RESULTAT 2007
Officiell Utställning
Resultat från Inofficiella utställningar -förutom rasspecialer-
tas med i mån av plats och endast BIR/BIM-placeringar.
ange: hundens och ägarens namn.
Utställningens plats, datum, domare,
samt Ert resultat (endast placerade hundar)
gärna även en bild på den placerade hunden!
(Med Reservation för ev. felaktigheter)

För att söka resultat som ej finns med här, eller kontrollera gå in på [http://kennet.skk.se/hunddata/Tavling_sok.asp]

FÖR RESULTAT AGILITY/LYDNAD/BRUKS 2007  [ KLICKA HÄR ]

Letohallen - Norge
071230
Arrangör: Rottweiler klubben.
BIR & BIM valp 6-9 mån ---->
Anmälda SBT 14 vuxen+ 11 valp
 

Domare: Harry Tast
Valpar: Steinar Balken
1CHK, 1CHKK, CK, 3BTK SUCH NUCH
Furstaff`s Diva At King of the Ring
"Pippi"

Ägare: Kenneth Eilertsen
Handler:
Henrik Andreassen
1JK, 1JKK, CK, CERT, 1BHK, BIM

 
Black And White "Odin" Ägare:
Camilla Andreassen
Handler:
Henrik Andreassen
1,3 Öppen klass Xavier Fransimo Bohemia "Ruben" Ägare:
Katrine og Øivind Westerby
JK 1,  JKK 1,  HP

 
Staffy Galore Queen Latifah
 

Ägare: Chris Jørstad & Marita Guldbjørnsen, NO
Valpklass 6-9 mån
Bästa tik
1BTK, BIG1
BIR valp
Right Stuff's Sweet Jane XI

Ägare: Jan Andreassen      
Handler: Henrik Andreassen
Valpklass 6-9 mån
Bästa Hane
BIM valp
Celunas Notorious BIG

Ägare: Anne Britt Olsborg & Stian Simonsen
Valpklass 4-6 mån
Bästa hane
2a Bästa hanvalp
 
Dalstaff`s Fair Play "Leo"

Ägare:
Katrine og Øivind Westerby
Valpklass 4-6 mån
3a Bästa tik
Hurricane Helen

Ägare: Jan Andreassen      
Handler: Henrik Andreassen
Letohallen - Norge
071229
Arrangör: Dobermann klubben.
Anmälda SBT 14 vuxen+ 24 valp
  Domare: Dan Ericsson
Valpar: Arne Foss
1CHK, 1CHKK, CK, 2BTK SUCH NUCH
Furstaff`s Diva At King of the Ring
"Pippi"

Ägare: Kenneth Eilertsen
Handler:
Henrik Andreassen
1JK, 1JKK, CK, CERT, 1BHK, BIM

 
Black And White "Odin" Ägare:
Camilla Andreassen
Handler:
Henrik Andreassen
1,1,CK Öppen klass
2a Bästa hane
Xavier Fransimo Bohemia "Ruben" Ägare:
Katrine og Øivind Westerby
Junior Klass
1,2
 
Dalstaff's Enchanted One "Nikki" Ägare:
Katrine og Øivind Westerby
Valpklass 6-9 mån
1BTK, BIR, BIG2
Right Stuff's Sweet Jane XI

Ägare: Jan Andreassen      
Handler: Henrik Andreassen
Valpklass 4-6 mån
Bästa hane
2a Bästa hanvalp
 
Dalstaff`s Fair Play "Leo"

Ägare:
Katrine og Øivind Westerby
Valpklass 4-6 mån
2a Bästa tik
Hurricane Helen

Ägare: Jan Andreassen      
Handler: Henrik Andreassen
Moheda
071226
inofficiell
 
  Domare:
John John Jonsson
1a pris
HP
BIR valp
BIG-R
Goodstaffs Alarma
 

Ägare: Emelie Lindohf
Älvsjö- Mässan
071215
HUND 2007

JR-Domare:
Göran Bodegård
Domare:
David Strachan
BIR
Bästa hane
CERT
CACIB
NordV-07
NV-07
Magcipower´s Unforgettable "Tora"
 

Ägare: Elina Kalinainen
& Jarmo Varjela
2a Bästa hane SUCH Lyckostaffens Rufus

Ägare: Lena Johansson
3a Bästa hane

 
SUCH DKUCH FINCH NUCH
Sv-07 & Nordjw-06 & NV-07 
Magicpower´s Golden Star "Cato"

Ägare: Fam. Folkesson
Handler: Jarmo Varjela
Bästa tik
BIM
NordV-07
FinuCh KBHV-03 Norduch NV-03
NV-07
Atomkraft´s
Abrakadabramadetomastinos
"Humlan"

Ägare: Fam. Örtberg
2a Bästa Tik
CERT
Svenskt Championat
SUCH NUCH
Furstaff`s Diva At King of the Ring
"Pippi"

Ägare: Kenneth Eilertsen
Handler:
Henrik Andreassen
2a Championtik
3a Bästa tik
SuCh
Emmerdale's Eye Catcher

Ägare: U-B Östman
3a Championtik
4a Bästa tik
Such
Atomkraft Ironbutterfly "Vilda"

 

Ägare: Lisa Sammelin
5a öppen klass Rottéwas Cittra

Ägare:
Maarit & Johan Sundbom
1ck 4chkk opl bhk Norduch Such Dkuch Finuch
Yatsi

Ägare: Heikki Rytkönen
& Nina Ravelin
1ck 5chkk opl btk SUCH
Vilja

Ägare: Heikki Rytkönen
& Nina Ravelin
Handler: Tove Ärnström
1 ökl, 2a ökk, CK Kronsäter´s Roffe Rövare
 

Ägare : Maria Stjernmo/ Rosemary Åsberg
1 ökl
opl ökk
Stora kulltorps I'm too sexy

Ägare:Forslund/Andersson
Handler: Eva Lindquist
1ck opl btk Intuch Norduch Such Nuch Dkuch Kbhv02 Brov02
Stora kulltorps sweet little frog

Ägare: Eva Lindquist
Bästa juniortik
1ck 1jkk opl btk
Nordisk junior vinnare -07
 
Nordisk junior vinnare -07
Stora Kulltorps Sweet Red Veritas
"Majja"

Ägare: Forslund/Andersson
Handler: Linda Andersson
1ökl 4ökk Colombine
 

Ägare: Maria Lindsjö
Handler: P-Å Forslund
1 ökl
opl ökk
 
Stora Kulltorps Sweet Surrender

Ägare: Daniel Andersson
Bästa unghundstik hp

 

Emmerdale's
Knockning on Heavens door "Frida"

Ägare: U-B Östman & J.Sandgren
1,2 hp ukl Svensk vinnare 2007
Mastinos Uncorkthebottle Bumblebee
"Smulan "

Ägare: Fam. Örtberg
1,3 hp ukl Emmerdale's Jalla Jalla

Ägare:
Irma & Juri Lauhakari
1,4 hp ukl Midnight's Nothing to Fear
 
  Ägare: Rosie Nilsson
1,4 Hp Ukl Breakeout's Armageddon "Aron"
 

Ägare: Magnus Nilsson
5a bästa unghundshane + HP Steffex Four Wheel Drive

Ägare: Ari Sherko
1a juniorklass
opl jkk
Stora Kulltorps Sweet Sally

 

Ägare: Forslund/Andersson
Handler: P-Å Forslund
1a juniorklass
opl jkk
Sweet Lilly

Ägare: Forslund/Andersson
Handler: Daniel Andersson
1a juniorklass
opl jkk
 
Stora Kulltorps Mary Lee

Ägare: Forslund/Andersson
Handler: Tim Andersson
5a Bästa juniorhane
 
Elitestaff Angel Atlas
 

 
Foto F.Boman

Ägare:
fam. Englund/  Boman
 
Bästa Avelsgrupp
BIS-5 Avelsgrupp
SUCH SV-98 Sunstaffs Que Sera Sera "Lisa" med avkommorna:
1.Colombine
2.SUCHVilja
3.Intuch Norduch Such Nuch Dkuch Kbhv02 Brov02 Stora kulltorps Sweet Little Frog
4.Stora kulltorps I'm too sexy

