RESULTAT 2009
Officiell Utställning
Resultat från Inofficiella utställningar -förutom rasspecialer-
tas med i mån av plats och endast BIR/BIM-placeringar.
ange: hundens och ägarens namn.
Utställningens plats, datum, domare,
samt Ert resultat (endast placerade hundar)
gärna även en bild på den placerade hunden!
(Med Reservation för ev. felaktigheter)

För att söka resultat som ej finns med här, eller kontrollera gå in på [http://kennet.skk.se/hunddata/Tavling_sok.asp]

BILDERNA VISAS I FÖREKOMMANDE FALL VIA EN LÄNK MED TEXTEN: [BILD]
Detta pga. att det tar lång tid att ladda resultatsidan efter hand annars...

 [ LÄNK TILL RESULTAT: AGILITY/LYDNAD/BRUKS/VILTSPÅR 2009 ]

 

Årets utställnings - stafford 2009:
SSBTK har använt sig av samma system som Terrierklubben vad gäller poängsättning.

Kriterierna är att hunden skall ha deltagit på svenska specialen samt ha minst
fem placeringar i bästa tik- resp hanhundsklass då det är de fem bästa resultaten som räknas.
Medlemskap i resp. klubb krävs.

BIR ger 7 p + 1 p för varje slagen hund i rasen.
BIM ger 5 p + 1 p för varje slagen hund i könet.
BTKL/BHKL 2 plats = 4 p + 1 p för varje slagen hund i könet
” ” 3 plats = 3 p + 1 p ” ” ”
” ” 4 plats = 2 p + 1 p ” ” ”
” ” R plats = 1 p + 1 p ” ” ”

2009 SSBTK's utmärkelse
Årets Bästa Stafford 2009
   
Årets bästa
staffordtik
Giwidos Close To perfection "Iza" Ägare:
Vivica Nilsson
Årets bästa staffordhane SUCH
Goodstaffs William Lee "Zigge"
 
Ägare:
Anne-Lie Löfstrand
2009 Terrierklubbens utmärkelse
Årets Utställningsterrier 2009
 
   
Årets Utställningsterrier



 
SUCH DKUCH FINCH NUCH INTUCH
Litauen Champion,
Litauen winner-08,
Cruft qualified-09, Dansk Vinnare 2009
Lettisk Champion
, Baltisk Champion
Sv-07 & NordjW-06 & NW-07 
KBHV-08
Interra Show Winner 2008 NORDW-08
Magicpower´s Golden Star "Cato"
Ägare:
Fam. Folkesson
 
Helsingfors, FIN
091213
Anmälda SBT 86
Nordisk Vinnar utställning
Domare:
Revaz Khomasuridze Ryssland
Bästa hane CERT
CACIB
BIR
Nordisk Vinnare 2009
Cruft kvalificerad
Nordisk Vinnare 2009
Temkade Roving Romeo

 
Ägare:
Notorious Top Dog´z Knl
2 bästa hane
1a championklass
R-CACIB
FiCH Finsk Vinnare 2009
Scarface Dark Lord
[BILD
 
Ägare: Ville Peijariniemi  &  Milla Kupiainen
3e Bästa hane
Nordisk Juniorvinnare 2009
Cruft kvalificerad
Nordisk Juniorvinnare 2009
FIN Jw-09
Magicpower's Crystal Star "Cezar"
[BILD
 
Ägare: Fam. Folkesson
1a CK  juniorklass Notorious Top Dog'z Eugene H Krabs

 
[BILD
 
Ägare: Fam Utoslahti
Handler: N.Rissanen
BIR Veteran Lackyle Ceann Miotal
 
  Ägare:Jarmo Varjela  & Elina Kalinainen
BIM
Nordisk Vinnare 2009
Nordisk Juniorvinnare
2009
FIN Jw-09  Nordisk Vinnare 2009
Nordisk Juniorvinnare 2009
Tulium Am I Pretty
  Ägare: Anu Laitila  & Annika Pehkonen
4e bästa tik
2a Bästa junior
Interra J W-2009 FINJw-09
Magicpower's Crystal Crown " Asta "
 
[BILD Ägare: Birgitta Winterstam Massalin
Handler: Eva Folkesson
BIR
Uppfödargrupp
Knl Magicpowers    
Helsingfors, FIN
091212
Anmälda SBT 78
Finsk Vinnar utställning

-----BIR o BIM   --------->
Domare:
Karl-Erik Johansson
BIR
CACIB
Finsk Vinnare 2009 Cruft kvalificerad
FiCH
Scarface Dark Lord
Ägare: Ville Peijariniemi  &  Milla Kupiainen
FIN JW-09 FIN JW-09   Magicpowers Top Terrier   Ägare: Johannes Karjalainen
2a Bästa junior
 
Magicpower's Crystal Star "Cezar" [BILD
 
Ägare: Fam. Folkesson
CERT
 
Temkade Roving Romeo

 
[BILD]
 
Ägare: Knl
Notorious Top Dogz
BIR Veteran Lackyle Ceann Miotal
 
  Ägare:Jarmo Varjela  & Elina Kalinainen
BIM
CACIB
Finsk Vinnare 2009
Raspingroast Gentle Genie   Ägare: Ulla Kuukka
4e bästa tik
FIN JW-09
Interra J W-2009 FIN JW-09
Magicpower's Crystal Crown " Asta "
 
[BILD Ägare: Birgitta Winterstam Massalin
Handler: Eva Folkesson
BIS-3
Uppfödargrupp
Knl Magicpowers Ägare:Jarmo Varjela  & Elina Kalinainen
Stockholm
091212
HUND 2009 Internationell utst.
Anmälda SBT 121
(tikar 70st+hanar 51st)
-----
BIR o BIM   --------->
Domare: Sue Carter
& Ingela Nilsson
1 Chkl 1Btkl CRUFTKVALIFICERAD 2010 BIR C.I.B NORDUCH SUCH FIUCH NUCH DKUCH
Kronsäter's Rut Rödluva
Ägare:
Rosemary Åsberg
CK 1a unghundklass
3e bästa tik
Notorious Top Dog´z Redbloodline

 
[BILD]
 
Ägare:  Ann Sofi Rask 
Uhkl 2a med CK  
4e Bästa Tik
Giwidos Close To perfection "Iza" [BILD]
 
Ägare: Vivica Nilsson
2a bästa championtik 5e bästa tik
 
NordJv-06 Nuch Such
Giwido´s Angel In Red
[BILD
 
Ägare: Nathalie Andersson
 
3e Bästa  Championtik
CK
S&N uCh
Emmerdale's Knocking on Heavens Door
[BILD]
 
Ägare: U-B.Östman & J.Sandgren
CK 1a Junkl
Crufts Kvalificerad
Notorious Top Dog´z Sandy Cheeks [BILD]
 
Ägare: Ann Sofi Rask 
2a junior klass CK EliteStaff Code X Caledonia "Diva"   Ägare: Knl EliteStaff
1Junkl 4 Junkk Kronsäter`s Åsa [BILD]
 
Ägare:
Rosemary Åsberg
1 kv, juniorklass tikar Evanescence´s Dancing Queen [BILD
 
Ägare: Stina Helmisaari
1 kv, juniorklass tikar Evanescence´s Kisses Of Fire   Ägare: Fam. Forss
1 kv, juniorklass tikar Evanescence´s Angel Eyes [BILD
 
Ägare: Nathalie Andersson
1 juniorklass tikar Emmerdale's Octavia " Tara" äg   Ägare: N.Wåhlin &
Knl Emmerdale's
1,4 ukl CK Emmerdale's Mamma Mia "Freja"

 

[BILD]
 
Ägare: P.Wennberg
1,2 ökl CK JWW-08
Emmerdale's Lotus
  Ägare: N.Wåhlin
1 Ökl 3 Ökk WW-08 Kronsäter`s Vinstlotta "Lotta" [BILD]
 
Ägare:
Rosemary Åsberg
5a öppen klass EliteStaff Angel Athena "Garbo"
 
[BILD
 
Ägare: Knl EliteStaff
Vetkl 1 Vetkk 1 Bhkl BIM BIS-2 VET NORDV-03 SUCH
Kronsäter's Loaded with love
länk till [BILD]bild på skk's sida
[BILD]
 
Ägare: Åsa Lindberg
1 UKL,CK
2a Bästa hane
CERT
CRUFTKVALIFICERAD 2010
Zicans Joy Boy

 
  Ägare:
Patrik Cederlöf
1 Chkk 3 Bhkl R-CACIB NORDUCH SUCH DKUCH NUCH FIUCH Kronsäter`s Romantic Romeo [BILD]
 
Ägare:
Rosemary Åsberg
2a Championklass
4e  Bästa hane
SUCH
Elite Staff Angel Atlas "Buster"
 
[BILD
 
Ägare: Knl EliteStaff
1 Ukl
2a Ukk med CK
5e Bästa hane
Zican´s Jet-Bomber

 
  Ägare: Sara Möller
3a championklass Lyckostaffens Rufus
 
[BILD
 
Ägare:
Lena Johansson
Ökl: 1  Ökk: 3
CK
British Steel Dejavu [BILD
 
Ägare:
Josefine Pettersson
Jkl: 1 Jkk: 1 CK CRUFTS-kvalificerad 2010 Giwido's damn it's a Quatila's "Nitro"
 
[BILD]
 
Ägare: Ida Henriksson Roxnäs
2a juniorklass CK Trawden For British steel
 
[BILD]
 
Ägare:
Carin Lundqvist
4e bästa juniorhane Katchanii's Hellraising Haddock [BILD]
 
Ägare:
Emma Josefsson
1 Junkl 5 Junkkl Kronsäter`s Zingo [BILD]
 
Ägare: Peter Forsling
Handler:Anna Forsling
1 kv, juniorklass hanar Evanescence´s Dum Dum Diddle [BILD
 
Ägare: Daniel Sjöberg
1 juniorklass hanar Emmerdale's Nothing to Loose "Mozz"
 
[BILD]
 
Ägare: M Isaksson & Å.Bäckström
1 Ukl Kronsäter`s Yogibear "Rex" [BILD]
 
Ägare: Elsa Larsson
Bästa Uppfödargrupp m.HP (11anmälda) Kennel KRONSÄTER
med Romeo, Rut, Åsa och Lotta
bild saknas Ägare:
Rosemary Åsberg
Uppfödargrupp
1a med HP
Kennel Evanescence´s   Ägare: Nathalie Andersson
uppfödarklass
HP
Kennel Emmerdale's   Ägare: U-B.Östman
Bästa avelsgrupp
1a med HP
Kennel Evanescence´s, avkommor efter
NordJv-06 Nuch Such Giwido´s Angel In Red
  Ägare: Nathalie Andersson
Hindås
091128
Västra terrierklubbens inoff valputställning
Anmälda SBT 12st
  Domare: Eva Eriksson
4-6mån:
1+Hp tikvalp 
BIR
4-6mån
BIS
4-6mån
Mastino's Xpected Winner "Anita" Ägare: Eva Lindquist
1a pris plac 2 
 
Fu-Dogs Eny Given Sunday "Flora"
[BILD
 
Ägare: Laila Ström 
1+Hp hanvalp
BIM 4-6mån
Little Frogs Quinta Dos Roques "Algot" [BILD
 
Ägare: 
Henrik Olindersson
6-9mån:
1+Hp tik
BIR
6-9mån
Joddricks Boundless Ameya "Meya" [BILD] 
 
Ägare: 
Johanna Johansson
9-15mån:
1+Hp
1a Bästa tik
BIR
9-15mån:
Rochamgo's Blushing Blazie "Blazie"  [BILD
 
Ägare: Laila Ström
1a pris ,2a tik
Tzey Di Sara White Leggs "Olga" 
[BILD
 
Ägare: Laila Ström
1a pris, 3a tik Tadpoles Blue Sapphire "Bianca" [BILD
 
Ägare: 
Nina Bjurström
1+Hp,
1a Bästa hane
BIM
9-15mån
Rochamgo's Brilliant Barclay "Goliath"   Ägare: Astrid Mentzer
1a pris, 2a hane
Rochamgo's Bubbly Braxton "Lillis" 
  Ägare: 
Nina Bjurström
Hudiksvall
091128
Hudiksvalls kennelklubb
 
   
Hp BIR BIS 4:a Maya Ägare:
Micke & Sofie Nilsson
Hp 2a plats Starhappy staff dream boy "Diesel"
 
Ägare:
Micke & Sofie Nilsson
Lilleström, Norge
091128
Norsk Vinnar Utställning
Anmälda SBT 170
  Domare:
Harry Carter &
 Martin Grimwood
BIR
NORSK VINNARE 2009
1junkl 1junkk ck 1bhkl CERT
NORSK VINNARE 2009
Breakeout's Corleone

 
Ägare:  L.Georgsson & M.Ledin ,Knl Lexipex
Handler:
Linda Georgsson
BIM
NORSK VINNARE 2009
1ökl 1ökk ck 1btkl CERT CACIB
NORSK VINNARE 2009
Mastino’s Unbreakable Bitch  "Berit"
[BILD
 
Ägare:
Pernilla Söderström knl Breakeout's
Bästa Championtik
3e Bästa  Tik
CK  R-CACIB
SUCH Svensk Vinnare-09
Poormans Rouge "Shiva"
[BILD]
 
Ägare: Ola Bergh
4e Bästa juniorhane Hp (av 34) Trawden For British steel
 
[BILD]
 
Ägare:
Carin Lundqvist
Norge
091122
NKK region Trøndelags Valpeshow
Anmälda SBT 11
-----BIR o BIM   --------->
 
Domare:
Jan Roger Sauge
BIR  BIG -3 VollBull's Almighty Tokyo   Ägare: Roar Engen Handler: Lasse Vollvik
BIM VollBull's Angelic London   Ägare: Kennel VollBull Handler: Kristina Viken
2a Bästa hane VollBull's Ambitious Rio   Ägare: Joakim Hafeld
Jyväskylä, FIN
091122
    Domare: ?
1 Chkk 1 Bhkl CERT CACIB BIR NORDUCH SUCH DKUCH NUCH FIUCH Kronsäter`s Romantic Romeo Ägare:
Rosemary Åsberg
3 Chkk
3e bästa hane
FIUCH
Kronsäter`s Venska Vinnare "Örkki"
[BILD]
 
Ägare: Ina Ammunèt, Finland
Bästa juniorhane
4e bästa hane
BALTJV-09 EEJV-09 
Cometstaff Cucoloris
[BILD
 
Ägare: Fam. Mets
1 Chkl 2Btkl R-CACIB C.I.B NORDUCH SUCH FIUCH NUCH DKUCH
Kronsäter's Rut Rödluva
[BILD]
 
Ägare:
Rosemary Åsberg
2 Junkk Kronsäter`s Åkerfräken "Ruuso" [BILD]
 
Ägare: Minna Snell, Finland
BÄSTA UPPFÖDARGRUPP m.HP Kennel KRONSÄTER
med Romeo, Rut, Ruuso och Örkki
[BILD]
 
Ägare:
Rosemary Åsberg
Mjölby Ridhus
091115 
Inofficiell Valp utställning                                 
Anmälda SBT 6-9 mån 4st
 
  Domare:
Patrik Cederlöf
Valpar 4-6 mån
BIR 1+ HP, BIG -2
Garpenborgs Dorothea " Esther"
 
[BILD]
 
Ägare: Mattias & Sarah Mokvist
Valpar 6-9mån:
BIR-valp
BIG-5 valp
Evanescence's Kisses Of Fire "Maggie"   [BILD]
 
Ägare: Mikaela & Christina Forss
Kongsberghallen  Norge 091114 Kongsberg hundeklubb
Anmälda SBT 37
  Domare:
Leif-Herman Wilberg
AK1  AKK1  Staffy Galore Queen Latifah "Mira"
 
[BILD]
 
Ägare: Chris Lenche
& Marita Guldbjørnsen
Luleå
091114
Norrbottens Vackraste Hund 2009
 
  Domare:
Bengt Nilsson
BIR Knightstaffs Hold Your Horses [BILD]
 
Ägare: 
Noora & Kimmo Ikonen
1a  HP 
BIM
Breakeout's Chatelle "Agda"

 
[BILD Ägare: M.Karlsson
1a  HP 
BIM-Valp
Breakeout's Daring Lady "Ester" [BILD

 

Ägare: M.Karlsson
Herning, Danmark
091108
Int show Dansk Vinnare 2009
 
  Domare:
Birgitta Hasselgren
BIM
Bästa hane
Dansk Vinnare 2009



 
SUCH DKUCH FINCH NUCH INTUCH
Litauen Champion,
Litauen winner-08,
Cruft qualified-09, Dansk Vinnare 2009
Lettisk Champion
, Baltisk Champion
Sv-07 & NordjW-06 & NW-07 
KBHV-08
Interra Show Winner 2008 NORDW-08
Magicpower´s Golden Star "Cato"
[BILD]

 

Ägare:
Fam. Folkesson
2a bästa hane
cert
Dansk Champion
DKUCH
Jacknife On The Edge
  Ägare: Tuire Okkola
3e bästa hane ?? INTCH LUCH FINUCH NUCH DKUCH SUCH KLBCH JBLV07KBHV07 DKKV07 DKKV08 NORDUCH
Tysk Champion SV08 LZS08 RSS08 NEÜMÜNSTER SIEGER 2009  Angelic Staff Ninja
[BILD] Ägare: Alissa Bech
4e bästa hane
2a öppenklass hane
CK
Staffy Galore Basso [BILD]
 
Ägere : Tom Vedel
Danmark
091108
Mest vinstrika stafforden i DK under 2009    
Dansk
Race-Vinnare 2009
DKUCH
Crudha Domhan Daan Mooar "Solo"
[BILD]
 
Ägare: Jan-Erik Laursen
Letohallen, Norge
091108
Norsk miniatyrhund klubb



 




 

 

BIR/BIM
BIR/BIM (Valp)
Domare:
Pero Buzinovski
1UK, 1UKK, CK, 1BTK, CERT, BIR, BIG- 2 Staffgold Nicole Ari Parker "Sandy"
 
[BILD]
 
Ägare: Jan, Camilla & Henrik Andreassen
1CHK, 1CHKK, CK, 4BTK NUCH
Right Stuff's Sweet Jane XI "My"
[BILD]
 
Ägare: Jan, Camilla & Henrik Andreassen
AK1  AKK1  CK 
3e Bästa tik
Staffy Galore Queen Latifah "Mira"
 
[BILD]
 
