
Magicpowers Crystal Star "Cezar"
[BILD
 
Ägare:
Fam. Folkesson
2a bästa hane
CERT
Cockney Rebel des Terres d'Armor [BILD
 
Ägare:
Maria Lindsjö
Göteborg
100822

Västkustvalpen

  Domare:
Börje Johansson
valpklass 4-6mån
1a   HP BIR
Hot Staff´s Acid Queen "Helga"
 
  Ägare:
Eva Lindqvist
valpklass 4-6mån 
1a HP BIM
Aaron "Dexter"

 
[BILD
 
Ägare: L Ström
/ P-Å Forslund
Fodervärd: Emma.Ö
valpklass 4-6mån 
3a
Asterix "Neo"
 
[BILD
 
Ägare: Laila Ström
Handler/Fodervärd: Johanna Johansson
1a valpklass 6-9mån  HP BIM Hooligan Staff Alsoomse [BILD
 
Ägare:
Gwendleyn Lloyd
valpklass 9-15mån
1a  HP  BIR
Mastino's Xpected Winner "Anita" [BILD
 
Ägare:
Eva Lindquist
Veteranklass
1a BIM
Stora Kulltorps Sweet Little Frog "Maijken" [BILD
 
Ägare: Eva Lindquist
Norrköping
100822
     
Bästa junior tik CK
Bästa tik  CERT
BIR, BIG-3
Sandstaffs Britannia "Wilma" [BILD
 
Ägare:
Kennel Sandstaff
1a Junior Hane
Bästa Hane
CERT, BI
M
Elite Staff Dark Davinci [BILD
 
Ägare: Elite Staff
3e bästa juniorhane Emmerdale's Qualiber "Kaliber" [BILD
 
Ägare: R.Saari
 
2a Bästa juniorhane CK
2a Bästa hane
Norsk vinnare 2010
Sandstaffs Banditen "Zorro"
 
[BILD
 
Ägare:
Kennel Sandstaff
2a bästa tik Giwidos Close To perfection "Iza" [BILD
 
Ägare:
Vivica Nilsson
Eskilstuna
100821
Internationell utställning
49 anmälda SBT
Domare:
Inger Hansson
Bästa hane
BIR
SE CHAMPION NORDIC WINNER 2009
Svensk Vinnare 2010
Temkade Roving Romeo
[BILD
 
Ägare:
Niklas Rissanen
2a bästa hane
CERT
Kronsäters Zingo   Ägare:
3e bästa hane, CK Giwido's Damn It's A Quatilas"Nitro"
 
[BILD
 
Ägare: Ida Henriksson-Roxnäs
Bästa juniorhane Hp Emmerdale's Qualiber "Kaliber" [BILD
 
Ägare: R.Saari
 
BIM
Bästa Tik
SUCH
Garpenborg's YoYo
  Ägare:
M. Nordin & M.Hessel
2a bästa Tik
CERT
Kronsäters Vinstlotta   Ägare:
3e bästa tik Giwidos Close To perfection "Iza" [BILD
 
Ägare:
Vivica Nilsson
1a CK
unghundsklass tik
4e bästa tik
Evanescence's Angel Eyes "Twiggy" [BILD
 
Ägare:
Nathalie Andersson
1a bästa juniotik
CK
Cometstaff Dolly Grip "Bee Bee" [BILD
 
Ägare:
Fam. Mets
1a Jkl HP 2a Jkk Impreza's Liz-Claiborn"Troja"
 
[BILD
 
Ägare: Ida Henriksson-Roxnäs
3e bästa juniortik
HP
Garpenborg´s Dorothea"Esther"
 
[BILD] Ägare:
Vingstaff's kennel
Askersund
100815
Internationell utst.
30 anmälda SBT
 

Domare:
Zoran Brankovic, Serbien
Bästa Hane
BIR
CACIB
SE CH NordiskJW-09
Magicpowers Crystal Star "Cezar"
[BILD
 
Ägare:
Fam. Folkesson
1 ökl, 1ökl kk  CK
CERT  R-CACIB
2a Bästa hane
Svensk Champion
SE UCH
Redhighlands Percival "Roffe"
[BILD]
 
Ägare: Lars Andersson & Emelie Malm
2a bästa öppenklasshane British Steel Dejavu
 
[BILD]
 
Ägare:
Josefine Pettersson
3e bästa öppenklasshane Shodiegun's Sycorax
 
  Ägare: Catharina Elleman-Jakobsen
4e bästa öppenklasshane
Emmerdale's Lotus
  Ägare: G Wåhlin
& R Mayer
2a bästa unghundshane Crudha Geal Triuchan
 
[BILD]
 
Ägare:
Susanne
 Hjorth
Bästa juniorhane
HP
Sanoya's Roy
[BILD]
 
Ägare: Eva-Lena Svensson
Bästa tik
BIM
CACIB
SE UCH,FI UCH,FI JW-09,Interra JW-09
Magicpower's Crystal Crown "Asta"
[BILD Ägare: Birgitta Winterstam Massalin
2a bästa tik
R-CACIB
 
SUCH DKUCHSvensk Vinnare-09
Poormans Rouge "Shiva"
[BILD]
 
Ägare: Ola Bergh
Bästa unghundstik
3e Bästa Tik
CERT
Dreamingstaffs Sköna Marion

 
[BILD
 
Ägare: Carina Sjögren & Markus Johansson 
2a bästa unghundstik
Dinah-Mite Fanta
  Ägare: Catharina Elleman-Jakobsen
3e bästa unghundstik
Lyckostaffens Solstråle
  Ägare:
Tony Hellberg
Hedensted ,Danmark
100815
DTK`s nationalla utställning   Domare: Paul Martin Norman
BIR West Lund Red Sweet Heart   Ägare: Tina & Tonny Bergström
Exellent
4e
Bästa ökl-tik
Staffy Galore Di Luca [BILD]
 
Ägare: René & Bettina Jacobsen
BIM INTCH LUCH FINUCH NUCH DKUCH SUCH KLBCH JBLV07KBHV07 DKKV07 DKKV08 NORDUCH
Tysk Champion SV08 LZS08 RSS08 NEÜMÜNSTER SIEGER 2009  Angelic Staff Ninja
[BILD]

 

Ägare: Alissa Bech
Bästa ökl-hane
2a Bästa hane
CAC
Staffy Galore Basso


 
[BILD
 
Ägare: fam. Vedel
Oslo
100815
Norsk vinnarutställning
--
----BIR BIG-1 Norsk vinnare 2010 -->---->--->
Domare tikar:
Patrik Cederlöf Domare hanar : Petter Steen
BIG-Domare:
Petter Fodstad
Bästa juniorhane CK
Bästa hane  CERT
BIR BIG-1
Norsk vinnare 2010
Norsk vinnare 2010
Sandstaffs Banditen "Zorro"
 
[BILD
 
Ägare:
Kennel Sandstaff
2a Bästa junior tik 
CK
4e Bästa tik
Sandstaffs Britannia "Wilma" [BILD
 
Ägare:
Kennel Sandstaff
Oslo
100814
68 hanar+71 tikar anmälda
  Domare tikar: Leif
-Herman Wilberg
Domare hanar : Patrik Cederlöf
Bästa juniorhane CK
Bästa hane  CERT
BIR Cruftskvalificering

Sandstaffs Banditen "Zorro"
 
[BILD
 
Ägare:
Kennel Sandstaff
1 2a CK öppenklass
3a Bästa hanhund
R-CACIB
Crudha Dubh Lasair
 
[BILD]
 
Ägare:
Kristoffer Wulff
1 4a  CK juniorklass Crudha Ghengis Arn
 
[BILD]
 
Ägare:
Catrine Sydbrink
1a 3a CK championklass SuCh Dk Ch Klub Ch
Crudha Dàicheil Ban-Righinn
[BILD
 
Ägare:
Knl Crudha
3e Bästa junior tik 
HP
Sandstaffs Britannia "Wilma" [BILD
 
Ägare:
Kennel Sandstaff
Skellefteå
100814
27 anmälda SBT
 
  Domare: Antoaneta Popantonova, Bulgarien
1a Champion Hane 1a Bästa Hane BIR BIS-2 SE UCH
Elite Staff Angel Atlas "Buster"
 
[BILD
 
Ägare: Knl EliteStaff
1a Junior Hane
2a Bästa Hane
CERT, BIR Junior
BIS 4a Junior
Elite Staff Dark Davinci [BILD
 
Ägare: Elite Staff
1a öppenklass
ck
3e Bästa hane
Machusi Geoffrey Clark "Kero" [BILD]
 
Ägare: C. Jacobsson
& U. Östman
1a Champion Tik
Bästa Tik  BIM
SE UCH
EliteStaff Angel Athena "Garbo"
[BILD
 
Ägare:
Knl EliteStaff
1a Unghunds tik
2a Bästa Tik CERT BIR Unghund
BIS-3 Unghund
Elite Staff Code X Caledonia [BILD
 
Ägare: Elite Staff
Bästa Uppfödargrupp BIS 3a Kennel Elite Staff   Ägare: Fam. Boman
Savo show kuopio
FINLAND
100808
    Domare:
Annukka Paloheimo, Finland
Bästa tik
BIR  CACIB
INT&FIN&S&EST CH, WW-10
Magicpower´s Not Bad "Oodi "
 
[BILD]
 
Ägare:
Jarmo Varjela  &
Elina Kalinainen
2a Bästa hane
R-CC R-CACIB
Magicpowers Allstars " Speedy" [BILD] Ägare:
Jarmo Varjela  &
Elina Kalinainen
3e Bästa Hane
 
SE CH NordiskJW-09
Magicpowers Crystal Star "Cezar"
[BILD
 
Ägare:
Fam. Folkesson
BIR -Veteran 
 
Multi Champion
Lackyle Ceann Miotal " Spike

[BILD]
Ägare:
Jarmo Varjela  &
Elina Kalinainen
BIR
Uppfödar grupp
Kennel Magicpowers
Magicpowers  Back To Black
Magicpowers Crystal Star
Magicpowers Crystal Crown
Magicpowers Allstars

 
Ägare:
Jarmo Varjela  &
Elina Kalinainen
Savo show kuopio
FINLAND
100807
    Domare:
Kari Järvinen
Bis-domare:
Åke Cronander
Bästa hane BIR
CACIB
FIN CH
Magicpower's Finnish Design "Paavo"
[BILD]
 
Ägare: Jutta Väisänen
2a Bästa Hane
R-CACIB CC
EE&LV JCH,LVJW-10, JWW-10
Magicpowers Back to Black
  Ägare:
Matti Ratus & Marika Hautala
3e Bästa Hane
 
SE CH NordiskJW-09
Magicpowers Crystal Star "Cezar"
[BILD
 
Ägare:
Fam. Folkesson
4e bästa hane
R-CC
Magicpower's Super Story "Reno"    
Bästa tik
BIM
INT&FIN&S&EST CH, WW-10
Magicpower´s Not Bad "Oodi "
 
[BILD]
 
Ägare:
Jarmo Varjela  &
Elina Kalinainen
2a Bästa tik
R- CACIB
SE UCH,FI UCH,FI JW-09,Interra JW-09
Magicpower's Crystal Crown "Asta"
[BILD Ägare: Birgitta Winterstam Massalin
4e Bästa tik
R-CC
Magicpower's Shes Got The Look "Frankie"    
BIR -Veteran 
 
Multi Champion
Lackyle Ceann Miotal " Spike

[BILD]
Ägare:
Jarmo Varjela  &
Elina Kalinainen
BIS-1
Uppfödar grupp
Kennel Magicpowers
Magicpowers  Back To Black
Magicpowers Crystal Star
Magicpowers Crystal Crown
Magicpowers Allstars

 
Ägare:
Jarmo Varjela  &
Elina Kalinainen
Savo show kuopio
FINLAND
100806
    Domare:
Margaret Möller-Sieber, Germany
Bästa hane BIR
CACIB
FIN CH
Magicpower's Finnish Design "Paavo"
[BILD]
 
Ägare: Jutta Väisänen
3e Bästa Hane
R-CACIB
SE CH NordiskJW-09
Magicpowers Crystal Star "Cezar"
[BILD
 