Ägare: Eva Lindquist
Bästa uppfödargrupp Kennel Garpenborg

Ägare:  Maria Nordin
2a Bästa uppfgrupp
Hp
Kennel Emmerdale's   Ägare: U-B Östman &
Susanne Östman
Helsingfors
071
208
Finsk Vinnare 2007
66 Anmälda SBT_BIR & BIM --->

Domare:
Charlotte Sandberg
Bästa Veteran 
Bästa hane
BIR
Finsk vinnare 2007
Kolmenässän Jam For Him

Ägare: Juha  Sihto
Bästa CH- hane
2a bästa hane
CACIB
 
SUCH DKUCH FINCH NUCH
Sv-07 & Nordjw-06 & NV-07 
Magicpower´s Golden Star "Cato"

Ägare: Fam. Folkesson
 
3a bästa hane
CERT
Magcipower´s Unforgettable ' Tora '
 

Ägare: Elina Kalinainen
& Jarmo Varjela
Bästa unghund Magicpower´s Royal mail ' Max'
 

Ägare: Elina Kalinainen
& Jarmo Varjela
Bästa championtik
Bästa tik
CACIB
BIM
Finsk vinnare 2007
Magicpower´s Master Touch ' Piina '
 

Ägare: Elina Kalinainen
& Jarmo Varjela
Bästa Unghund
4a bästa tik
Magicpower´s Unbelivable ' Ninja'
 

Ägare: Elina Kalinainen
& Jarmo Varjela
Bästa junior 
Finsk JR-vinnare 2007
Magicpower´s Royal Queen ' Hertta'
 

Ägare: Elina Kalinainen
& Jarmo Varjela
Uppfödagrupp BIR Kennel Magicpower´s
 

Ägare: Elina Kalinainen
& Jarmo Varjela
Hudiksvall
071
202
Hudiksvalls kennelklubb
 
  Domare: Ulla Kvist
Unghundsklass
HP, Bhkl, BIR, BIG 3
Namn: Wirfling´s Black Kizz "Rocco"

 

Ägare: Helen Lie &
Mattias Lindgren
valpar 6-9 månader:
HP
BIR
Maya
 

Ägare: Mikael Wikberg
valpar 4-6 månader:
HP
BIR
BIS
Kronsäter's Vinstlotta
 

Ägare: Rosemary Åsberg
Fodervärd: Anna Forsling
 
Åby
071
202
boxerklubben INOFF   Domare:
Louise Gävert-Asplund
valpar 4-6 månader:
HP och BIR
Right Stuff´s Stone Sugar XI "Lillies"
 

Ägare: Cecilia Prucha
 
BIR Veteran
HP

 
Abbey II "Milda"
 

Ägare: My Larsson
 
Andebu, Norge
071
202
 
NKK, Valpeshow    

BIR & BIM-->>
(Celunas Foxy Brown +
Metalstaff Miracle)

Domare:
Per Kr Andersen
BIG 3 BIR Valp Celunas Foxy Brown
 

Ägare: Monica Beck
BIM Metalstaff Miracle

 

Ägare: KNL Nordic Staff
2a bäste hane Celunas Notorious BIG

Ägare: Anne Britt Olsborg & Stian Simonsen
2a bästa tik
(6-9månader)
Celunas Lil Kim vs Canestella

Ägare: Lars Reppesgård  & Anita Løvheim
3a bästa tik
(6-9månader)
Celunas Remy Ma

Ägare: Monika Sem &
Espen Ullerflaen
Hamar, Norge
071125
Norsk winner show Hamar
Anmälda 66 SBT.  BIR & BIM-->>

Domare:
 Per Iversen
BIR
Bästa hane
Cacib
Norsk vinnare 2007 
 
SUCH DKUCH FINCH NUCH
Sv-07 & Nordjw-06 & NV-07 
Magicpower´s Golden Star "Cato"

Ägare: Fam. Folkesson
Handler: Jarmo Varjela
2a bästa hane SUCH N UCH
Proudstaff`s Crack The Whip

 
Ägare:
Jens & Silje Blichfeldt
3a bästa hane
Norsk champion
Nordisk Champion



 
NUCH DKUCH SUCH KLBCH JBLV07
KBHV07 DKKV07 NORDUCH

Angelic Staff Ninja


 

Ägare: Alissa Bech ,DK
4a bästa hane
CK
NUCH Aalbulls Ladykiller
 

Ägare:
Camilla Rismyhr Knutsen
BIM
Bästa tik
cacib
cert

Norsk champion Norsk vinnare 2007

 
SUCH DKUCH NUCH NV-07
Atomkrafts Jami Jami " Pimpim"

Ägare: Irene Ådefjäll
 
Bästa unghund
2a bästa tik
R-CACIB
 
Magicpowers Unbelieveble " Ninja"

Ägare:Jarmo Varjela
& Elina Kalinainen
Bästa juniortik
3a bästa tik
 
Shogunstaff Guns N Roses "Kahvi"
 

Ägare: Alissa Bech ,DK
chkk, CK
4a bästa tik
Goodstaff's  Vildvittra

Ägare: Therese Andresen
Bästa ökl  tik
CK
 
SUCH DKUCH
Little Frogs Formulae Ricasoli "Nemi"
Ägare: Eva Lindquist
Skogås
071125
Svenska Whippetklubben inoff utst.


BIR & BIM valpar 4-6 månader -->

Domare: Åke Cronander
Bir-junior
Bis4

 

British steel HeavenCanWait"Goliat"

 

 

Ägare: Åsa Bergström
Bir-valp
(4-6 månader)
Metal staff Dream EvilBritishsteel "Vixen"


 

Ägare: KNL British steel
2a bästa tik
(4-6månader)
Metal staff Best of you "Tigra"

 
  Ägare: KNL Metal staff
Bim-valp
(4-6 månader)
Tororosso Rohan "Troll"


 

Ägare: KNL British steel
/KNL Metal staff
Amsterdam , NL
071124
INT, Amsterdam Winner
80 anmälda SBT
  Domare:
Hans Van Den Berg
BIG-1
BIR
BÄSTA HANE
CH Holstaff's Gamlakorsadebössor Ägare:
H.& P. Bouter  & M. Douw
 
2a BÄSTA HANE
2 x CC
HOLLÄNDSK CHAMPION
Dk Ch Swe Ch N Ch Nord Ch INT Ch Klub Ch Holländsk Club Winner 2005- - 2006 Årets -staffordshire bull terrier 2007 i Danmark - ÅRETS TERRIER - 2a - 07
Westlund´s Calle
Ägare:
Rasmus Skouenby, DK
2a BÄSTA TIK
2 X CC
Dk Ch Swe Ch Lux Ch Club CH
Westlund´s Precious "Nala"

 

Ägare: Michael West
Tjeckien, Praha
071117
 
Crufts Kvalificering i Tjeckien   Domare:
Ilona Potuckova
Junior Klass
1,Junior Cert,
Bästa Junior
CRUFTS KVALIFICERAD 2008
Xavier Fransimo Bohemia "Ruben" Ägare:
Katrine og Øivind Westerby
Malmö
071111
Malmö Valpshow
11 Stafford-valpar
klasser 4-6 mån / 6-9 mån 9-12 mån
  Domare:
Wera Hubenthal
6-9 mån tikar
kv1 kk1 hp
3 bästa tikvalp
Mellow-Muffin "Mimla"

Ägare: Jessica Fält
6-9 mån tikar
1kv 2kk
Hooligan-Holly "Katla" Ägare: Jessica Fält
4-6 mån tikar
1:a 1:a HP
Bästa tik 4-6 mån
BIR
Crudha Cróme Cail

Ägare: Agneta Wihlborg
4-6 mån tikar
1:a 2:a HP
 
Snögrisens Saga

Ägare: Christian Hansson
4-6 mån hanar
1:a 1:a HP
Bästa hane 4-6 mån
Crudha Curaidh

Ägare:Robert Persson
4-6 mån hanar
1:a 2:a HP
Snögrisens Tengel

Ägare: Per Holmqvist
1:a 3:a HP Crudha Legóhanta

Ägare: Linus Wulf
SYSKONKLASS
1:a 1: HP
Crudha Legóhanta
Crudha Curaidh
Crudha Cróme Cail

Uppfödare:
Agneta Wihlborg
Mjölby
071111
ÖKK Valputställning   Domare:
Patrik Cederlöf
1a pris
HP
BIR valp
 