Ägare: Chris Lenche
& Marita Guldbjørnsen
1CHK, 1CHKK, CK, 1BHK, BIM NUCH SUCH
Black-Andwhite "Odin"
[BILD]
 
Ägare: Jan, Camilla & Henrik Andreassen
1 4-6 mån, 1BHK,
BIR, BIG1,
BEST IN SHOW 1 valp
But's Charmings Ruffians Agenor "King"

 
[BILD]
 
Ägare:
Camilla Andreassen 
& Anita Steen
1 6-9 mån, 1BTK,
BIM valp
Dreamingstaff's Påhittigakluckan "Roxy"

 
[BILD]
 
Ägare: Jan, Camilla & Henrik Andreassen
Herning, Danmark
091107
Internationell  show

 
  Domare:
Les Aspin U.K
Bästa unghund
ck  Bästa hane cert  Cacib  BIR
West Lund The one and only   Ägare: Michael West
Bästa Championhane Ck
2a bästa hane



 
SUCH DKUCH FINCH NUCH INTUCH
Litauen Champion,
Litauen winner-08,
Cruft qualified-09
Lettisk Champion
, Baltisk Champion
Sv-07 & NordjW-06 & NW-07 
KBHV-08
Interra Show Winner 2008 NORDW-08
Magicpower´s Golden Star "Cato"
[BILD]

 

Ägare: Fam. Folkesson
2a Bästa Championhane
3e bästa hane
INTCH LUCH FINUCH NUCH DKUCH SUCH KLBCH JBLV07KBHV07 DKKV07 DKKV08 NORDUCH
Tysk Champion SV08 LZS08 RSS08 NEÜMÜNSTER SIEGER 2009  Angelic Staff Ninja
[BILD] Ägare: Alissa Bech
Bästa jr Ck
 
Magicpower's Crystal Star "Cezar" [BILD
 
Ägare: Fam. Folkesson
Sollentuna
091107
INOFFICIELL UTST.   Domare:
Sickan Beckman
BIR, HP Katchanii's Hardcore Harriet

 
[BILD
 
Ägare: Anita Olsén, Fodervärd/Handler:
Jennie Holmberg
Letohallen, Norge
091107
Norsk dalmatiner klubb.
Anmälda SBT 38 vuxna
 

BIR/BIM
BIR/BIM (Valp)
Domare:
Dusan Paunowic
1UK, 1UKK, CK, 1BTK, CERT, BIR Staffgold Nicole Ari Parker "Sandy"
 
[BILD]
 
Ägare: Jan, Camilla & Henrik Andreassen
1CHK, 1CHKK, CK NUCH
Right Stuff's Sweet Jane XI "My"
[BILD]
 
Ägare: Jan, Camilla & Henrik Andreassen
AK 1 AKK 2  CK Staffy Galore Queen Latifah "Mira"
 
[BILD]
 
Ägare: Chris Lenche
& Marita Guldbjørnsen
1CHK, 1CHKK, CK, 1BHK, BIM NUCH SUCH
Black-Andwhite "Odin"
[BILD]
 
Ägare: Jan, Camilla & Henrik Andreassen
1 4-6 mån, 1BHK, BIR, BIG1, BEST IN SHOW 1 valp But's Charmings Ruffians Agenor "King"

 
[BILD]
 
Ägare:
Camilla Andreassen 
& Anita Steen
1 6-9 mån, 2BTK valp Dreamingstaff's Påhittigakluckan "Roxy"

 
[BILD]
 
Ägare: Jan, Camilla & Henrik Andreassen
Växjö
091101
SKK internationell
Anmälda SBT 49
-----BIR o BIM   --------->
 
Domare:
Carl Gunnar Stafberg
1 ÖKL 1 ÖKK CERT CACIB BIR
Bästa hane 
Temkade Roving Romeo

 
[BILD]
 
Ägare:
Notorious Top Dog´z Knl
2 Bhkl R-CACIB NORDUCH SUCH DKUCH NUCH FIUCH Kronsäter`s Romantic Romeo [BILD]
 
Ägare:
Rosemary Åsberg
3e bästa hane
BIR VETERAN
BIS-VETERAN
SUCH, NUCH, DKUCH, NORDUCH, INTUCH, Sv staffvinnare 2002-2003, KORAD Rockonite´s sergeant Pepper "Pettersson" [BILD
 
Ägare:
Eva Bernhardsson
 
1a  CK
Bästa unghundshane
Little Frogs Marque's De Arienzo  "Roy" [BILD
 
Ägare: Lars Skyldberg
1a 
4e öppenklasshane
Little Frogs Killawarra Sauvignon "Kenneth"
 
[BILD]
 
Ägare:
Sandra Carlström
1 junkl 1Junkk 1Btkl CERT BIM Kronsäter`s Åsa [BILD]
 
Ägare:
Rosemary Åsberg
1 Chkl 2 Btkl CACIB INTUCH C.I.B NORDUCH SUCH FIUCH NUCH DKUCH
Kronsäter's Rut Rödluva
[BILD]
 
Ägare:
Rosemary Åsberg
1a 
4a unghundsklass
Little Frogs Nuviana Sauvignon "Nova" [BILD]
 
Ägare: Eva Lindquist
1+Hp
BIR valp
Little Frogs Palandri Shiraz "Stina" [BILD]
 
Ägare:
Sandra Magnusson
Asperen, Holland
091018
 
Kampioenschpsclubmatch Asperen Netherland 2009
anmälda SBT 156


 
  Domare: Championklass:
Paul Stanway, GB
BEST DOG & BEST IN SHOW DOG :
Jamie Mace,GB
Championklass
2a Championklass
2a Bästa hane
 69 hanar )
BIS-2 hanar
2 CC
DKUCH
Crudha Domhan Daan Mooar "Solo"
[BILD]
 
Ägare: Jan-Erik Laursen
Strängnäs
091017
anmälda SBT 67+26 (valpar )
-----BIR o BIM   --------->
Foto: R Niska
 
Domare:
Kevin Maye, Irland
valpar:
Karin Lindahl Eriksson
Championklass 1, Ck, Bästa hane, BIR SUCH
Goodstaffs William Lee "Zigge"
 
[BILD
Foto Ronny Niska
Ägare/handler:
Anne-Lie Löfstrand
1 Junkl 1 Junkk 2 Bhkl BIS-2 JUNIOR Kronsäter`s Zingo [BILD]
 
Ägare: Peter Forsling
Handler:Anna Forsling
Ökl: 1
Ökk: 1
CK
3e bästa hane
British Steel Dejavu [BILD
 
Ägare:
Josefine Pettersson
1 Ukl
2a Ukk med CK
5e Bästa hane
Zican´s Jet-Bomber

 
  Ägare: Sara Möller
BIM
Bästa Tik
CERT
Mastino’s Unbreakable Bitch  "Berit" [BILD
 
Ägare:
Pernilla Söderström Handler: P-Å Forslund
Ukl: 1  Ukk: 1 CK
Bästa Unghund
5e Bästa Tik
Sunstaffs Clara Colombina "Nellie" [BILD]
 
Ägare: Ragnhild Olsson
5a Championklass
CK
SUCH
Ängalunds Salsa "Akida"
[BILD]
 
Ägare:
Carina Sjögren & Marcus Johansson
R Championklass  ?
CK
Sunstaff Solvända "Bella" [BILD
 
Ägare: Ragnhild Olsson
1a ökl
4a ökk
CK
Sweet-Lily [BILD]
 
Ägare:
Sophia Johansson
 
1ökl,5ökk,CK Sarlucean Ali Gee [BILD]
 
Ägare: Knl Harrystaff
1ökl,5ökk,CK Tikar Angelee Fransimo Bohemia [BILD]
 
Ägare: Knl Harrystaff
1ökl,opl ökk Tikar Harrystaffs Duiven White Dream [BILD]
 
Ägare: Knl Harrystaff
unghundsklass kv 1, kk 3 Ck Goodstaffs Coolmore "Ida"
Foto Ronny Niska
[BILD
 
Ägare: A Löfstrand & R Niska
1ukl,opl ukk Tikar Last Moonshine Fransimo Bohemia
 
[BILD]
 
Ägare: Knl Harrystaff
1jkl,2jkk,CK Tikar Harrystaffs Fantastic Flame [BILD]
 
Ägare: Knl Harrystaff
1jkl,5 jkk,CK Tikar Harrystaffs Glorious Glow [BILD]
 
Ägare: Knl Harrystaff
Bästa avelsgrupp
BIS-2 avelsgrupp
Kennel Breakeout’s avelsgrupp
e. Bardot’s Earth Wind and Fire:
Från vänster: Breakeout’s Charming Van Damme,
LP1 Breakeout’s Armageddon,
Breakeout’s Charisma, Breakeout’s Bewitching Queen samt längst till höger
mamma Maggan/Bardot’s Earth Wind and Fire
Ägare:
Pernilla Söderström
6-9 månader
1a
HP  Bästa tikvalp
BIR valp
Dreamingstaffs Sköna Marion "Lilo" Ägare:
Markus Johansson
& Carina Sjögren
Valpar 6-9 mån
1a  HP
BIM-Valp
Giwido's damn it's a Quatila's "Nitro"
 
Ägare: Ida
Henriksson Roxnäs
Valpar 6-9 mån
5e Bästa tik
Deep Impact Staff Black Velvet
 
[BILD
 
Ägare: Isabelle Thörn
Valpar 4-6 mån
1a  HP
BIR-Valp
Garpenborg's Dorothea  "Esther"

 
Ägare:
Mattias Mokvist
Valpar 4-6 mån
1a HP
BIM-Valp
Ängalunds Peppar "Kingston"


 
Ägare: Joakim Colding
Boden
091011
Svenska Vinthundklubben  Norrbottensavdelningen, Inofficiell
 
  Domare:
Saija Juutilainen, Finland
BIS-R Knightstaffs Hold Your Horses [BILD]
 
Ägare: 
Noora & Kimmo Ikonen
Hobro, DK
091011
Dansk Terrier Klub
anmälda SBT
25
 
  Domare:
Svante Frisk
Excellent
2a Bästa hane
KLUBCERT
DKUCH
Crudha Domhan Daan Mooar "Solo"
[BILD]
 
Ägare: Jan-Erik Laursen
BIR INTCH LUCH FINUCH NUCH DKUCH SUCH KLBCH JBLV07KBHV07 DKKV07 DKKV08 NORDUCH
Tysk Champion SV08 LZS08 RSS08 NEÜMÜNSTER SIEGER 2009  Angelic Staff Ninja
[BILD] Ägare: Alissa Bech
BIM
KLUBCHAMPION-09
DKUCH INTUCH NORDUCH SUCH NOCH KLBCH
Kronsäter's Ockra Offprint "Fanta"
 
[BILD
 
Ägare: Stig Munk
3e Bästa tik
 
DKUCH Rostock Siegerin 2008
Shogunstaff Guns N Roses "Kahvi"
[BILD]
 
Ägare: Alissa Bech
Års,Danmark
091010
Terrier klub Års
anmälda SBT  21
  Domare:
Yvonne Cannon
BIR
 
INTCH LUCH FINUCH NUCH DKUCH SUCH KLBCH JBLV07KBHV07 DKKV07 DKKV08 NORDUCH
Tysk Champion SV08 LZS08 RSS08 NEÜMÜNSTER SIEGER 2009  Angelic Staff Ninja
[BILD] Ägare: Alissa Bech
2a Bästa hane
KLUBCERT
DKUCH
Crudha Domhan Daan Mooar "Solo"
[BILD]
 
Ägare: Jan-Erik Laursen
Excellent CERT
BIM
Alport Tiger Moth "Abba" [BILD]
 
Ägare: Agneta & Magnus Wihlborg
2a Bästa tik
KLUBCERT

 
DKUCH Rostock Siegerin 2008
Shogunstaff Guns N Roses "Kahvi"
[BILD]
 
Ägare: Alissa Bech
091009 World Winner

 
  Domare:
4e bästa juniortik Interra J W-2009
Magicpower's Crystal Crown " Asta "
 
[BILD Ägare: Birgitta Winterstam Massalin
Bratislava, Slovakien
091008
anmälda SBT  210   Domare:
Bojan Matakovic
JUNIOR -
Verdens Vinder 09 JCAC
BIR -JUNIOR
Angelic Staff Bright Xenon
 
[BILD
 
Ägare: Alissa Bech &
Kenneth Jensen
5a championklass
 
INTCH LUCH FINUCH NUCH DKUCH SUCH KLBCH JBLV07KBHV07 DKKV07 DKKV08 NORDUCH
Tysk Champion SV08 LZS08 RSS08 NEÜMÜNSTER SIEGER 2009  Angelic Staff Ninja
[BILD] Ägare: Alissa Bech
Interra Junior
Winner 2009
 
Interra J W-2009
Magicpower's Crystal Crown " Asta "
 
[BILD Ägare: Birgitta Winterstam Massalin
2a Championklass RCAC

 
DKUCH Rostock Siegerin 2008
Shogunstaff Guns N Roses "Kahvi"
[BILD]
 
Ägare: Alissa Bech
Rostock, Tyskland
091004
anmälda SBT 16
Rostock International
  Domare:
Frank Sievert
2a championklass
RCAC
INTCH LUCH FINUCH NUCH DKUCH SUCH KLBCH JBLV07KBHV07 DKKV07 DKKV08 NORDUCH
Tysk Champion SV08 LZS08 RSS08 NEÜMÜNSTER SIEGER 2009  Angelic Staff Ninja
[BILD] Ägare: Alissa Bech
BIR-Junior
JCAC
BIS- 3Junior
(av alla raser)
Angelic Staff Bright Xenon
 
[BILD
 
Ägare: Alissa Bech &
Kenneth Jensen
Bästa öppenklasstik
CAC  R-CACIB

 
DKUCH Rostock Siegerin 2008
Shogunstaff Guns N Roses "Kahvi"
[BILD]
 
Ägare: Alissa Bech
Sundsvall
091004
Nordichallen
 
Domare:
Anita Whitmarsh
BIR
Bästa Tik
CACIB
SUCH SV-07 Mastino's Uncorkthebottle Bumblebee "Smulan" [BILD
 
Ägare: Fam. Örtberg
4e bästa tik
CERT
Mastinos Unbreakle Bitch "Berit" [BILD
 
Ägare: Pernilla Söderström
1a ökl
3a ökk
CK
Sweet-Lily [BILD]
 
Ägare:
Sophia Johansson
 
Bästa juniortik
CK
Emmerdale's Mamma Mia "Freja"

 

[BILD]
 
Ägare: P.Wennberg
BIM
Bästa Hane
CERT
Sacred heart i love to roll "Rolle"   Ägare: Jimmie Farkas
2a Bästa Hane
CACIB
Harkline Jonny Cash [BILD
 
Ägare: Pernilla Söderström
5e Bästa Juniorhane Emmerdale's Napoleon "Boriz" [BILD]
 
Ägare: M. Hällqvist
Best in Show avelsgrupp Kennel Breakeout´s med: Fr. vänster:
Bardot's Earth Wind And Fire &
Breakeout's Charisma /Ägare Pernilla Söderström
Breakeout´s Chatelle /Ägare Maria Karlsson
Breakeout's Corleone /Ägare Linda Georgsson
Breakeout's Charming Van Damme
/Ägare Sandra Sjödin
Ägare:
Pernilla Söderström
Danmark
090920
Joddricks Glow Of Dawn Arunima Kbhv - 2009 ->

 
Domare:
Zvi Kupferberg, Israel
Öpkl Exellent plac 1
Bästa Tik
CERT
CACIB
BIR
Kbhv - 2009
Danskt Championat
SUCH DKUCH Kbhv - 2009
Joddricks Glow Of Dawn Arunima
 
[BILD
 
Ägare: Laila Ström
Öpkl Exellent oplac
 
Sunstaffs Azalea [BILD
 
Ägare: Laila Ström
 
Öpkl h Exellent
plac 4
SUCH
Joddricks Supreme Anish
 
[BILD
 
Ägare: Cecilia Eliasson
 
Danmark
090919
Danmark Int Show
anmälda SBT 48 (7 Valpar )
  Domare:
Bente Marker , Australien
3e Bästa  Tik
Exellent
SUCH Svensk Vinnare-09
Poormans Rouge "Shiva"
[BILD]
 
Ägare: Ola Bergh
Bästa öppen klass tik Ck Staffy Galore Foxy Brown [BILD]
 
Ägare: 
M & C Carstensen
Bästa hane INTCH LUCH FINUCH NUCH DKUCH SUCH KLBCH JBLV07KBHV07 DKKV07 DKKV08 NORDUCH
Tysk Champion SV08 LZS08 RSS08 NEÜMÜNSTER SIEGER 2009  Angelic Staff Ninja
[BILD] Ägare: Alissa Bech
Bästa jr Ck
2a bästa hane Cert
Cacib
Magicpower's Crystal Star "Cezar" [BILD
 
Ägare: Fam. Folkesson
Bästa öppen hane 
3a bästa hane
Staffmaker Black Kenzo   Ägare: Per Andersen
2 bästa jr ck
4e bästa hane
Angelic Staff Bright Xenon
 
[BILD
 
Ägare: Alissa Bech &
Kenneth Jensen
Bästa jr tik & Ck Colliermans Glory [BILD]
 
Ägare: Dorthe Jakobsen
 
Vallentuna
090913
    Domare:
Tina Cederstrand
BIR, HP, BIG-2 Katchanii's Hardcore Harriet

 
[BILD
 
Ägare: Anita Olsén, Fodervärd/Handler:
Jennie Holmberg
2a Bästa  Tik  HP Schodiegun's Spica "Daisy"
 
[BILD
 
Ägare: Jennie Holmberg
Sofiero
090913
anmälda SBT 54
 
  Domare:
Jovanovic Nemanja
Bästa  Tik
BIR
SUCH Svensk Vinnare-09
Poormans Rouge "Shiva"
[BILD]
 
Ägare: Ola Bergh
Juniorklassvinnare CK
2 Bästa tik  Cert
Lushus Blondie Of Sweden "Blondie" [BILD
 
Ägare:
Knl Strålande Staffar
Öpkl 1 plac 3
 
Sunstaffs Azalea [BILD
 
Ägare: Laila Ström
 
Junkl 1  CK
kkl 2
Joddricks Beloved Dayita:
 
  Ägare:
Laila Ström
Juniorklass Kv1 kk3
CK
Steffex Five In A Row [BILD]
 
Ägare:
Thomas Kristiansen
Unghundsklassvinnare CK Strålande Staffars Smoke-Frog "Troya" [BILD]
 