Ägare:
Fam. Folkesson
4e Bästa hane
R-CC
Magicpowers Allstars " Speedy" [BILD] Ägare:
Jarmo Varjela  &
Elina Kalinainen
Bästa tik
BIM
INT&FIN&S&EST CH, WW-10
Magicpower´s Not Bad "Oodi "
 
[BILD]
 
Ägare:
Jarmo Varjela  &
Elina Kalinainen
4e Bästa tik
R-CC
Magicpower's Shes Got The Look "Frankie"    
Ransäter
100801
SKK Domare:
Gorajao-Henriques Lui
Bästa champion tik CK
Bästa tik CACIB
BIR 
Internationellt championat
SUCH DKUCH KBHV-09 NUCH NORDCH INTUCH
Joddricks Glow Of Dawn Arunima "Diva"
[BILD

 

Ägare:
Laila Ström
Bästa junior tik 
CK
4e Bästa tik
Sandstaffs Britannia "Wilma" [BILD
 
Ägare:
Kennel Sandstaff
2a championklass
5e Bästa tik
 
 SECH LP1 Kanonkulans Moa Martinsson
 
[BILD
 
Ägare:
Maria Westh
4e Bästa unghunds- tik, CK Dzhey Ti Zara White Legs "Olga" [BILD
 
Ägare:
Laila Ström
Bästa hane
BIM CK CACIB
SE CHAMPION NORDIC WINNER 2009
Svensk Vinnare 2010
Temkade Roving Romeo
[BILD
 
Ägare:
Niklas Rissanen
Bästa juniorhane CK
2a bästa hane  CERT
 
Sandstaffs Banditen "Zorro"
 
[BILD
 
Ägare:
Kennel Sandstaff
1a öppenklass CK
3e bästa hane
Kanonkulan´s No Torioustopdog [BILD
 
Ägare: Puma & Anne handlers:
Rissanen/Forslund
1 1kk CK
4e Bästa Hane
Crudha Ghengis Arn
 
[BILD]
 
Ägare:
Catrine Sydbrink
1 ökl, 2 ökk Ck,
5e Bästa hane
 
Litte Frogs Maximo Tempranillo "Nemo"
 
[BILD]
 
Ägare: Patrik Granlycke & Mariah  Edman
Nesbyen (Norge)
100801
    Domare:
Kevin Brown, Danmark
1JKK CK
Bästa hane  CERT
BIR  BIG-3
HRJCH BISS
But's Charming Ruffians Agenor "King"
[BILD
 
Ägare: Camilla Andreassen & Anita Steen
Handler: Henrik Andreassen
1CHK, 1CHKK, CK, Bästa Tik
BIM
NUCH SUCH
Staffgold Nicole Ari Parker "Sandy"
[BILD
 
Ägare: Jan & Camilla Andreassen Handler: Henrik Andreassen
Vålberg
100731
Svenska terrierklubben
31 anmälda SBT

 

  Domare valpar: Ann Christin Molin
Domare:
José Cabral, Portugal
Bästa tik
BIR
Svensk champion
SE UCH  LP1
Kanonkulans Moa Martinsson
 
[BILD
 
Ägare:
Maria Westh
1a championklass
2a Bästa tik
SE UCH
EliteStaff Angel Athena "Garbo"
[BILD
 
Ägare:
Knl EliteStaff
3e Bästa unghundstik Elite Staff Code X Caledonia [BILD
 
Ägare: Elite Staff
1 ökl, 2 ökk m Ck
4e Bästa Tik
Little Frogs Melini Sangiovese "Saga" [BILD
 
Ägare:
Eva Lindquist
1 ukl, 1 ukk  Ck
5e Bästa tik
Just Staffmania Ambrosia Asti "Thilde" [BILD
 
Ägare:
Eva Lindquist
1 jkl, 2 jkk m Ck Little Frogs Quercia Barbera "Quta"   Ägare:
Eva Lindqvist/
Maria Thörnlund
1a championklass
Bästa Hane
BIM
SE UCH
Elite Staff Angel Athos
 
[BILD]
 
Ägare: Daniel Jovic
2a championklass
2a Bästa Hane
SE UCH
Elite Staff Angel Atlas "Buster"
 
[BILD
 
Ägare: Knl EliteStaff
1 ökl, 1 ökk  Ck
3e Bästa hane
CERT
Svensk champion
SE UCH
Chaka Zulu Chief Of Skystaff Starbuck "Louie"
[BILD]
 
Ägare:
Eva Lindquist
1a Juniorklass Hane
4e Bästa Hane
BIR-junior
Elite Staff Dark Davinci [BILD
 
Ägare: Elite Staff
1a Hp, BIR valp
4-6mån
Hot Staff´s Acid Queen "Helga"
 
  Ägare:
Eva Lindqvist
6-9 mån
Bästa tikvalp BIM-valp
Hedvig  [BILD
 
Ägare:
Fam Rissanen - Wigrell
Handler: N. Rissanen
Uppfödarklass
BIS 1
Kennel Elite Staff Ägare: Fam. Boman
Ikaalinen, FINLAND
100731
  Domare: ?
Bästa tik CERT
BIR CACIB
Finsk champion
SE UCH,FI UCH,FI JW-09,Interra JW-09
Magicpower's Crystal Crown "Asta"
[BILD Ägare: Birgitta Winterstam Massalin
Bästa Hane CERT
BIM
Finsk champion
SE CH NordiskJW-09
Magicpowers Crystal Star "Cezar"
[BILD
 
Ägare:
Fam. Folkesson
Nesbyen (Norge)
100731
     
1CHK, 1CHKK, CK, Bästa Tik
BIR  BIG-2
NUCH SUCH
Staffgold Nicole Ari Parker "Sandy"
[BILD
 
Ägare: Jan & Camilla Andreassen Handler: Henrik Andreassen
1JKK
Bästa junior CK

4e Bästa hane
HRJCH BISS
But's Charming Ruffians Agenor "King"
[BILD
 
Ägare: Camilla Andreassen & Anita Steen
Handler: Henrik Andreassen
Nesbyen (Norge)
100730
    Domare:
Heidi Hagen
1BHK, BIR, BEST I GRUPPEN 1 Valp Siglo Star Of Norway "Billy" [BILD
 
Ägare: Camilla Andreassen
Handler: Henrik Andreassen
 
Köping
100725
Internationell utställning
43 + 2 valpar anmälda SBT
Domare:
Zsuzsanna Petik
Bästa tik
BIR CACIB
SE CH FINJW-09, Interra Junior Winner -09
Magicpower's Crystal Crown "Asta"
[BILD Ägare: Birgitta Winterstam Massalin
Kv 1 Bästa unghundstik
Ck  2a bästa tik
R-Cacib
CERT
Ozkagården's Sirocca "Sally"


 
[BILD
 
Ägare: Ulrika Bylund
 
3a ökk CK Sunstaffs Clara Colombina "Nellie" [BILD]
 
Ägare: Ragnhild Olsson
1kv CK
1a bästa junior tik
Cometstaff Dolly Grip "Bee Bee" [BILD
 
Ägare:
Fam. Mets
1 kv ,HP
2a bästa juniortik
Fab Staff's Crimson Noowa Of Janina "Noowa" [BILD
 
Ägare:
Janina Björkman
1a kv, CK
2a bästa unghundstik
Evanescence's Angel Eyes "Twiggy" [BILD
 
Ägare:
Nathalie Andersson
1a kv
opl unghundstikar
Evanescence´s Dancing Queen [BILD
 
Ägare:
Stina Helmisaarii
Bästa Hane
CK
BIM CACIB
SE CH NordiskJW-09
Magicpowers Crystal Star "Cezar"
[BILD
 
Ägare:
Fam. Folkesson
unghane:1 KK, 1KV Tyrara's snowflake's Kevin "Zion"
 
[BILD
 
Ägare:
Dennis Godoy Gonzalez
BIR valp Linde-Lou's Golden Coockie "Kakan" [BILD]
 
Ägare: Ragnhild Olsson
 
Piteå
100718
SKK nationell Domare:
Wim Wellens, Nederländerna
BIM,cert,ck
Bästa junior hane
Bästa hane
Emmerdale's Paul Stanley "Gandhi"
 
[BILD]
 
Ägare: V. Cederberg
2a Bästa hane
1a öppenhane ck
Machusi Geoffrey Clark "Kero" [BILD]
 
Ägare: C. Jacobsson
& U. Östman
3e Bästa hane
2a öppenhane ck 
Diesel   Ägare: R Hult
4e Bästa hane
3e öppenhane ck
NO uCh Prunella's Present to Norway   Ägare: ?
5e Bästa hane
Bästa unghane ck
Kronsäter's Åboy   Ägare:
Anna Kramer
2a bästa unghane ck Emmerdale's Nothing to Loose   Ägare: M Isaksson
& Å Bäckström
BIR
Bästa tik
Bästa juniortik, cert, ck
Emmerdale's Princess "Kyla" [BILD Ägare: F. Engman
2:a Bästa tik
1a öppentik ck
Princess Amina Av Staffeborgen   Ägare:  M Didriksen, Norge
3e Bästa tik
2a öppentk ck
Linde-Lou's Miss Effie [BILD]
 
Ägare:
C. Jacobsson
4e Bästa tik
2a bästa junior ck
Mirenzo's Atlantic Sun   Ägare: J Dahlberg
5e Bästa tik
Bästa unghundstik ck
Rougnecks Northern Storm "Jinx"   Ägare: G Jackson
2a Bästa ungtik ck Tyrara´s Snowflake´s Trick Or Treat "BeBe"
 
[BILD]
 
Ägare:
Charlotte Jacobsson
BIR valp  HP
 
Linde-Lous Golden Arctos "Sune" [BILD]
 
Ägare: Charlotta Jakobsson /
Maria Karlsson
Bästa Avelsgrupp BIS-R LP1 LP2 Tinuvel   Ägare: M Törnlund
kennel Matheriz
Bästa uppfödargrupp,Hp Kennel Emmerdale's
 
  Ägare: S & U.Östman
Alfta
100717
Nationell utställning
27  anmälda SBT
 

 

Domare:
Karl-Erik Johansson
BIG- domare:
Cindy Pettersson
Bästa Hane
CERT BIR BIG-4
Svenskt championat
SE CH NordiskJW-09
Magicpowers Crystal Star "Cezar"
[BILD
 
Ägare:
Fam. Folkesson
1 ökl, ck
2a bästa hane
Fäskärsisor [BILD
 
Ägare:
Hans & Anny Eriksson
1 jkl, 1 jkk, CK
3e bästa hane
Amicus Bull Aquatilis [BILD
 
Ägare:
Sara Sandin
Bästa tik
BI
M
Bir-veteran 
BIS-4a Veteran
FI UCH, INT UCH, KBH V-03, NO V-03,
NORD UCH, NORD V-07 Atomkraft’s Abracadabramadetomastino "Humlan"
[BILD
 
Ägare:
Inger & Tommy Örtberg
2a Bästa tik
CERT
Svenskt championat
SE CH FINJW-09, Interra Junior Winner -09
Magicpower's Crystal Crown "Asta"
[BILD Ägare: Birgitta Winterstam Massalin
3e Bästa Tik  CK Notorious Top Dog´z Red Bloodline "Rut" [BILD
 
Ägare:
Ann-Sofie Rask
4e Bästa Tik  CK Notorious Top Dog´z Sandy Cheeks   Ägare:
Ann-Sofie Rask
BIR-Valp
BIS-3 valp (av 22 st)
Mastino's Yakari "Poppe" [BILD
 
Ägare:
Inger & Tommy Örtberg
Gällivare
100711
internationella midnattsolsutställningen
 
Domare:
Eeva Rautala , FINLAND
BIR
Bästa Tik
Ukl 1,1 CK
CERT CACIB
Emmerdale's Mamma Mia "Freja" [BILD] Ägare: P.Wennberg
2a Bästa Tik Scarpetta's fairy queen "Snälla" [BILD]
 
Ägare: Mette Skansen Kjereng
Junkl 1, 1 Hp Midnight's Ruce with the loost B "Bruce"

 
  Ägare:
Emmelie Farelind
Junkl Kv 1 Kk 1 CK
3e Bästa tik
Breakeout´s Darling Lady "Ester" [BILD]
 