Goodstaffs Alarma
 

Ägare: Emelie Lindohf
Eskilstuna
071111
 

 

  Domare: S Bäckman
1 HP
Bästa tik
BIR
BIG-3
Stora Kulltorps Sweet Sally   Ägare: Annsofie Andersson
Handler: P-Å Forslund
1 HP
2a Bästa tik
Stora Kulltorps Mary Lee

Handler: Linda Andersson
Valpklass 6-9 mån:
1 HP
Bästa tik
BIR
BIG-3
Sweet Lily

Ägare: Linda Andersson
Handler: P-Å Forslund
Kongsberg, NO
071110
23 anmälda SBT   Domare:
Leif Ragnar Hjort
1ak, 1akk, CK
Bästa tik
CERT
BIM
Norskt Championat
 
NUCH
Goodstaff's  Vildvittra

Ägare: Therese Andresen
Växjö
071104
    Domare:
Svante Frisk
BIR
1,1 ck, cert, cacib unghundsklass
Svensk vinnare 2007
Mastinos Uncorkthebottle Bumblebee
"Smulan "

Ägare: Fam. Örtberg
BIM
1, 1 ck, cacib, Champion klass


 
Such & Dkuch
Mastinos Sandyman John  "Puma"
 

Ägare: I & T Örtberg
2a Bästa hane
CERT
R-CACIB
Svenskt Championat
SUCH
Kronsäter`s Romantic Romeo

Ägare: Rosemary Åsberg
1 Ck 1ökk
3a bästa tik
Colombine
 

Ägare: Maria Lindsjö
Handler: P-Å Forslund
4a bästa tik Kronsäter`s Rut Rödluva

 

Ägare: R Åsberg
1 Ck 1jkk
5a bästa tik
 
Stora Kulltorps Sweet Red Veritas
"Majja"

Ägare: Forslund/Andersson
Handler: P-Å Forslund
BIR valp British steel HeavenCanWait


 

Ägare: Åsa Bergström
Handler: Johan Norgren
valpklass 6-9 mån
1 hp 1btk Bim
 
Sweet Lilly

Ägare: Forslund/Andersson
Handler: P-Å Forslund
Sunds, DK
071104
Dansk Terrier Klub NATIONELL
51 anmälda SBT
-----------------BIR & BIM --->

Domare:
Harry O`Donoghue
1a  Champion klass
Bästa hanhund
BIR
BIS - 3
2a ÅRETS BÄSTA TERRIER I DANMARK
ÅRETS BÄSTA
SBT I DANMARK
INTUCH NORDUCH Clubchampion
Westlund´s Calle
Ägare:
Rasmus Skouenby, DK
2a bästa hane
KLUBCERT
KLUBCHAMPION


 
DKUCH SUCH KLBCH JBLV07
KBHV07 DKKV07

Angelic Staff Ninja


 

Ägare: Alissa Bech ,DK
Bästa ökl tik
CK
2a bästa
tik
CERT
Angelic Staff Yasmin

Ägare: Alissa Bech ,DK
Bästa unghundstik
SL
BIM unghund
 
Shogunstaff Guns N Roses "Kahvi"
 

Ägare: Alissa Bech ,DK
1a pris + SL
2a bästa unghundstik
 
Staffy Galore Foxy Brown
 

Ägare: M & C Carstensen
BIR VALP
Bästa tik valp
Staffy Galore Di Luca

 

Ägare: R D Jacobsen
& B D Hansen
Herning, DK
071103
Dansk Terrier Klub INTERNATIONELL
51 anmälda SBT
-----------------BIR & BIM --->

Domare:
Kirsti Lummelampi
1a  Champion klass
Bästa hanhund
BIR
BIS - 4
 
INTUCH NORDUCH Clubchampion
Westlund´s Calle
Ägare:
Rasmus Skouenby, DK
2a Bästa Hane
R-CACIB
 
SUCH DKUCH FINCH NUCH
Sv-07 & Nordjw-06
Magicpower´s Golden Star "Cato"

Ägare: Fam. Folkesson
1a unghundsklass
CK
4a bästa hanhund
Crudha Domhan Daan Mooar
 

Ägare:
Familjen Laursen, DK
BIM
Bästa tik
CERT
CACIB
Danskt Championat
 
SUCH DKUCH
Atomkrafts Jami Jami " Pimpim"

Ägare: Irene Ådefjäll
 
Bästa unghund
CK
4a bästa tik .
 
Shogunstaff Guns N Roses "Kahvi"
 

Ägare: Alissa Bech ,DK
1a pris
2a bästa unghundstik
Staffy Galore Li´L Kim

 

Ägare: Bettina D Hansen
1a pris
3a bästa unghundstik
 
Staffy Galore Foxy Brown
 

Ägare: M & C Carstensen
Bankeryd
071021
 
dvärgpincherklubben  INOFF   Domare:
K.  Bertz
valpar 4-6 månader:
HP och BIR
BIS-5
Right Stuff´s Stone Sugar XI "Lillies"
 

Ägare: Cecilia Prucha
 
Halmstad
071021
INOFFICIELL
 
  Domare:
Ann Rode
Valpklass 4-6mån.
BIR valp
HP
 
Goodstaffs Alarma
 

Ägare: Emelie Lindohf
Valpklass 6-9mån.
BIR valp
HP
Schodiegun's Sycorax "Adde".
 

Ägare:
Catharina Ellemann-Jakobsen
Sollentuna
071020
 
INOFFICIELL   Domare:
BIR Rose-Marie Emery
BIS Madelene Lönn
Valpklass 4-6mån.
BIR valp
HP
BIS-3
Metalstaff Dreamer of A Deepinpact
 

Ägare: Sarah Andersson
HOLLAND, Asperen
Clubmatch 071014
anmälda staffords 186
(tikar 84, hanar 96)
 
  Domare:
Mr N.Berry U.K
Mr R.Chell U.K
Mr Horst Holland
juniorklass hanar
21 anmälda:


3a juniorklass
Crudha Domhan Daan Mooar
 

Ägare:
Familjen Laursen, DK
Öppen klass hanar 25 anmälda:
1a 1a öppen klass
2a Bästa hane av alla hanhundar
R-BIS hanar
R-CC (96 hanar)
Westlund Louie

Ägare: Martin Larsen, DK
Veteran klass hanar 4+ 4 tikar anmälda:
1a 1a
BIS- VETERAN
Nord Ch INT Ch
KBHV - 2000-2002-2003-2004

Holstaff Caledonian Chieftain
Ägare: Agneta Wihlborg
Championklass
hanar 7anmälda :

2a bästa champion


 
DKUCH SUCH JBLV 07 KBHV07
Angelic Staff Ninja


 

Ägare: Alissa Bech ,DK
Championklass
tikar 4 :

1a
1a championklass
2a Bästa Tik av alla tikar R-Best In Show tikar R-CC (86 tikar)
SUCH DKUCH
Crudha Dàicheil Ban-Righinn

Ägare: Fam. Whilborg
Valpar Tik
14 anmälda:

3a bästa tik valp
Shogunstaff Guns N Roses "Kahvi"
 

Ägare: Alissa Bech ,DK
Gävle
071013
 Gävle Brukshundsklubb , INOFF
 
   
BIR
BIG-2
Kronsäter´s Roffe Rövare
 

Ägare : Maria Stjernmo/ Rosemary Åsberg
Nyköping
071013
Svenska Terrierklubben
anmälda staffar 27 + 16 Valpar
 ---------------------Bir & Bim--->
 

Domare :
vuxen:
C-G Stafberg
Valp: Dodo Sandahl
BIR
BIS-4
 
INTERNATIONELL NUCH DKUCH FINUCH SUCH Kronsäter´s Little Big Man

Ägare: R Åsberg
2a Bästa Hane
 
SUCH DKUCH FINCH NUCH
Sv-07 & Nordjw-06
Magicpower´s Golden Star "Cato"

Ägare: Fam. Folkesson
3a bästa hane
CERT
Championat
Czuch Huch Intuch Sich Such
Gomez Port Erin

Ägare: Nathalie Andersson
1a junkl
1a junkk
CK
4a Bästa hane
 
Atomkraft Lucca Brassi

 

Ägare: Christer Hellström
BIM
Bästa tik
CERT
Championat
 
SUCH
Atomkrafts Jami Jami " Pimpim"