Ägare:
Knl Strålande Staffar
UKL kv 1a
kk 1a  Ck
Proudstaff’s John Doe ”Billy”
 
  Ägare: Anette Johansson
1 kv, oplacerad kk Strålande Staffar Jaguar-Paw "Adonis" [BILD]
 
Ägare: Marina Jönsson
Bästa Hane
BIM CK+Cert
1 Juniorklass CK
Steffex Five O'clock Heroes [BILD]
 
Ägare:
Thomas Kristiansen
öpkl 1  CK
plac 2
4e Bästa hane
Joddricks Forever Amar "Jason" [BILD Ägare: Martin Meixner
Handler: Laila Ström
öpkl 1  CK
plac 3
5e Bästa hane
Joddricks Fearless Abhay   Ägare:
Laila Ström
Bir-Valp 6-9 mån
Bis-5 Valp
(av 53 valpar)
Dreamingstaffs Kyrkliga Syster "My" [BILD]
 
Ägare: Irenè Ådefjäll
Handler: P-Å Forslund
6-9mån
Placering 3
Rochamgo`s Blushing Blazie "Blazie"
 
  Ägare:
Laila Ström
Bjuv
090912
Sydsvenska Terrierklubben
anmälda SBT
41
  Domare:
Martha Heine Ger
Bästa  Tik
BIR
Svensk Champion
Svensk Vinnare-09
Poormans Rouge "Shiva"
[BILD]
 
Ägare: Ola Bergh
2a Bästa tik
CK
Timo's Staffs Amazing Freja [BILD]
 
Ägare:
Thomas Kristiansen
Öpkl 1 CK
3e Bästa tik
 
Sunstaffs Azalea [BILD
 
Ägare: Laila Ström
 
Juniorklassvinnare CK
4 Bästa  Tik 
BIR -Junior
BIS- 4 Junior
Lushus Blondie Of Sweden "Blondie" [BILD
 
Ägare:
Knl Strålande Staffar
kk2  CK
5e bästa tik
Steffex Five In A Row [BILD]
 
Ägare:
Thomas Kristiansen
Unghund 1kv
3 kk  CK
Strålande Staffars Smoke-Frog "Troya" [BILD]
 
Ägare:
Knl Strålande Staffar
Öpkl 1  CK
3e Bästa hane
Joddricks Fearless Abhay   Ägare:
1kk  CK
4e bästa hane
Steffex Five O'clock Heroes [BILD]
 
Ägare:
Thomas Kristiansen
UKL kv 1a
2a i kk  Ck
5e bästa hane
Proudstaff’s John Doe ”Billy”
 
  Ägare: Anette Johansson
Bir-Valp 6-9 mån
Bis-3 Valp
(av 25 valpar)
Dreamingstaffs Kyrkliga Syster "My" [BILD]
 
Ägare: Irenè Ådefjäll
Handler: P-Å Forslund
Valpklass 4-6 mån
Bästa Tikvalp
BIR valp 4-6 mån
BIG-5 (15 valpar)
Crudha Knockout Whist "Azta" [BILD]
 
Ägare: Knl Crudha
Högbo
090906

 
  Domare:
Siv Jernhake
Bästa Hane
BIR
NORD UCH
Kronsäter's Romantic Romeo
[BILD
 
Ägare:
Rosemary Åsberg
2a Bästa Hane
CERT
Svensk Champion
SUCH
Mastino’s Valiant Prince Charming "Valle"
[BILD
 
Ägare: Fam. Örtberg
2a Ökl  CK
3e Bästa hane
Kronsäter`s Otto Offroad "Melvin"   Ägare: Kicki Dall
2a championklass
CK
4e Bästa Hane
SUCH
Goodstaffs William Lee "Zigge"
Foto Ronny Niska
[BILD
 
Ägare:
A Löfstrand & R Niska
BIR-veteran
BIS -1 veteran
NTUCH NORDUCH NUCH
Kronsäter`s Little Big Man "Karre"
  Ägare: RoseMary Åsberg
BIM
Bästa Tik
CACIB
SUCH SV-07 Mastino's Uncorkthebottle Bumblebee "Smulan" [BILD
 
Ägare: Fam. Örtberg
3e Bästa Tik
CERT
Giwidos Close To perfection "Iza" [BILD]
 
Ägare: Vivica Nilsson
4e Bästa tik
3e Bästa  Championtik 
Dk,FIN,N,S,NordCh
Kronsäter's Rut Rödluva
[BILD]
 
Ägare: RoseMary Åsberg
Ia juniorklass
Bästa juniortik
Kronsäter's Åsa "Åsa"    Ägare: Rosemary Åsberg
1a unghundsklassklass
2a Bästa unghundstik
Kronsäter's Xylitol "Hulda"   Ägare: Malin Hagren
BIM-veteran MultiCh. WW-02
Mastino`s Moppsan "Semlan"
  Ägare: RoseMary Åsberg
Bästa Avelsgrupp MultiCh. WW-02
Mastino`s Moppsan "Semlan"  med 
Karre, Romeo, Rut och Melvin
  Ägare: Rosemary Åsberg
Bästa Uppfödargrupp HP Kennel Kronsäter
med Romeo, Hulda, Åsa och Rut
2:a Uppfödargrupp med HP blev
  Ägare: Rosemary Åsberg
2a Bästa Uppfödargrupp HP Kennel Mastino's   Ägare: Fam. Örtberg
Böda, Öland
090905
anmälda SBT 19
-----BIR o BIM   --------->
Domare:
BIR
Bästa hane



 
SUCH DKUCH FINCH NUCH INTUCH
Litauen Champion,
Litauen winner-08,
Cruft qualified-09
Lettisk Champion
, Baltisk Champion
Sv-07 & NordjW-06 & NW-07 
KBHV-08
Interra Show Winner 2008 NORDW-08
Magicpower´s Golden Star "Cato"
[BILD]

 

Ägare: Fam. Folkesson
2a öppenklass CK
2a Bästa Hane
CERT
Svensk Champion
SUCH
Goodstaffs William Lee "Zigge"
Foto Ronny Niska
[BILD
 
Ägare:
A Löfstrand & R Niska
Bästa JR-hane Magicpower's Crystal Star "Cezar" [BILD
 
Ägare: Fam. Folkesson
Bästa  tik
CERT
Svensk Champion
SUCH
Ängalunds Salsa "Akida"
[BILD]
 
Ägare: Carina Sjögren & Marcus Johansson
1Ukk,1Ukl  CK
4e bästa tik
Last Moonshine Fransimo Bohemia
 
[BILD]
 
Ägare: Knl Harrystaff
2a bästa unghund
5e Bästa  tik
Goodstaffs Coolmore "Ida"
Foto Ronny Niska
[BILD
 
Ägare: A Löfstrand & R Niska
2a Bästa juniortik
 
Magicpower's Crystal Crown " Asta "
 
[BILD Ägare: Birgitta Winterstam
6-9 månader
Bästa tikvalp
BIR valp
Dreamingstaffs Sköna Marion "Lilo" [BILD]
 
Ägare:
Markus Johansson
Handler:
Carina Sjögren
Rimbo
090905
Rimbo Valp&Veteran    
BIR, HP, BIG-1 Katchanii's Hardcore Harriet

 
[BILD
 
Ägare: Anita Olsén, Fodervärd/Handler:
Jennie Holmberg
Örkeljunga
090830
Inoff utst   Domare:
Karin Sjöholm-Östlund
4-6 månader
1a m.Hp
BIR valp
BIS-4 valp
Joddricks Steady Achala"Azca" [BILD]
 
Ägare: Laila Ström
Helsinki, Finland
090829
Terrier Specialen
 
  Domare:
Rade Dakic
1a öppenklass hane
2a Bästa Hane
CERT
Finskt championat
FIN UCH
Kronsäter's Venska Vinnare "Örkki"

 
[BILD

Foto: Essi Sailomäki
Ägare: Ina Ammunét
Støren, Norge
090829
anmälda SBT 15   Domare:
Rajic Branislav
1 UHK, 1 UKK, CK, 1BTK, CERT
BIR  BIG-3
Macontas Xclusive Hot Roses [BILD]
 
Ägare: Kennel VollBull
Tångahed/Vårgårda
090828
Terrierklubben
anmälda SBT 31
-----BIR o BIM   --------->
Domare:
Istas Francois, Frankrike
Bästa ökl tik
ökk CK
2a bästa tik  CERT
Ängalunds Salsa "Akida" [BILD]
 
Ägare: Carina Sjögren & Marcus Johansson
1a med CK
Bästa unghunds tik
3e Bästa Tik
BIM unghund
Little Frogs Melini Sangiovese "Saga"
 
[BILD]
 
Ägare: Eva Lindquist
1kv Ökl 2a Ökk Tik
 
Sunstaffs Azalea [BILD
 
Ägare: Laila Ström
 
1a  HP
Bästa junior tik
BIR junior
Little Frogs Nuviana Sauvignon "Nova" [BILD]
 
Ägare: Eva Lindquist
Öpkl Hane 1a pris CK,CERT & BIM Joddricks Forever Amar "Jason" [BILD Ägare: Martin Meixner
Handler: Laila Ström
1a  CK
2a öppenklasshane 2a Bästa Hane
Little Frogs Killawarra Sauvignon "Kenneth"
 
[BILD]
 
Ägare:
Sandra Carlström
1a  CK
Bästa unghundshane 3eBästa Hane
BIR unghund
Little Frogs Marque's De Arienzo  "Roy" [BILD
 
Ägare: Lars Skyldberg
Valp kl 4-6mån
1apris & BIR
Joddricks Little Alpha "Rita"    Ägare: Elin Josefsson
Handler: Laila Ström
6-9 månader
Bästa tikvalp
Hp
BIR valp 6-9 månader
BIS 3:a 6-9 månader
Dreamingstaffs Sköna Marion "Lilo" [BILD]
 
Ägare:
Markus Johansson
Handler:
Carina Sjögren
6-9mån
Placering 3
Rochamgo`s Blushing Blazie "Blazie"
 
  Ägare:
Laila Ström
3a valpklass
tikar 4-6mån
Little Frogs Primicia Crianza [BILD
 
Ägare: Stina Isoniemi
Göteborg
090823
västkustvalpen & veteranen
 
  Domare: erika winberg
4-6mån tik
BIR
Joddricks Boundless Ameya
 
[BILD
 
Ägare:
Johanna Johansson
6-9mån hane
Placering 2
Joddricks Joy Of God Devanand
 
[BILD
 
Ägare:
Gabriella Carlson
Bästa hane 9-15 månader Royal Swe Staff´s Tiger-Steel "Speedway" [BILD
 
Ägare: My Larsson
BIR veteran Abbey-II "Milda" [BILD
 
Ägare: My Larsson
 
Kristiansand,Norge
090823
Norsk Miniatyrhund klub avd. Agder   Domare:
Duzan Paunowic
1.JKK, CK 
2BHK  CERT
Canestellas Command And Conquer [BILD
 
Ägare: Tomas Labråten
BIM valp Harrystaffs Falcon Fighter [BILD
 
Ägare: Silje-Reneé W
 
Rana,Norge
090823
     
BIM valp Harrystaffs Fast´n Furious
 
[BILD
 
Ägare: Stina M
 
Vefsn,Norge
090822
     
BIR valp
BIG-2
Harrystaffs Fast´n Furious
 
[BILD
 
Ägare: Stina M
 
Vallentuna
090823
Minnesutställningen  Vallentuna
Nationell utställning 
anmälda SBT
41+7 valpar
-----BIR o BIM   --------->
-----Foto: J Wickman
----
Domare:
Jul Hamlot
Bästa JR-hane CK
Bästa hane CERT
BIR
Magicpower's Crystal Star "Cezar" [BILD
 
Ägare: Fam. Folkesson
2a Bästa hane Cometstaff Bantam [BILD]
 
Ägare: Fam. Lundquist
Bästa unghund hane HP Magicpower´s Northern Light [BILD]
 
Ägare: Chatarina Johansson
BIM SUCH
Garpenborgs Underverk "Vera"
[BILD]
 
Ägare: Maria Nordin
Bästa juniortik
CK
3e Bästa tik
Magicpower's Crystal Crown " Asta "
 
[BILD Ägare: Birgitta Winterstam
1ökl,R ökk Sarlucean Ali Gee [BILD]
 
Ägare: Knl Harrystaff
1jkl,2jkk,CK Last Moonshine Fransimo Bohemia
 
[BILD]
 
Ägare: Knl Harrystaff
1ukl,1ukk,CK Harrystaffs Duiven White Dream [BILD]
 
Ägare: Knl Harrystaff
1ökl,R ökk Angelee Fransimo Bohemia [BILD]
 
Ägare: Knl Harrystaff
Bästa tikvalp HP
BIR-valp
Harrystaffs Fantastic Flame [BILD]
 
Ägare: Knl Harrystaff
3e bästa tikvalp  Harrystaffs Glorious Glow [BILD]
 
Ägare: Knl Harrystaff
5e bästa tikvalp  Harrystaffs Faboulus Fire [BILD]
 
Ägare: Maja P
 
Estland
090823
Baltic winner
  Domare:
Cathy Delmar, Irland
Bir
best bitch 1
CACIB
NT CH, BALTW-09 , FIN&EST&S CH, SW-08 Magicpower's Unbelievable "Ninja" [BILD
 
Ägare: Elina Kalinainen
& Jarmo Varjela
Best bitch 3
BALTJW-09
JUN CC
Magicpower`'s That's It "Cera"
 
[BILD
 
Ägare: Elina Kalinainen
& Jarmo Varjela
Bir junior
Baltic Junior
Winner-09

junior cert
2a bästa hane
 
EEJW-09  Baltic Junior Winner-09
Cometstaff Cucoloris
[BILD
 
Ägare: Fam. Mets
Bir-puppy Magicpower's Back To Black "Leffe"   Ägare: Elina Kalinainen
& Jarmo Varjela
Helsingør
090816
Dansk terrier klub
anmälda SBT 35
  Domare:
Reicher Dubravka, Kroatien
BIR INTCH LUCH FINUCH NUCH DKUCH SUCH KLBCH JBLV07KBHV07 DKKV07 DKKV08 NORDUCH
Tysk Champion SV08 LZS08 RSS08 NEÜMÜNSTER SIEGER 2009  Angelic Staff Ninja
[BILD] Ägare: Alissa Bech
excellent
Cert
BIR Junior
BIS- 3 Junior
Angelic Staff Bright Xenon
 
[BILD
 
Ägare: Alissa Bech &
Kenneth Jensen
BIM Kronsäter's Ockra Offprint "Fanta"
 
[BILD
 
Ägare: Stig Munk
exellent
1a Junior tik
3e Bästa Tik
CAC
Staffy Galore Ring Of Fire [BILD]
 
Ägare: Maria Thrane Andersen
excellent
2a  juniorklass
Hesselvad's Faustina Fancal [BILD
 
Ägare: Stig Munk
Norrköping
090816
Internationell utställning
-----BIR o BIM   --------->
-----Foto: R. Niska
Domare:
Patrik Cederlöf
Valpar: Pia Lundberg
Bästa Championtik
Bästa Tik
CACIB
BIR
SuCh Dk Ch KlubCh
Crudha Dáicheil Ban Righinn "Millie"
[BILD] Ägare: Agneta & Magnus Wihlborg
2a Bästa Tik
CERT
Giwidos Close To perfection [BILD]
 
Ägare: Vivica Nilsson
1uhk, 1ukk CK
3e bästa tik
R-Cacib
Sunstaffs Clara Colombina "Nellie" [BILD]
 
Ägare: Ragnhild Olsson
2 bästa ökl tik
6e bästa tik
Ängalunds Salsa [BILD]
 
Ägare: Carina Sjögren & Marcus Johansson
1a ökl
5a ökk
CK
Sweet-Lily [BILD]
 
Ägare:
Sophia Johansson
 
2a bästa unghundstik Hp Goodstaffs Coolmore "Ida"
Foto Ronny Niska
[BILD
 
Ägare: A Löfstrand & R Niska
1a uhk, 3a ukk Evanescence's Elektra the warrior
"Takila"
[BILD] Ägare:Ida Henriksson Roxnäs
1a öppenklass hane Ck Cert  Cacib
BIM
Goodstaffs William Lee "Zigge"
Foto Ronny Niska
[BILD
 
Ägare:
A Löfstrand & R Niska
2a ökk
CK
2a Bästa hane 
R-CACIB
Temkade Roving Romeo

 
[BILD]
 
Ägare:
Notorious Top Dog´z Knl
1a ökl 3a ökk CK
4e bästa hane
Giwido’s Amazing Black Mamba


 
[BILD]
 
Ägare:
Vivica Nilsson
1a uhk, 2a ukk, HP Crudha Dubh Lasair
 
[BILD
 
Ägare: Kristoffer Wulff
4e Bästa juniorhane Kanonkulans No torioustopdog "Conny" [BILD]
 
Ägare:
Notorious Top Dog´z Knl
Valpar 6-9 mån
1a  HP
BIR-Valp
Giwido's damn it's a Quatila's "Nitro"
 
[BILD]
 
Ägare:
Ida Henriksson Roxnäs
Bästa tikvalp
6-9 mån
HP
Dreamingstaffs Sköna Marion [BILD]
 
Ägare: Carina Sjögren & Marcus Johansson
Bjerke, Norge
090815
NKK
anmälda SBT 99
 
  Domare:
Harry Tast, Finnland
1CHK, 1CHKK, CK, 1BTK, CACIB, BIR, CRUFTS KVALIFISERT 2010 NUCH
Right Stuff's Sweet Jane XI "My"


 
[BILD]
 
Ägare: Jan, Camilla & Henrik Andreassen
1.JKK, CK
Crufts 2010 kvalifisert
2BTK
CERT
Canestellas Child Of A Tv Star
 
[BILD]
 
Ägare: Maren Wenner Solbakken
Åpen klasse tisper,
18 stk.