Ägare:
Maria Karlsson
1,2 öppenklass
CK
4e Bästa tik
Linde-Lou's Miss Effie [BILD]
 
Ägare:
C. Jacobsson
UKL Kv 1 Kk 2 CK 
5e Bästa tik
Breakeout´s Chatelle  [BILD]
 
Ägare: Maria Karlsson
3e Bästa unghundstik 
 
Tyrara´s Snowflake´s Trick Or Treat "BeBe"
 
[BILD]
 
Ägare:
Charlotte Jacobsson
Bästa hane CERT CACIB Kronsäter's Åboy   Ägare:
Anna Kramer
1,1 öppenklass CK
3e Bästa Hane
Machusi Geoffrey Clark "Kero" [BILD]
 
Ägare: C.Jacobsson
& U.Östman
BIR valp  HP
BIS-valp reserv
Linde-Lous Golden Arctos "Sune" [BILD]
 
Ägare:Charlotta Jakobsson /
Maria Karlsson
Uleåborg, FINLAND
100711
36 anmälda SBT
  Domare:
Alex Krasilnikoff, Danmark
Bästa hane BIR
CACIB
Magicpower's Finnish Design "Paavo" [BILD]
 
Ägare: Jutta Väisänen
Bästa tik BIM
CACIB
C.I.B  Nord uCh SE NO FIN Ch
Emmerdale's Knocking on Heavens Door
"Frida"
[BILD] Ägare:
Kennel Emmerdale's
Uleåborg, FINLAND
100710
36 anmälda SBT
 
  Domare:
Jose Vidal, Portugal
Bästa tik BIR
CERT CACIB
Finsk Champion
C.I.B  Nord uCh SE NO FIN Ch
Emmerdale's Knocking on Heavens Door
"Frida"
[BILD] Ägare:
Kennel Emmerdale's
Excellent  SECH Machusi Special Envoy [BILD]
 
Ägare:
Kennel Emmerdale's
Tvååker
100710
  Domare:
Siv Jernhake
Grupp Domare:
Bode-Van De Meeberg
/Holland
Bästa champion tik CK
Bästa tik
BIR  BIG-2
SUCH DKUCH KBHV-09 NUCH NORDCH
Joddricks Glow Of Dawn Arunima "Diva"
[BILD

 

Ägare:
Laila Ström
1 ökl, 1 ökk  Ck
2a Bästa Tik  CERT
Little Frogs Lambrusco Donelli "Gunnel"
 
[BILD]
 
Ägare:
Eva Lindquist
1 ökl, 2 ökk  Ck,
3e Bästa Tik
Little Frogs Melini Sangiovese "Saga" [BILD
 
Ägare:
Eva Lindquist
1 jkl, 1 jkk  CK
opl btkl
Mastino's Xpected Winner "Anita" [BILD
 
Ägare:
Eva Lindquist
1 ukl, 1 ukk  Ck
 
Little Frogs Palandri Shiraz "Stina"
 
  Ägare:
Sandra Magnusson
Uhkl 1 Ukk 2 CK Dzhey Ti Zara White Legs "Olga" [BILD
 
Ägare:
Laila Ström
Uhkl 1 Ukk 3 CK Rochamgo's Blushing Blazie "Blazie"  [BILD
 
Ägare: Laila Ström Handler: Nina Bjurström
1 ukl, R ukk Just Staffmania Ambrosia Asti "Thilde" [BILD
 
Ägare:
Eva Lindquist
Uhkl 1  Ukk 1
CK  Bästa hane
BIM
CERT
Katchanii's Hellraising Haddock
 
[BILD] Ägare:
Emma Josefsson
1 ökl, 1 ökk Ck,
2a Bästa hane
 
Litte Frogs Maximo Tempranillo "Nemo"
 
[BILD]
 
Ägare: Patrik Granlycke & Mariah Johnsen Edman
1 ökl, 2 ökk  Ck
3e Bästa hane
Little Frogs Marqués De Arienzo "Roy" [BILD
 
Ägare:
Lars Skylberg
1 ökl 3 ökk CK
4e Bästa Hane
 
Crudha Dubh Ór
 
[BILD
 
Ägare: Agneta & Magnus Wihlborg
1ökl 4 ökk Crudha Dubh Lasair
 
[BILD]
 
Ägare:
Kristoffer Wulff
1 ökl, R ökk Hot Staff´s Qualified To Win "Günter" [BILD]
 
Ägare:
Eva Lindquist
Bästa avelsgrupp
BIS 1 avelsgrupp!
Jubileumsvinder-07 Such, Dkuch Little Frogs Formulae Ricasoli "Nemi"
(med Stina, Saga, Nemo, Roy)
Ägare:
Eva Lindquist
Bästa Uppfödargrupp Kennel Little Frogs
 
  Ägare:
Eva Lindquist
Tvååker
100709
29 anmälda SBT Domare:
Miguel Botella Lopez, Spanien
Grupp Domare:
Siv Jernhake
Bästa Champion CK
Bästa hane
CACIB  BIR
BIG-3
SUCH NUCH Joddricks Supreme Anish
 
[BILD]
 
Ägare: Cecilia Eliasson
Bästa Unghundshane
CK
2a bästa hane  CERT
R-CACIB
Joddricks Quite New Abhinav "Abbe" [BILD]
 
Ägare:
Per & Jennifer Jansson
Handler: Laila Ström
1ökl 1ökk CK
3a Bästa hane
Crudha Dubh Lasair
 
[BILD]
 
Ägare:
Kristoffer Wulff
1 ökl, 2 ökk Ck,
4e Bästa hane
 
Litte Frogs Maximo Tempranillo "Nemo"
 
[BILD]
 
Ägare: Patrik Granlycke & Mariah Johnsen Edman
1 ökl, 4 ökk Chaka Zulu Chief Of Skystaff Starbuck "Louie" [BILD]
 
Ägare:
Eva Lindquist
1 ökl, 1 ökk m Ck,
Bästa Tik CERT CACIB, BIM
Little Frogs Melini Sangiovese "Saga" [BILD
 
Ägare:
Eva Lindquist
Bästa champion tik, CK
2a bästa tik
R- CACIB
SUCH DKUCH KBHV-09 NUCH NORDCH
Joddricks Glow Of Dawn Arunima "Diva"
[BILD

 

Ägare:
Laila Ström
Bästa Unghundstik
Ck
3e Bästa Tik
Dzhey Ti Zara White Legs "Olga" [BILD
 
Ägare:
Laila Ström
1 jkl, 1 jkk m CK,
5e Bästa tik
Mastino's Xpected Winner "Anita" [BILD
 
Ägare:
Eva Lindquist
1 ukl, R ukk Just Staffmania Ambrosia Asti "Thilde" [BILD
 
Ägare:
Eva Lindquist
Borås
100703
14 anmälda SBT Domare:
Carl Gomes (USA)BIG domare:
Keith Lovell (Australien )
1a Ökl Ck
CERT BIR 
BIG-R
Little Frogs Marqués De Arienzo "Roy" [BILD
 
Ägare:
Lars Skylberg
3a ÖKK CK
4e Bästa Hane
Chaka Zulu Chief Of Skystaff Starbuck "Louie" [BILD]
 
Ägare:
Eva Lindquist
1 uhkl 1 ukk CK
Bästa tik
CERT
BIM
Dreamingstaffs Sköna Marion

 
[BILD
 
Ägare: Carina Sjögren & Markus Johansson 
Hedensted, DK
100627
World Wide Terrier Festival.  Dansk Terrier Klub.
 
  Domare:
Liz Stanway (UK)
Excellent
1a UKK
Dreamingstaff's Påhittigakluckan "Roxy"   Ägare:
Camilla Andreassen
excellent
2a Bästa unghundstik
Hoppingham´s Silvia Vinska Vinnare [BILD]
 
Ägare: Anni Palola
excellent
junior
klass tikar
Seesaw Sound is Energy [BILD]
 
Ägare: Anu Lahtinen
excellent
3e bästa juniortik
Seesaw Sound of Rock [BILD]
 
Ägare: Anu Lahtinen
Excellent
2a ch-klass tikar
SUCH DKUCH KBHV-09 NUCH NORDCH
Joddricks Glow Of Dawn Arunima "Diva"
[BILD

 

Ägare:
Laila Ström
Excellent NUCH SUCH Staffgold Nicole Ari Parker "Sandy"   Ägare:
Camilla Andreassen
Bästa Hane
BIM
Magicpowers Allstar " Spedy"

 
[BILD]

 

Ägare:
Jarmo Varjela  &
Elina Kalinainen
1JKK
Bästa junior

2a Bästa hane
BISS But's Charming Ruffians Agenor "King"   Ägare:
Camilla Andreassen
& Anita Steen
Bästa Unghund  excellent
3e Bästa hane
NordiskJW-09
Magicpowers Crystal Star "Cezar"
[BILD
 
Ägare:
Fam. Folkesson
excellent
3e bästa ökl-hane
Nordic CH FIN CH SE CH NO CH EE CH
Kronsäter´s Venska Vinnare
 
[BILD]
 
Ägare:  Ina Ammunét
Excellent NUCH SUCH
Black-Andwhite "Odin"
[BILD]
 
Ägare: Jan, Camilla & Henrik Andreassen
Avelsklass BIR
BIS-2
Nordic CH FIN CH SE CH NO CH EE CH
Kronsäter´s Venska Vinnare
(Seesaw Sound of Rock, Seesaw Sound is Energy,
Hoppingham´s Silvia Vinska Vinnare)
Ägare:  Ina Ammunét
Hedensted, DK
100626
Specialty Shows för grupp 3. Dansk Terrier Klub.

 
  Domare:
Paul Stanway (UK)
1 JKK, CAC
Bästa Junior
Bästa Hane
Best In Show
BISS But's Charming Ruffians Agenor "King" [BILD
 
Ägare:
Camilla Andreassen
& Anita Steen
Bästa unghunds hane  excellent 
Bim Unghund
NordiskJW-09
Magicpowers Crystal Star "Cezar"
[BILD
 
Ägare:
Fam. Folkesson
excellent
2a bästa ökl-hane
Nordic CH FIN CH SE CH NO CH EE CH
Kronsäter´s Venska Vinnare
 
[BILD]
 
Ägare:  Ina Ammunét
Excellent
3a öppen klass hanar
Crudha Dubh Lasair
 
[BILD]
 
Ägare:
Kristoffer Wulff
Öppenklasshane
Very Good
Opl BHK
SUCH NUCH
Joddricks Supreme Anish
[BILD
 
Ägare:
Cecilia Eliasson
very good
juniorklass hane
Seesaw Sound of Power [BILD]
 
Ägare:  Anu Lahtinen
& Minna Nykopp
1a Champion klass
BÄSTA champion AV BÅDE HANE O TIK
SuCh Dk Ch Klub Ch
Crudha Dàicheil Ban-Righinn
 
[BILD
 
Ägare:
Knl Crudha
Excellent
2a ch-klass tikar
SUCH DKUCH KBHV-09 NUCH NORDCH
Joddricks Glow Of Dawn Arunima "Diva"
[BILD

 

Ägare:
Laila Ström
excellent
unghundstik
Hoppingham´s Silvia Vinska Vinnare [BILD]
 
Ägare: Anni Palola
excellent
juniorklass tik
Seesaw Sound of Rock [BILD]
 
Ägare: Anu Lahtinen
excellent
3a junior
klass tikar
Seesaw Sound is Energy [BILD]
 
Ägare: Anu Lahtinen
Avelsklass BIR
BIS-1
Nordic CH FIN CH SE CH NO CH EE CH
Kronsäter´s Venska Vinnare
(Seesaw Sound of Rock, Seesaw Sound is Energy,
Hoppingham´s Silvia Vinska Vinnare)
Ägare:  Ina Ammunét
Herning, DK
100625
WDS World Dog Show - Verdensudstillingen för grupp 3
117 anmälda SBT
  Domare:
hanar samt BIR   Kari Järvinen
(FIN)
tikar:
Andrzej Kazmierski (PL)

Komplett resultatlista finns här: [extern länk]

Excellent
1a ch-klass hanar
CACIB
BIR
World Winner-2010
World Winner SE UCh INT UCH
DK Ch Klub Ch DKKV
09 Dutch Ch
Crudha Domhan Dann Mooar
"Solo"
 