Ägare: Irene Ådefjäll
 
2a bästa tik
 
"Svensk junior vinnare 2007"
Svensk vinnare 2007
Mastinos Uncorkthebottle Bumblebee
"Smulan "

Ägare: Fam. Örtberg
4a bästa tik Fantazmic Aussie Shieila

 

Ägare: Rosemary Åsberg
3a Ökl, Tikar NordJv-06
Giwido´s Angel In Red

Ägare: Nathalie Andersson
BIR-valp Staffy Galore Bettini At Plodder's

Ägare: Irene Ådefjäll
Valpklass 4-6mån.
2a Bästa tik
Hp
Metalstaff Dreamer of A Deepinpact
"Ninja"
 

Ägare: Sarah Andersson
Sundsvall
071008

24 anmälda staffar--------BIR & BIM--->
 

Domare :
Patrik Cederlöf
Bästa hane
BIR
CERT
CACIB
Goodstaff´s William Lee "Zigge"

Ägare: A Löfstrand
2a Bästa hane
R-CACIB
SUCH
Little Frogs Fetzer Zinfandel

Ägare: T. Strandell & AC.Nilsson
3a bästa hane
CK
Fäskärsisor "Isor "

Ägare: Anny Lantz Eriksson
4a bästa hane
Bästa JR hane
CK
 Katchanii's Fireman Fred

Ägare: Carina Carlsson
1,1 unghundsklass
HP
Breakeout's Armageddon "Aron"
 

Ägare: Magnus Nilsson
1,2 unghundsklass
HP
Tranmarkens Hero
 

Ägare: M.Lindahl
Bästa tik
BIM
CERT
Bästa JR tik
Emmerdale's
Knockning on Heavens door "Frida"

Ägare: U-B Östman & J.Sandgren
2a bästa tik
CACIB
 
Sunstaffs Solvända

Ägare: Ragnhild Olsson
3a bästa tik
R-CACIB
1,1,CK uhklass
 
Garpenborg's Yoyo   Ägare: Matthias Hessel
2a bästa ökl-tik
4e bästa tik
 
Bardot's Earth Wind And Fire

Ägare:
Pernilla Söderström
5a bästa tik
1,2,CK uhklass
Garpenborg's Wanessa   Ägare: Maria Nordin
1a championklass
CK
SuCh
Emmerdale's Eye Catcher

Ägare: U-B Östman
2a championklass Such SV-04 Rockonite's Maya Maya

Ägare:
Anny Lantz-Eriksson
1,2 JR klass Linde-Lou's Miss Effie   Ägare: Charlott Jackobsson
1,3 JR klass Tricky Treet's Berömda Bianca

Ägare: Malin Frestadius
1,3,HP JR klass tik Mastinos Ultramagic

Ägare: Carina Apelgren
Bästa Veteran
HP

 
Abbey II "Milda"
 

Ägare: My Larsson
 
Kongsvinger, Norge
071007
INT------27 anmälda staffar
-----      BIR & BIM--->

Domare :
Jul Hamlot
Bästa Hane
BIR
CERT
CACIB
Norskt championat
SUCH DKUCH FINCH NUCH
Sv-07 & Nordjw-06
Magicpower´s Golden Star "Cato"

Ägare: Fam. Folkesson
2a Bästa hane

 
DKUCH SUCH JBLV 07 KBHW07
Angelic Staff Ninja


 

Ägare: Alissa Bech ,DK
3e Bästa hane
1JK, 1JKK, CK,

 
Black And White "Odin" Ägare:
Camilla Andreassen
Handler:
Henrik Andreassen
4e Bästa hane King of the Rings Brave Anton
 

Ägare: Freddy Paulsen
Bästa Tik
BIM
CERT
CACIB
Jahvestaffs Chenzie Christina

[BILD]

Ägare:
Frank & Maritha Jensen
2a Bästa Tik
1CHK, 1CHKK,
CK
R-CACIB
NUCH
Furstaff`s Diva At King of the Ring
"Pippi"

Ägare: Kenneth Eilertsen
Handler: Henrik Andreassen
1UK, 2UKK, HP Ascending Star Zara



 

Ägare:
Anette Hundstuen & Barbro Fernstrøm
Bergen, Norge
070930
BSBK     BIR & BIM-valp--->

Domare :
BIR Valp Celunas Notorious BIG

Ägare: Anne-Britt Olsborg
& Stian Simonsen
BIM Valp Celunas Foxy Brown

Ägare: Monica Beck
Oslo, Norge
070930
Letohallen,Norsk dalmantiner klubb
13 anmälda staffar
 
  Domare :
Nick Hammond
1CHK
1CHKK, CK,
1BTK
BIR
NUCH
Furstaff`s Diva At King of the Ring
"Pippi"

Ägare: Kenneth Eilertsen
Handler: Henrik Andreassen
1UK, 1UKK, CK, 3BTK Ascending Star Zara


 

Ägare:
Anette Hundstuen & Barbro Fernstrøm
JK 1
JKK 2 CK
BTK 4

 
Staffy Galore Queen Latifah
 

Ägare: Chris Jørstad & Marita Guldbjørnsen, NO
1JK
2JKK, CK
3BHK

 
Black And White "Odin" Ägare: Camilla Andreassen
Handler: Henrik Andreassen
Bergen, Norge
070929
Norsk Terrier Klubb
 
  Domare :
Bästa Tik
CERT
BIR
Norsk Champion
NUCH
Aalbulls Tia Maria

 

Ägare: Monika Sem/
Espen Ullerflaen
 
BIM Valp Celunas Foxy Brown

Ägare: Monica Beck
Eckerö
070923
    Domare :
Annukka Paloheimo
Bästa tik
BIR
CERT
CACIB
Magicpower´s Unbelievable " Ninja"
(till höger på bilden)

Ägare: Elina Kalinainen & Jarmo Varjela
2a bästa tik Fin & Est Ch Magicpower´s Master Touch "Piina"
(i mitten på bilden)

Ägare: Elina Kalinainen & Jarmo Varjela
2aBästa Hane
CERT
Finskt championat
SUCH DKUCH FINCH Sv-07 & Nordjw-06
Magicpower´s Golden Star "Cato"

Ägare: Fam. Folkesson
Partille
070922
Partille BK inoff   Domare :
Erika Winberg
BIR
BIG-3

 
Abbey II "Milda"
 

Ägare: My Larsson
 
BIR-valp
BIG-valp
BIS-3- valp
Schodiegun's Sycorax "Adde".
 

Ägare:
Catharina Ellemann-Jakobsen
Hårlev, DK
070916
Dansk Terrier Klub
xxxxxxxxxxxxxxBIR & BIM ---->

Domare :
Nenne Runsten?
Bästa hane
BIR
klubcert
DKUCH
Aarslev Cæsar

Ägare:
Michael Senderovitz
Bästa tik
BIM
Danskt championat
SUCH
Little Frogs Estola La Mancha

Ägare: Elin Josefsson
2a bästa tik 1a championtik
CK
 
SUCH DKUCH
Little Frogs Formulae Ricasoli "Nemi"
Ägare: Eva Lindquist
BIR-valp
BIS 2   4-6 mån
HP
Jeanty's Staff Fancy Face Gaia "Gaia"

Ägare: Mie Kayser
BIM-valp
4-6mån
P
Jeanty's Staff Viva La Bam "Bam"
 

Ägare:
Lotte & Johnny Jacobsen
BRØNDBY,DK
070915
Dansk Kennel klub, Internationell
58 anmälda staffar
  Domare :
G. Alessandre
BIR
Bästa hane
CACIB
Köpenhamnsvinnare
2007
DKUCH SUCH JBLV 07
Angelic Staff Ninja


 

Ägare: Alissa Bech ,DK
BIM
Bästa tik
Köpenhamnsvinnare
2007
Swe Ch Dk Ch Lux Ch
Westlund´s Precious "Nala"

 

Ägare: Michael West
2a bästa championtik
 
SUCH DKUCH
Little Frogs Formulae Ricasoli "Nemi"
Ägare: Eva Lindquist
1pr - SL - CK -
Bästa unghundstik
4a Bästa tik
Staffy Galore Li´l Mo
 

Ägare:
Sanne & Cliff Schwarts
BIR valp
 
Hot Staff´s Qualified To Win "Günter" Ägare: Eva Lindquist
BIM-valp
Shogunstaff Guns N Roses "Kahvi"
 

