Rasspecialen 2010

Datum: den 3 juli
Plats: Gränna Camping
 

BIR & BIS
Staffmate Dutch Gladiator
BIM & BIS-2
Trawden She's The One
BIS-valp
Hedvig 

(med reservation för ev. felaktigheter)

OBS! Jag har lagt in bilder på de hundar jag haft bild på tidigare,
skicka gärna nya bilder om ni har från Specialen till resultaten! 
/ Mia

 
Bowins sida med bilder från olika utställningar (extern länk)

 

Tikar Domare: Jenny Smith (Willowstaff)
 
  87 anmälda
Bästa tik Trawden She's The One

Ägare: C Lundqvist & J Norgren
2a bästa tik

 
Sandstaffs Britannia "Vilma"

Ägare: J Sandström
& M Pettersson
3e Bästa tik Minipina's Bellagia

 

Ägare: Hilde Andresen, Norge
4e Bästa tik GB CH SE UCH
Alport Spit Fire

Ägare: J Sandström & M Pettersson
5e Bästa tik Elite Staff Code X Caledonia

Ägare: Fredrik Boman
Championklass      
1a Champion klass GB CH SE UCH
Alport Spit Fire

Ägare: J Sandström & M Pettersson
2a Champion klass DK UCH SE UCH
Crudha Dáicheil Ban-Righinn

Ägare: Fam. Wihlborg
3a Champion klass SE UCH
Joddricks Glow Of Dawn Arunima

Ägare: Laila Ström
4a Champion klass Machusi Special Envoy

Ägare: U Östman
5a Champion klass SE UCH Vilja

Ägare: H Rytkönen & N Ravelin
Öppen klass >15 mån      
1a bästa öppenklass Trawden She's The One

Ägare: C Lundqvist & J Norgren
2a bästa öppenklass Celunas Estrella Damm

 

Ägare:
3a bästa öppenklass Ice Diamond Maiden

Ägare: L & Å Lowejko
4a bästa öppenklass Great Chief's Askepott

Ägare:
C Berger & O Gulbrandsen,
Norge
 
5a bästa öppenklass Little Frogs Lambrusco Donelli

Ägare: Eva Lindqvist
Unghundsklass 15-24 mån      
1a Bästa Unghund Minipina's Bellagia

 

Ägare: Hilde Andresen, Norge
2a Bästa Unghund Elite Staff Code X Caledonia

Ägare: Fredrik Boman
3a Bästa Unghund Stora Kulltorps So What

 

Ägare: Daniel Andersson
4a Bästa Unghund Scarface Lily Of Valley

Ägare: Marjaana Koskinen
5a Bästa Unghund Maggie

 

Ägare:
   Domare: Jamie Mace (Janastaff)    Juniortikar och valpar,     78 anmälda
Juniorklass 9-15 mån      
1a Bästa juniortik Celunas Can't Let Her Get Away

 

Ägare:
2a bästa junior  CK
2a bästa tik
 
Sandstaffs Britannia "Vilma"

Ägare: J Sandström
& M Pettersson
3a Bästa junior HP Sandstaffs Big Bang "Tiara"

 

Ägare: Jeanette Bekk, Norge
4a Bästa juniortik Cometstaffs Day For Night

Ägare: Fam. Mets
5a Bästa juniortik Metal Staff Ill Be Your Sister

 

Ägare:
Valpklass 4-6 mån

 

1a Bästa tik 4-6 mån
Bästa tikvalp BIS-valp
Hedvig 

Ägare:
Fam Rissanen - Wigrell
Handler: N. Rissanen
1a Bästa tik 4-6 mån Hit An' Run I'M A Champ

Ägare:  N.Rissanen Handler: Helen Bjurklint
 
1a Bästa tik 4-6 mån Adoringpeaches   Ägare:
1a Bästa tik 4-6 mån Elielunds Kate Karamell   Ägare:
1a Bästa tik 4-6 mån Samtan Mystic Mayhem

Ägare: Fredrik Boman
Valpklass 6-9 mån      
1a Bästa tik 6-9 mån Harkline Made To Sharpstaff