[BILD]
 
Ägare:
Jan-Erik Laursen,DK
excellent
4e bästa championhane
Nordic CH FIN CH SE CH NO CH EE CH
Kronsäter´s Venska Vinnare
 
[BILD]
 
Ägare:  Ina Ammunét
Excellent
4a öppen klass hanar
Crudha Dubh Lasair
 
[BILD]
 
Ägare:
Kristoffer Wulff
World Junior Winner
Hane
Magicpowers Back to Black   Ägare:
Matti Ratus & Marika Hautala
Excellent
1a mellemklass
 
NordiskJW-09
Magicpowers Crystal Star "Cezar"
[BILD
 
Ägare:
Fam. Folkesson
Excellent
3a JKK
BISS But's Charming Ruffians Agenor "King"   Ägare:
Camilla Andreassen
& Anita Steen
very good
juniorklass hane
Seesaw Sound of Power [BILD]
 
Ägare:  Anu Lahtinen
& Minna Nykopp
Öppenklasshane
Good
Opl BHK
SUCH NUCH
Joddricks Supreme Anish
[BILD
 
Ägare:
Cecilia Eliasson
Bästa tik
World Winner-2010
Int ch & Fin ch & Such & Est ch
Magicpower´s Not Bad "Oodi "
 
[BILD]
 
Ägare:
Jarmo Varjela  &
Elina Kalinainen
Bästa Tik
CERT  BIM
World Junior Winner
Tik
Zican's Kc-Cee   Ägare:
P.Cederlöf
Excellent
1a ch-klass tikar
2a Bästa Tik
SUCH DKUCH KBHV-09 NUCH NORDCH
Joddricks Glow Of Dawn Arunima "Diva"
[BILD

 

Ägare:
Laila Ström
Bästa Veteran
World Veteran Winner Tik
VWW-10
Steffex First Place "Troja"
[BILD
 
Ägare:
Laila Ström
Öppenklass tik:
Very Good
Opl i Bästa tik
Joddricks Complete Akhila
"Bente"
 
[BILD]
 
Ägare:
Gitte & Bo Stigson
very good
unghundstik
Hoppingham´s Silvia Vinska Vinnare [BILD]
 
Ägare: Anni Palola
Excellent
3a UKK
Dreamingstaff's Påhittigakluckan "Roxy"   Ägare:
Camilla Andreassen
Excellent
4e bästa Junior tik
Dzhey Ti Zara White Legs "Olga" [BILD
 
Ägare:
Laila Ström
excellent
juniorklass tik
Seesaw Sound of Rock [BILD]
 
Ägare: Anu Lahtinen
excellent
junior
klass tikar
Seesaw Sound is Energy [BILD]
 
Ägare: Anu Lahtinen
Excellent
opl JR-klass
Mastino's Xpected Winner "Anita" [BILD
 
Ägare:
Eva Lindquist
Excellent NUCH SUCH Staffgold Nicole Ari Parker "Sandy"   Ägare:
Camilla Andreassen
Avelsklass BIR
BIS-3
Nordic CH FIN CH SE CH NO CH EE CH
Kronsäter´s Venska Vinnare
(Seesaw Sound of Rock, Seesaw Sound is Energy,
Hoppingham´s Silvia Vinska Vinnare)
Ägare:  Ina Ammunét
Bästa Uppfödargrupp Kennel Magicpower´s
MP Crystal Star " Cezar "  Mp Allstars " Speedy"
Mp Golden Sky " Lore "  MP Back To Black " Leffe " JWW-2010
  Ägare:
Jarmo Varjela  &
Elina Kalinainen
Jönköping
100621
61 anmälda  SBT
 
Domare:
Torsten Himmrich
1AK, 1AKK, CK, 1BTK, CERT, CACIB, BIR & SVENSK CHAMPION NUCH SUCH Staffgold Nicole Ari Parker "Sandy"   Ägare:
Camilla Andreassen
2a Bästa hane
CACIB
Magicpowers Allstars " Speedy" [BILD] Ägare:
Jarmo Varjela  &
Elina Kalinainen
Bästa unghund
4e Bästa hane
Magicpowers Back to Black   Ägare:
Matti Ratus & Marika Hautala
2a Bästa unghund
CK
NordiskJW-09
Magicpowers Crystal Star "Cezar"
[BILD
 
Ägare:
Fam. Folkesson
1UK, 5UKK, HP Dreamingstaff's Påhittigakluckan "Roxy"   Ägare:
Camilla Andreassen
1JK, 1JKK, CK, 1BHK, CERT, BIM BISS But's Charming Ruffians Agenor "King"   Ägare:
Camilla Andreassen
& Anita Steen
bästa champion tik
2a bästa tik
 
SUCH DKUCHSvensk Vinnare-09
Poormans Rouge "Shiva"
[BILD]
 
Ägare: Ola Bergh
Bästa Uppfödargrupp Kennel Magicpower´s
MP Crystal Star " Cezar "
Mp Allstars " Speedy"
Mp Golden Sky " Lore "
MP Back To Black " Leffe " JWW-2010

 
Ägare:
Jarmo Varjela  &
Elina Kalinainen
Jönköping
100620
72 anmälda  SBT
 
  Domare:
Cindy Pettersson
Bästa unghund
Bästa hane
BIR CERT
CACIB
NordiskJW-09
Magicpowers Crystal Star "Cezar"
[BILD
 
Ägare:
Fam. Folkesson
2a Bästa hane
 
Fich  Lvch Estch
Magicpower's Golden Sky
[BILD
 
Ägare:
Fam. Folkesson
Bästa unghund
4e Bästa hane
Magicpowers Back to Black   Ägare:
Jarmo Varjela  &
Elina Kalinainen
4e Bästa hane SE CHAMPION NORDIC WINNER 2009
Svensk Vinnare 2010
Temkade Roving Romeo
[BILD
 
Ägare:
Niklas Rissanen
1a i juniorklass med CK
opl i Bhkl
Tyrara's snowflake's Kevin "Zion"

 
[BILD
 
Ägare:
Dennis Godoy Gonzalez
1AK, 2AKK, CK,
2a Bästa tik
R-CACIB
NUCH SUCH Staffgold Nicole Ari Parker "Sandy"   Ägare:
Camilla Andreassen
bästa champion tik
3e bästa tik
 
SUCH DKUCHSvensk Vinnare-09
Poormans Rouge "Shiva"
[BILD]
 
Ägare: Ola Bergh
Jönköping
100619
71 st anmälda SBT
 
Domare:
Bengt Nilsson
Bästa tik
BIR Veteran
BIR
FI UCH, INT UCH, KBH V-03, NO V-03,
NORD UCH, NORD V-07 Atomkraft’s Abracadabramadetomastino "Humlan"
[BILD
 
Ägare:
Inger & Tommy Örtberg
2a Bästa tik
CACIB
Int ch & Fin ch & Such & Est ch
Magicpower´s Not Bad "Oodi "
 
[BILD]
 
Ägare:
Jarmo Varjela  &
Elina Kalinainen
1AK, 2AKK, CK
4e Bästa tik
NUCH SUCH Staffgold Nicole Ari Parker "Sandy"   Ägare:
Camilla Andreassen
1UK, 2UKK, CK Dreamingstaff's Påhittigakluckan "Roxy"   Ägare:
Camilla Andreassen
1CHK, 1CHKK, CK, 1BHK, CACIB, BIM NUCH SUCH
Black-Andwhite "Odin"
[BILD]
 
Ägare: Jan, Camilla & Henrik Andreassen
1JK, 1JKK, CK
2a Bästa Hane CERT
BISS But's Charming Ruffians Agenor "King"   Ägare:
Camilla Andreassen
& Anita Steen
Bästa unghund
4e Bästa hane
Magicpowers Back to Black   Ägare:
Jarmo Varjela  &
Elina Kalinainen
2a Bästa unghund
 
NordiskJW-09
Magicpowers Crystal Star "Cezar"
[BILD
 
Ägare:
Fam. Folkesson
1 ökl 4 ökk Magicpowers Allstars " Speedy" [BILD] Ägare:
Jarmo Varjela  &
Elina Kalinainen
1 öppenklass CK
3e Bästa Tik  CERT
Notorious Top Dog´z Red Bloodline "Rut" [BILD
 
Ägare:
Ann-Sofie Rask
3e bästa championtik
5e Bästa Tik
SUCH DKUCHSvensk Vinnare-09
Poormans Rouge "Shiva"
 
[BILD]
 
Ägare: Ola Bergh
BIM NUCH SUCH
Black-Andwhite "Odin"
[BILD]
 
Ägare: Jan, Camilla & Henrik Andreassen
Juniorklass :
KV:1 KK:2  HP
Tyrara's snowflake's Kevin "Zion"

 
[BILD
 
Ägare:
Dennis Godoy Gonzalez
BIR-Valp Mastino's Yakari [BILD
 
Ägare:
Inger & Tommy Örtberg
Bästa
uppfödar grupp
Magicpowers   Ägare:
Jarmo Varjela  &
Elina Kalinainen
Kirkenes, Norge
100619
anmälda SBT 8 (vuxna)   Domare:
Karl-Erik Johansson
AK 1, AKK 1, CK
2a Bästa Tik
Staffy Galore Queen Latifah [BILD]
 
Ägare: C Lenche & Marita Guldbjørnsen
Unghund klass:
UK1, UKK1.
Tyrara`s Snowflake`s Make My Day [BILD
 
Ägare:
Kine Hågensen Floer
Bodø, Norge
100619
 
    Domare:
1a ck 1a Økk
Bästa tik
CERT
BIG-2
Ginstean Heavenly Body  "Tia" [BILD
 
Ägare:
Linda Anette Heian
Handler: P-Å Forslund
1a Ck 1a Ukk
2a Bästa tik
Wannaville Jettys Diamond  "Sox" [BILD
 
Ägare:?
Handler: P-Å Forslund
Avesta
100612
Svensk Vinnarutställning 2010, 
Internationell utställning 
53 anmälda SBT
Domare:
Ulrica Göransson
BIR
Bästa hane
Svensk Vinnare 2010
SE CHAMPION NORDIC WINNER 2009
Temkade Roving Romeo
[BILD
 
Ägare:
Niklas Rissanen
1 ökk
2a Bästa Hane
CERT R-CACIB
Svenskt Championat
Nordiskt Championat
N CH FIN CH
Kronsäter´s Venska Vinnare

 
[BILD]

Foto: J. Huovinen
Ägare:  Ina Ammunét
Bästa junior med CK
4e bästa hane
 
Sandstaffs Banditen "Zorro"
 
[BILD
 
Ägare:
Kennel Sandstaff
BIM
Bästa Tik
SUCH
Garpenborg's YoYo
  Ägare:
M. Nordin & M.Hessel
2a Bästa Championtik
CK
2a Bästa tik
SUCH, DKUCH, NUCH, NORDUCH,   Kbhv - 2009
Joddricks Glow Of Dawn Arunima "Diva"
[BILD Ägare:
Laila Ström
3e Bästa Tik
CERT
 
Kronsäters Åsa [BILD]
 
Ägare:
Rosemary Åsberg
1a kv
3e bästa championtik  CK
4e bästa tik
NordJv-06 Nuch Such
Giwido´s Angel In Red
[BILD
 
Ägare:
Nathalie Andersson
 
1a kv,
2a bästa unghundstik  CK
5e bästa tik
Evanescence's Angel Eyes "Twiggy" [BILD
 
Ägare:
Nathalie Andersson
1ökl,4ökk,CK Last Moonshine FB
 
[BILD]
 
Ägare:
Knl Harrystaff
Bästa juniortik
HP
Cometstaff Dolly Grip "Bee Bee" [BILD
 
Ägare:
Fam. Mets
1a kv
3e bästa unghundstik
Evanescence´s She´s My Kind Of Girl  [BILD
 
Ägare:
Emelie Jonsson
1a kv
opl unghundstikar
Evanescence´s Dancing Queen [BILD
 
Ägare:
Stina Helmisaarii
1a uhkl tik Dzhey Ti Zara White Legs "Olga" [BILD
 
Ägare:
Laila Ström
Bästa avelsgrupp HP SE FI CH Arnhem Archivist at Ramblix
(Giwidos close to perfection, cometstaff dolly grip,
Evanescence's She's My Kind Of Girl & Evanescence's Angel Eyes)
  Ägare:
Fam. Mets
Vännäs 
100612
SKK nat 
24 anmälda SBT        