Ägare: Alissa Bech ,DK
Tånga Hed
070915
Svenska Terrierklubben
 
  Domare :
Les Aspin
Bästa hane
BIR
SUCH
Little Frogs Domini Veneti "Simba"
Ägare: Elin Josefsson
2a Bästa hane
CERT
1 ukk
Kronsäter`s Rediga Reine
 
Uppf: Rosemary Åsberg
Handler: Jenny Malm
 
BIM
Bästa tik
CERT
 
Atomkrafts Jami Jami " Pimpim"

Ägare: Irene Ådefjäll
 
2a bästa tik
CK
Ängalunds Sol

 
Ägare: Jonas Laigar
 
4a Bästa Tik
Bästa Veteran
CK

 
Abbey II "Milda"
 

Ägare: My Larsson
 
5a bästa tik 
CK
Age of Empires Sera Sara Ägare: Jonas Laigar
 
Bästa juniortik
CK
 
Garpenborg's ZsaZsa "Nosa"

Ägare: Elin Lilja
BIR-valp
6-9 månader
 
Challocks Red Lady Of Skystaff Starbuck "Coda" Ägare: Elin Josefsson
Tierp
070909
Tierps Brukshundsklubb
Inofficiell utställning
  Domare : Mona S
BIR Valp
HP
 
Sarlucean Ali Gee "Caesar"
 

Ägare: Mikaela Jansson
1a junkl, 1a junkk, BIM & HP
 
Angelee Fransimo Bohemia "Zolah"
 

Ägare: Mikaela Jansson
Sofiero
070909
SKK Nationell, 35 anmälda staffar
xxxxxxxxxxxxxxBIR & BIM ---->

Domare :
Laura Cox
Bästa hane
BIR
CERT
 
"Svensk junior vinnare 2007"
Bullseye American Dream

 

Ägare: Fam. Jerninger
2aBästa Hane
1a championklass
SUCH DKUCH Sv-07 & Nordjw-06
Magicpower´s Golden Star "Cato"

Ägare: Fam. Folkesson
Bästa tik
BIM
CERT
 
Scarface Go Metalstaff "Svea"

Ägare: Fam.Jerninger
2a Bästa tik
Bästa juniortik
CK
 
Stora Kulltorps Sweet Red Veritas
"Majja"

Ägare: Forslund/Andersson
Handler: P-Å Forslund
3a Bästa tik
1a championklass
 
SUCH DKUCH
Crudha Dàicheil Ban-Righinn

Ägare: Fam. Whilborg
Reserv bästa tik
2 junior, 1+CK
Little Frogs Jindalee Shiraz

Ägare: Eva Lindquist
BIR valp
 
Hot Staff´s Qualified To Win "Günter" Ägare: Eva Lindquist
BIM valp
 
Joddrick's ???   Ägare:
Bjuv
070908
Svenska Terrierklubben
xxxxxxxxxxxxxxxBIR & BIM ---->

Domare :
Inger Hansson
Bästa Hane
BIR
1a championklass
 
SUCH DKUCH Sv-07 & Nordjw-06
Magicpower´s Golden Star "Cato"

Ägare: Fam. Folkesson
Bästa tik
CERT
BIM
Bästa juniortik
 
Stora Kulltorps Sweet Red Veritas
"Majja"

Ägare: Forslund/Andersson
Handler: P-Å Forslund
Stavanger, NO
070908
NKK Int.   Domare :
Annamaria Tarjan
Bästa Tik
CERT
BIM
CACIB
Aalbulls Tia Maria

 

Ägare: Monika Sem/
Espen Ullerflaen
 
Öland
070
902
    Domare :
Branislav  Rajic
1,1 unghundsklass 
CK
Cert
BIR
Crudha Acrach Chridhe

 

Ägare: Anna Svensson
Högbo Bruk
070
902
Svenska Terrierklubben

 

Domare :
Bengt Nilsson
BIR
Bästa veteran
BIS-2 Veteran
KBHV-00 NORDUCH FINV-00 WW-02
NORDV-00 INTUCH
Mastino´s Moppsan


 

Ägare : Rosemary Åsberg
2a bästa tik
CK
SuCh
Emmerdale's Eye Catcher

Ägare: U-B Östman
3a bästa tik SUCH
Sunstaffs Tusensköna

Ägare:
U Göransson & C Sandberg
4a bästa tik
1a jrklass tik
CK
"Svensk junior vinnare 2007"
Svensk vinnare 2007
Mastinos Uncorkthebottle Bumblebee
"Smulan "

Ägare: Fam. Örtberg
5a bästa tik
1a öppenklass
Sunstaffs Solvända

Ägare: Ragnhild Olsson
Bästa hane
BIM
SUCH
Sunstaffs Stormhatt "Bill"
 

Ägare :
U Göransson & C Sandberg
2a Bästa hane

 
SUCH
Sunstaff's Tigeröga "Sumo"

 

Ägare: Rosie Nilsson
3a Bästa hane
 
SUCH
Midnight's King Of The River
Ägare: Emma Ernstdotter
4a bästa hane
CERT
BIS-4 Unghund
 
Kronsäter´s Roffe Rövare
 

Ägare : Maria Stjernmo/ Rosemary Åsberg
2a unghundsklass
CK
 
Breakeout's Armageddon ( Aron )
 

Ägare: Magnus Nilsson
1junkl
5a 
Bästa hane
 
"Svensk junior vinnare 2007"
Bullseye American Dream

 

Ägare: Fam. Jerninger
2a juniorklass tik
HP
Emmerdale's Knockning on Heavens door

Ägare: U-B Östman & J.Sandgren
1,1 ck Ukl tik
 
Fire Eyes Angel Witch


 

Ägare: Catrin Waern
2a unghundsklass
CK
Fantazmic Aussie Shieila

 

Ägare: Rosemary Åsberg
3a unghundsklass
HP
Emmerdale's Janis Joplin "Kerstin"

Ägare: T.Malmström &
U-B Östman
BIR-valp
4-6 månader
Midnight's Over and Out (Sune)

Ägare: Emma Ernstdotter
2a bästa hanvalp
4-6 månader
Midnight's Ola Salo (Ola)   Ägare: Anna Forsberg
3a bästa hanvalp
4-6 månader
Midnight's Out of order (Ettan)   Ägare: Fredrik Nordqvist
BIM-valp
4-6 månader
Midnight's Oppsy Daisy (Soya)   Ägare: Rosie Nilsson
2a bästa tikvalp
4-6 månader
Midnight's Ohh so Kitch (Märta)   Ägare: Lars Andersson
BIR-valp
6-9 månader
Bäckebo Missmetalstaff
 

Ägare: Fam. Jerninger
BIS avelsgrupp SUCH Sunstaffs Rallarros

 

Ägare:
U Göransson & C Sandberg
BIS uppfödargrupp Kennel Sunstaff

 

Ägare:
U Göransson & C Sandberg
Lier, Norge Norsk Terrier Klub,   
28 anmälda staffar+ 17 valpar       

Rasdomare:
Veli-Pekka Kumpumäki

Bis/veteran domare:
Geir Flyckt-Pedersen

Bim hund domare:
Paolo Dondina

BIR & BIM

BIR & BIM-valp
CERT
BIR 
BIS-4
Goodstaff's  Vildvittra

Ägare: Therese Andresen
1UK, 1UKK, CK, 2BTK
BIR Unghund
BIS4 Unghund
Ascending Star Zara

Ägare:
Anette Hundstuen & Barbro Fernstrøm
Champion klass
1,1, CK
4a bästa tik
N CH
Dalstaff's Chimerageist "Silje"

Ägare: J, K & Ø Westerby
BIM
BIR- VETERAN
BIS -VETERAN  BÄSTA BIM-HUND
INT NORD UCH NV'00-05
Goodstaff's Just A Dash " Ludvik"

Ägare: Therese Andresen
BIR Valp Celunas Foxy Brown

Ägare: Monica Beck
BIM Valp Celunas Notorious BIG

Ägare: Anne-Britt Olsborg
& Stian Simonsen
Nr. 2
4-6 mnd hane
Celunas Grandmaster Flash