Ägare: Jesper Martinelle
1a Bästa tik 6-9 mån Bismas Heavenly Action   Ägare:
1a Bästa tik 6-9 mån Hooligan Staff Alsoomse

Ägare: Gwendleyn Lloyd
1a Bästa tik 6-9 mån Timo's Staffs Carrie   Ägare:
1a Bästa tik 6-9 mån Linde-Lou's Golden Raana   Ägare:
Veteranklass  

 

 
1a veteranklass
BIS veteran
INT UCH KBH V-02 NORD UCH
Stora Kulltorps Sweet Little Frog

Ägare: Eva Lindqvist
2a veteranklass Steffex First Place

Ägare: Laila Ström
3a veteranklass FI V-00 INT UCH KBH V-00
NORD UCH NORD V-00 WW-02
Mastino's Moppsan

 

Ägare: Rosemary Åsberg
4a veteranklass Draicon Abbey

Ägare:  Frida Fransson
5a veteranklass Basher Bonny Ägare: Vicky Gunnarsson
 
Hanar Domare: Mick Smith (Willowstaff)   85 anmälda
Bästa Hane Staffmate Dutch Gladiator

Ägare: G Wennberg & H Bergström
 
2a Bästa Hane Megabyte Dominator

 

Ägare: Fam. Jerninger
3e Bästa Hane Sandstaffs Banditen

Ägare: J Sandström & M Pettersson
 
4e Bästa Hane Breakeout's Corleone

Ägare:L. Georgsson
5e Bästa Hane Sandstaffs Bold And Fearless

Ägare: Jenny Öst
Championklass      
1a Championklass
CK
SE UCH
Goodstaff's William Lee
 

Ägare: A Löfstrand & R Niska
2a Championklass SE UCH
Longdrive Blue Diamond
 

Ägare: L & Å Lowejko
3a Championklass SE UCH
Elite Staff Angel Atlas
 

Ägare: Fredrik Boman
4a Championklass FI UCH SE UCH
Arnhem Archivist At Ramblix
 
Ägare: Fam.Mets
5a Championklass NORD V-09 SE UCH
Temkade Roving Romeo
 

Ägare: Niklas Rissanen
Öppen klass >15 mån      
1a Bästa Ökl hane Staffmate Dutch Gladiator

Ägare: G Wennberg & H Bergström
2a Bästa Ökl hane Crudha Dubh Lasair

 

Ägare: Kristoffer Wulff
3a Bästa Ökl hane Proudstaff's John Doe

Ägare: Anette Johansson
4a Bästa Ökl hane Kronsäter's Otto Offroad

Ägare: Kicki Dall
5a Bästa Ökl hane Alport Nighthawk

Ägare: J Sandström & M Pettersson
Unghundsklass 15-24 mån      
1a Bästa unghund
BIS unghund
Megabyte Dominator

 

Ägare: Fam. Jerninger
2a Bästa unghund Breakeout's Corleone

Ägare: L. Georgsson
3a Bästa unghund Giwido's Damn It's A Quatila's

Ägare: Ida Henriksson Roxnäs
 
4a Bästa unghund Jahvestaffs Kung Fu Kiwo

 

Ägare:
5a Bästa unghund Kronsäter's Zingo

 

Ägare: Peter Forsling
Juniorklass 9-15 mån      
1a Bästa juniorhane Sandstaffs Banditen

Ägare: J Sandström
& M Pettersson
 
2a Bästa juniorhane Sandstaffs Bold And Fearless

Ägare: Jenny Öst
3a Bästa juniorhane Weststock Centurion

 

Ägare:
4a Bästa juniorhane Cometstaff Depht Of Field

Ägare:
5a Bästa juniorhane Little Frogs Querceto Chianti

 

Ägare:
Valpklass 4-6 mån Domare: Jamie Mace (Janastaff)
1a Bästa Hanvalp 4-6mån Heart Staff Catch As Catch Can

 

Ägare:
2a Bästa Hanvalp 4-6mån Crudha Sieur Athos

Ägare: Ida Andersson
3a Bästa Hanvalp 4-6mån British Steel The Lodger

 

Ägare:
4a Bästa Hanvalp 4-6mån Katchanii's Jalla Jalla

 