Domare: Kresten Scheel, Danmark
BIR Bästa tik Bästa öppentik,cert, ck Linde-Lou's Miss Effie [BILD]
 
Ägare:
C. Jacobsson
Bästa unghundstik 
2a Bästa Tik CK
Tyrara´s Snowflake´s Trick Or Treat "BeBe"
 
[BILD]
 
Ägare:
Charlotte Jacobsson
Bästa juniortik
3e Bästa tik CK
 
Emmerdale's Q "Greta" [BILD Ägare:
Kennel Emmerdale's
2a Bästa juniortik CK
4e Bästa Tik
Breakeout's Daring Lady [BILD  Ägare: M.Karlsson
 
5e Bästa tik,CK
Bästa Championtik
SE & NO UCH
Emmerdale's Knocking on Heavens Door
[BILD] Ägare:
Kennel Emmerdale's
3e Bästa juniortik
CK
Emmerdale's Princess "Kyla" [BILD Ägare:
F. Engman
BIM, cert,ck
Bästa junior hane 
Bästa hane 
Matheriz Power Punch   Ägare:
S. Österberg
2a Bästa juniorhane Emmerdale's Paul Stanley"Gandhi"
 
  Ägare: V.Cederberg
3e Bästa juniorhane Crudha Ghengis Arn
 
[BILD]
 
Ägare:
Catrine Sydbrink
Bästa uppfödargrupp, Hp Kennel Emmerdale's [BILD] Ägare: Ulla-Britt & Susanne Östman
 
Norge
100612
Staffordshire bull terrier Open Show
Norska Rasspecialen
  Domare:
Tik:James Beaufoy
Hane:Barbara Beaufoy
1a ck 1 Økk
2a Bästa tik
BIS-4
Ginstean Heavenly Body  "Tia" [BILD
 
Ägare:
Linda Anette Heian
Handler: P-Å Forslund
Bästa Championtik SUCH, DKUCH, NUCH, NORDUCH,  Kbhv - 2009
Joddricks Glow Of Dawn Arunima "Diva"
[BILD Ägare:
Laila Ström
1, Reserv CHKL SUCH
Sunstaffs Solvända "Bella"
[BILD
 
Ägare:
Ragnhild Olsson
1a ck 2a ukk
oplBtk
Wannaville Jettys Diamond  "Sox" [BILD
 
Ägare:?
Handler: P-Å Forslund
BIS-2 valp Celunas Candy Girl At Canestella [BILD
 
Ägare: Lars Reppesgård/Anita Løvheim
Upplands Bro
100612
Inofficiell utställning   Domare:
Carin Lyrholm
BIR HP
BIG-2
Joddricks Fearless Abhay "Addi" Ägare: Mia Schmidt/
Laila Ström
Neumünster,
Tyskland
100606
    Domare:
Wilfried Peper
 
CERT
Bästa hane
CACIB  BIR
BIS -2:a  Bullraser
Crudha Dubh Lasair
 
[BILD]
 
Ägare:
Kristoffer Wulff
Drammen, Norge
100606
  Domare:
Jul Hamlot
Bästa öpkl tik
Bästa tik CK  CERT, CACIB, BIR
Norskt Championat,
INTUCH & NORDUCH
SUCH, DKUCH, NUCH, NORDUCH,   Kbhv - 2009
Joddricks Glow Of Dawn Arunima "Diva"
[BILD Ägare:
Laila Ström
Bästa öpkl hane
Bästa hane CK,
CERT, CACIB, BIM 
Norskt Championat
SUCH NUCH
Joddricks Supreme Anish
[BILD
 
Ägare:
Cecilia Eliasson
Vänersborg
100606
 

Domare:
Helge Kvivesen
BIS-domare:
Dina Korna, Estland
Bästa Junior med CK
Bästa hane med CERT
BIR
 
Sandstaffs Banditen "Zorro"
 
[BILD
 
Ägare:
Kennel Sandstaff
Bir Unghund CK
2a Bästa hane
 
NordiskJW-09
Magicpower's Crystal Star "Cezar"
[BILD
 
Ägare:
Fam. Folkesson
3e Bästa Hane
 
SUCH
Mastino’s Valiant Prince Charming "Valle"
[BILD
 
Ägare: Fam. Örtberg
1a kv, 1a kk Ck
Ökl
4e Bästa Hane
Little Frogs Footsteps Merlot "Liam"
 
[BILD
 
Ägare:
Eva Lindquist
1a ökl, 2a ökk
 
Litte Frogs Maximo Tempranillo "Nemo"
 
[BILD]
 
Ägare: Patrik Granlycke & Mariah Johnsen Edman
Bästa unghund
Bästa tik
CERT
BIM
FINJW-09, Interra Junior Winner -09
Magicpower's Crystal Crown "Asta"
[BILD Ägare: Birgitta Winterstam Massalin
1 ökl, 1 ökk, ck,
2a Bästa Tik
Little Frogs Melini Sangiovese "Saga" [BILD
 
Ägare:
Eva Lindquist
Bästa junior tik 
CK
3e Bästa tik
Sandstaffs Britannia "Wilma" [BILD
 
Ägare:
Kennel Sandstaff
1a jkl 2a jkk  Ck
4e Bästa Tik
Mastino's Xpected Winner "Anita" [BILD
 
Ägare:
Eva Lindquist
1 kv, 2 ukl, ck
5e Bästa tik
Just Staffmania Ambrosia Asti "Thilde" [BILD
 
Ägare:
Eva Lindquist
BIR-valp 
BEST IN SHOW valp
Mastino's Yakari "Poppe" Ägare: Fam. Örtberg
Skue Båring, DK
100605
45 anmälda SBT   Domare:
Lillian Lieton
Bästa hane
B I R
B I S
Bedste hoved
Hesselvads Faust Fancal Ägare:
Anne Frederiksen
Bästa ökl-hane
3e Bästa hane
Staffy Galore Basso


 
[BILD
 
Ägare: fam. Vedel
Bästa Senior Hane
4e Bästa hane
DKCH KLBCH Poormans Irrepresible "Felix" [BILD
 
Ägare:
Bettina D Jacobsen
Bästa tik
B I M
Bedste bevægelser/rörelser
Alport Tiger Moth  "Abba"

 
Ägare:
J-E Laursen &
Agneta Wihlborg
 
3e Bästa tik Hesselvads Faustina Fancal
 
[BILD
 
Ägare: Stig Munk
Norrköping
100605
  Domare:
Pia Lundberg
BIR
Bästa hane
CACIB
SE CHAMPION NORDIC WINNER 2009
Temkade Roving Romeo
[BILD
 
Ägare: Niklas Rissanen
Bir Unghund
2a Bästa hane
CERT
NordiskJW-09
Magicpower's Crystal Star "Cezar"
[BILD
 
Ägare: Fam. Folkesson
3e Bästa hane SUCH FINUCH
Arnhem Archivist at Ramblix
[BILD]
 
Ägare: Fam. Mets
1,1a junior klass hane
HP
Crudha Ghengis Arn
 
[BILD]
 
Ägare:
Catrine Sydbrink
Bästa tik
CERT CACIB
BIM
FINJW-09, Interra Junior Winner -09
Magicpower's Crystal Crown "Asta"
[BILD Ägare: Birgitta Winterstam Massalin
Unghundsklass tik
1,2 CK
3e Bästa Tik
Fire Eyes Dealan -  De`
 
  Ägare:
Catrine Sydbrink
1a juniortik
4e bästa tik
Cometstaff Dolly Grip "Bee Bee" [BILD
 
Ägare: Fam. Mets
2a bästa juniortik Garpenborg´s Dorothea"Esther"
 
[BILD] Ägare:
Vingstaff's kennel
Eskilstuna
100530
Svenska Terrierklubben
36 anmälda SBT
 
 
Domare:
Henrik Johansson
Bis domare: Susan Kealy, Irland
BIR
Bästa hane
SE CHAMPION NORDIC WINNER 2009
Temkade Roving Romeo
[BILD
 
Ägare: Niklas Rissanen
Bir Unghund
2a Bästa hane
cert
BIS 5a
NordiskJW-09
Magicpower's Crystal Star "Cezar"
[BILD
 
Ägare: Fam. Folkesson
1a Junior klass Hane
3e Bästa Hane
Elite Staff Dark Davinci [BILD
 
Ägare: Elite Staff
2a champion klass
5e Bästa Hane
SE UCH
Elite Staff Angel Athos
 
[BILD]
 
Ägare: Daniel Jovic
CHKL 3  CK
5e Bästa hane??
 
Goodstaffs William Lee "Zigge"
Foto Ronny Niska
[BILD
 
Ägare: A Löfstrand
& R Niska
4a champion klass Hane
 
SUCH
Elite Staff Angel Atlas "Buster"
 
[BILD
 
Ägare: Knl EliteStaff
1a championklass-
tikar CK
BIM
NordJv-06 Nuch Such
Giwido´s Angel In Red
[BILD
 
Ägare:
Nathalie Andersson
 
2a championklass
2a Bästa tik
 
SUCH
EliteStaff Angel Athena "Garbo"
[BILD
 
Ägare:
Knl EliteStaff
1a juniorklass tikar,
CK 
3e bästa tik
CERT BIS-3 junior
Evanescence's Angel Eyes "Twiggy" [BILD
 
Ägare:
Nathalie Andersson
Bim Unghund ck
5e Bästa tik
FINJW-09, Interra Junior Winner -09
Magicpower's Crystal Crown "Asta"
[BILD Ägare: Birgitta Winterstam Massalin
3e Bästa unghundstik Elite Staff Code X Caledonia [BILD
 
Ägare: Elite Staff
1a Ukl 4a Ukk
 
Kronsäters Åsa [BILD]
 
Ägare:
Rosemary Åsberg
ÖKL 1, ÖKK 3 Goodstaffs Coolmore "Ida"
Foto Ronny Niska
[BILD
 
Ägare: A Löfstrand & R Niska
1a ökl 4a ökk Evanescence´s Elektra The Warrior [BILD] Ägare: Nathalie Andersson/Ida Henriksson-Roxnäs
Uppfödarklass
BIS 1
Kennel Elite Staff Ägare: Fam. Boman
Österbybruk
100529
60 anmälda SBT   Domare:
Bruce Andrew H ,England
Bästa hane
BIR
CERT
BIG-5
Championat
NORDIC WINNER 2009
Temkade Roving Romeo
[BILD
 
Ägare: Niklas Rissanen
1a champion klass
2a Bästa Hane
SE UCH
Elite Staff Angel Athos
 
[BILD]
 
Ägare: Daniel Jovic
2a champion klass
3e Bästa Hane
 
SUCH
Elite Staff Angel Atlas "Buster"
 
[BILD
 
Ägare: Knl EliteStaff
1a Juniorklass CK
4e Bästa hane
Tyrara's Snowflaces's Kevin
 
[BILD]
 
Ägare: Dennis Godoy
/Gonzales
5e Bästa hane
Bästa Unghund CK
NordiskJW-09
Magicpower's Crystal Star "Cezar"
[BILD
 
Ägare: Fam. Folkesson
CHKK 4, CK
 
Goodstaffs William Lee "Zigge"
Foto Ronny Niska
[BILD
 
Ägare: A Löfstrand
& R Niska
2a Junior klass Hane Elite Staff Dark Davinci [BILD
 
Ägare: Elite Staff
1, 3a junior klass hane Crudha Ghengis Arn
 
[BILD]
 
Ägare:
Catrine Sydbrink
1 Öppen klass Ck
CERT
BÄSTA TIK
BIM
Fire`Eyes Calma Caile [BILD]
 
Ägare:
Catrine Sydbrink
1 Ukl 1Ukk
2a Bästa Tik
Kronsäters Åsa [BILD]
 
Ägare:
Rosemary Åsberg
1a championklass CK
3e Bästa tik
SUCH
Sunstaffs Solvända
[BILD]
 