Ägare: Øyvind Løvbugten
Nr. 2
4-6 mnd tik
Celunas Lil' Kim vs Canestella

Ägare: Lars Reppesgård
& Anita Løvheim
Nr. 4
4-6 mnd tik
Celunas Remy Ma

Ägare: Monika  Sem
&Espen Ullerflaen
Fodervärd: H. Mongstad
Högbo Bruk
070
901
SKK  INT.--------BIR & BIM -------->

 

Domare :
Ulla Lethenström
BIR
CERT
CACIB
Championat
SUCH
Sunstaffs Tusensköna

Ägare:
U Göransson & C Sandberg
2a bästa tik
R-CACIB
Sunstaffs Solvända

Ägare: Ragnhild Olsson
3a bästa tik SuCh
Emmerdale's Eye Catcher

Ägare: U-B Östman
1,1 ck Ukl tik Fire Eyes Angel Witch


 

Ägare: Catrin Waern
2a unghundsklass

 

Fantazmic Aussie Shieila

 

Ägare: Rosemary Åsberg
2a juniorklass tik
CK
Emmerdale's Knockning on Heavens door

Ägare: U-B Östman & J.Sandgren
Bästa Hane
BIM


 
Such & Dkuch
Mastinos Sandyman John  "Puma"
 

Ägare: I & T Örtberg
2a bästa hane
R-CACIB
SUCH
Sunstaffs Stormhatt
 

Ägare :
U Göransson & C Sandberg
3a Bästa hane

 
SUCH
Sunstaff's Tigeröga

 

Ägare: Rosie Nilsson
1a unghundsklass
CK
 
Breakeout's Armageddon ( Aron )
 

Ägare: Magnus Nilsson
2a unghundsklass
HP
Goodstaff´s William Lee

Ägare: A Löfstrand
1a öppenklass
CK
CERT
Fäskärsisor "Isor "

Ägare: Anny Lantz Eriksson
BIS-2 avelsgrupp SUCH Sunstaffs Rallarros

 

Ägare:
U Göransson & C Sandberg
BIS uppfödargrupp Kennel Sunstaff

 

Ägare:
U Göransson & C Sandberg
Almare-Stäket
0708
26
Nat.,Stockholms lokala kennelklubb
29 anmälda staffar.        BIR & BIM --->

Domare :
Patrik Cederlöf
Bästa Hane
BIR
CERT
BIG-4
Svenskt Championat
SUCH DKUCH Sv-07 & Nordjw-06
Magicpower´s Golden Star "Cato"

Ägare: Fam. Folkesson
2a Bästa hane

 
SUCH
Sunstaff's Tigeröga

 

Ägare: Rosie Nilsson
3a Bästa hane Cometstaff Bantam "Bulten"

Ägare: fam Lundqvist
4a bästa hane Kronsäter´s Roffe Rövare
 

Ägare : Maria Stjernmo/ Rosemary Åsberg
5a bästa hane
 
Breakeout's Armageddon ( Aron )
 

Ägare: Magnus Nilsson
Bästa tik
BIM
CERT
Sunstaffs Solvända

Ägare: Ragnhild Olsson
2a bästa tik
 
SUCH
Cometstaff Airhostess
Ägare: Mets/Högberg
3a bästa tik Garpenborgs Yo-You   Ägare: Maria Nordin
4a bästa tik NordJv-06
Giwido´s Angel In Red

Ägare: Nathalie Andersson
5a bästa tik
 
"Svensk junior vinnare 2007"
Svensk vinnare 2007
Mastinos Uncorkthebottle Bumblebee
"Smulan "

Ägare: Fam. Örtberg
Bästa uppfödargrupp
HP
 
Kennel Cometstaff Ägare: fam Mets
Västmanland
0708
25
Norbergs Lokala Kennelklubb
INOFFICIELL UTST.
  Domare :
Mia Sandberg
BIR -Valp
HP
BIG- 3
 
Sarlucean Ali Gee

Ägare: Britt-Marie & Mikaela Jansson
Valbo
0708
25
    Domare : ?
 
HP, BIR, BIG
BIS-6
Harrystaffs Bacardi Black Breezer

Ägare: Benneth Skogsberg
& Karoline Nieminen
Bærum , Norge
0708
25
Klubben For Større Selskapsh. Raser
10 anmälda staffar  + 4 valpar
  Domare :
Franco Ferrari
Alberto Velasci
BIR
CERT
King of the Rings Brave Anton
 

Ägare: Freddy Paulsen
1CHK, 1CHKK, CK, 1BTK, BIM NUCH
Furstaff`s Diva At King of the Ring
"Pippi"

Ägare: Kenneth Eilertsen
Handler: Henrik Andreassen
2a bästa tik
CERT
CK
Aalbulls Tia Maria

 

Ägare: Monika Sem
Juniorklass tik
JK 1
JKK 1
 
Staffy Galore Queen Latifah
 

Ägare: Chris Jørstad & Marita Guldbjørnsen, NO
Junior Klass
1,2
 
Dalstaff's Enchanted One "Nikki" Ägare:
Katrine og Øivind Westerby
1JK, 2JKK, CK, 3BHK

 
Black And White "Odin" Ägare: Camilla Andreassen
Handler: Henrik Andreassen
Junior Klass
1,3, CK,4 BHK
 
Xavier Fransimo Bohemia "Ruben" Ägare:
Katrine og Øivind Westerby
BIR valp
1 4-6 mån, 1 BH
Furstaff's Hektor "Zakk"
 

Ägare: Jan-Roger Andreassen
Handler: Henrik Andreassen
2a valpklass
4-6 mån
Celunas Notorious BIG

Ägare: Anne-Britt Olsborg & Stian Simonsen
BIM valp Deestaff Princess Laylah
 

Ägare: Freddy & Malin Paulsen
Århus, Danmark
0708
25
Dansk terrierklub, 27 anmälda staffar  
 
  Domare :
Peter Lauber
Bästa tik
BIR
CK
CERT
Scharf Unique

 

Ägare: John & Helle Hyttel, DK
Bästa hane
BIM
CK
CERT
Stora Kulltorps Lucky One 


 

Ägare: Kiki Madsen, DK
 
2a Bästa hane
Bäste champion
Klub CERT
SUCH DKUCH
Angelic Staff Ninja


 

Ägare: Alissa Bech ,DK
3a Bästa hane
CK
Enodden's Knight Of Cody

 

Ägare: Lene & Jan Jensen
,DK
BIR-valp
Shogunstaff Guns N Roses "Kahvi"
 

Ägare: Alissa Bech ,DK
Rättvik
070819
Nedansiljans BK , INOFFICIELL UTST.   Domare :
Susanne Johansson
BIR 
BIG 
BIS-R

 
Notorious Top Dog´z Queen of Raija


 

Ägare: Maria Hurtig-Sparr
Norrköping
07081
9
Internationell
34 anmälda staffar  + 7 valpar
                                            BIR & BIM --->

Domare :
Mannucci Massimilian
D. Ericsson (valpar)
BIR 
CERT 
CACIB

 
Longdrive Blue Diamond "Diesel"


 

Ägare: L & Å Lowejko
3a Bästa hane
CK
R-CACIB
SUCH
Little Frogs Domini Veneti "Simba"
Ägare: Elin Josefsson
2a uhkl
CK
5a bästa hane
Kronsäter´s Roffe Rövare
 

Ägare : Maria Stjernmo/ Rosemary Åsberg
BIM
CERT
CACIB
Coolstaff Devina
 

Ägare: Carin Lundqvist
1a uhkl
4a uhkk
 

 

Fantazmic Aussie Shieila

 

Ägare: Rosemary Åsberg
1 placering junkl  CK
2a Bästa tik
Cometstaff Brush Strokes
"Hedvig"
 

Ägare:
Ann-Sofi Lyremar/Mets

 

1a junkl
2a junkk
CK
5a Bästa tik
Notorious Top Dog´z British Dragon

Ägare: Marianne Martinsson
Handler: Niklas Rissanen
4a bästa junior tik Little Frogs Jindalee Shiraz

Ägare: Eva Lindquist
2a bästa championtik SUCH DKUCH
Little Frogs Formulae Ricasoli "Nemi"
Ägare: Eva Lindquist
3e bästa championtik SUCH
Little Frogs Estola La Mancha

Ägare: Elin Josefsson
3a öppenklass Elielunds Berryl "Vilja"
 

Ägare: Petronella Öhagen
1a junkl
2a junkk
CK
Cometstaff Bantam "Bulten"