AK 1. AKK 4
Staffy Galore Queen Latifah "Mira"
 
[BILD]
 
Ägare: Chris Lenche
& Marita Guldbjørnsen
1CHK, 2CHKK, CK NUCH SUCH NJBV-08
Black-AndWhite "Odin"

 
[BILD]
 
Ägare: Jan, Camilla & Henrik Andreassen
1JK, 2JKK, CK Staffgold Nicole Ari Parker "Sandy"

 
[BILD]
 
Ägare: Jan, Camilla & Henrik Andreassen
1UK Sunstaff's Big Bang "Neon"
 
[BILD]
 
Ägare: Jan, Camilla & Henrik Andreassen
Skellefteå
090815
ÖVRE NORRA TERRIERKLUBBEN
-----BIR o BIM   --------->
 
Domare:
Viva Maria Soleckyj Spunar, Polen
Bästa juniortik
Bästa junior
Bästa tik
Cert
BIR
Tyrara's Snowflakes Trick Or Treat "BeBe" [BILD]
 
Ägare: L & J Jackobsson
2a Bästa tik
 
Linde'Lous Miss Effie"Tyra"   Ägare: L & J Jacobsson
3e bästa tik
CK
1,2 juniortik
Breakeout's Chatelle "Agda"
Foto: Mattias Karlsson
 
[BILD Ägare: M.Karlsson
4e Bästa tik
CK
1,3 juniortik
Emmerdale's Mamma Mia

 

[BILD]
 
Ägare: P.Wennberg
5e Bästa tik ck
1 Championtik
SuCh
Emmerdale's Eye Catcher
[BILD]
 
Ägare: U-B Östman
BIR unghund CK Machusi Special Envoy "Maud" [BILD]
 
Ägare: U-B Östman
Bästa juniorhane
2a Bästa junior
Bästa hane
Cert
BIM
Knightstaffs Hold Your Horses [BILD]
 
Ägare: 
Noora & Kimmo Ikonen
2a Bästa hane Fabrehn Boston Night   Ägare:  M.Didriksen
& N Kolberg
3e Bästa hane Rougnecks Devious Boy Machusi "Sid" [BILD]
 
Ägare: Knl Emmerdale's
& Knl Lyckostaffen's
4e Bästa hane Matheriz Nick Name   Ägare: S.Nilsson
5e Bästa hane
ck 1 unghane
Machusi Geoffrey Clark  [BILD]
 
Ägare: Knl Emmerdale's
& Knl Tyrara's Snowflake's
Valpar 4-6 mån
BIR BIS-2 valp
Matheritz Pure Passion [BILD]
 
Ägare: M. Thörnlund
Valpar 4-6 mån
BIM
Tyrara's Snowflakes Thilda


 
  Ägare: P. Nilsson
Valpar 6-9 mån
BIR
Emmerdale's Napoleon [BILD]
 
Ägare: M. Hällqvist
Valpar 6-9 mån
BIM
Princess Amina av Staffeborgen
 
  Ägare: M. Didriksen
Hillrød
090815
Internationell utställning

 
  Domare:
Ole Staunskær
BIR INTCH LUCH FINUCH NUCH DKUCH SUCH KLBCH JBLV07KBHV07 DKKV07 DKKV08 NORDUCH
Tysk Champion SV08 LZS08 RSS08 NEÜMÜNSTER SIEGER 2009  Angelic Staff Ninja
[BILD] Ägare: Alissa Bech
excellent
Bästa Junior
4e Bästa hane
CERT
Angelic Staff Bright Xenon
 
[BILD
 
Ägare: Alissa Bech &
Kenneth Jensen
Nyköping
090815
Nationell utställning
-----
BIR o BIM   --------->
 
Domare:
Anita Whitmarsh
Bästa  Tik
CK
BIM
CERT
Sweet-Lily [BILD]
 
Ägare:
Sophia Johansson
Handler: P-Å Forslund
2  ökk CK
2a Bästa Tik
Ängalunds Salsa [BILD]
 
Ägare: Carina Sjögren & Marcus Johansson
4e Bästa  Tik
 
Svensk Vinnare-09
Poormans Rouge "Shiva"
[BILD]
 
Ägare: Ola Bergh
1uhk, 1ukk CK,
5e bästa tik
Sunstaffs Clara Colombina "Nellie" [BILD]
 
Ägare: Ragnhild Olsson
1ukl,3ukk Harrystaffs Duiven White Dream [BILD]
 
Ägare: Knl Harrystaff
1ökl,oplacerad ökk Angelee Fransimo Bohemia [BILD]
 
Ägare: Knl Harrystaff
2a bästa unghundstik Hp Goodstaffs Coolmore "Ida"
Foto Ronny Niska
[BILD
 
Ägare: A Löfstrand & R Niska
1ökl,3ökk Sarlucean Ali Gee [BILD]
 
Ägare: Knl Harrystaff
1jkl,1jkk HP Last Moonshine Fransimo Bohemia
 
[BILD]
 
Ägare: Knl Harrystaff
1jkl,3jkk HP Last Red Warrior Fransimo Bohemia [BILD]
 
Ägare: Knl Harrystaff
4a öppenklass hane Goodstaffs William Lee "Zigge"
Foto Ronny Niska
[BILD
 
Ägare:
A Löfstrand & R Niska
Bästa tikvalp HP
BIM-valp
Harrystaffs Fantastic Flame [BILD]
 
Ägare: Knl Harrystaff
4e bästa tikvalp  HP Harrystaffs Glorious Glow [BILD]
 
Ägare: Knl Harrystaff
2a Bästa tikvalp
6-9 mån
HP
Dreamingstaffs Sköna Marion [BILD]
 
Ägare: Carina Sjögren & Marcus Johansson
Askersund
090809
Nationell utställning   Domare:
1, 1 junkl CK,
Bästa Tik CERT  BIR
Midnight’s Queen of Pearls
 
  Ägare: Rosie Nilsson
1, 1 ök CK
2a Bästa Tik
Bardot’s Princess   Ägare: Mariana Eriksson
1, 2 ökl CK
3e Bästa Tik
Lyckostaffens Mårran
 
  Ägare: Ulrika & Tony Hellberg
1, 1 ukl  CK
4e Bästa Tik
Notorious Top Dog’z Red Bloodline   Ägare: Ann-Sofie Rask
1, 2 junkl  HP Lyckostaffens Dimma [BILD]
 
Ägare: Malin Gustafsson
1, 3 junkl Lyckostaffens Solstråle [BILD]
 
Ägare: Ulrika & Tony Hellberg
1, oplac. junkl Midnight’s Queen Alice   Ägare: Anna Forssberg
1, 4 junkl Qvintåsgården Bambi   Ägare: Helena Leibel
1, R junkl Tranrikets Heaven Can Wait [BILD]
 
Ägare: K & J Nilsson
Handler: Michaela Ingemarsson
2 ukl Kronsäter’s Wildwin   Ägare: Doris Jering
2 ökl In Time Yamyam’s Lade Of Cel   Ägare: Helena Leibel
1a championklass
 
Garpenborg's YoYo   Ägare: M. Nordin & M.Hessel
1, 1 ökl  CK,
Bästa hane 
CERT BIM

championat
SUCH
Atomkraft Lucca Brassi
[BILD]
 
Ägare:
Christer Hellström
1, 1 junkl CK,
2a Bästa hane 
Midnight’s Quality Diamond   Ägare: Rosie Nilsson
2a Bästa Juniorhane
CK
3e Bästa hane 
Temkade Roving Romeo

 
[BILD]
 
Ägare:
Notorious Top Dog´z Knl
1, 3 junkl Lyckostaffens Storm   Ägare: Helena Karlsson
1, 2 ökl Midnight’s On Off   Ägare: Rosie Nilsson
1, 3 ökl Knightstaff’s Pretty-Perky   Ägare: Kent & Jenny Nilsson
2 ökl Familjärs Gangster   Ägare: Lena Lundberg
BIR- Valp Metal Staff Eye Of The Beholder   Ägare: Hanna Björk
Bästa avelsgrupp 
HP
Midnight’s Kitchi Kitchi Cool
med M. Quality Diamond, M. On Off, M. Queen Alice och M. Queen of Pearls
  Ägare: Rosie Nilsson
Bästa uppfödargrupp  HP Kennel Lyckostaffens med L. Mårran, L. Storm, L. Dimma och L. Solstråle (Deltog ej i finalen.)   Ägare: Kent & Jenny Nilsson
1a med HP Kennel Midnight’s med M. Quality Diamond, M. On Off, M. Queen Alice och M. Queen of Pearls
 
  Ägare: Rosie Nilsson
Ronneby
09080
8
anmälda SBT 16
-----BIR o BIM   --------->
Foto Heikki Rytkönen
 
Domare:
Peter Würgatsch
BIR- Veteran
Bästa hane
BIR
NORD UCH DKUCH SUCH FINUCH
Yatsi
[BILD
 
Ägare: Heikki Rytkönen
& Nina Ravelin
Handler: P-Å Forslund
1a uhk, 1a ukk, CK,
2a Bästa hane
CERT  CACIB
Crudha Dubh Lasair
 
[BILD
 
Ägare: Kristoffer Wulff
Bästa unghundstik
2a Bästa  Tik
CK
R-CACIB
Svensk Vinnare-09
Poormans Rouge "Shiva"
[BILD]
 
Ägare: Ola Bergh
1a ökl
2a ökk  HP
Sweet-Lily [BILD]
 
Ägare:
Sophia Johansson
Svenstavik
090801
Internationell utställning
anmälda SBT
26
  Domare:
Karin Bergbom, Finland
BIR
Bästa tik
Bästa  Championtik
CACIB
S&N uCh
Emmerdale's Knocking on Heavens Door
[BILD]
 
Ägare: U-B.Östman & J.Sandgren
2a Bästa tik
2a Bästa  Championtik 
R-Cacib
Dk,FIN,N,S,NordCh
Kronsäter's Rut Rödluva
[BILD]
 
Ägare: RoseMary Åsberg
3e bästa tik
1a unghundstik CERT
Machusi Special Envoy "Maud" [BILD]
 
Ägare: U-B Östman
4e Bästa tik
 
Garpenborg's YoYo   Ägare: M. Nordin & M.Hessel
5e Bästa tik
Bästa juniortik CK
Kronsäter's Åsa "Åsa"    Ägare: Rosemary Åsberg
2a Bästa juniortik CK Tyrara's Snowflakes Trick Or Treat "BeBe" [BILD]
 
Ägare: L & J Jackobsson
Bästa championhane
Bästa hane



 
SUCH DKUCH FINCH NUCH INTUCH
Litauen Champion,
Litauen winner-08,
Cruft qualified-09
Lettisk Champion
, Baltisk Champion
Sv-07 & NordjW-06 & NW-07 
KBHV-08
Interra Show Winner 2008 NORDW-08
Magicpower´s Golden Star "Cato"
[BILD]

 

Ägare: Fam. Folkesson
2a Bästa Hane
CACIB
SUCH
Totti "Duce"
[BILD]
 
Ägare: ODEN-Staff Kennel
Bästa JR-hane
3e Bästa hane
CERT
Magicpower's Crystal Star "Cezar" [BILD
 
Ägare: Fam. Folkesson
4e Bästa hane
1 öppenhane ck
R-cacib
Katchanii´s Fireman Fred
 
[BILD
 
Ägare: Carina Carlsson
5e Bästa hane Atomkraft Lucca Brassi [BILD]
 
Ägare: Christer Hellström
1 unghundsklass Hp Machusi Geoffrey Clark  [BILD]
 
Ägare: Knl Emmerdale's
& Knl Tyrara's Snowflake's
1,2 junkl Breakeout's Charming Van Damme [BILD
 
Ägare: S. Sjödin
Ransäter
090726
SKK
---BIR o BIM   --------->
 
Domare:
AnnChristin Mohlin
Bästa Tik
Cert
CACIB
BIR
Kanonkulans Moa Martinsson [BILD
 
Ägare: Fam Westh
Bästa JR-hane
CK
Bästa hane
CERT
BIM
Magicpower's Crystal Star "Cezar" [BILD
 
Ägare: Fam. Folkesson
Bästa championhane
2a Bästa hane



 
SUCH DKUCH FINCH NUCH INTUCH
Litauen Champion,
Litauen winner-08,
Cruft qualified-09
Lettisk Champion
, Baltisk Champion
Sv-07 & NordjW-06 & NW-07 
KBHV-08
Interra Show Winner 2008 NORDW-08
Magicpower´s Golden Star "Cato"
[BILD]

 

Ägare: Fam. Folkesson
Vålberg
090725
anmälda SBT 15
 
  Domare:
Thomasz Borkowski
Bästa Tik
Cert
BIR
Kanonkulans Moa Martinsson [BILD
 
Ägare: Fam Westh
Bästa hane
CERT
BIM
JR BIS-4
Magicpower's Crystal Star "Cezar" [BILD
 
Ägare: Fam. Folkesson
Bästa championhane
2a Bästa hane



 
SUCH DKUCH FINCH NUCH INTUCH
Litauen Champion,
Litauen winner-08,
Cruft qualified-09
Lettisk Champion
, Baltisk Champion
Sv-07 & NordjW-06 & NW-07 
KBHV-08
Interra Show Winner 2008 NORDW-08
Magicpower´s Golden Star "Cato"
[BILD]

 

Ägare: Fam. Folkesson
Köping
090719

 
  Domare:
Bästa championtik
Bästa tik
CACIB
BIR
SUCH
Garpenborgs Underverk "Vera"
[BILD]
 
Ägare: Maria Nordin
2a bästa championtik 2a bästa tik
R-CACIB
NordJv-06 Nuch Such
Giwido´s Angel In Red
[BILD
 
Ägare: Nathalie Andersson
 
Bästa ökl tik
3e bästa tik
Championat
SUCH
Garpenborgs Yo-Yo 
  Ägare: Maria Nordin
1a ökl
4a ökk
Sweet-Lily [BILD]
 
Ägare:
Sophia Johansson
1a jrk 3a jkk
HP
Giwidos’s Close To perfection [BILD]
 
Ägare: Vivica Nilsson
1a uhk, 2a ukk, HP Evanescence's Elektra the warrior
"Takila"
[BILD] Ägare:Ida Henriksson Roxnäs
/Nathalie Andersson
Handler: Ida Henriksson Roxnäs
3e Bästa tikvalp
6-9 mån
HP
Harrystaff´s Golden Gallardo "Lilith" [BILD
 
Ägare: Nathalie Andersson
 
Bästa ökl hane
Bästa hane CERT CACIB, BIM
 
Dinah-Mite Gizmo   Ägare: Knl Tercha's
Bästa championhane
2a bästa hane
R-CACIB
Nuch Such
Zican´s Xc-Challenger
[BILD
 
Ägare: Nathalie Andersson
 
Ökl: 1
Ökk: 2
CK
3e bästa hane
British Steel Dejavu [BILD
 
Ägare:
Josefine Pettersson
Kemi, Finland
090712
Nationell utställning 

---BIR o BIM   --------->
----Foto: Marjaana Isorinne

 
Domare: LarsAdeheimer Sverige
1a juniorklass
Bästa hane
CERT
BIR
Knightstaffs Hold Your Horses [BILD]
 
Ägare: 
Noora & Kimmo Ikonen
1a Unghundsklass
Bästa Tik
CERT
BIM
Double Star's I Love Drama    Ägare: Katja Junnila 
& Mikko Pesonen
Alfta
090712
Nationell utställning   Domare: Siv Jernhake
1a ökl 1a ökk  CK
Bästa Hane CERT
BIR
Championat
SUCH
Totti "Duce"
[BILD]
 
Ägare: ODEN-Staff Kennel
Bästa Tik
CERT
BIM
Bäckebo's Aghaboe [BILD]
 
Ägare: Knl Bäckebo's-
Liselott Andersson
Tvååker
090711
SKK Internationell Utställning
anmälda SBT 39
 
------BIR o BIM   --------->

 
Domare:
Per Kristan Andersen, Norge
Ökl 1a CK
Bästa hane  CERT
CACIB
BIR
Championat
SUCH
Joddricks Supreme Anish
 
[BILD
 
Ägare: Cecilia Eliasson
 
1 ökl CK
2a ökk
R-Cacib
Crudha Allaidh Eich "Jack" [BILD]
 
Ägare: Maria Olsson
1 ökl, 3a ökk Little Frogs Footsteps Merlot "Liam" [BILD]
 
Ägare: Eva Lindquist
1 ökl, 5a ökk
 
Hot Staff's Qualified To Win "Günter" [BILD]
 
Ägare: Eva Lindquist
Bästa Juniorhane
HP
Magicpower's Crystal Star "Cezar" [BILD
 
Ägare: Fam. Folkesson
1 kv, 2a kk Juniorklass hanar Strålande Staffars Jaguar Paw "Adonis" [BILD
 
Ägare:
Knl Strålande Staffar
Bästa unghunds hane med HP Little Frogs Marque's De Arienzo  "Roy" [BILD
 
Ägare: Lars Skyldberg
Championklass 1a CK
Bästa tik CACIB
BIM
 
SUCH
Joddricks Glow Of Dawn Arunima
 
[BILD
 
Ägare: Laila Ström
2a Bästa Championtik
CK
3e Bästa Tik
R-CACIB
SuCh Dk Ch KlubCh
Crudha Dáicheil Ban Righinn "Millie"
[BILD] Ägare: Agneta & Magnus Wihlborg
1kv Ökl 3a Ökk
 
Sunstaffs Azalea [BILD
 
Ägare: Laila Ström
 
Bästa Junior tik med CK, 2a Bästa tik, CERT Lushus Blondie Of Sweden "Blondie" [BILD
 
Ägare:
Knl Strålande Staffar
1a kv,
2a unghundsklass
Little Frogs Melini Sangiovese "Saga"
 
[BILD]
 
Ägare: Eva Lindquist
BIR valp 6-9 mån Royal Swe Staff's Tiger-Steel
 
[BILD
 
Ägare:  Fam Larsson/Forssman
Bästa uppfödargrupp HP Little Frogs   Ägare: Eva Lindquist
Tvååker
090710
SKK Nationell utställning
anmälda SBT 33

------BIR o BIM   --------->

 

Domare: 
Rita Reyniers, Belgien
Öpkl 1a CK
Bästa tik CERT
BIR
Championat
SUCH
Joddricks Glow Of Dawn Arunima
 
[BILD
 
Ägare: Laila Ström
Bästa juniortik
CK
2a Bästa tik
Magicpower's Crystal Crown " Asta "
 
[BILD Ägare: Birgitta Winterstam
1kv Ökl 3a Ökk
 
Sunstaffs Azalea [BILD
 
Ägare: Laila Ström
 
1kv Veteranklass Steffex First Place [BILD
 
Ägare: Laila Ström
Bästa hane
BIM



 
SUCH DKUCH FINCH NUCH INTUCH
Litauen Champion,
Litauen winner-08,
Cruft qualified-09
Lettisk Champion
, Baltisk Champion
Sv-07 & NordjW-06 & NW-07 
KBHV-08
Interra Show Winner 2008 NORDW-08
Magicpower´s Golden Star "Cato"
[BILD]