Ägare: Ragnhild Olsson
ÖKL 1 Goodstaffs Coolmore "Ida"
Foto Ronny Niska
[BILD
 
Ägare: A Löfstrand & R Niska
1a Juniorklass  CK
4e bästa tik
Tyrara´s Snowflake´s Thilda

 
[BILD]
 
Ägare:
Charlotte Jacobsson/ Petter Nilsson
2a Junior klass
5e Bästa Tik
Elite Staff Dark Duchesse   Ägare: Liza Quding
4e bästa unghundstik  Tyrara´s Snowflake´s Trick Or Treat "BeBe"
 
[BILD
 
Ägare:
Charlotte Jacobsson
2a ökl CK opl bästa tik Sunstaffs Clara Colombina [BILD]
 
Ägare: Ragnhild Olsson
Norge, Jevnaker
100523
Norska Terrierklubben, Terrierspecial
85 anmälda SBT
Domare:
Bob Blackley &
John Finney, England
Bästa Junior med CK
Bästa hane med CERT
BIR
BIS-3
Sandstaffs Banditen "Zorro"
 
[BILD
 
Ägare:
Kennel Sandstaff
Bästa junior tik 
CK
Bästa tik CERT
BIM
Sandstaffs Britannia "Wilma" [BILD
 
Ägare:
Kennel Sandstaff
2a Bästa tik CK SUCH GBCH
Alport Spit Fire "Sally"
 
[BILD
 
Ägare:
Kennel Sandstaff
3e Bästatik  Cometstaff Brush Strokes "Hedvig"
 
[BILD
 
Ägare: fam. Mets
4e Bästa tik  Cometstaff Day for Night "Idun " [BILD
 
Ägare: fam. Mets
Sundsvall
100523
Lillan De Walls Minnesutställning
38 anmälda SBT

Domare:
Cristian Vantu, Rumänien
CHKK 1, CK
Bästa Hane
BIR
BIG-1
SUCH
Mastino’s Valiant Prince Charming "Valle"
[BILD
 
Ägare: Fam. Örtberg
UKL 1, UKK 1,
CK, CERT
2a Bästa Hane
Breakeout's Charming Van Damme
 
[BILD
 
Ägare: Sandra Sjödin
Handler:
Anne-Lie Löfstrand
3e Bästa hane ,CK NO V-09
Breakeout's Corleone
  Ägare:
L.Georgsson
CHKK 2, CK
4e Bästa Hane
Goodstaffs William Lee "Zigge"
Foto Ronny Niska
[BILD
 
Ägare: A Löfstrand
& R Niska
5e Bästa Hane, CK SE uCh Totti "Duce" [BILD
 
Ägare: R.Smulkowski
Bästa juniorhane CK Katchanii's Independent Izor   Ägare: A.Olsen
3e Bästa unghundshane
CK
Knightstaffs Hold Your Horses "Bono" [BILD]

Foto: Tuula Karjalainen

 
Ägare: Noora &
Kimmo Ikonen
Bästa öppenklasshane, CK Starhappy Staff Dream Boy [BILD
 
Ägare: S.Nilsson
1,2 öppenklass CK Machusi Geoffrey Clark [BILD]
 
Ägare: C.Jacobsson
& U.Östman
BIM
Bästa tik ,CERT CK
CHAMPIONAT
 Machusi Special Envoy [BILD]
 
Ägare:
Kennel Emmerdale's
2a Bästa tik CK
Bästa ungtik
Stora Kulltorps Sweet Toop Candy [BILD]
 
Ägare: P-Å Forslund
ÖKL 1, ÖKK 2, CK
3e Bästa tik
Goodstaffs Coolmore "Ida"
Foto Ronny Niska
[BILD
 
Ägare: A Löfstrand & R Niska
4e Bästa tik,CK
Bästa Championtik
SE & NO UCH
Emmerdale's Knocking on Heavens Door
[BILD] Ägare:
Kennel Emmerdale's
CHKL 2, CK
5e Bästa tik
FI UCH, INT UCH, KBH V-03, NO V-03,
NORD UCH, NORD V-07 Atomkraft’s Abracadabramadetomastino "Humlan"
[BILD
 
Ägare:
Inger & Tommy Örtberg
Bästa juniortik, CK Breakeout's Daring Lady   Ägare: M.Karlsson
 
2a Bästa juniortik, CK Oden-Staff Trud   Ägare: R.Smulkowski
 
3e Bästa juniortik, CK Tyrara's Snowflake's Thilda   Ägare: C.Jacobsson
 
BIR-Valp Emmerdale's Queen Of Hevenley Dream
"Queenie"
  Ägare: T.Frykman
 
Hörby
100523
Terrierklubben

 
Domare:
Michael Gavin
Öppen klass hanar 1,1KK CK
Bästa hane
CERT, BIR
Crudha Dubh Lasair
 
[BILD]
 
Ägare:
Kristoffer Wulff
CERT
Bästa TIK
BIM
Crudha Dubh Dáiomean
 
[BILD]
 
Ägare:Maria Olsson
Bästa Champion tik
Ck
2a Bästa Tik
 
SUCH DKUCH Kbhv - 2009
Joddricks Glow Of Dawn Arunima "Diva"
[BILD Ägare:
Laila Ström
BIR unghund
Ck
5e bästa tik
Katchanii's Hardcore Harriet
 
[BILD]
 
Ägare:
Jennie Holmberg
 
BIR-valp med Hp Timo´s staffs cash to Steff x "Hades"
 
[BILD]
 
Ägare: Claes & Birgitta Carlberg/
Ola Bergh
Norge, Jevnaker
100522
Norska Terrierklubben, Terrierspecial
112 anmälda SBT
Domare:
Bob Blackley &
John Finney, England
Bästa Junior med CK
Bästa hane med CERT
BIR
BIS-2 Junior
Sandstaffs Banditen "Zorro"
 
[BILD
 
Ägare:
Kennel Sandstaff
BIS-3 uppfödargupp kennel Cometstaff


 

foto: Johan Sandström
Ägare: Fam. Mets
Hässleholm
100522
  Domare:
Marja Salminen
BIR
Cert
Bästa Tik
CACIB
Bodaboy´s Better belive it " Chilly "   Ägare: John Drier
Bästa Champion tik
Ck
2a Bästa Tik
R-Cacib
SUCH DKUCH Kbhv - 2009
Joddricks Glow Of Dawn Arunima "Diva"
[BILD Ägare:
Laila Ström
Bästa unghund
Ck
4e Bästa tik
Dzhey Ti Zara White Legs "Olga" [BILD
 
Ägare:
Laila Ström
2a bästa unghundstik
CK
Katchanii's Hardcore Harriet
 
[BILD]
 
Ägare:
Jennie Holmberg
 
Bästa Junior tik m. Ck Joddricks Steady Achala "Azca" [BILD
 
Ägare: Micke & Annelie Persson
Handler: Laila Ström
1a ökl
 
LP I Sunstaffs Azalea "Azza"
 
[BILD
 
Ägare:
Laila Ström
3e bästa öppenklasshane British Steel Dejavu
 
[BILD]
 
Ägare:
Josefine Pettersson
BIR-Valp Emmerdale's Quality Girl "Nita"   Ägare:
A. Fransson
Piteå
100515

 
  Domare:
Rose Envall-Larsson
BIR
Cert
Bästa hane
Bästa unghundshane
Knightstaffs Hold Your Horses "Bono"
[BILD]

Foto: Tuula Karjalainen

 
Ägare: Noora &
Kimmo Ikonen
2a bästa hane
I ökl ck
Northpoints Eyes On the ring
 
[BILD]
 
Ägare: V Sipola Finland
Bästa juniorhane,hp Emmerdale's Paul Stanley"Gandhi"
 
  Ägare: V.Cederberg
BIM
bästa Champion tik
SE&NO Ch Emmerdale's
Knocking On Heavens Door"Frida"
[BILD]
 
Ägare:
Kennel Emmerdale's
3e Bästa tik 1 ökl ck Machusi Special Envoy "Maude" [BILD]
 
Ägare:
Kennel Emmerdale's
Bästa unghunds tik CK CERT Breakeout´s Chatelle  [BILD]
 
Ägare: Maria Karlsson
1,2 Ukl tik Emmerdale's Mamma Mia "Freja" [BILD] Ägare: P.Wennberg
2a bästa juniortik  HP Breakeout´s Daring Lady   Ägare: Maria Karlsson
Bästa valp Hp Emmerdale's Qompis "Maja"   Ägare: T Lundberg
2a valp Emmerdale's Q "Greta"   Ägare:
Kennel Emmerdale's
3a valp Emmerdale's Rainbow"Kajsa"   Ägare: M.Wennberg
Rauma, Finland
100515
     
Bästa juniortik
bästa tik Cert
Bir Junior , BIR
Evanescence´s Nina Pretty Ballerina [BILD Ägare:
Katja Koski
1a juniorklass hanar
exellent
3e Bästa Hane
Cometstaff Depht of Field
 
[BILD Ägare:
Kati Uhlgren
Tångahed
100509
Terrierklubben

 


BIS-junior


BIR & BIM
Domare:
Benny Blid Von Schedvin
1a championklass CK
Bästa tik
BIR
SUCH DKUCH Kbhv - 2009
Joddricks Glow Of Dawn Arunima "Diva"
[BILD Ägare:
Laila Ström
1 kv, 1 ökl, ck,
2a Bästa Tik CERT
Little Frogs Melini Sangiovese "Saga" [BILD
 
Ägare:
Eva Lindquist
3e Bästa tik
BIM Unghund
FINJW-09, Interra Junior Winner -09
Magicpower's Crystal Crown "Asta"
[BILD Ägare: Birgitta Winterstam Massalin
1 kv, 2 ukl, ck, opl btkl Just Staffmania Ambrosia Asti "Thilde" [BILD
 
Ägare:
Eva Lindquist
1a ökl
3a ökk
 
LP I Sunstaffs Azalea "Azza"
 
[BILD
 
Ägare:
Laila Ström
2a bästa junior tik 
CK
Sandstaffs Britannia [BILD
 
Ägare:
Kennel Sandstaff
1 kv, 1 jkl, ck,
4e Bästa Tik
Mastino's Xpected Winner "Anita" [BILD
 
Ägare:
Eva Lindquist
5e Bästa Juniortik Dreamingstaffs Sköna Marion

 
[BILD
 
Ägare: Carina Sjögren & Markus Johansson 
1 Vkl, ck, oplac btkl, BIR-veteran Stora Kulltorps Sweet Little Frog "Maijken" [BILD
 
Ägare: Eva Lindquist
Bästa Junior med CK
Bästa hane med CERT
BIM
BIS Junior
Sandstaffs Banditen
 
[BILD
 
Ägare:
Kennel Sandstaff
2a Bästa hane
BIR Unghund
NordiskJW-09
Magicpower's Crystal Star "Cezar"
[BILD
 
Ägare: Fam. Folkesson
1 kv, 2 ökl, ck
2bhkl ?
Little Frogs Footsteps Merlot "Liam"
 
[BILD
 
Ägare:
Eva Lindquist
1 ukl , 2 ukk
CK
5e bästa hane
Katchanii's Hellraising Haddock
 
[BILD] Ägare:
Emma Josefsson
BIR valp
BIS-R
Cometstaff Directors Cut

 

[BILD
bild: Emelie Jonson
Ägare: Anna Skarp

 
Kristiansand, Norge
100508
Norsk terrier klubb
42 st anmälda SBT
  Domare:
Alex Krasilnikoff
AK 1, AKK 2, CK
3e Bästa Tik
Staffy Galore Queen Latifah [BILD]
 
Ägare: C Lenche & Marita Guldbjørnsen
Larv
100508

------------------>> BIR & BIM

 

Domare:
Cindy Pettersson
Bästa Hane
BIR
SUCH
Mastino’s Valiant Prince Charming "Valle"
[BILD
 
Ägare: Fam. Örtberg
Bästa junior  CK
2a bästa hane  CERT
 
Sandstaffs Banditen
 
[BILD
 
Ägare:
Kennel Sandstaff
2a Bästa unghund NordiskJW-09
Magicpower's Crystal Star "Cezar"
[BILD
 