Ägare: fam Lundqvist
Juniorklass
Kv 1, kk 4

 
Little Frogs Jaddico Rubino

Ägare: Ulrika Bylund
BIR valp
HP
Hooligan-Holly "Katla" Ägare: Jessica Fält
BIM valp
HP
Hot Staff´s Qualified To Win "Günter" Ägare: Eva Lindquist
2a bästa tikvalp Longdrive Ice Queen "Illy"

Ägare: Åsa Lowejko
3a bästa tikvalp Northstaff Free Falling "Leiah"
 

Ägare: Petronella Öhagen
4a Bästa tikvalp
 
Challocks Red Lady Of Skystaff Starbuck "Coda" Ägare: Elin Josefsson
Bästa uppfödargrupp  HP Little Frogs

Ägare: Eva Lindquist
Nyköping
07081
8
Nyköping        BIR & BIM --->
 

Domare : 
Alex Krasilnikoff
BIR
Bästa tik
CERT
Championat
SUCH DKUCH
Little Frogs Formulae Ricasoli "Nemi"
Ägare: Eva Lindquist
Bästa hane
BIM
CERT
Championat
SUCH
Little Frogs Domini Veneti "Simba"
Ägare: Elin Josefsson
3a öppenklass Elielunds Berryl "Vilja"
 

Ägare: Petronella Öhagen
1a uhkl Kronsäter´s Roffe Rövare
 

Ägare : Maria Stjernmo/ Rosemary Åsberg
1a uhkl
2a uhkk

 

Fantazmic Aussie Shieila

 

Ägare: Rosemary Åsberg
1 placering junkl  HP Cometstaff Brush Strokes
"Hedvig"
 

Ägare:
Ann-Sofi Lyremar/Mets

 

BIR valp
HP
Northstaff Free Falling "Leiah"
 

Ägare: Petronella Öhagen
2a Bästa tikvalp
 
Challocks Red Lady Of Skystaff Starbuck "Coda" Ägare: Elin Josefsson
Ronneby
070812
INT, Anmälda staffar 11 st + 1valp

BIR & BIM --->

Domare :
Cristian Stavarache
Bästa Hane
BIR
CACIB
NORDUCH
Yatsi

Ägare: Heikki Rytkönen
& Nina Ravelin
Bästa Tik
BIM
CACIB
SUCH
Vilja

Ägare: Heikki Rytkönen
& Nina Ravelin
Vejen, Danmark
070812
DKK's jubilæumsudstilling
Anmälda staffar 29 st
               

                          BIR & BIM --->
Domare: Marit Sunde
Bästa hane
BIR
CACIB
SUCH DKUCH
Angelic Staff Ninja


 

Ägare: Alissa Bech ,DK
Bästa tik
BIM
intch fich noch sech sich eech
Hoppingham's Ciar Aislinn

 

[BILD]

Ägare: Anitta Kilpeläinen
1.præmie med CK, 1.Vinder -
Bedste Juniortæve 4. bedste tæve
Little Frogs Isa Dora Primitivo "Lilo"
 

Ägare: Ulla Rasmussen
Vejen, Danmark
070811
DKK's jubilæumsudstilling   Domare:
David Anderson, England
1.præmie med CK 1.Vinder 
Bedste Juniortæve
Little Frogs Isa Dora Primitivo "Lilo"
 

Ägare: Ulla Rasmussen
BIM
Bästa tik
CERT
CACIB Jubileumsvinnare
Little Frogs Formulae Ricasoli "Nemi" Ägare: Eva Lindquist
BIR valp
HP
Hot Staff´s Qualified To Win "Günter" Ägare: Eva Lindquist
Burlöv
070811
South Scania Open Show
Anmälda staffar 69 st

                                    BIS-1 & BIS-2 --->

Domare :
Mr Bill Blacker
Burlöv
070811

Resultat & Bilder --->
(extern länk)

Bästa tik
BIR
BIS
 
SUCH DKUCH
Crudha Dàicheil Ban-Righinn

Ägare: Fam. Whilborg
Bästa junior
Bästa hane
BIM
BIS-2
Crudha Domhan Daan Mooar
 

Ägare:
Familjen Laursen, DK
Bästa Unghund 
2a Bästa hane

 
Longdrive Blue Diamond "Diesel"


 

Ägare: L & Å Lowejko
2a bästa hanvalp 6-9 mån Joddricks Supreme Anish (vegas)

 

Ägare: Cecilia Eliasson
3a bästa hanvalp 6-9 mån Longdrive White lightning "Vegas"

Ägare: Michael &
Carolina Pettersson
Bästa tikvalp
BIS-valp
Shogunstaff Guns N Roses ~Kahvi
 

Ägare: Alissa Bech
3a bästa tikvalp
6-9 månader
Herostaff´s Lucky-Dita

Ägare: Emelie Wandland
4a bästa tikvalp Longdrive Ice Queen "Illy"

Ägare: Åsa Lowejko
Askersund
070811

 
  Domare :
Benny Blid
Bästa tik
CERT
BIR
 
"Svensk junior vinnare 2007"
Svensk vinnare 2007
Mastinos Uncorkthebottle Bumblebee
"Smulan "

Ägare: Fam. Örtberg
2a bästa tik NordJv-06
Giwido´s Angel In Red

Ägare: Nathalie Andersson
Bästa Hane
BIM


 
Such & Dkuch
Mastinos Sandyman John  "Puma"
 

Ägare: I & T Örtberg
2a Bästa hane NUCH SUCH
Zican´s Xc-Challenger

Ägare: Nathalie Andersson
 
junkl: Kv 1 , Kk 1
CK
3e bästa hane,
 CERT
Steffex Four Wheel Drive

Ägare: Ari Sherko
 
Bjerke Travbana, Norge
070811
NKK
Anmälda staffar 34 st
  Domare :
Frank Christiansen
4a Bästa tik
1CHK, 1CHKK, CK
NUCH
Furstaff`s Diva At King of the Ring

Ägare: Kenneth Eilertsen
Handler: Henrik Andreassen
Champion klass
1,2, CK
N CH
Dalstaff's Chimerageist "Silje"

Ägare: J, K & Ø Westerby
1UK, 1UKK, CK Ascending Star Zara

Ägare:
Anette Hundstuen & Barbro Fernstrøm
Junior Klass
1,2, CK,4 BHK
 
Xavier Fransimo Bohemia "Ruben" Ägare:
Katrine og Øivind Westerby
Junior Klass
1
 
Dalstaff's Enchanted One "Nikki" Ägare:
Katrine og Øivind Westerby
Juniorklass
4a
CK
Staffy Galore Queen Latifah
 

Ägare: Chris Jørstad & Marita Guldbjørnsen
1JK, 5JKK

 
Black And White Ägare: Camilla Andreassen
Handler: Henrik Andreassen
Nesbyen, Norge
070805
Anmälda staffar 8 st   Domare :
Robert Kanas
BIR,1JK, 1JKK, HP, CK, 1BHK, CERT

 
Black And White Ägare: Camilla Andreassen
Handler: Henrik Andreassen
1UK, 1UKK, HP, CK, 2BTK Ascending Star Zara

Ägare: Anette Hundstuen/ Barbro Fernstrøm
Nesbyen, Norge
070804
Anmälda staffar 8 st   Domare :
Hanne Laine Jensen
1Uk, 1UKK, HP Ascending Star Zara

Ägare:
Anette Hundstuen & Barbro Fernstrøm
1JK, 1JKK, HP

 
Black And White Ägare: Camilla Andreassen
Handler: Henrik Andreassen
Kuopio Nationella
FINLAND
070805
Anmälda staffar 24 st

Bild: championklass hanar
Foto: Heikki Rytkönen
  Domare :
Lars Adeheimer
Bästa Hane
 
FINCH ESTCH
Magicpowers Designed Detail
  Ägare:
2a Bästa Hane
CERT
Finsk Champion
NORDUCH
Yatsi

Ägare: Heikki Rytkönen
& Nina Ravelin
Bästa Tik Scarface Gold Irish Rose   Ägare:
2a Bästa Tik SUCH
Vilja

Ägare: Heikki Rytkönen
& Nina Ravelin
3a Bästa Tik INT&FIN&S&DK CH, EstJW-05, EstW-05, SW-05, FINW-06
Magicpower's Cool Princess