 

Ägare: Fam. Folkesson
Öpkl 1a CK
2a Bästa hane
CERT
Joddricks Supreme Anish
 
[BILD
 
Ägare: Cecilia Eliasson
 
Bästa Juniorhane
CK
3e Bästa hane
Magicpower's Crystal Star "Cezar" [BILD
 
Ägare: Fam. Folkesson
Gotland
090705
SKK Internationell   Domare: 
Monique Van Brempt , BELGIEN
Bästa hane
CERT
BIR
BIG-5
Magicpower's Crystal Star "Cezar" [BILD
 
Ägare: Fam. Folkesson
Bästa Championhane
2a Bästa hane
CACIB



 
SUCH DKUCH FINCH NUCH INTUCH
Litauen Champion,
Litauen winner-08,
Cruft qualified-09
Lettisk Champion
, Baltisk Champion
Sv-07 & NordjW-06 & NW-07 
KBHV-08
Interra Show Winner 2008 NORDW-08
Magicpower´s Golden Star "Cato"
[BILD]

 

Ägare: Fam. Folkesson
1ökl,1ökk Ck,
3e bästa hane
R-Cacib
Sarlucean Ali Gee [BILD]
 
Ägare: Knl Harrystaff
1junkl,1junkk,CK, BIM,CERT Last Moonshine Fransimo Bohemia
 
[BILD]
 
Ägare: Knl Harrystaff
1junkl,2junkk Last Red Warrior Fransimo Bohemia [BILD]
 
Ägare: Knl Harrystaff
Piteå
090704
Internationell
anmälda SBT 15
--------Bir & Bim ----->>
Domare: Brenda Banbury
Bästa hane
CACIB
BIR
S&NUCh Tyron Av Staffeborgen  [BILD]
 
Ägare: L. Heian
2a Bästa hane
R-CACIB
CERT
Emmerdale's Lucky Seven "Rego" [BILD]
 
Ägare: D.Sveder
Bästa juniorhane
 
Knightstaffs Hold Your Horses [BILD]
 
Ägare: 
Noora & Kimmo Ikonen
BIM
Bästa tik
CACIB
CERT
Linde'Lous Miss Effie"Tyra"   Ägare: L & J Jackobsson
2a Bästa tik
CK
Ginstean Hevenley Body   Ägare: L. Heian
3e Bästa tik
CK
Bästa juniortik
Emmerdale's Mamma Mia

 

[BILD]
 
Ägare: P.Wennberg
BIR-valp Emmerdale's Napoleon "Boriz"

 

  Ägare: M. Hällqvist &
T. Andersson
BIM-valp Tyrara's Snowflakes Trick Or Treat "BeBe"

 

[BILD]
 
Ägare: L & J Jackobsson
Gotland
090704
Lördag nationell show
 
  Domare: 
1ukl,1ukk,CK
Bästa tik
BIR,CERT
Harrystaffs Duiven White Dream [BILD]
 
Ägare: Knl Harrystaff
1ökl,1ökk,Ck,
2a bästa tik
Angelee Fransimo Bohemia [BILD]
 
Ägare: Knl Harrystaff
1junkl,1junkk Last Moonshine Fransimo Bohemia
 
[BILD]
 
Ägare: Knl Harrystaff
1junkl,2junkk Last Red Warrior Fransimo Bohemia [BILD]
 
Ägare: Knl Harrystaff
Bästa hane
BIM



 
SUCH DKUCH FINCH NUCH INTUCH
Litauen Champion,
Litauen winner-08,
Cruft qualified-09
Lettisk Champion
, Baltisk Champion
Sv-07 & NordjW-06 & NW-07 
KBHV-08
Interra Show Winner 2008 NORDW-08
Magicpower´s Golden Star "Cato"
[BILD]

 

Ägare: Fam. Folkesson
1ökl,1ökk Sarlucean Ali Gee [BILD]
 
Ägare: Knl Harrystaff
Bästa Juniorhane
 
Magicpower's Crystal Star "Cezar" [BILD
 
Ägare: Fam. Folkesson

RESULTAT SSBTKs RAS-SPECIAL VÄSTERÅS 090704 HAR EGEN SIDA [HÄR]

Gällivare
090628
Internationell utställning
 
  Domare: 
Ove Germundsson
3a bästa tik
KV 1
KK 1
CK
Breakeout's Chatelle "Agda"
Foto: Mattias Karlsson
 
[BILD Ägare: M.Karlsson
1kv 1kk juniorklass CK
3e Bästa hane
Knightstaffs Hold Your Horses [BILD]
 
Ägare: 
Noora & Kimmo Ikonen
Borås
090627
Nationell utställning,
Norra Älvsborgs Kennelklubb
anmälda SBT 35
  Domare:
Enrique Mate Duran, Spanien
1a unghund CK,
Bästa hane CERT
BIR
Chaka Zulu Chief Of Skystaff Starbuck
 
[BILD]
 
Ägare: Eva Lindquist
1a, 2a unghundklass Ck
4e Bästa Hane
Little Frogs Marqués De Arienzo "Roy" [BILD]
 
Ägare: Lars Skyldberg
1a, 4a öppenklass
 
Hot Staff's Qualified To Win "Günter" [BILD]
 
Ägare: Eva Lindquist
1 kv 1 kk juniorklass CK
1a bästa tikklass CERT
BIM
Lyckostaffens Dimma ”Doris”

 
[BILD]
 
Ägare: Malin Gustafsson & Roger Larsson
1kv Ökl 1a  Ck
2a Bästa tik
Joddricks Glow Of Dawn Arunima
 
[BILD
 
Ägare: Laila Ström
1kv Ökl 2a  Ck
3e Bästa tik
Sunstaffs Azalea [BILD
 
Ägare: Laila Ström
 
1a unghundsklass CK, 4e Bästa tik Little Frogs Melini Sangiovese "Saga"
 
[BILD]
 
Ägare: Eva Lindquist
1 kv,
2 kk juniorklass CK
Oplac. Bästa tikklass
Lyckostaffens Solstråle ”Bella”

 
[BILD]
 
Ägare: Ulrika & Tony Hellberg
1kv Vetkl 1a  Ck
Bästa Veteran
Steffex First Place [BILD
 
Ägare: Laila Ström
Norge      
1a  juniorklass 
CK,
Bästa tik
BIR
CERT
Fabrehn Monikas Princess "Electra"
 
[BILD]
 
Ägare: Kennel Celuna
 
Bästa Hane
BIM
Norskt Championat
NUCH
Aalbulls Pimp My Snack
  Ägare: Aina Cathrin Halvorsen
Danmark
090621
    Domare: Robert Paust
BIR-Valp
BIS-3
Giwido’s Dressed To Impress
 
[BILD]
 
Ägare: Heidi Nielsen
 
Kotka, FINLAND
090614
 Internationell Utst.
 
 
Domare: Matti Luoso
BisDomare: Robert Mc Coy Irland
BIR
CACIB
BIG-1
BIS 2
Magicpower´s Finnish Design "Paavo"
 
[BILD]
 
Ägare: Elina Kalinainen
& Jarmo Varjela
BIM
CACIB
CERT
Magicpower´s Not Bad "Oodi" [BILD] Ägare: Elina Kalinainen
& Jarmo Varjela
Avesta
090614
Avesta 090614
 
  Domare:
Nina Karlsdotter
Bästa tik
BIR
CERT
Championat
SUCH
Garpenborgs Underverk "Vera"
[BILD]
 
Ägare: Maria Nordin
2a bästa championtik 3e bästa tik NordJv-06 Nuch Such
Giwido´s Angel In Red
[BILD
 
Ägare: Nathalie Andersson
 
kv1 kk1 juniorklass
5e Bästa tik
Giwidos’s Close To perfection [BILD]
 
Ägare: Vivica Nilsson
Bästa championhane, BIM Nuch Such
Zican´s Xc-Challenger
[BILD
 
Ägare: Nathalie Andersson
 
Bästa juniorklass hane Ck
2 Bästa hane CERT
Percival "Roffe"

 
[BILD
 
Ägare:
Kennel Wildboytons
2a Bästa Juniorhane
HP
Temkade Roving Romeo

 
[BILD]
 
Ägare:
Notorious Top Dog´z Knl
 
Vännäs
090614
SKK Nationell
anmälda SBT 25+2 valpar
--------Bir & Bim ----->>
Domare:
Anne Tove Strande, Norge
Bästa  hane
BIR



 
SUCH DKUCH FINCH NUCH INTUCH
Litauen Champion,
Litauen winner-08,
Cruft qualified-09
Lettisk Champion
, Baltisk Champion
Sv-07 & NordjW-06 & NW-07 
KBHV-08
Interra Show Winner 2008 NORDW-08
Magicpower´s Golden Star "Cato"
[BILD]

 

Ägare: Fam. Folkesson
2a Bästa juniorhane Magicpower's Crystal Star "Cezar" [BILD
 
Ägare: Fam. Folkesson
1a Öppen klass Atomkraft Lucca Brassi [BILD]
 
Ägare: Christer Hellström
Ukl- kv2 Don-Corleone [BILD]
 
Ägare: Moa Berglund
BIM
Bästa tik
CERT
Machusi Special Envoy "Maud" [BILD]
 
Ägare: U-B Östman
2a bästa tik S&N uCh
Emmerdale's Knocking on Heavens Door
[BILD]
 
Ägare: U-B.Östman & J.Sandgren
3a bästa tik
bästa juniortik  CK
Breakeout's Chatelle "Agda"
Foto: Mattias Karlsson
[BILD Ägare: M.Karlsson
Öppenklass tikar
Kv1 , Kk 2
Emmerdale's Janis Joplin "Kerstin" [BILD] Ägare: Lina Vågstedt
 
BIR valp Tyraras Snowflake's My Precious "Zeke"
 
[BILD]
 
Ägare: C.Jacobsson
BIM valp Tyraras Snowflake's Trick Or Treat " Bebbe" [BILD]
 
Ägare: C.Jacobsson
Vejen, Danmark
090614
Dansk Kennel Klubb International
--------Bir & Bim ----->>
Domare:
Brenda Banbury, GB
1a Champion klass
Bästa hane
Cacib
BIR
DKUCH
Crudha Domhan Daan Mooar "Solo"
[BILD]
 
Ägare: Jan-Erik Laursen
Bästa Tik
BIM
SUCH
Kronsäter's Rut Rödluva
[BILD]
 
Ägare: RoseMary Åsberg
Bästa Junior Tik - exellent Staffy Galore Ring Of Fire [BILD]
 
Ägare: Maria T. Andersen
Lier, Norge
090613
Terrierspecialen
anmälda SBT 88
--------Bir & Bim ----->>
Domare:
Tom Hehir, Irland
Bäste hane
BIR
CERT
Canestellas Chubby Teddy Bear

 
[BILD]
 
Ägare: Kine Myren
4e Bästa hane SUCH FINUCH
Arnhem Archivist at Ramblix
 
[BILD]
 
Ägare: Fam. Mets
Bästa tik
CERT
BIM
Cometstaff Brush Strokes
 
[BILD
 
Ägare: Fam. Mets
Vejen, Danmark
090613
Dansk Kennel Klubb International
--------Bir & Bim ----->>
Domare:
Zsuzsanna Petik, HU
1a Champion klass
Bästa hane
Cacib
BIR
DKUCH
Crudha Domhan Daan Mooar "Solo"
[BILD]
 
Ägare: Jan-Erik Laursen
Vännäs
090613
SKK Internationell
anmälda SBT
30+2valpar Vännäs 13 juni
  Domare:
Carl-Gunnar Stafberg
Bästa Hane
BIR
CACIB CERT
BIG 3
Atomkraft Lucca Brassi [BILD]
 
Ägare: Christer Hellström
2a Bästa  hane
Bästa Championhane




 
SUCH DKUCH FINCH NUCH INTUCH
Litauen Champion,
Litauen winner-08,
Cruft qualified-09
Lettisk Champion
, Baltisk Champion
Sv-07 & NordjW-06 & NW-07 
KBHV-08
Interra Show Winner 2008 NORDW-08
Magicpower´s Golden Star "Cato"
[BILD]

 

Ägare: Fam. Folkesson
3e Bästa hane
Bästa juniorhane CK
Magicpower's Crystal Star "Cezar" [BILD
 
Ägare: Fam. Folkesson
4e Bästa hane
Bästa unghundshane
Machusi Geoffrey Clark  [BILD]
 
Ägare: Knl Emmerdale's
& Knl Tyrara's Snowflake's
5e Bästa hane
2a Bästa Championhane
SuCh Tranmarkens Hero [BILD]
 
Ägare: M.Lindahl
1,2 ökl  CK
 
Tricky Treet's Verner   Ägare: Sara Berglund
1,3 ökl Rougnecks Devious Boy Machusi "Sid" [BILD]
 
Ägare: Knl Emmerdale's
& Knl Lyckostaffen's
1,2 junkl ck Midnight's Quality Diamond   Ägare: Kennel Midnight's
1,3 junkl Breakeouts Charming Van Damm [BILD
 
Ägare: Pernilla Söderström
1,4 junkl Mongomery [BILD]
 
Ägare: M.Westerlund
Ökl- kv2 Don-Corleone [BILD]
 
Ägare: Moa Berglund
BIM Bästa tik cert CACIB Sunstaffs Clara Colombina "Nellie" [BILD]
 
Ägare: Ragnhild Olsson
4e Bästa Tik
 
S&N uCh
Emmerdale's Knocking on Heavens Door
[BILD]
 
Ägare: U-B.Östman & J.Sandgren
5e Bästa Tik
2a bästa unghundstik
Machusi Special Envoy "Maud" [BILD]
 
Ägare: U-B Östman
1,R ökl Emmerdale's Joy For Love   Ägare: A.Magnusson
Bästa juniortik ck Midnight's Queen Of Pearls   Ägare: Kennel Midnight's
3a bästa tik
2a bästa juniortik 
CK
Breakeout's Chatelle "Agda"
Foto: Mattias Karlsson
[BILD Ägare: M.Karlsson
5e Bästa JR-tik
HP
Emmerdale's Marilyn Monroe "Mormor"
 
  Ägare: Sussie Kangosjärvi
Öppenklass tikar
Kv1 , Kk 4
Emmerdale's Janis Joplin "Kerstin" [BILD] Ägare: Lina Vågstedt
 
Ökl- kv1, kk 3 Lady-diser
 
[BILD]
 
Ägare: Moa Berglund
BIR valp Tyraras Snowflake's My Precious "Zeke"
 
[BILD]
 
Ägare: C.Jacobsson
BIM valp Tyraras Snowflake's Trick Or Treat " Bebbe" [BILD]
 
Ägare: C.Jacobsson
Bästa uppfödargrupp hp Kennel Emmerdale's   Ägare: U-B.Östman
Avesta
090613
SKK nationell

 
  Domare: Gerard Cox
Domare Valpar:
Catharina Hasselgren
Bästa Juniorhane
2e Bästa hane  CK
CERT
BIM-Junior
Temkade Roving Romeo

 
[BILD]
 
Ägare:
Notorious Top Dog´z Knl
 
2a bästa championhane
4e bästa hane
Nuch Such
Zican´s Xc-Challenger
[BILD
 
Ägare: Nathalie Andersson
 
Bästa tik
Cert
BIM
Metalstaff Dream Evilbritishsteel "Vixen"

 
[BILD
 
Ägare: Carin Lundqvist
& Johan Norgren
kv1 kk1 juniorklass
2a Bästa tik
Giwidos’s Close To perfection [BILD]
 
Ägare: Vivica Nilsson
Bästa championtik
4e bästa tik
NordJv-06 Nuch Such
Giwido´s Angel In Red
[BILD
 
Ägare: Nathalie Andersson
 
BIR-valp
BIS-3 valp
Trawden For Britishsteel "Idefix"
 
[BILD
 
Ägare: Carin Lundqvist
& Johan Norgren
Bästa tikvalp 4-6 mån
BIM-valp 4-6 mån
Harrystaff´s Golden Gallardo "Lilith" [BILD
 
Ägare: Nathalie Andersson
 
Norrtälje
090613
Roslagens BK, INOFFICIELL UTST.
 
  Domare:
Gunilla Gonon Sabelström
BIR, HP
BIG-4
Schodiegun's Spica "Daisy"
 
[BILD
 
Ägare: Jennie Holmberg
BIRvalp, HP 
BIG-5 valp
Katchanii's Hardcore Harriet

 
[BILD
 
Ägare: Anita Olsén, Fodervärd/Handler:
Jennie Holmberg
Tallin
090607
Estonian Winner 2009
  
  Domare:
George Schogol, Georgia 
1a jkl  junior-cert
EEJW-09
BIR-junior
3e bästa hane
Crufts kvalificerad 2010
 
Cometstaff Cucoloris [BILD
 
Ägare: Fam. Mets
Vänersborg
090607
--------Bir & Bim ----->>


 

Domare:
Rainer Jacobs
Bästa hane
CERT
BIR
Magicpower's Crystal Star "Cezar" [BILD
 
Ägare: Fam. Folkesson
1a uhk, 2a ukk, CK,
5e Bästa hane
Crudha Dubh Lasair
 
[BILD
 
Ägare: Kristoffer Wulff
1a Ökk, CK
Bästa tik CERT
BIM
Sunstaffs Azalea [BILD
 
Ägare: Laila Ström
 
2a Bästa Tik
 
Magicpower's Crystal Crown " Asta "
 
[BILD Ägare: Birgitta Winterstam
Vetkl 1apris m. Ck plac 2 Steffex First Place [BILD
 
Ägare: Laila Ström
BIR valp 6-9 mån Royal Swe Staff's Tiger-Steel
 
[BILD
 
Ägare: My Larsson
Fengerfors
090606
-------Bir & Bim ----->> Domare: Matti Louso
Bis domare:
Maurice Marshall, Storbritannien
Bästa  hane
BIR



 
SUCH DKUCH FINCH NUCH INTUCH
Litauen Champion,
Litauen winner-08,
Cruft qualified-09
Lettisk Champion
, Baltisk Champion
Sv-07 & NordjW-06 & NW-07 
KBHV-08
Interra Show Winner 2008 NORDW-08
Magicpower´s Golden Star "Cato"
[BILD]

 

Ägare: Fam. Folkesson
2a Bästa hane
CERT
BIS-3 JR
Magicpower's Crystal Star "Cezar" [BILD
 
Ägare: Fam. Folkesson
Bästa Tik
CERT BIM
Magicpower's Crystal Crown " Asta "
 
[BILD Ägare: Birgitta Winterstam
Norrköping
090606
Nationell utställlning
anmälda SBT 21
--------Bir & Bim ----->>
Domare:
Rajic Branislav, SLOVENIEN
Bästa tik  CERT,
BIR
EliteStaff Angel Athena "Garbo"
 
[BILD
 
Ägare: Kennel EliteStaff
1a junklass tikar
CK
4e Bästa Tik
Notorious Top Dog´z Red Bloodline [BILD Ägare:
Knl Notorious Top Dog'z 
& Ann-Sofie Rask
Bästa juniorklass hane Ck
2 Bästa hane Cert
Percival "Roffe"

 
[BILD
 
Ägare:
Kennel Wildboytons
Bästa öppenklasshane British Steel Dejavu [BILD
 
Ägare:
Josefine Pettersson
Neumunster, Tyskland
090606
Internationell utst.
 