Ägare: Fam. Folkesson
Bästa tik
BIM
FINJW-09, Interra Junior Winner -09
Magicpower's Crystal Crown "Asta"
[BILD Ägare: Birgitta Winterstam Massalin
1 kv, 1 ökl, ck,
2a Bästa Tik
Little Frogs Melini Sangiovese "Saga" [BILD
 
Ägare:
Eva Lindquist
Bästa juniortik
CK
3e bästa tik
Dreamingstaffs Sköna Marion

 
[BILD
 
Ägare: Carina Sjögren & Markus Johansson 
1 kv, 3 jkl Mastino's Xpected Winner "Anita" [BILD
 
Ägare:
Eva Lindquist
1a ökl CK 2a ökk
4e Bästa tik
LP I Sunstaffs Azalea "Azza"
 
[BILD
 
Ägare:
Laila Ström
1a championklass
CK
5e Bästa tik
SUCH DKUCH Kbhv - 2009
Joddricks Glow Of Dawn Arunima "Diva"
[BILD Ägare:
Laila Ström
4e bästa junior tik  Sandstaffs Britannia [BILD
 
Ägare:
Kennel Sandstaff
1a unghundsklass HP
2a  uhkk.
Dzhey Ti Zara White Legs [BILD
 
Ägare:
Laila Ström
BIR valp
 
Cometstaff Directors Cut

 

[BILD
bild: Emelie Jonson
Ägare: Anna Skarp

 
Hilleröd, DK
100502
39st anmälda SBT
-->> BIR & BIM
Domare:
Paolo Dondina, Italien
BIR med Cacib & Crufts Qualified 2011 JWW'09 DKCH Rostock Jugend Sieger 09 Angelic Staff Bright Xenon
 
[BILD]
 
Ägare: Alissa Bech
1 i mellemklasse
3 bedste hanhund
Hesselvad Faust Fancal [BILD]
 
Ägare: Anne Høegh Frederiksen
1 i mellemklasse Hesselvad Faustina Fancal [BILD]
 
Ägare: Stig Munk
1a championklasstik
BIM
CACIB
CRUFTS kvalificerad
( 21 tikar, 9st i championklass)
SUCH DKUCHSvensk Vinnare-09
Poormans Rouge "Shiva"
[BILD]
 
Ägare: Ola Bergh
3 bedste Champ dkch noch sech nordch intch klbch
Kronsäters Ockra Offprint (Fanta)
 
[BILD]
 
Ägare: Stig Munk
Sunndalsøra, Norge
100425
31st anmälda SBT

 
  Domare:
Jesus Pastor
1.AKK, CK, 1BHK, CERT, BIR Canestellas Command And Conquer
 
[BILD]
 
Ägare:
Tomas Labråten
2 UKK, CK
4e Bästa tik
Harrystaff`s Fairy Fantasy
 
[BILD]
 
Ägare:
Kennel VollBull
100425
 
  Domare:
Hanne Laine Jensen
BIM Harrystaff´s Inspector Irgas   Ägare:
Stangehallen, Stange
NORGE
100425
Norsk Dobermann Klubb
42st anmälda SBT
 
  Domare:
Annika Ulltveit-Moe
BIR Harrystaff´s Impressiv Ikaros 
 
[BILD] Ägare:
1a öppen klass
1a öppen klass KK
3e Bästa Hane
CK
Litte Frogs Maximo Tempranillo "Nemo"
 
[BILD]
 
Ägare:
Patrik Granlycke & Mariah Johnsen Edman
Sunndalsøra,Norge
100424
27st anmälda SBT
------------------>> BIR & BIM
Domare:
Vigdis Nymark
1 AKK, CK, 1 BHK, CERT og BIR Tasmanian Devil Port Erin [BILD]
 
Ägare:
Kennel VollBull
1 UKK, CK
2BHK
King Of The Ring`s Freedom Fighter [BILD]
 
Ägare: Ulf Johansen Handler : Chavez
1 AKK, CK
2BTK
In Time Yamyam`s Pandora [BILD]
 
Ägare: Tom Krogstad Handler : Chavez
1 UKK, HP
 
Harrystaff`s Fairy Fantasy
 
[BILD]
 
Ägare:
Kennel VollBull
Stangehallen, Stange
NORGE
100424
Norsk Welsh Corgi Klubb
47st anmälda SBT
 
  Domare:
Peter Rehanek
1a öppen klass
1a öppen klass KK
Bästa Hane
CK
BIM CERT
Litte Frogs Maximo Tempranillo "Nemo"
 
[BILD]
 
Ägare:
Patrik Granlycke & Mariah Johnsen Edman
Västerås
100424
54 anmälda SBT
------------------>> BIR & BIM

 
Domare:
C G Stafberg
1a öppen klass
1a Bästa Hane
CERT BIR
CHAMPIONAT
SE UCH
Elite Staff Angel Athos
 
[BILD]
 
Ägare: Daniel Jovic
1a Ökl
3a Ökk, CK
3e Bästa Hane
Zican´s Jet-Bomber
 
  Ägare: Sara Möller
1 Ökl 4 Ökk CK
4e Bästa Hane
Kronsäter`s Otto Offroad "Melvin" [BILD Ägare: Kicki Dall Handler:
Rosemary Åsberg
1a ukl hane
1 ukk hane, ck,
5e Bästa Hane
Breakeout's Charming Van Damme
 
  Ägare: Sandra Sjödin
Handler:
Anne-Lie Löfstrand
1a chkl hane
2a chkk hane  CK,
opl bhkl.
Goodstaffs William Lee "Zigge"
Foto Ronny Niska
[BILD
 
Ägare: A Löfstrand
& R Niska
2a Bästa unghund hane  CK NordiskJW-09
Magicpower's Crystal Star "Cezar"
[BILD
 
Ägare: Fam. Folkesson
1a jkl hane
1a jkk hane, ck,
opl bhkl
Goodstaff's Eddie Meduza   Ägare:Hans Wallén
Handler Peter Borg
1a jkl hane
2a jkk hane, ck,
opl bhkl
Goodstaff's Eightyeight Keys   Ägare/handler:
Maria Alderlid
1a junkl
3a junkk
 
Garpenborg`s Casanova "Milo" [BILD]
 
Ägare:
Jessica Thor
1Ukl 1Ukk
Bästa Tik
CERT BIM
Kronsäters Åsa [BILD]
 
Ägare:
Rosemary Åsberg
1ökl,2ökk,Ck,
3e Bästa tik
Last Moonshine FB
 
[BILD]
 
Ägare:
Knl Harrystaff
1a kv, 1a kk med CK, championklass,
4e bästa tik
NordJv-06 Nuch Such
Giwido´s Angel In Red
[BILD
 
Ägare:
Nathalie Andersson
 
Ökl 1
Ökk 3
CK
5e bästa tik
Metal Staff Dream Evilbritishsteel [BILD]
 
Ägare:
Knl British Steel
1a ukl tik,
2a Bästa unghundstik
Goodstaffs Coolmore "Ida"
Foto Ronny Niska
[BILD
 
Ägare: A Löfstrand & R Niska
3e Bästa unghundstik Interra J W-2009 FIN JW-09
Magicpower's Crystal Crown "Asta"
[BILD Ägare: Birgitta Winterstam Massalin
4e Bästa unghundstik Elite Staff Code X Caledonia [BILD
 
Ägare: Elite Staff
1a kv, 1a kk med CK, juniorklass Evanescence's Angel Eyes "Twiggy" [BILD
 
Ägare:
Nathalie Andersson
Bästa uppfödargrupp: Kennel Goodstaff
(med :Zigge, Ida, Ruben och Hugo)
  Uppfödda av:
Karin Öberg
Älvsjö
100403
Sthlm international dog show
------------------>> BIR & BIM
Domare:
Svante Frisk
Bästa Veteran 
Bästa hane
BIR
Multi Champion
Lackyle Ceann Miotal " Spike

[BILD]
Ägare:
Jarmo Varjela  &
Elina Kalinainen
1a Öppen klass
2a Bästa hane
CACIB CERT
Elite Staff Angel Athos
 
[BILD]
 
Ägare: Daniel Jovic
3e Bästa hane Magicpower´s Allstars " Speedy" [BILD] Ägare:
Jarmo Varjela  &
Elina Kalinainen
4e Bästa hane NordiskJW-09
Magicpower's Crystal Star "Cezar"
[BILD
 
Ägare: Fam. Folkesson
1 öpkl
4a ökk
Joddricks Fearless Abhay "Addi" [BILD]
 
Ägare:
Laila Ström
1a Ökl
5a Ökk
Zican´s Jet-Bomber
 
  Ägare: Sara Möller
Bästa juniorhane Garpenborg`s Casanova "Milo" [BILD]
 
Ägare:
Jessica Thor
Bästa tik
BIM  CACIB
Svensk champion
Finuch SUCH
Magicpower´s Not Bad "Oodi "
 
[BILD]
 
Ägare:
Jarmo Varjela  &
Elina Kalinainen
2a Bästa Tik
CK   R-CACIB
Columbine "Vega" [BILD] Ägare: Maria Lindsjö
Handler: P-Å Forslund
2a Bästa unghund
CK
Interra J W-2009 FIN JW-09
Magicpower's Crystal Crown "Asta"
[BILD Ägare: Birgitta Winterstam Massalin
1a juniortik, CK Garpenborg´s Dorothea"Esther"
 
[BILD] Ägare:
Vingstaff's kennel
5e Bästa Junior tik Elite Staff Code X Caledonia [BILD
 
Ägare: Elite Staff
Bästa uppfödargrupp Kennel Magicpower´s Ägare:
Jarmo Varjela  &
Elina Kalinainen
BIR Valp Elite Staff Dark Davinci   Ägare: Elite Staff
BIM Valp Elite Staff Dark Duchesse   Ägare: Liza Quding
Malmö
100321
SKK INT
52 anmälda SBT
  Domare:
Wilfried Peper
Öppen klass hanar
1,1KK CK Bästa hane CERT CACIB BIR
Svensk Champion & INT Champion
SE UCh INT UCH
DK Ch Klub Ch DKKV – 09 Dutch Ch
Crudha Domhan Dann Mooar
[BILD]
 
Ägare:
Jan-Erik Laursen,DK
1,2 Ck
4e Bästa hane
Crudha Dubh Lasair
 
[BILD]
 
Ägare:
Kristoffer Wulf
1a Junior hane 
CK
Mastino's Gimli son of Gunter
 
[BILD]
 
Ägare:
Johan Eriksson
Junior klass hane
1a 2kk
Crudha Obi Wan Kenobi
 
[BILD]
 
Ägare:
Ola Malmström
1 öpkl  CK
4a ökk
Joddricks Fearless Abhay [BILD]
 
Ägare:
Laila Ström
Unghundsklass tikar
1,1kk CK CERT
 R-CACIB
2a Bästa tik
Alport Tiger Moth [BILD]
 
Ägare:
Knl Crudha
Öppen klass tikar
1,1 kk CK
5e Bästa tik
Crudha Dubh Daiòmean "Jayne"

 
  Ägare:
Maria Olsson
1+ Ck, 2a öppenklass tik, "6:a" i btkl Little Frogs Lambrusco Donelli "Gunnel"
 
[BILD]
 
Ägare:
Eva Lindquist
Champion klass
3a Champion klass
CK
Swe Ch DK Ch Klub Ch
Crudha Daicheil Ban Righinn
 
[BILD
 
Ägare:
Knl Crudha
5e Bästa Champion tik
 
SUCH DKUCH Kbhv - 2009
Joddricks Glow Of Dawn Arunima
[BILD Ägare:
Laila Ström
1+ Ck, 3a öppenklass tik, Opl btkl Little Frogs Melini Sangiovese "Saga"   Ägare:
Eva Lindquist
1 jkl CK
4a jkk
Joddricks Joddricks Boundless
Ameya
[BILD
 
Ägare:
Laila Ström
1+ Ck, 2a juniortik, Opl btkl Mastino's Xpected Winner "Anita" [BILD
 
Ägare:
Eva Lindquist
1+ Ck, 3a juniortik, Opl btkl Just Staffmania Ambrosia Asti "Thilde" [BILD
 
Ägare:
Eva Lindquist
1 jkl
opl jkk
Dzhey Ti Zara White Legs [BILD
 
Ägare:
Laila Ström
1+ Hp BIM valp Little Frogs Quadratura Cerchio "Svante" [BILD]
 
