Rasspecialen 2009

Datum: Lördagen den 4 juli
Plats: Rocklunda, Västerås
Domare Hanar: Harry Carter
Domare Tikar: Jamie Mace
 

BIR Breakout's Corleone med Harry Carter & BIM Poormans Rouge med Jamie Mace

BIR BIM
Breakout's Corleone "Donny" Poormans Rouge "Shiva"

(med reservation för ev. felaktigheter)
 

Tikar Domare: Jamie Mace    
Bästa tik
BIM
Poormans Rouge "Shiva"
 

Ägare: Ola Bergh
 
2a Bästa tik

 
Giwido’s Close To Perfection
 

Ägare: Vivica Nilsson
3e Bästa tik Cometstaff's Brush Strokes

Ägare: Fam. Mets
4e Bästa tik
 
Rumrourke Roxanne "Roxy"
 


 

Ägare: Sandstaff kennel
5e Bästa tik Ch Cometstaff Airhostess
 

Ägare: Fam. Mets
Championklass      
1a Champion klass
CK

 
Ch Cometstaff Airhostess
 

Ägare: Fam. Mets
2a Champion klass NordJv-06 Nuch Such
Giwido's Angel In Red
 

Ägare: Nathalie Andersson
 
3a Champion klass S & N UCh
Emmerdale's Knocking on Heavens Door
 "Frida"
 

Ägare: kennel Emmerdale's
5a Champion klass Such Zican´s Xc-Bee
 

Ägare: Vivica Nilsson
Öppen klass >15 mån      
1a bästa öppenklass
CK
Cometstaff's Brush Strokes

Ägare: Fam. Mets
2a bästa öppenklass
CK
Rumrourke Roxanne "Roxy"
 


 

Ägare: Sandstaff kennel
3e bästa öppenklass

 
Longdrive Ice Queen

Ägare: Kennel Heart Staff
4e bästa öppenklass Sunstaffs Azalea
 

Ägare: Laila Ström
5e bästa öppenklass Metal staff Dream Evilbritishsteel
"Vixen"
 

Ägare: Johan Norgren
1a kv Öppen klass
oplacerad i tik-klass
Joddricks Glow Of Dawn Arunima

Ägare: Laila ström
1a kv Öppen klass
oplacerad i tik-klass
Joddricks Lustre Abha
 

Ägare: Marie Larsson
Unghundsklass 15-24 mån      
Bästa Unghund
BIS-2  CERT
 
Poormans Rouge "Shiva"

Ägare: Ola Bergh
5e Bästa Unghund
HP
Fabrehn Monikas Princess
"Electra"
 

Ägare: Kennel Celuna
1a kv
opl i unghundsklass

 
Machusi Special Envoy "Maud"
 

Ägare: Kennel Emmerdale's
Juniorklass 9-15 mån      
Bästa juniortik
BIS Jr-2
2a Bästa tik
 
Giwido’s Close To Perfection
 

Ägare: Vivica Nilsson
Valpklass 4-6 mån

BIR & BIM 4-6 mån ---->

Bästa tik 4-6 mån
HP BIR-valp
BIS-valp
Stora kulltorps So What   Ägare: Daniel Andersson
2a Bästa tik 4-6 mån
 
Rochamgo's Blushing Blazie

Ägare: Laila Ström
3e Bästa tik 4-6 mån EliteStaff CodeX Caledonia "Diva"

 

Ägare: Elite Staff
Handler: Sofie Englund
4e Bästa tik 4-6 mån Deep Impact Staff Black Velvet "Keela"

Ägare: Isabelle Thörn
5e Bästa tik 4-6 mån EliteStaff CodeX Cinderella "Stella"

Ägare: Elite Staff
Handler: Fredrik Boman
Valpklass 6-9 mån      
Bästa tik 6-9 mån
HP
BIM-valp
Zican's KC-Dee   Ägare: Therese Eriksson
& Jack Alvsell
2a Bästa tik 6-9 mån
HP
Harrystaff's Golden Gallardo
 

Ägare: Nathalie Andersson
3e Bästa tik 6-9 mån
HP
 Silkstaff's Forever Mine "Pia"
 

Ägare: Kennel Celuna
Veteranklass BIR & BIM - Veteranklass------>

 
1a veteranklass
CK
BIR-veteran
 
Steffex First Place
 

Ägare: Laila Ström
5e bästa veterantik Abbey-Ii "Milda"
 

Ägare: Fam. Larsson/Forssman
 
 
Hanar Domare: Harry Carter    
Bästa Hane Breakout's Corleone "Donny"

Ägare: Linda Georgsson
& Magnus Ledin
 
2a Bästa Hane Cometstaff Bantam "Bulten"
 

Ägare: fam Lundqvist
3e Bästa Hane SUCH Longdrive Blue Diamond

Ägare: Kennel Heart Staff
Handler: Rosie Nilsson
 
4e Bästa Hane Cometstaff Cucoloris
 

Ägare: Fam. Mets
5e Bästa Hane Kronsäters Romantic Romeo
 

Ägare: Rosemary Åsberg
Championklass      
1a Championklass SUCH Longdrive Blue Diamond
 

Ägare: Kennel Heart Staff
Handler: Rosie Nilsson
3a Championklass Elite Staff  Angel Atlas "Buster"

