Rasspecialen 2008

Mer info på http://www.ssbtk.net/
(med reservation för ev. felaktigheter)
 

BIR
Breakeout's Bewitching Queen
BIM
SUCH Bullseye American Dream


 
Fler bilder från specialen finns på [http://www.bowin.se/lexus/shows.htm]

 

Tikar Domare: Ann Dick    
BÄSTA TIK      
BIR
Bästa Unghund
CERT
Breakeout's Bewitching Queen


foto:R Niska

Ägare: Magnus Nilsson
Championklass      
1a Ch klass
3a bästa tik
Ch Cometstaff Airhostess
 

Ägare: Mets/Högberg
2a champion tikar
5e bästa tik
SUCH Scarface go metalstaff

Ägare: Fam Jerninger
4a champion tikar DK Ch SuCh KlubCh
Crudha Dácheil Ban- Righ

Ägare: Fam. Wihlborg
Öppen klass >15 mån      
1a bästa öppenklasstik
2a bästa tik
Little Frogs Juliénas Fouillouses 
 

Ägare: Birgitta Enedahl
2a bästa öppenklasstik
CK
Ladarna Voo Doo Girl

 

Ägare: Fam. Wihlborg
5e bästa öppenklass tik Giwido´s Angel In Red
 

Ägare: Nathalie Andersson
Unghundsklass 15-24 mån      
Bästa Unghund
BIR
CERT
Breakeout's Bewitching Queen


foto:R Niska

Ägare: Magnus Nilsson
2a Unghundstik
CK
4e bästa tik
Bästa Pied!
Illy ' Longdrive Ice Queen'
 
Ägare: Fam. Lowejko

 

3a Unghundstik Cometstaff Brush Strokes

Ägare: Mets
/Viveca Nilsson
4e bästa unghundstik Bäckebo Miss Metalstaff

Ägare: Liselott Andersson & Petrus Tomtlund
5e bästa unghundstik
HP
Rumrourke Roxanne

Ägare: Johan Sandström
& Maria Pettersson
 
Juniorklass 9-15 mån      
Bästa juniortik
 
Crudha Turradh

Ägare: Johan & Maarit Sundbom
4e bästa juniortik
HP
Metal Staff Dreamer of a deepinpact ”Ninja”

Ägare: Sarah Andersson
5e bästa juniortik
 
Metal Staff Dream Evil British Steel

Ägare: Knl British Steel
Valpklass 4-6 mån      
 Bästa tik 4-6 mån 1a , HP Elielunds Frida Kahlo 'Molly'
 

Ägare: Malin & Fares Amedi
Valpklass 6-9 mån      
BIR, BIS-2 Sunstaff's Clara Colombine

 

Ägare: Ragnhild Olsson
2a, HP Evanescence's Elektra the warrior "Takila"

 

Ägare: Ida Henriksson Roxnäs/Nathalie Andersson Handler: Ida Henriksson Roxnäs
4a Metal Staff Janies Got A Gun   Ägare:
Veteranklass      
1a veteranklass
BIM Veteran
Mastinos Moppsan

 

Ägare: R-M Åsberg
2a veteranklass
Utst. äldstahund-pris
Ch Goodstaff´s Dixieland Band  "Ylle"
 

Ägare: Fam. Mets
 
Hanar Domare: Bev Harrisson    
BÄSTA HANE      
BIM
1a Championklass
SUCH Bullseye american dream

Ägare: Fam Jerninger
Championklass      
BIM
1a Championklass
SUCH Bullseye american dream

Ägare: Fam Jerninger
4a Championklass Longdrive Blue Diamond

 

Ägare: Fam. Lowejko
Öppen klass >15 mån      
Bästa Ökl hane
5a Bästa hane
Breakeout’s Armageddon ( Aron )
 

Ägare: Magnus Nilsson
1 ökl, 4 ökk Mastinos Rock around the clock

 

Ägare:Jeanette Kvarnlöf
1 ökl, 5 ökk Little Frogs Jaddico Rubino
 

Ägare: Ulrika Bylund
1a ökl, oplacerad ökk. Loke "Quattro"
 

Ägare: Ida Henriksson
Unghundsklass 15-24 mån 20st anmälda    
Bästa unghund
4e Bästa hane
Crudha Domhan Daan Mooar
 
 

Ägare: Fam. Wihlborg
1 Uhkl
2 Uhkk
CK
British Steel HeavenCanWait
 

Ägare: Åsa Bergström
1 Uhkl
3 Uhkk
JWW-08 Emmerdale's Lotus

Ägare: Nilla Wåhlin
1 Uhkl
4 Uhkk
Elite staff Angel Atlas
 

Ägare: F Boman & S Englund
Juniorklass 9-15 mån      
Bästa juniorhane
2a bästa hanhund
CERT
Goodstaff´s Anders Statement
 

Ägare: Anna Ödmann
2a bästa junior hane CK Roughnecks Devious Boy Machusi

Ägare:
U-B Östman & K Nilsson
4:e bästa juniorhane 
HP
Wardwelstaff Solomons Song
 


foto:Knl Ballstaff

Ägare:
Knl Sandstaff /Knl Ballstaff
Valpklass 4-6 mån      
       
Valpklass 6-9 mån      
Bästa Hanvalp
6-9mån
Best in Show-valp
Little Frogs Maximo Tempranillo "Nemo"

 

Ägare:
Patrik Granlycke & Mariah Edman
2a bästa hanvalp Metal staff Love in a elevator

Ägare: Fam Jerninger
4a bästa hanvalp Valpklass hanar 6-9 mån
Crudha Dubh Ór

 

Ägare: Fam. Wihlborg
 
Veteranklass      
BIR Veteran
BIS Veteran

utställningens
Äldste staffe hane
Ch/INT Ch 
Holstaff Caledonian Chieftain
 

Ägare: Knl Crudha
 
Övriga klasser:      
Uppfödarklass      
Bästa uppfödargrupp Kennel Goodstaff Ägare: Karin Öberg
BÄSTA PIED      
  Illy ' Longdrive Ice Queen'
 
Ägare: Fam. Lowejko

 

GLADASTE SBT      
  Mastino´s Moppsan 
 

Ägare: Rosemary Åsberg
BÄSTA HUVUD      
  Mastino´s Valiant Prince Charming 
 

Ägare: Kennel Mastino´s
BRAINS & BEAUTY      
  NordJv-07
Kanonkulans Led Zeppelin
  Ägare: Pernilla Lundkvist
 
BARN med HUND      
3e plats Ellinore & Snögrisens Villemo

 

Ägare:Jeanette Kvarnlöf
Lydnadsklass :      
KLUBBMÄSTARE      
  NordJv-07
Kanonkulans Led Zeppelin
  Ägare: Pernilla Lundkvist
Klass I
1a , 171,5 p
NordJv-07
Kanonkulans Led Zeppelin
  Ägare: Pernilla Lundkvist
2a , 164,5p Goodstaff's Zahara   Ägare: Anna Hjulström
3a , 137 p Metalstaff No Way Back    Ägare: Camilla Thörner
4a , 139 p Kronsäter's Vinstlotta    Ägare: Rosemary Åsberg
5a ,  122 p Midnight's King of the River

Ägare:  Emma Ernstdotter
Klass II
170,5p
1 LPI Fire eye's Agolloch the Mantle     

Ägare:  Anna Forsling &
Carl Wallstedt
Klass III
200p
1 LPI LPII Stora Kulltorps Sweet Marie   

Ägare: Camilla Thörner