Ägare:
Eva Lindquist
1a, 2a bhkl valp Little Frogs Quinta dos Roques "Algot" [BILD]
 
Ägare:
Eva Lindquist
Bästa avelsgrupp
av 2 grupper
CRUDHA Ladarna Voo Doo Girl   Ägare:
Knl Crudha
1+ Hp
2a bästa avelsgrupp
Hot Staff´s Qualified To Win "Günter":
 
  Ägare:
Eva Lindquist
Bästa Uppf.grupp
av 3 grupper
Crudha   Ägare:
Knl Crudha
3a bästa uppf.grupp
1+ Hp
Kennel Little Frogs Uppfödargrupp ,   Ägare:
Eva Lindquist
Hårlev DK
100320
Dansk terrier Klub
 
  Domare: Maria-Luise Doppelreiter ,Österrike
1a öppenklass
3e Bästa  Tik
CERT
Danskt championat
SUCH DKUCHSvensk Vinnare-09
Poormans Rouge "Shiva"
[BILD]
 
Ägare: Ola Bergh
Sollentuna
100306
ÖSTEK
------------------>> BIR & BIM
Domare:
Ann Rode
Bästa tik
BIR CERT
BIS-5
Svenskt championat
SUCH
EliteStaff Angel Athena "Garbo"
 
[BILD
 
Ägare:
Knl EliteStaff
2a Bästa Tik
 
SUCH SV-07
Mastino's Uncorkthebottle Bumblebee "Smulan"
[BILD
 
Ägare: Fam. Örtberg
Bästa unghund + ck
3a Bästa tik
Interra J W-2009 FIN JW-09
Magicpower's Crystal Crown "Asta"
[BILD Ägare: Birgitta Winterstam Massalin
2a bästa championtik
CK
4e bästa tik
NordJv-06 Nuch Such
Giwido´s Angel In Red
[BILD
 
Ägare: Nathalie Andersson
 
2a bästa unghundstik  CK
5e bästa tik
Goodstaffs Coolmore "Ida"
Foto Ronny Niska
[BILD
 
Ägare: A Löfstrand & R Niska
1a CK
1a junior Tik
BIR- Junior
Elite Staff Code X Caledonia [BILD
 
Ägare:
Knl EliteStaff
2a bästa juniortik
CK
Evanescence's Angel Eyes "Twiggy" [BILD
 
Ägare: Knl Evanescence's
Bästa unghund + ck
Bästa hane CERT
BIM
NordiskJW-09
Magicpower's Crystal Star "Cezar"
[BILD
 
Ägare: Fam. Folkesson
2a Bästa Hane
 
SUCH
Mastino’s Valiant Prince Charming "Valle"
[BILD
 
Ägare: Fam. Örtberg
3e Bästa hane
 
SUCH
Elite Staff Angel Atlas "Buster"
 
[BILD
 
 Knl EliteStaff
4e bästa hane
Kv 1, Kk 1 CK Championklass
Goodstaffs William Lee "Zigge"
Foto Ronny Niska
[BILD
 
Ägare: A Löfstrand & R Niska
1a juniorklassen  CK
5e bästa hane
BIM-Junior
Tyrara's snowflake's Kevin "Zion"

 
[BILD
 
Ägare:
Dennis Godoy Gonzalez
BIR Valp 6-9 Mån Elite Staff Dark Davinci Ägare Elite Staff Ägare:
Knl EliteStaff
BIM Valp 6-9 Mån Elite Staff Dark Duchesse Ägare: Liza Quding
Torneå, Finland 100220 Off. Utställning

 
  Domare:
Gertrud Hagström, Sverige
Unghundsklass: Excellent
2a Bästa Hane
reserv. finsk Cert
Knightstaffs Hold Your Horses "Bono" [BILD]
 
Ägare: Noora &
Kimmo Ikonen
Bø i telemark, Norge
100220
NKK
69 anmälda SBT
  Domare:
Michael Forte, Irland
Champ class EX1
BM 1
BOB CERT + cacib
Norskt Championat
N CH FIN CH
Kronsäter´s Venska Vinnare

 
[BILD]

Foto: J. Huovinen
Ägare:  Ina Ammunét
BIM 
CACIB
Nuch NV'08
Goodstaff's Vildvittra "Pamela"

 
[BILD]
 
Ägare:
Therese Andresen
AK 1, AKK 3, CK Staffy Galore Queen Latifah [BILD]
 
Ägare: C Lenche & Marita Guldbjørnsen
Bäste veteran 
CK
 
Int Nord uch NV'00-05
Goodstaff's Just a Dash "Ludvik"
[BILD]
 
Ägare:
Therese Andresen
Ølen -Norge
100214
Ølen-Etne-Vindafjord Hundeklubb
 
  Domare:
Michael Forte'
1 jkl,1jkk,CK,
2a Bästa  hanhund CERT

Harrystaff´s Falcon Fighter
 
[BILD
 
Ägare:
Silje-Renée Weltzin Pedersen
Fredricia, Danmark
100130
Internationell, DKK
------------------->> BIR & BIM
Domare:
Wilfred Peper D
1a Champion klass exellent
Bästa hane
CACIB
BIR
DKCh ClubCh DKKV – 09 Holländsk Champion
Crudha Domhan Daan Mooar "Solo"
[BILD]
 
Ägare: Jan-Erik Laursen
1a Mellan klass exellent
Bästa Tik
CERT
CACIB
BIM
Alport Tiger Moth "Abba" [BILD]
 
Ägare: Agneta & Magnus Wihlborg
Katrineholm
100116
Inofficiell  utställning   Domare:
Hans Rosenberg
Valpar 6-9 mån.
1a + hp
BIR-2
Garpenborg´s Dorothea "Esther" [BILD
 
Ägare: Sarah & Mattias Mokvist
Göteborg
100110
My Dog, Västra Kennelklubben
internationell utställning
66 anmälda SBT
-------------------->> BIR & BIM
Domare: Rui Oliveira  PORTUGAL
Grupp Domare:
Siv Järnhake
Bästa Championtik
CK
Bästa tik
CACIB
BIR
BIG 2a
SUCH DKUCH Kbhv - 2009
Joddricks Glow Of Dawn Arunima
 
[BILD Ägare: Laila Ström-
Knl Joddricks
Bästa unghund tik
2a Bästa tik
CERT R-CACIB
Interra J W-2009 FIN JW-09
Magicpower's Crystal Crown "Asta"
[BILD Ägare: Birgitta Winterstam Massalin
2a Bästa unghundstik
4e Bästa tik
CK
Kanonkulans Moa Martinsson [BILD
 
Ägare:Maria Westh
3a champion klass
CK
SUCH GBCH Alport Spit Fire
 
[BILD
 
Ägare:
Kennel Sandstaff
1a, 4a  unghundsklass tik Little Frogs Nuviana Sauvignon "Nova" [BILD]
 
Ägare:
Eva Lindquist
1a, R i Öppenklass tik Little Frogs Lambrusco Donelli "Gunnel"
 
[BILD]
 
Ägare:
Eva Lindquist
Bästa unghund hane
Bästa Hane
CERT CACIB
BIM
NordiskJW-09
Magicpower's Crystal Star "Cezar"
[BILD
 
Ägare: Fam. Folkesson
1a med Ck
1a öppenklasshane
2a Bästa Hane R-Cacib:
Chaka Zulu Chief Of Skystaff Starbuck "Louie" [BILD]
 
Ägare:
Eva Lindquist
2a bästa Champion hane
CK
SUCH
Joddricks Supreme Anish
[BILD
 
Ägare:
Cecilia Eliasson
1a med Ck
3a öppenklasshane
Hot Staff´s Qualified To Win "Günter" [BILD]
 
Ägare:
Eva Lindquist
BIR Veteran
4e bästa hane
SUCH, NUCH, DKUCH, NORDUCH, INTUCH, SV STAFFVINNARE 2002-2003, KORAD
Rockonite´s sergeant Pepper
[BILD
 
Ägare:
Eva Bernhardsson
Valpar 6-9 mån.
Bästa hanvalp HP  BIR-valp
Sandstaffs Banditen
 
[BILD
 
Ägare:
Kennel Sandstaff
Valpar 6-9 mån.
Bästa tikvalp         
BIM
Fire eye´s fantastic Ella " Walli " [BILD
 
Ägare: Carin & Jonas Johansson
2a tikvalp med Hp Mastino's Xpected Winner "Anita" [BILD
 
Ägare:
Eva Lindquist
Kajaani, FINLAND
100109
 Int. Utställning
 
  Domare:
Juha Putkonen, Finland
Bästa unghund hane
Bästa hane
CACIB, CERT
BIR
Magicpower´s Ace Of Spades [BILD]
 
Ägare:
Fam. Lehikoinen
Unghundsklass: Excellent
2a Bästa Hane
reserv. finsk Cert
R-CACIB
Knightstaffs Hold Your Horses [BILD]
 
Ägare:  Noora & Kimmo Ikonen
ROP 
BOB Juniori
Junior
Stora Kulltorps Arramiz "Hannibal" [BILD] Ägare:
Hannu Rytkönen
Handler:
Ronja Rytkönen
Göteborg
100109
My Dog, Västra Kennelklubben
internationell utställning
65 anmälda SBT
-------------------->> BIR & BIM
Domare:
Göran Bodegård
Grupp Domare:
Oliviera Rui ,Portugal
1a Bästa Champion tik
Bästa tik
BIR
CACIB
GRUPP 5a
SUCH DKUCH Kbhv - 2009
Joddricks Glow Of Dawn Arunima
 
[BILD Ägare: Laila Ström-
Knl Joddricks
Bästa tik öppenklass CK
2a bästa tik   CERT
R-CACIB
Svenskt Championat
SUCH GBCH Alport Spit Fire
 
[BILD
 
Ägare:
Kennel Sandstaff
Bästa unghundstik
4e Bästa tik
CK
Kanonkulans Moa Martinsson [BILD
 
Ägare:Maria Westh
2a bästa unghund Interra J W-2009 FIN JW-09
Magicpower's Crystal Crown "Asta"
[BILD Ägare: Birgitta Winterstam Massalin
1a + Hp
Bästa juniortik
Just Staffmania Ambrosia Asti "Thilde" [BILD
 
Ägare:
Eva Lindquist
3 bästa junior tik  HP Emmerdale's Octavia " Tara " [BILD Ägare: Nilla Wåhlin
Junkl 5a
1apris
Joddricks Boundless Ameya
 
[BILD
 
Ägare:
Johanna Johansson
Junkl opl
1a pris
Rochamgo's Blushing Blazie "Blazie"  [BILD
 
Ägare: Laila Ström
Valpar 6-9 mån.
2a Bästa tikvalp HP 
Sandstaffs Britannia [BILD
 
Ägare:
Kennel Sandstaff
BIM NORD UCH
Pride of Mystique at Donellas
[BILD
 
Ägare:
Liselott Nederman
Jkl: 1  Jkk: 1   CK
3e bästa hane
Katchanii's Hellraising Haddock
 
[BILD] Ägare:
Emma Josefsson
2a bästa Champion hane
CK
SUCH
Joddricks Supreme Anish
[BILD
 
Ägare:
Cecilia Eliasson
3e bästa unghund
 
NordiskJW-09
Magicpower's Crystal Star "Cezar"
[BILD
 
Ägare: Fam. Folkesson
Öpkl hanar 2a
1a pris
Ck
Joddricks Forever Amar "Jason" [BILD Ägare: Martin Meixner
 
1a, R öppenklasshane Little Frogs Marqués De Arienzo "Roy" [BILD]
 
Ägare:
Lars Skyldberg
BIR Veteran
 
SUCH, NUCH, DKUCH, NORDUCH, INTUCH, SV STAFFVINNARE 2002-2003, KORAD
Rockonite´s sergeant Pepper
[BILD
 
Ägare:
Eva Bernhardsson
Valpar 6-9 mån.
1a tikvalp med Hp
BIR-VALP
Mastino's Xpected Winner "Anita" [BILD
 
Ägare:
Eva Lindquist
Valpar 6-9 mån.
Bästa hanvalp HP  BIM-valp
Sandstaffs Banditen
 
[BILD
 
Ägare:
Kennel Sandstaff