Ägare: Kennel Elite Staff
4a Championklass
CK
Ch Arnhem Archivist at Ramblix
 

Ägare: Fam. Mets
1a kv CK
Opl championklass
Nuch Such
Zican´s Xc-Challenger
 

Ägare: Nathalie Andersson
Öppen klass >15 mån      
Bästa Ökl hane
CK
 
Cometstaff Bantam "Bulten"

 

Ägare: fam Lundqvist
3e Bästa Ökl hane Tororosso Rohan "Troll"

 

Ägare: knl Metal staff
& British steel
1a kv Öppen klass
oplacerad i han-klass
Roughneck's Devious Boy Machusi "Sid"
 

Ägare: Kennel Emmerdale's & kennel Lyckostaffen's
1a kv Öppen klass
oplacerad i han-klass
Joddricks Supreme Anish
 

Ägare: Cecilia Eliasson
 
Unghundsklass 15-24 mån      
Bästa unghund
CK
 
Cometstaff Cucoloris

 

Ägare: Fam. Mets
2a Bästa unghund
HP
Bismas Heart Breaker "Åxy"

Ägare: Linnea Lindqvist
3e Bästa unghund
 
Little Frogs Maximo Tempranillo "Nemo"
 

Ägare: Patrik Granlycke
4e Bästa unghund
HP
Proudstaff's John Doe "Billy"
 

Ägare: Anette Johansson
Juniorklass 9-15 mån      
Bästa juniorhane
CERT
 
Breakout's Corleone "Donny"
 

Ägare: Linda Georgsson
& Magnus Ledin
2a Bästa juniorhane
CK

Temkade Roving Romeo

 

Ägare: Niklas Rissanen
Valpklass 4-6 mån

BIR & BIM 4-6 mån ---->

Bästa Hanvalp
4-6mån
BIM
Giwido's Damn It's A Quatila's
 

Ägare: Ida Henriksson Roxnäs
Valpklass 6-9 mån      
Bästa Hanvalp
6-9mån
BIR-valp
BIS-2 valp
Trawden For British Steel "Idefix"

 

Ägare: Johan Norgren
2a Bästa Hanvalp
6-9mån
 

Kanonkulans No Torioustopdog



 

Ägare: Niklas Rissanen
4e Bästa Hanvalp
HP
6-9mån
 Emmerdale's Nothing to Loose " Mozz" 
 

Ägare: M. Isaksson & Å. Bäckström
5e Bästa Hanvalp
6-9mån
Royal Swe Staff Tiger-Steel "Speedway"
 

Ägare: Fam. Larsson/Forssman
Veteranklass BIR & BIM - Veteranklass------>

 
1a veteranklass
BIM-veteran
 
Storakulltorps Zazo

 

 

Ägare: J. Sundbom
 
Övriga klasser:      
Uppfödarklass      
Bästa uppfödargrupp
HP
Kennel Kronsäter

Ägare: Rosemary Åsberg
2a Bästa uppfödargrupp
HP
Kennel Cometstaff

Ägare: Petra Mets
BÄSTA PIED      
Giwido's Damn It's A Quatila's
 

Ägare: Ida Henriksson Roxnäs
GLADASTE SBT      
 
 

 

Ägare:
BÄSTA HUVUD      
 
 

 

Ägare:
BRAINS & BEAUTY      
JWW-08 Kronsäters Vinstlotta

Ägare: Anna Forsling
 
BARN med HUND      
1a plats Elite Staff  Angel Atlas "Buster"
& Lukas

Ägare: Elite Staff
2a plats Kanonkulans Moa Martinsson "Moa"
& Jennifer

 

Ägare: Fam Westh
4e plats Elite Staff  Code X Caledonia " Diva"
&
Julia

Ägare: Elite Staff
5e plats Elite Staff  Angel Athena "Garbo"
& Alice

Ägare: Elite Staff
Lydnadsklass : Domare: Ingemar Elfström
Tävlingsledare: Carina Larsson
   
KLUBBMÄSTARE      
Klubbmästare Sunstaff's Azalea

Ägare: Laila Ström
Klass I
1a plats
183 poäng
Sunstaff's Azalea

 

Ägare: Laila Ström
2a plats
181 poäng
Kronsäters Wildwin   Ägare: Doris Jering
3e plats
143 poäng
Metalstaff No way back

 

Ägare: Camilla Thörner
4e plats
140 poäng
Goodstaff’s Anders Statement   Ägare: Anna Ödman
5e plats
137 poäng
Kronsäters Vinstlotta   Ägare: Anna Forsling
6e plats
128,5 poäng
British steel Heaven can wait

 

Ägare: Åsa Bergström
7e plats
108,5 poäng
Goodstaff’s Zahara   Ägare: Anna Hjulström
8e plats
107 poäng
LP1 Breakout’s Armageddon   Ägare: Anders Nilsson
Klass III
1a plats
244 poäng
LP1 LP11
Fire eye’s Agolloch The mantle 
 

 

Ägare: Carl Wallstedt
2a plats
186 poäng
LP1 LP11 VWW-08
Stora Kulltorps Sweet Marie 
  Ägare: Camilla Thörner