  Domare:
Karl-Erik Johansson
BIR, VDHCAC, CAC, BIS BUll-RACE,
NEÜMÜNSTER SIEGER 2009
Tysk Champion
INTCH LUCH FINUCH NUCH DKUCH SUCH KLBCH JBLV07KBHV07 DKKV07 DKKV08 NORDUCH
Tysk Champion SV08 LZS08 RSS08 NEÜMÜNSTER SIEGER 2009  Angelic Staff Ninja
[BILD] Ägare: Alissa Bech
2a Bästa Hane
CC CACIB
DKUCH
Crudha Domhan Daan Mooar "Solo"
[BILD]
 
Ägare: Jan-Erik Laursen
Bästa Tik
CACIB BIM
SuCh Dk Ch KlubCh
Crudha Dáicheil Ban Righinn "Millie"
[BILD] Ägare: Agneta & Magnus Wihlborg
Juniorvinnare
GRUPP 3  CC
Alport Tiger Moth "Abba" [BILD]
 
Ägare: Agneta & Magnus Wihlborg
Södertälje
090531
--------Bir & Bim ----->>
anmälda SBT 27 +8 valpar

 
Domare:
Matti Luoso, Finland
1a  CK Öppenklass, Bästa tik  CERT,
BIR
EliteStaff Angel Athena "Garbo"


 
[BILD
 
Ägare: Kennel EliteStaff
1a uhk, 1a ukk, CK
BIR unghund
2a bästa tik
Sunstaffs Clara Colombina "Nellie" [BILD]
 
Ägare: Ragnhild Olsson
Bästa  Junior Tik Magicpower's Crystal Crown " Asta "
 
[BILD Ägare: Birgitta Winterstam
2a junklass tikar Notorious Top Dog´z Red Bloodline [BILD Ägare:
Knl Notorious Top Dog'z 
& Ann-Sofie Rask
Bästa  hane
BIM



 
SUCH DKUCH FINCH NUCH INTUCH
Litauen Champion,
Litauen winner-08,
Cruft qualified-09
Lettisk Champion
, Baltisk Champion
Sv-07 & NordjW-06 & NW-07 
KBHV-08
Interra Show Winner 2008 NORDW-08
Magicpower´s Golden Star "Cato"
[BILD]

 

Ägare: Fam. Folkesson
1jr hane
2a bästa hane
CERT
Garpenborg's Alvar

 

  Ägare: Ghada Hanna
2a Bästa juniorhane
Ck
3e Bästa Hane
Magicpower's Crystal Star "Cezar" [BILD
 
Ägare: Fam. Folkesson
1a öppenklass  CK 
4e bästa hane
Atlas [BILD
 
Ägare:
Notorious Top Dog´z Knl
3e Bästa juniorhane  CK Temkade Roving Romeo

 
[BILD]
 
Ägare:
Notorious Top Dog´z Knl
 
BIR valp 6-9mån 
BIS-4 valp 6-9mån
Kanonkulans No torioustopdog "Conny" [BILD]
 
Ägare:
Notorious Top Dog´z Knl
090530 Norska staffspecialen 
anmälda SBT 223 (52 valpar)
  Domare:
Tikar: Mary Coble
Hanar: Harry Coble
3e bästa ökl hane
3e bästa hane
BIS-4
Goodstaffs William Lee "Zigge"
Foto Ronny Niska
[BILD
 
Ägare:
A Löfstrand & R Niska
1a championklass
2a Bästa tik
Nuch Nv'08
Goodstaff's Vildvittra "Pamela"
[BILD
 
Ägare:
Therese Andresen
Bästa unghundstik HP, 5e bästa tik Call-Me-Madame Sarah Michelle Gellar
"NEMI"
[BILD
 
Ägare:
Anett & Andre Vinje, Norge
Bästa tikvalp
BIS-2 Valp
Crudha Cannach Caile [BILD Ägare:
Morten Knutsen, Norge
 
2a Uppfödarklass
"runner up"
Goodstaffs kennel
 
Ägare: Karin Öberg
Helsinki, FIN
090530
LKC (Ladys Kennel Club) 
anmälda SBT 38
--------Bir & Bim ----->>
Domare:
Philip O'Sullivan, Irland
1 jkl hanar
cert
BIR
Cometstaff Cucoloris [BILD
 
Ägare: Fam. Mets
Ålesund, Norge
090523
Sunnmøre hundeklubb
anmälda SBT  16
  Domare:
Nina Karlsdotter
1 AK, 1 AKK, CK,
CERT, BIM
Macontas Xclusive Hot Roses [BILD]
 
Ägare: Kennel VollBull
1 UK, 1 UKK, HP Elielunds Frida Kahlo [BILD]
 
Ägare: Kennel VollBull
Österbybruk
090523
Internationell utställning
anmälda SBT 
39
--------
Bir & Bim ----->>
 
Domare:
Dodo Sandahl
1a  CK i Öppenklass,
1a  Cert & CACIB
Bästa Hane
BIR
EliteStaff Angel Athos "Rex"

 
[BILD]
 
Ägare:Daniel Jovic
Handler: Fredrik Boman/EliteStaff
 
1a CK
2a bästa ökl-hane  2a Bästa Hane
Goodstaffs William Lee "Zigge"
Foto Ronny Niska
[BILD
 
Ägare: A Löfstrand & R Niska
Bästa juniorhane
Ck
5e Bästa Hane
Magicpower's Crystal Star "Cezar" [BILD
 
Ägare: Fam. Folkesson
5a öppenklass hane Cometstaff Bantam [BILD]
 
Ägare: Fam. Lundquist
1,2 ukl Hp Rougnecks Devious Boy Machusi "Sid" [BILD]
 
Ägare: Knl Emmerdale's
& Knl Lyckostaffen's
Bästa Tik
Bästa Ch tik
BIM  Cacib
S&N uCh
Emmerdale's Knocking on Heavens Door
[BILD]
 
Ägare: U-B.Östman & J.Sandgren
Bästa öppenklass tik
2a Bästa tik
CERT
Cometstaff Brush Strokes
 
[BILD
 
Ägare: Fam. Mets
2a  CK i Öppenklass,
3e Bästa Tik
EliteStaff Angel Athena "Garbo"


 
[BILD
 
Ägare: Kennel EliteStaff
kv1 kk1 juniorklass
4e Bästa tik
Giwidos’s Close To perfection [BILD]
 
Ägare: Vivica Nilsson
1a HP
3e Bästa junior-tik
Goodstaffs Coolmore "Ida"
Foto Ronny Niska
[BILD
 
Ägare: A Löfstrand & R Niska
1a uhk, 3a ukk, HP Machusi Special Envoy "Maud" [BILD]
 
Ägare: U-B Östman
1a uhk, 4a ukk, HP Evanescence's Elektra the warrior
"Takila"
[BILD] Ägare:Ida Henriksson Roxnäs
/Nathalie Andersson
Handler: Ida Henriksson Roxnäs
Rauma, FINLAND
090523
Nationell utst.   Domare:
Juha Kares
4e bästa hane
med exellent
Cometstaff Cucoloris [BILD
 
Ägare: Fam. Mets
Hässleholm
090517
anmälda SBT  30
--------
Bir & Bim ----->>

 
Domare:
Torsten Himmrich, Tyskland
1JK, 1JKK, CK, 1BTK, CERT, BIR Staffgold Nicole Ari Parker  "Sandy" [BILD
 
Ägare: Jan Andreassen / Kennel Nightstaff
3e Bästa  Junior Tik Magicpower's Crystal Crown " Asta "
 
[BILD Ägare: Birgitta Winterstam
3e Bästa  Tik
CK
Svensk Vinnare-09
Poormans Rouge "Shiva"
[BILD]
 
Ägare: Ola Bergh
1AK, 2AKK, CK,
4e Bästa tik
Right Stuff's Sweet Jane XI "My" [BILD]
 
Ägare: Jan Andreassen / Kennel Nightstaff
5e Bästa tik
 
Stora Kulltorps Sweet Diamond Girl [BILD]
 
Ägare: P-Å Forslund
Bästa junior hane
CK
Bästa Hane  CERT
BIM
Magicpower's Crystal Star "Cezar" [BILD
 
Ägare: Fam. Folkesson
2a Bästa hane
1CHK, 1CHKK, CK,
N S UCH NJBV-08
Black and White "Odin"
[BILD] Ägare: Jan Andreassen / Kennel Nightstaff
Bästa unghundshane CK
3e bästa hane
Proudstaff’s John Doe ”Billy”
 
  Ägare: Anette Johansson
4e bästa hane  CK Cliff Rector Bee-Master [BILD] Ägare: Emelie Wandland Handler: Ola Bergh
Piteå
090516
Skk nationell
anmälda SBT 20 vuxna + 3 valpar
--------Bir & Bim ----->>
Domare:
Birgitta Hasselgren
Bästa Tik
BIR
S&N uCh
Emmerdale's Knocking on Heavens Door
[BILD]
 
Ägare: U-B.Östman & J.Sandgren
2a bästa tik CERT SuCh FINuCh
Double Star's Elite de Dugar
[BILD]
 
Ägare: V.Sipola & A.Oksanen, Finland
3e bästa tik
bästa juniortik
Emmerdale's Monchichi [BILD]
 
Ägare: U-B Östman
4e bästa tik Emmerdale's Joy For Love   Ägare: A.Magnusson
5e bästa tik
 
Machusi Special Envoy [BILD]
 
Ägare: U-B Östman
1,2 hp juniortik Emmerdale's Mamma Mia

 

[BILD]
 
Ägare: P.Wennberg
1,3 junkl Garpenborg's Anna   Ägare: A&G Hägglund
1,4junkl Matherithz Nima Nightmare   Ägare: N.Ermebring
1,2 ukl Hp Tricky Treet's Catch And Realese   Ägare: T.Rönnbäck
BIM
Bästa unghund CK
CERT
Bästa hane
Machusi Geoffrey Clark  [BILD]
 
Ägare: Knl Emmerdale's
& Knl Tyrara's Snowflake's
2a bästa hane
1 Chkl
SuCh
Garpenborg's Tyrann
[BILD]
 
Ägare: A&G Hägglund
3e Bästa hane Midnight's Ola Salo [BILD]
 
Ägare: P.Wennberg
4e Bästa hane Northpoints Eyes On The Ring   Ägare: V.Sipola, Finland
1,2 ukl Hp Rougnecks Devious Boy Machusi [BILD]
 
Ägare: Knl Emmerdale's
& Knl Lyckostaffen's
Bästa junior,Hp Mongomery [BILD]
 
Ägare: M.Westerlund
1,2 junkl Knightstaff's Hold Your Horses [BILD]
 
Ägare: N.Ikonen
1,3 junkl Matheriz Nick Namn   Ägare: S.Nilsson
BIR-valp
HP
Breakeout's Chatelle "Agda" [BILD Ägare: M.Karlsson
Bästa uppfödargrupp BIS-R Kennel Emmerdale's [BILD]
 
Ägare:
Hörby
090516
 
--------Bir & Bim ----->>
Domare:
Pia Lundberg
Bästa  hane
BIR
BIS-5



 
SUCH DKUCH FINCH NUCH INTUCH
Litauen Champion,
Litauen winner-08,
Cruft qualified-09
Lettisk Champion
, Baltisk Champion
Sv-07 & NordjW-06 & NW-07 
KBHV-08
Interra Show Winner 2008 NORDW-08
Magicpower´s Golden Star "Cato"
[BILD]

 

Ägare: Fam. Folkesson
2a Bästa hane
CERT
BIR-Junior
BIS-Junior
Magicpower's Crystal Star "Cezar" [BILD
Ägare: Fam. Folkesson
1jkk  BIM-JR
CERT
Bästa tik
BIM
Stora Kulltorps Sweet Diamond Girl [BILD]
 
Ägare: P-Å Forslund
2a Bästa  Tik Magicpower's Crystal Crown " Asta "
 
[BILD Ägare: Birgitta Winterstam
Bästa Championtik
3e Bästa Tik
SuCh Dk Ch KlubCh
Crudha Dáicheil Ban Righinn
[BILD] Ägare: Agneta & Magnus Wihlborg
4e Bästa  Tik
BIR-Unghund
Svensk Vinnare-09
Poormans Rouge
[BILD]
 
Ägare: Ola Bergh
1 ökl 1 ökk CK
5e Bästa Tik
 
Columbine "Vega" [BILD]
 
Ägare: Maria Lindsjö
Handler: P-Å Forslund
Bir Valp & BIS 3a valp Bodaboys Better Belive it "Chilli"
 
[BILD]
 
Ägare: ?
Bästa Veteran
BIS-5 Veteran
KBHV00  DKCH  NCH  SUCH NORDCH BROV-02  KLUBCH  BROGV-02  KBHV-02 
INTCH RACEV-02  KBHV-03 RACEV-03 
KBHV-04  RACEV-04       
SYDSVENSK TERRIER MÄSTARE  VETERAN - 2006  -2007
The Stafford of the Year 2002
Denmark Cruft Qualifier 2004
Holstaff Caledonian Chieftain
[BILD]
 
Ägare:
Magnus &  Agneta Wihlborg
Tånga Hed
090510
 anmälda SBT 34
--------
Bir & Bim ----->>

 
Domare:
Liselott Johansson
Bästa tik CK
CERT   BIR
Sunstaffs Azalea [BILD
 
Ägare: Laila Ström
Handler: Eva Folkesson
Bästa Jr Tik CK
Bir- jr
2a bästa tik
BIS-5
Magicpower's Crystal Crown " Asta "
 
[BILD Ägare: Birgitta Winterstam
1a Unghundsklass
CK
1a Jkk
3e Bästa tik
Bästa unghund
JWW-08 Kronsäter's Vinstlotta "Lotta" [BILD] Ägare: Anna Forsling
1 Chklass
CK
5e Bästa tik
SUCH FINUCH NUCH NORDUCH
Kronsäter's Rut Rödluva "Rut"
 
[BILD] Ägare: Rosemary Åsberg
1a Juniorklass
CK
2a jkk tikar
Kronsäter's Xylitol "Hulda"   Ägare: Malin Hagren
1a, 2a unghundsklass  Hp Little Frogs Lambrusco Donelli "Gunnel" [BILD]
 
Ägare: Eva Lindquist
1a, 4a juniorklass Little Frogs Nuviana Sauvignon "Nova" [BILD]
 
Ägare: Eva Lindquist
1a, opl öppenklasstik Little Frogs Juliénas Fouillouses "Molly"   Ägare: Birgitta Enedahl
Bästa jr hane  CK
Bästa hane CERT
BIM
Temkade Roving Romeo

 
[BILD]
 
Ägare:
Notorious Top Dog´z Knl
 
Bästa ch hane
2a Bästa hane



 
SUCH DKUCH FINCH NUCH INTUCH
Litauen Champion,
Litauen winner-08, Cruft qualified-09
Lettisk Champion
, Baltisk Champion
Sv-07 & NordjW-06 & NW-07 
KBHV-08
Interra Show Winner 2008 NORDW-08
Magicpower´s Golden Star "Cato"
[BILD]

 

Ägare: Fam. Folkesson
2a Bästa junior hane
CK
3e Bästa hane
Magicpower's Crystal Star "Cezar" [BILD
 
Ägare: Fam.Folkesson
1a, 1a öppenklass
Ck
4e Bästa Hane
Hot Staff's Qualified To Win "Günter" [BILD]
 
Ägare: Eva Lindquist
2a Championklass
CK
 
SUCH DKUCH
Kronsäter's Romantic Romeo
[BILD
 
Ägare: Rosemary Åsberg
3a Champion klass
CK
SUCH
Kronsäter's Roffe Rövare
[BILD] 
 
Ägare: Maria Stjernmo
1a, 1a unghundsklass Hp Little Frogs Maximo Tempranillo
"Nemo"
[BILD
 
Ägare: Mariah Edman & Patrik Granlycke
1a veteranklass  CK, BIR-veteran KBHV-02 NORDUCH INTUCH
Stora Kulltorps Sweet Little Frog "Maijken"
[BILD]
 
 
BIR valp 4-6mån Princessmolly   Ägare: Birgitta Enedahl
Bästa Uppfödargrupp
HP   BIS-3
 
Kennel Kronsäter
(med Romeo, Hulda, Rut, Lotta)
[BILD]
 
Ägare: Rosemary Åsberg
2a bästa uppfödargrupp  Hp Kennel Little frogs   Ägare: Eva Lindquist
Kristiansand, Norge
090509
Internationell utställning
anmälda SBT 52
  Domare:
Karin Bergbom Finland
1 Chklass
1 Bästa tik  CERT, CACIB o BIM        SUCH FINUCH
NUCH NORDUCH
SUCH FINUCH NUCH NORDUCH
Kronsäter's Rut Rödluva "Rut"
 
[BILD] Ägare: Rosemary Åsberg
1a Juniorklass
CK
3e Bästa tik
Kronsäter's Xylitol "Hulda"   Ägare: Malin Hagren
1a Unghundsklass
CK
JWW-08 Kronsäter's Vinstlotta "Lotta" [BILD] Ägare: Anna Forsling
2a Championklass
CK
3e Bästa  hane
SUCH DKUCH
Kronsäter's Romantic Romeo
[BILD
 
Ägare: Rosemary Åsberg
Bästa Uppfödargrupp
HP   BIS-2
 
Kennel Kronsäter
(med Romeo, Hulda, Rut, Lotta)
[BILD]
 
Ägare: Rosemary Åsberg
2a Bästa Uppfödargrupp
 
Kennel Aalbull
 
  Ägare: Øystein Aalbu
Lomma
090509
 Lomma Brukshundsklubb Inoff Utställning.
 