Ägare:
5a Bästa Hanvalp 4-6mån Kronsäter's Buzz

 

Ägare:
Valpklass 6-9 mån Domare: Jamie Mace (Janastaff)    
1a Bästa Hanvalp 6-9mån
Bästa hanvalp BIS-2 valp
Tranrikets Ford Mustang

Ägare: David Hermansson
2a Bästa Hanvalp 6-9mån Metal Staff Halo

 

Ägare:
3a Bästa Hanvalp 6-9mån Dreamingstaffs Charmiga Bagera

 

Ägare:
4a Bästa Hanvalp 6-9mån Hooligan Staff Apenimon

 

Ägare:
5a Bästa Hanvalp 6-9mån Timo's Staffs Cash To Steff X

Ägare:
Fam. Carlberg/
Ola Bergh
Handler: Ola Bergh
Veteranklass  

 

 
1a veteranklass
BIS 2 veteran
INT UCH KBH V-00 KBH V-02 KBH V-03 KBH V-04 NORD UCH Hoolstaff's Caledonian Chieftan

Ägare: Fam. Wihlborg
2a veteranklass NORD UCH Yatsi

Ägare: H Rytkönen & N Ravelin
3a veteranklass Little Frogs Colonello Barolo

Ägare: Nina Bjurström
4a veteranklass DK UCH FI UCH IE CH LT CH SE UCH
Feegarron Captain

Ägare: Fam.Jerninger
5a veteranklass  

 

Ägare:
 
Övriga klasser:      
Avelsklass      
BEST IN SHOW AVELSKLASS
 
Kennel COMETSTAFF
Cometstaff Brush Strokes

 

Ägare: Fam. Mets
BEST IN SHOW - 2 AVELSKLASS
Kennel Sandstaff 
 
  Ägare: J Sandström
& M Pettersson
Uppfödarklass      
BEST IN SHOW UPPFÖDAREGRUPP
 
Kennel CRUDHA
Deltagande hundar var katalognr
215,150,114,167

 

Ägare: Fam. Wihlborg
BEST IN SHOW - 2 UPPFÖDAREGRUPP
 
Kennel COMETSTAFF
 

Ägare: Fam. Mets
BEST IN SHOW - 3 UPPFÖDAREGRUPP Elite Staff Kennel
 

Ägare: Fredrik Boman
BEST IN SHOW - 4 UPPFÖDAREGRUPP Kennel Sandstaff 

 

  Ägare: J Sandström
& M Pettersson
BÄSTA PIED      
Cometstaff Cucoloris  "Orville"
 

Ägare: Fam. Mets
GLADASTE SBT      
 
 

 

Ägare:
BÄSTA HUVUD      
 
 

 

Ägare:
BRAINS & BEAUTY      
Metalstaff No Way Back "Axa"
Poäng: 10.975

Ägare: Camilla Thörner
 
BARN med HUND      
1a pris Lukas Englund
& Elite staff Angel Atlas
 

Ägare: Fam. Boman
Lydnadsklass : Domare:
Tävlingsledare:
   
KLUBBMÄSTARE      
Klubbmästare Metalstaff No Way Back

Förare: Camilla Thörner
 
Klass I
179.5 poäng
Metalstaff No Way Back "Axa"

Förare: Camilla Thörner
Klass I
156 poäng
British Steel Heavencanwait   Förare: Åsa Bergström
Klass I
151 poäng
Garpenborgs Zsa Zsa   Förare: Elin Lilja
Klass I
148 poäng
Kronsäters Vinslotta   Förare: Anna Forsling
Klass I
148.5 poäng
Cometstaff Dedolight
 
  Förare:
Therese Nilsson- Sträng
Klass I
103 poäng
British Steel Gentleman Jim
 
  Förare: Malin Skarin
 
Klass II
136 poäng
Bismas Magic Touch   Förare: Johanna Karlsson
Klass II
72.5 poäng
Goodstaffs Zahara   Förare: Anna Hjulström
 
Klass III
201 poäng
Emmerdales Janis Joplin

 

Förare: Lina Vågstedt
Klass III
178.5 poäng
Fire Eye,s Agolloch The Mantle

 

Förare: Carl Wallstedt