  Domare:
Maria Ullman
BIR  HP
BIG-R
Crudha Dubh Lasair
 
[BILD
 
Ägare: Kristoffer Wulff
Larv
090509
Nationell utställning
anmälda SBT 39
--------Bir & Bim ----->>
 
Domare:
Brigitad Kremser, Slovenien
4a tikvalp Little Frogs Opal Springs "Kitty Superstar" [BILD
 
Ägare: Lena Arvidsson
1a, 2a unghundsklass Ck, opl bhkl Little Frogs Maximo Tempranillo
"Nemo"
[BILD
 
Ägare: Mariah Edman & Patrik Granlycke
1a, 1a unghundsklass Ck
3e Bästa Tik
Little Frogs Melini Sangiovese "Saga" [BILD]
 
Ägare: Eva Lindquist
Bästa Avelsgrupp Multi Ch Magicpowers Golden Star   Ägare: Fam. Folkesson
Bästa uppfödargrupp  Kennel Little frogs   Ägare: Eva Lindquist
1a, 5a unghundsklass Little Frogs Lambrusco Donelli "Gunnel" [BILD]
 
Ägare: Eva Lindquist
1a, 2a öppenklass
Ck, opl bhkl
Hot Staff's Qualified To Win "Günter" [BILD]
 
Ägare: Eva Lindquist
1a, 1a unghundklass Ck
3e Bästa Hane
Little Frogs Marqués De Arienzo "Roy" [BILD]
 
Ägare:Lars Skyldberg
BIR
Bästa hane
1a ökk
SUCH
Elite Staff Angel Atlas "Buster"
 
[BILD
 
 Knl EliteStaff
1a CK kv
1a Ökk
2a Bästa hane, CERT
Championat
SUCH
Kronsäter's Roffe Rövare
[BILD] 
 
Ägare: Maria Stjernmo
2a Bästa junior hane
5e Bästa hane
Magicpower's Crystal Star "Cezar" [BILD
 
Ägare: Fam.Folkesson
1a HP juniorklass
3a jkk hanar
Oscellsie's Fire and Ice "Tiger" [BILD
 
Ägare: Knl EliteStaff
Bästa juniortik
CK
Magicpower's Crystal Crown " Asta "
 
[BILD Ägare: Birgitta Winterstam
Valpklass BIR o BIM valp 6-9mån  ----->>  
BIR-valp DeeStaff Prinz At Marissaz "Floyd"
 
[BILD
 
Ägare: Marie Rehnberg
Skellefteå
090503
Övre Norra Terrierklubben
anmälda SBT 17 vuxna 7 valpar
--------Bir & Bim ----->>
 
Domare:
Yvonne Cannon, Irland
BIR
Bästa hane
BIS-3



 
SUCH DKUCH FINCH NUCH INTUCH
Litauen Champion,
Litauen winner-08, Cruft qualified-09
Lettisk Champion
, Baltisk Champion
Sv-07 & NordjW-06 & NW-07 
KBHV-08
Interra Show Winner 2008 NORDW-08
Magicpower´s Golden Star "Cato"
[BILD]

 

Ägare: Fam. Folkesson
1 ukl hane
2a bästa hane
cert
Rougnecks Devious Boy Machusi [BILD]
 
Ägare: Knl Emmerdale's
& Knl Lyckostaffen's
1,2 ukl hanar Machusi Geoffrey Clark  [BILD]
 
Ägare: Knl Emmerdale's
& Knl Tyrara's Snowflake's
Bästa junior hane
Bir Junior
HP
Magicpower's Crystal Star "Cezar" [BILD
 
Ägare: Fam.Folkesson
1,3 ukl hanar Matheriz Mister Maybe    Ägare: M.Sjölin
1,4 ukl hanar Matheriz Mister Miracle    Ägare: K.Liimanki
1,1 ökl hanar Midnight's Ola Salo   Ägare: P.Wennberg
Bästa Tik
BIM
S&N uCh
Emmerdale's Knocking on Heavens Door
[BILD]
 
Ägare: U-B.Östman & J.Sandgren
Bästa unghund
2a bästa tik
cert
Machusi Special Envoy [BILD]
 
Ägare: U-B Östman
1,1 ökl tikar Emmerdale's Joy For Love   Ägare: A.Magnusson
valp 4-6 mån
BIR
BIS-3 valp
Emmerdale's Nothing to Loose
 
[BILD]
 
Ägare: M Isaksson & Å.Bäckström
valp 6-9 mån
BIR BIS-4 valp
Breakeout's Chatelle "Agda" [BILD Ägare: M.Karlsson
2a valp Emmerdale's Mamma Mia   Ägare: P.Wennberg
3e valp Tyrara's Snowflake's Trick Or Treat [BILD]
 
Ägare: C.Jakobsson
4e valp Emmerdale's Monchichi [BILD]
 
Ägare: U-B Östman
5e valp Tranrikets Running Free   Ägare: F.Nilsson
Bästa uppfödargrupp Kennel Matheritz   Ägare: Maria Thörnlund
Aalborg, Danmark
090503
Int /DKK
--------Bir & Bim ----->>
 
Domare:
Hans Van De Berg,
Netherland
1a Championklass
BÄSTA HANE
CRUFT QUALIFIED 2010
CACIB
BIR
DKUCH
Crudha Domhan Daan Mooar
[BILD]
 
Ägare: Jan-Erik Laursen
1a Championklass tikar DKUCH
Enodden´s Guardian Angel
[BILD]
 
Ägare: Søren Jæger
MELLEMKLASSE TIKAR
EXELLENT
1A Mellemklasse tikar
BÄSTA TIK
CRUFT QUALIFIED 2010
CAC  CACIB   BIM
Staffy Galore Di Luca


 
[BILD]
 
Ägare:
Bettina & René Jacobsen
JUNIOR KLASS TIKAR
Exellent
3a juniorkk
Alport Tiger Moth "ABBA" [BILD]
 
Ägare Crudha - Staffords/ Jan - Eric Laursen
Hadsund, Danmark
090502
Dansk Terrierklubb
MELLEMKLASSE TIKER Staffy Galore Di Luca  Ägera : Bettina & René Jacobsen
 
  Domare:
Sean Delmar, Irland
Exellent
1a mellemklasse tikar 4e bästa tik
Staffy Galore Di Luca

 
[BILD]
 
Ägare:
Bettina & René Jacobsen
1a Championklass
klubcert
Andra Bästa hane
DKUCH
Crudha Domhan Daan Mooar
[BILD]
 
Ägare: Jan-Erik Laursen
MELLEMKLASSE HANER
Exellent
1a mellemklasse
3a bäste hane
Staffy Galore Basso [BILD]
 
Ägere : Tom Vedel
Söderköping
090501
    Domare:
Håkan Hedekäll
BIR-valp med HP Call-Me-Madame Wild Vampire Slayer
"Buffy"
[BILD]
 
Ägare: Mikaela Forss
Skanör/Falsterbo
090426
Skanör/Falsterbo Brukshundsklubb
Inofficiell utställning

 
  Domare:
Catharina Almroth
BIR  HP Crudha Dubh Lasair
 
[BILD
 
Ägare: Kristoffer Wulff
Stange, Norge
090426
Norsk Welsh Corgi Klubb.   Domare: 
Helge
Kvivesen
1Kv, 2a Kk JRklass CK
2a Bästa hane
Little Frogs Maximo Tempranillo
"Nemo"
[BILD
 
Ägare: Mariah Edman & Patrik Granlycke
Stange, Norge
090425
Norsk Dobermann Klub.
 
  Domare:
Viva Maria Soleckey Szpunar
1 Kv, 3a Kk, Juniorklass hane Little Frogs Maximo Tempranillo
"Nemo"
[BILD
 
Ägare: Mariah Edman & Patrik Granlycke
Västerås
090425
Nationell utställning Västmanlands KK
Antalet anmälda SBT 35
--------Bir & Bim (foto EliteStaff)----->>
Domare:
Kresten Scheel , DK
BIR
Bästa Tik
CERT
Columbine "Vega" [BILD]
 
Ägare: Maria Lindsjö
Handler: P-Å Forslund
Bästa juniortiks CK
2a Bästa tik
Giwidos’s Close To perfection [BILD]
 
Ägare: Vivica Nilsson
BIR
Bästa hane
CERT
Championat
SUCH
Elite Staff Angel Atlas
 
[BILD
 
Ägare: Knl EliteStaff
1a ökl HP
2a ökk CK
Katchanii´s Fireman Fred
 
[BILD
 
Ägare: Carina Carlsson
Bästa Junior hane Magicpower's Crystal Star "Cezar" [BILD
 
Ägare: Fam.Folkesson
Ödeshög
090425
Inofficiell utställning   Domare: Patrik Cederlöf
BIR-valp med HP Call-Me-Madame Wild Vampire Slayer
"Buffy"
[BILD]
 
Ägare: Mikaela Forss
Stockholm
090411
SKK INTERNATIONELL UTSTÄLLNING
Antalet anmälda SBT 76
------------------Bir & Bim (foto Mets)----->>
Domare:
Nekrosiene Natalja, LITAUEN
BIR
Bästa Tik
Cometstaff Airhostess [BILD]
 
Ägare: Mets/Högberg
2a bästa tik
Cert
R-CACIB
Metalstaff Dream Evilbritishsteel "Vixen"

 
[BILD
 
Ägare: Carin Lundqvist
& Johan Norgren
2a öppenklass tikar Cometstaff Brush Strokes
 
[BILD
 
Ägare: Fam. Mets
1a öppenklass 
3e Bästa Tik
EliteStaff Angel Athena

 
[BILD
 
Ägare: Knl EliteStaff
Bir Veteran ck
4a bästa Tik
Atomkrafts Silver Spoon "Siri"
 
[BILD]
 
Ägare: Birgitta Winterstam
1a Kv, 1a Kk  CK juniorklass tikar
5e Bästa tik
Goodstaffs Coolmore "Ida"
Foto Ronny Niska
[BILD
 
Ägare: A Löfstrand & R Niska
BIM
Bästa hane



 
SUCH DKUCH FINCH NUCH INTUCH
Litauen Champion,
Litauen winner-08, Cruft qualified-09
Lettisk Champion
, Baltisk Champion
Sv-07 & NordjW-06 & NW-07 
KBHV-08
Interra Show Winner 2008 NORDW-08
Magicpower´s Golden Star "Cato"
[BILD]

 

Ägare: Fam. Folkesson
Jun klass 1 CK
Cert
2a Bästa hane
Temkade Roving Romeo

 
[BILD]
 
Ägare: Notorious Top Dog´z Knl
Handler: Per-Åke Forslund
3e Bästa hane SUCH FINUCH
Arnhem Archivist at Ramblix
 
[BILD]
 
Ägare: Fam. Mets
1a öppenklass
4e bästa hane
Elite Staff Angel Atlas
 
[BILD
 
Ägare: Knl EliteStaff
1 Kv, 2a Kk CK öppenklass
5e bästa hane
Goodstaffs William Lee "Zigge"
Foto Ronny Niska
[BILD
 
Ägare: A Löfstrand & R Niska
3a öppenklass hane Cometstaff Bantam [BILD]
 
Ägare: Fam. Lundquist
Bästa Uppfödargrupp
1a HP
 
Kennel Kronsäter
(med Romeo, Hulda, Rut, Lotta)
[BILD]
 
Ägare: Rosemary Åsberg
Valpar: -----------------Bir & Bim ----->>  
BIR & BIS-2 Magicpower's Crystal Star " Cezar " [BILD
 
Ägare: Fam.Folkesson
BIM Magicpower's Crystal Crown " Asta "
 
[BILD Ägare: Birgitta Winterstam
Piteå
090410
SCK  Norrbotten ,inofficiell utställning   Domare:
Minette E Holstad
BIR valp
HP
Breakeout's Chatelle "Agda"

 
[BILD
 
Ägare: Maria Karlsson
Bräknehoby
090329
Labradorklubben Blekinge INOFF   Domare:
Ylva Fritzdorf
Unghundsklass Hanar
BIR, HP, BIG 2
Crudha Dubh Lasair
 
[BILD
 
Ägare: Kristoffer Wulff
Kalix
090328
SSRK  INOFF    
BIR valp
HP
Breakeout.s Chatelle "Agda"

 
[BILD
 
Ägare: Maria Karlsson
Hårlev, Danmark
090322
Antalet anmälda SBT 33
 
  Domare:
Alex Krasilnikoff, D
K
BIR
KLUBCERT
 
DKUCH Rostock Siegerin 2008
Shogunstaff Guns N Roses "Kahvi"
[BILD]
 
Ägare: Alissa Bech
BIM
 
INTCH LUCH FINUCH NUCH DKUCH SUCH KLBCH JBLV07KBHV07 DKKV07 DKKV08 NORDUCH
SV08 LZS08 RSS08 Angelic Staff Ninja
[BILD] Ägare: Alissa Bech
Valpar :
BIR BIS-3
Angelic Staff Bright Xenon
 
[BILD
 
Ägare: Alissa Bech &
Kenneth Jensen
Eskilstuna
090322
INOFF UTST.  Svenska Boxerklubben
 
  Domare:
Owe Wiman
Junior 9-15 mån
HP, BIR, BIG-3
Kronsäter's Xcuseme "Nova"
 
[BILD
 
Ägare: Camilla Nyman
Foto: Josefine Pettersson
4-6 mån
Hp, BIR-valp,
BIG-2
Ozkagården's Sirocca "Sally" [BILD
 
Ägare: Ulrika Bylund
Malmö
090321
Internationell utställning
Svensk Vinnarutställning
Antalet anmälda SBT 59
  Domare:
Magdalena Kozlowska , Polen
BIR
Svensk Vinnare-09
Dk Ch Swe Ch N Ch Nord Ch INT Ch Klub Ch Holländsk Club Winner 2005- - 2006 Årets -staffordshire bull terrier 2007 i Danmark - ÅRETS TERRIER - 2a - 07,Svensk Vinnare-09
Westlunds Calle
[BILD]
 
Ägare:
Rasmus Skouenby, DK
1a öppenklass
3e bästa hane
Elite Staff Angel Atlas
 
[BILD
 
Ägare: Knl EliteStaff
1a  CK
3a öppenklass
opl i bhkl
Hot Staff's Qualified To Win "Günter" [BILD]
 
Ägare: Eva Lindquist
1a  Hp
3a unghundklass
Little Frogs Killawarra Sauvignon "Kenneth"
 
[BILD]
 
Ägare: Sandra Carlström
Bästa juniorhane
CK
Proudstaff’s John Doe ”Billy”
 
  Ägare: Anette Johansson
2a bästa junior hane CK
Alport Nighthawk "Dexter"
 
[BILD
 
Ägare/Foto: Sandstaff
3e bästa junior hane HP
Sandstaffs Ambassador Edwards "Mogge"
 
[BILD
 
Ägare: Emil Rydell
Foto: Sandstaff
BIM
CERT
CACIB
Svensk Vinnare-09
Svensk Vinnare-09
Poormans Rouge
[BILD]
 
Ägare: Ola Bergh
1a  CK
1a Veteran klass
BIM veteran
4:a btkl
KBHV-02, Brovinder-02, SUCH, DKUCH,
NUCH, NORDUCH, INTUCH
Stora Kulltorps Sweet Little Frog "Maijken"
[BILD]
 
Ägare: Eva Lindquist
Bästa junior tik
CK
5e bästa tik
Sandstaffs Angel In Disguise "Signe"
 
 
[BILD
 
Ägare/Foto: Sandstaff Handler: Veronica Gunnarsson
1a  CK
2a juniorklass
opl i btkl
Little Frogs Melini Sangiovese "Saga" [BILD]
 
Ägare: Eva Lindquist
5e bästa tik  i öppenklass
Rumrourke Roxanne "Roxy"
 
[BILD
 
Ägare/Foto: Sandstaff
Frösön
090321
INOFF UTST.  Jämtland Härjedalens KK
 
  Domare:
SBT:
G Åsberg Godén
BIS valp: S Sandö
BIS uppfgrp:
G Åsberg Godén
BIS: G Åsberg Godén/
S Sandö
BIR valp  BIG-1
BIS
Little Frogs Olamia Toscana "Iris"
 
[BILD
 
Ägare: Anita Olsén
BIR  BIS-4 Katchanii´s Fireman Fred
 
[BILD
 
Ägare: Carina Carlsson
Bästa uppfödargrupp BIS-4 Kennel Katchanii´s
 
[BILD
 
Ägare: Anita Olsén
Danmark
090321
Dansk terrier klub
Antalet anmälda SBT  34
  Domare:
Ingrid Brorchorst
BIR Kronsäter's Ockra Offprint "Fanta"
 
[BILD
 
Ägare: Stig Munk
Boden
090315
Vinthundsklubben INOFF
 
   
BIR valp
HP
BIS-3
Breakeout.s Chatelle "Agda"

 
[BILD
 
Ägare: Maria Karlsson
Tampere, Finland
090315
Internationell utställning
Antalet anmälda SBT 80
------------------Bir & Bim ----->>
Domare:
Martijn Van De Weijer ,NL
BOB
Best male 1st
1st Intermediate class CC CACIB
Kronsäter's Venska Vinnare
 
[BILD
 
Ägare: Ina Ammunet
BOS
Best female 1st
1st junior class CC
Magicpower's Not Bad
 
[BILD
 
Ägare: Taina Hirvonen&
Elina Kalinainen&
Jarmo Varjela
Wales, England
090315

Pontypridd & District Canine Society Rondha

Antalet anmälda SBT 37

Domare:
Magnus Whilborg, SWE
BIR
BIG-3  
GWYNFORD CELTIC GYPSY
R-BIR FOXSTAFF MYSTIC MAGIC J.W SHCM
BIR Valp
BIG-1
BIS-1
CWMCALON SON OF THE LORD
sammanställning
resultat:
PUPPY
1ST CWMCALON SON OF THE LORD (ZAK) B.P
2ND CAYMENSTAFFS OO LA LA (SASSY)
3RD ANTONIOSTAFF WAR LORD
4TH ASHBULL O'LEARY AT SAMTAN

JUNIOR
1ST GWYNFORD CELTIC GYPSY B.O.B
2ND WILLOWSTAFF NEW ADDITION AT GARWSTAFF
3RD MAXSTA HOT SHOT J.W (VINNIE)
4TH CAYMENSTAFFS OO LA LA (SASSY)

GRAD
1ST WILLOWSTAFF NEW ADDITION AT GARWSTAFF
2ND MR JACK OBEE BOY J.W
3RD BIGGLESWICK REDALERT AT MEGALITO (SMIFFY)

OPEN DOG
1ST VALGLO MERIDIAN AT SAMTAN J.W (SPIKE)
2ND FOXSTAFF POSITVE MAGIC (ICE)
3RD JONAJANE HEZA SOLO ( TAI)
4TH BLAZE YER LAD AT ANTONIOSTAFF

OPEN BITCH
1ST FOXSTAFF MYSTIC MAGIC J.W SHCM (ROXY) R.B.O.B
2ND MAXSTA CAYMEN QUEEN AT CAYMENSTAFFS J.W SHCM (CHARLIE)
3RD BRYNMAUSTAFF JAZZIES LADY (ROXY)
   
Katrineholm
090301
inoff. Arrangör: Svenska Whippetklubben    
4-6 mån
Hp, BIR-valp, BIG-valp 1
Ozkagården's Sirocca "Sally" [BILD
 
Ägare: Ulrika Bylund
Nyköping
090228
ÖsTek
Antalet anmälda SBT 77+23

-------------------Bir & Bim ----->>
Domare:
Jim Byrnes
BIR Breakeout's Bewitching Queen [BILD
 
Ägare: Magnus Nilsson
2a bästa tik Cometstaff Brush Strokes
 
[BILD
 
Ägare: Fam. Mets
3e bästa tik Mastinos Unbreakle Bitch [BILD
 
Ägare: Pernilla Söderström
1aUhkk  CK
4e bästa tik
BIR-unghund
BIS-unghund
Metalstaff Dream Evilbritishsteel "Vixen"


 
[BILD
 
Ägare: Johan Norgren
1a juniorklass CK
5e Bästa tik
Giwidos’s Close To perfection [BILD]
 
Ägare: Vivica Nilsson
2a bästa juniortik  CK Goodstaffs Coolmore "Ida"
Foto Ronny Niska
[BILD
 
Ägare: A Löfstrand & R Niska
3a Juniorklass tikar
(av 12 st)
Kronsäter's Xylitol "Hulda"   Ägare: Malin Hagren
1 4 Jkk Stora Kulltorps Sweet Diamond Girl [BILD]
 
Ägare: P-Å Forslund
1 5 Ukk Stora Kulltorps Sweet Diamond Doll

 
[BILD
 
Ägare: P-Å Forslund
1a Juniorklass tikar
jkk opl
Evanescence's Elektra the warrior
"Takila"
[BILD] Ägare:Ida Henriksson Roxnäs
/Nathalie Andersson
Handler: Ida Henriksson Roxnäs
1a Juniorklass tikar
jkk opl
Notorious Top Dog'z Red Bloodline [BILD
 
Ägare: Knl Notorious Top Dog'z 
& Ann-Sofie Rask
2a Championklass tikar J SUCH FINUCH Kronsäter's Rut Rödluva "Rut"
 
[BILD] Ägare: Rosemary Åsberg
3a championklass  tikar Cometstaff Airhostess [BILD]
 
Ägare: Mets/Högberg
5a Championklass  CK
 
Sunstaff Solvända "Bella" [BILD
 
Ägare: Knl Linde-Lou's
Handler: Dennis Godoy
 
4a Öppenklass tik Metal Staff Fasttalkin Dream Dealer "Alice" [BILD
 
Ägare: Emma Wahlström
& Metalstaff
Handler: Thomas Jerninger
5a Öppenklass tik Longdrive Ice Queen [BILD
 
Ägare: Knl Heart Staff
 
2 Unghundsklass tikar
(av 12 st)
WW-08 Kronsäter's Vinstlotta "Lotta" [BILD] Ägare: Anna Forsling
4e bästa unghunds tik Poormans Rouge [BILD]
 
Ägare: Ola Bergh
1a junior klass
Bästa Hane  Cert, CK ,
BIM , BIS JUNIOR
Temkade Roving Romeo

 
[BILD]
 
Ägare: Notorious Top Dog´z Knl
Handler: Per-Åke Forslund
1a öppenklass  CK
2a bästa hane
Goodstaffs William Lee "Zigge"
Foto Ronny Niska
[BILD
 
Ägare: A Löfstrand & R Niska
3a bästa hane Breakeouts Armageddon [BILD
 
Ägare: Magnus Nilsson
1a Championhane
4a Bästa hane
Longdrive Blue Diamond [BILD
 
Ägare: Knl Heart Staff
Handler: Per-Åke Forslund
1a championklass SUCH
Zican’s XC-Bee
[BILD]
 
Ägare: Vivica Nilsson
2a Championklass hanar SUCH DKUCH
Kronsäter's Romantic Romeo
[BILD
 
Ägare: Rosemary Åsberg
4a championklass  CK SUCH FINUCH
Arnhem Archivist at Ramblix
 
[BILD]
 
Ägare: Fam. Mets
1a juniorklass hanar
3a jkk
CK
Notorious Top Dog'z Red Devil [BILD
 
Ägare: Nina Lehto
4a  HP Cometstaff Cucoloris [BILD
 
Ägare: Fam. Mets
1a Unghundsklass hanar
4e uhkk
Madre Maria's Tiger Wood [BILD
 
Ägare: Linda & Christofer Rydin
3a unghundsklass hanar Harkline Jonny Cash [BILD
 
Ägare: Pernilla Söderström
1 Ck opl bhk
Bir Veteran
Stora kulltorps I'm too sexy
 
[BILD] 
 
Ägare: Peter Johansson
Handler: P-Å Forslund
Uppfödargrupp
1a HP
BIS-2
Kennel Kronsäter
(med Romeo, Hulda, Rut, Lotta)
Ägare: Rosemary Åsberg
Uppfödargrupp
1Hp
 
Kennel Stora Kulltorp
(med Stora Kulltorps Sweet Diamond Girl,
Stora Kulltorps Sweet Diamond Doll,
Stora kulltorps I'm too sexy,
Stora Kulltorps Sweet Surrender)
Ägare: P-Å Forslund &
Linda Andersson
Bästa avelsgrupp med HP 2a bästa avelsgrupp totalt Goodstaffs William Lee "Zigge"med barnen;
Breakeouts Bewitching Queen, Mastinos Velvetly Bumblebee, Mastinos Valiant Prince Charming & Mastinos Viking Of Today.
Ägare: A Löfstrand & R Niska

foto:Magnus Nilsson
Junior Handling
4 Placerad
Stora Kulltorps Sweet Surrender
 
[BILD
 
Handler: Linnea Jonsson

Valpar:

---------Valpar 6-9 månBir & Bim ----->>

 
Valpar 6-9 mån
BIR & BIS4a
Magicpower's Crystal Star " Cezar " [BILD
 
Ägare: Fam.Folkesson
Valpar 6-9 mån
2a bästa hanvalp
Kronsäter's Yogibear "Rex"   Ägare: Elsa Larsson
valp 4-6 mån
2a bästa hanvalp
Breakeouts Charming Van Damm [BILD
 
Ägare: Pernilla Söderström
valp 4-6 mån
4e plats
Kanonkulans No Torioustopdog [BILD
 
Ägare: Knl Notorious Top Dog'z
Valpar 4-6 mån
R-hanvalp
Kronsäter's Zingo "Zingo"   Ägare: Peter Forsling
valp 6-9 mån
Bästa tik  BIM
Magicpower's Crystal Crown " Asta "
 
[BILD
 
Ägare: Birgitta Winterstam
2a tikvalp 6-9 mån Ice Diamond Maiden [BILD
 
Ägare: Knl Heart Staff
valp 4-6 mån
Bästa tik  BIM
Breakeouts Charisma [BILD
 
Ägare: Pernilla Söderström
Valpar 4-6 mån
2a bästa tikvalp
Kronsäter's Åsa "Åsa"    Ägare: Rosemary Åsberg
valpklass 4-6 mån
4e plats
Notorious Top Dog'z Mmmm
 
[BILD
 
Ägare: Knl Notorious Top Dog'z  & Linda T
Valpar 4-6 mån
1a valpklass
oplac. bästa tikvalp
Kronsäter's Zoya "Gudrun"    Ägare: Jeanette Kvarnlöf
Sundsvall
090222
Matfors Brukshundklubb.
 
   
BIR, BIG & BIS 2:a

 
Little Frogs Olmaia Toscana "Iris"
Foto Ronny Niska
[BILD]
 
Ägare: Anita Olsén
 
Söderhamn
090222
Söderhamns Kennelklubbs inofficiella utställning   Domare:
BIR, BIG & BIS 6:a
(400 anmälda hundar)
 
Bäckebo's Aghaboe
 
[BILD]
 
Ägare: Liselott Andersson
& Petrus Tomtlund
 
Bø i telemark, Norge
090222

 
  Domare:
Matti Luoso
Öppen klass:
1. 2. CK
 
Staffy Galore Queen Latifah "Mira"
 
[BILD]
 
Ägare: Chris Jørstad
& Marita Guldbjørnsen
1ck 2 chkk opl bhk Such Dkuch
Chiron
 
[BILD]
 
Ägare: Kent Lönnberg
Handler: P-Å Forslund
1 ck 1jkk opl btk
(av 15 junior Tikar )
Stora Kulltorps Chilly
 
  Ägare: Cassandra Lid
1 hp 2jkk Stora Kulltorps Sweet Diamond Girl [BILD]
 
Ägare: P-Å Forslund &
Linda Andersson
Handler: Linda Andersson
1 HP Uppfödarklass Kennel Stora Kulltorp,Med följande hundar:
Stora Kulltorps Chilly,Stora Kulltorps Sweet Diamond Girl
Stora KulltorpsSweet Sally, Stora Kulltorps Gloria
  Ägare: P-Å Forslund &
Linda Andersson
Hässleholm
09022
1
Valputställning Nordskånska kk

-------------------Bir & Bim ----->>
Domare: Christina Daniels
BIR Steffex Give Me Five [BILD]
 
Ägare: B. Carlberg
Handler: Lena Carlberg
BIM Strålande Staffar Jaguar-paw [BILD]
 
Ägare: Marina Jönsson
Fredrica, Danmark
090215
DKK Int   Domare:
Andrew Brace U.K.
1a Championklass
Bästa Hanhund
CACIB
BIR
BIG-6
DKUCH
Crudha Domhan Daan Mooar
[BILD]
 
Ägare: Jan-Erik Laursen
Holsted, Danmark
090214
    Domare:
BIR
 
INTCH LUCH FINUCH NUCH DKUCH SUCH KLBCH JBLV07KBHV07 DKKV07 DKKV08 NORDUCH
SV08 LZS08 RSS08 Angelic Staff Ninja
[BILD] Ägare: Alissa Bech
BIM CERT
Dansk Champion
DKUCH Rostock Siegerin 2008
Shogunstaff Guns N Roses "Kahvi"
[BILD]
 
Ägare: Alissa Bech
Valpar :
BIR
Homer "Eddie"
 
[BILD
 
Ägare:  Katja Petersen
Valpar :
SL 2a hanvalp
Angelic Staff Bright Xenon
 
[BILD
 
Ägare: Alissa Bech &
Kenneth Jensen
Sollentuna
090214
Valputställning

--------------------Bir & Bim ----->>
Domare:
Patrik Cederlöf
Valpar 6-9 mån:
BIR BIG-2
Magicpower's Crystal Crown " Asta "
 
[BILD
 
Ägare: Birgitta Winterstam
BIM Magicpower's Crystal Star " Cezar " [BILD
 
Ägare: Fam.Folkesson
Valpar 9-12 mån:
1hp 1btk Bir Big 4
Stora kulltorps Sweet Diamond Girl
 
[BILD
 
Ägare: Stora Kulltorp Knl
Handler: P-Å Forslund
Nyköping
090110
INOFF Valputställning
(9 SBT 4-12 mån)
--------------------Bir & Bim ----->>
Domare:
Thorbjörn Skaar
Bästa hane 4-9 månader & BIR Magicpower's Crystal Star " Cezar "
 
[BILD
 
Ägare: Fam.Folkesson
Bästa Tik 6-9 månader & Bästa Tik & BIM Stora kulltorps Sweet Diamond Girl
 
[BILD
 
Ägare: Stora Kulltorp Knl
Handler: P-Å Forslund
Bästa Tik 4-6 mån.
& 2a Bästa Tik
Magicpower's Crystal Crown " Asta "
 
  Ägare: Birgitta Winterstam
Göteborg
090104
Internationell utställning
--------------------Bir & Bim ----->>
Domare:
Benny Blid von Schedvin
BIR SUCH SV-07 Mastino's Uncorkthebottle Bumblebee "Smulan" [BILD
 
Ägare: Fam. Örtberg
Veteranklass tikar
1a med Ck, 2 btkl,
BIM veteran
KBHV-02, Brovinder-02, SUCH, DKUCH,
NUCH, NORDUCH, INTUCH
Stora Kulltorps Sweet Little Frog "Maijken"
[BILD]
 
Ägare: Eva Lindquist
1a öppenklass,
3e bästa tik
CERT, R-CACIB
Garpenborgs Zsazsa " Nosa" [BILD]
 
Ägare: Elin Lilja
Unghundsklass tikar
1a, 1a jkk
Poormans Rouge [BILD]
 
Ägare: Ola Bergh
Unghundsklass tikar
1a, opl uhkl
Little Frogs Lambrusco Donelli "Gunnel" [BILD]
 
Ägare: Eva Lindquist
Juniorklass tikar
1a med HP, 1a jkl
Little Frogs Melini Sangiovese "Saga" [BILD]
 
Ägare: Eva Lindquist
Veteranklass tikar
2a med Hp
SV-98, SUCH Sunstaffs Que Sera Sera "Lisa" [BILD] Ägare: Eva Lindquist
BIM
CERT
CACIB
Schodiegun's Sycorax [BILD
 
Ägare: Catharina & Krister Ellemann-Jakobsen
2a bästa hane,CK
BIR VETERAN
SUCH, NUCH, DKUCH, NORDUCH, INTUCH, Sv staffvinnare 2002-2003, KORAD Rockonite´s sergeant Pepper "Pettersson" [BILD
 
Ägare: Eva Bernhardsson
Handler: Marie Rehnberg
1a Championklass
3e Bästa hane
R-CACIB
SUCH Crudha Acrach Chridhe

 
[BILD]

 

Ägare: Anna Svensson
4e bästa hane
1a ökl, 1a ökk, CK
Svarta Änkans Akilles
 
[BILD]
 
Ägare: Birgitta B. Zetterlund
Öppenklass hanar
1a, 4 ökl
Hot Staff's Qualified To Win "Günter" [BILD]
 
Ägare: Eva Lindquist
Juniorklass hanar
1a med Hp, 2a jkl
Little Frogs Marqués De Arienzo "Roy" [BILD]
 
Ägare:Lars Skyldberg
Juniorklass hanar
1a med Hp, 3a jkl
Little Frogs Maximo Tempranillo
"Nemo"
[BILD
 
Ägare: Mariah Edman & Patrik Granlycke
Bästa tikvalp
6-9 månader,
BIM, HP
Ballstaff Nine One One "Ebba" [BILD]
 
Ägare: Sandstaff kennel
2a bästa tikvalp
6-9 månader
Sandstaffs Angel in Disguise "Signe" [BILD]
 
Ägare: Sandstaff kennel
Fodervärd/handler: Veronica Gunnarsson
2a bästa hanvalp
6-9 månader, HP
Alport Nighthawk "Dexter" [BILD]
 
Ägare: Sandstaff kennel
Göteborg
090103
Nationell utställning

Bir & Bim Valp 6-9 månader ----->>
Domare:
Nils Mohlin
Bästa hane
BIR
NUCH SUCH Black and White "Odin" [BILD] Ägare: Fam. Andreassen
2a bästa hane, CK
BIM VETERAN
SUCH, NUCH, DKUCH, NORDUCH, INTUCH, Sv staffvinnare 2002-2003, KORAD Rockonite´s sergeant Pepper "Pettersson" [BILD
 
Ägare: Eva Bernhardsson
Handler: Marie Rehnberg
3e bästa hane Schodiegun's Sycorax [BILD
 
Ägare: Catharina & Krister Ellemann-Jakobsen
Öppenklass hanar
1a, R ökl
Hot Staff's Qualified To Win "Günter" [BILD]
 
Ägare: Eva Lindquist
1a med Ck, 1a jkl,
opl bhkl
Bästa Juniorhane
Little Frogs Marqués De Arienzo "Roy" [BILD]
 
Ägare:Lars Skyldberg
1a med Hp,
2a bästa juniorhane,
Little Frogs Maximo Tempranillo
"Nemo"
[BILD
 
Ägare: Mariah Edman & Patrik Granlycke
Bästa tik
BIM
Garpenborg's YoYo   Ägare: M. Nordin & M.Hessel
Unghundsklass tikar
1a, 4e ukl
Little Frogs Lambrusco Donelli "Gunnel" [BILD]
 
Ägare: Eva Lindquist
Juniorklass tikar
1a med Ck, 2a jkl,
opl i btkl
Little Frogs Melini Sangiovese "Saga" [BILD]
 
Ägare: Eva Lindquist
Veteranklass tikar
1a med Ck, 2 btkl,
BIR veteran
KBHV-02, Brovinder-02, SUCH, DKUCH,
NUCH, NORDUCH, INTUCH
Stora Kulltorps Sweet Little Frog "Maijken"
[BILD]
 
Ägare: Eva Lindquist
Veteranklass tikar
2a med Hp
SV-98, SUCH Sunstaffs Que Sera Sera "Lisa" [BILD] Ägare: Eva Lindquist
Bästa hanvalp
6-9 månader,
BIR, HP
Alport Nighthawk "Dexter" [BILD]
 
Ägare: Sandstaff kennel
3e bästa hanvalp
6-9 månader
Sandstaffs Ambassador Edwards "Mogge" [BILD]
 
Ägare: Emil Rydell
Bästa tikvalp
6-9 månader,
BIM, HP
Ballstaff Nine One One "Ebba" [BILD]
 
Ägare: Sandstaff kennel
2a bästa tikvalp
6-9 månader
Sandstaffs Angel in Disguise "Signe" [BILD]
 
Ägare: Sandstaff kennel
Fodervärd/handler: Veronica Gunnarsson
Uppfödargrupp
2a med HP
Little Frogs Kennel   Ägare: Eva Lindquist
[Bilder och Resultat från Cruft's 2009 - www.bowin.se/lexus/shows.htm]