Ägare :
E Kalinainen & J Varjela
Svenstavik
070804
SKK INT, 11 anmälda staffar
 
 
 
 
Domare :
Frank Christiansen
Bästa Hane
BIR
CERT
CACIB
BIG-3
 
Sv-07 & Nordjw-06
Magicpower´s Golden Star "Cato"

Ägare: Fam. Folkesson
2a Bästa hane

 
SUCH
Sunstaff's Tigeröga

 

Ägare: Rosie Nilsson
3a Bästa hane

 
Softcolor´s Captain Morgan

 

Ägare: Andreas Vernét
Bästa tik
BIM
CACIB
 
PLCH SUCH
Kimmer Fransimo Bohemia "Kimmy"

Ägare:
Therese Lundberg
& Arvid Nordström
2a bästa tik Sunstaffs Tusensköna

Ägare:
U Göransson & C Sandberg
3a Bästa tik
 
Intuch Norduch NUCH Euw-06
Soft Color´s Atomkraft "Elsa"

Ägare: Eva Folkesson
Moss, Norge
070728
    Domare : Ann Rode
1 uk, ck, 4 btk Ascending Star Zara

Ägare: Anette Hundstuen/ Barbro Fernstrøm
Karlstad
070728

BIR & BIM-->
 

Domare :
Benny Blid
Bästa tik
CERT
BIR
 
"Svensk junior vinnare 2007"
Svensk vinnare 2007
Mastinos Uncorkthebottle Bumblebee
"Smulan "

Ägare: Fam. Örtberg
2a bästa tik NordJv-06
Giwido´s Angel In Red

Ägare: Nathalie Andersson
3a bästa tik
CK
Mastinos Tiffany

Ägare: Kent Lönnberg
Bästa Hane
CERT
BIM
BIS-4 unghund
BIG-3
Sv-07 & Nordjw-06
Magicpower´s Golden Star "Cato"

Ägare: Fam. Folkesson
2a Bästa Hane


 
Such & Dkuch
Mastinos Sandyman John  "Puma"
 

Ägare: I & T Örtberg
3a Bästa hane NUCH SUCH
Zican´s Xc-Challenger

Ägare: Nathalie Andersson
 
Ransäter
070727
anmälda staffar 20 st,    BIR & BIM-->

Domare :
Anne Tove Strande
Bästa Hane
CERT
BIR
BIG-3
Sv-07 & Nordjw-06
Magicpower´s Golden Star "Cato"

Ägare: Fam. Folkesson
2a Bästa Hane


 
Such & Dkuch
Mastinos Sandyman John  "Puma"
 

Ägare: I & T Örtberg
3a Bästa Hane
 
SUCH
Chiron "Max"
Ägare: Kent Lönnberg
Junior Klass:
1, 1
CK
4a Bästa hane
 
Xavier Fransimo Bohemia "Ruben" Ägare:
Katrine og Øivind Westerby
Bästa Tik
CERT
BIM
Little Frogs Formulae Ricasoli "Nemi" Ägare: Eva Lindquist
2a Bästa tik
 
Intuch Norduch NUCH Euw-06
Soft Color´s Atomkraft "Elsa"

Ägare: Eva Folkesson
3a Bästa tik
 
"Svensk junior vinnare 2007"
Svensk vinnare 2007
Mastinos Uncorkthebottle Bumblebee
"Smulan "

Ägare: Fam. Örtberg
Öppen klass:
1, 4
N CH
Dalstaff's Chimerageist "Silje"

Ägare: J, K & Ø Westerby
BIR valp, 1+ Hp Hot Staff´s Qualified To Win "Günter" Ägare: Eva Lindquist
Valp 6-9 månader
Bästa Tik Valp
 
Dalstaff's Enchanted One "Nikki" Ägare:
Katrine og Øivind Westerby
Moss, Norge
070728
anmälda staffar 15 st
 
  Domare/BIS-Domare:
Javier Sanchez
1VTKL, CK, BIR, BIR VETERAN, 2BIS VETERAN: NT NORD UCH NV'00-05
Goodstaff's Just A Dash " Ludvik"

Ägare: Therese Andresen
Junior hane
1,3

 
Black And White Ägare: Camilla Andreassen
Handler: Henrik Andreassen
Bästa tik
CK
BIM
NUCH
Furstaff`s Diva At King of the Ring

Ägare: Kenneth Eilertsen
Handler: Henrik Andreassen
1UK, 1UKK,
CK, 4BTK
Ascending Star Zara

Ägare:
Anette Hundstuen & Barbro Fernstrøm
I1AKK, CK,
2BTK, CERT
Goodstaff's  Vildvittra

Ägare: Therese Andresen
1 JK
3 BTK
CK
Canestellas Alona The Priest

 
Ägare: Lars Reppesgård
/Anita Løvheim
Hyvimkää, FIN
070722
anmälda staffar 30 st,    BIR & BIM-->

Domare:
Mona Selbach
Bästa Hane
CK
CERT
BIR
Sv-07 & Nordjw-06
Magicpower´s Golden Star

Ägare: Fam. Folkesson
2a bästa hane INT&FIN&S&EST CH
Powerpaws World Acclaim

Ägare :
E Kalinainen & J Varjela
Bästa tik
BIM
INT&FIN&S&DK CH, EstJW-05, EstW-05, SW-05, FINW-06
Magicpower's Cool Princess

Ägare :
E Kalinainen & J Varjela
2a Bästa tik
CK
CERT
Finsk champion
Lv Ch
Fin champion & Lv Ch  Eujw-06 Magicpower's Magic Touch

Ägare :
E Kalinainen & J Varjela
3a Bästa tik 3a
CK
Magicpower's Unbelievable

Ägare :
E Kalinainen & J Varjela
Bir Valp DWStaff Showstopper

Ägare :
E Kalinainen & J Varjela???
Bästa uppfödargrupp Kennel Magicpower´s:
MP Golden Star
MP Cool Princess
MP Unbelievable
MP Magic Touch
 

Ägare :
E Kalinainen & J Varjela
  Finska staffe specialen.
137 anmälda + 17 valpar  
  Domare:
Mr and Mrs Small
Bästa unghund, CK 2a Bästa hane 
R-CERT
Magicpower's Unforgettable    Ägare:
2a Bästa unghund CK
4a Bästa hane 
Magicpower's Golden Sky    Ägare:
2a Ökl hanar Sv-07 & Nordjw-06
Magicpower´s Golden Star

Ägare: Fam. Folkesson
3a Chkl hanar  FIN CH
Magicpower's Choice Quality
  Ägare:
Bästa unghund tik 2a Bästa tik Magicpower's Golden Shine

Ägare:
E Kalinainen & J Varjela
3a Bästa tik
1a Ökl tik
EuJW-06 Magicpower's Magic Touch
 
  Ägare:
Bästa juniortik
CK
4a Bästa tik
FIN&EST CH
Magicpower's Master Touch 
  Ägare:
3a Bästa unghund tik Magicpower's Fabulous Red    Ägare:
3a Ökl tikar   Magicpower's Circular Quay   Ägare:
4a Ökl tikar EuJW-06 Magicpower's Magic Touch 

 
3a Chkl tikar INT&FIN&S&DK CH, EstJW-05, EstW-05, SW-05, FINW-06
Magicpower´s cool Princess   

Ägare:
E Kalinainen & J Varjela
valpklass
Bästa hane  HP 
DWStaff  Showstopper 

Ägare:
E Kalinainen & J Varjela
Bästa uppfödargrupp Kennel Magicpower´s Bir & Bis 1a
Mp Golden Star 'Cato'
Mp Golden Sky 'Lore'
Mp Golden Shine 'Ninja'
Mp Cool Princess 'Stara

Lövudden
070721

BIR & BIM --->

Domare:
Brenda Jones
BIR
Bästa hane
CERT
CACIB
1a uhkl
Kronsäter`s Romantic Romeo

Ägare: Rosemary Åsberg
2a Bästa hane
1a ökl
Cometstaff Autostradababy "Nero"

Ägare: Fam. Wiktorsson
2a uhkl Kronsäter´s Roffe Rövare
 

Ägare : Maria Stjernmo/ Rosemary Åsberg
5a uhkl Goodstaffs XaiXai

Ägare: David Kärvemo
& Fredric Lundquist
Bästa tik
BIM
CERT
1a jrkl
"Svensk junior vinnare 2007"
Svensk vinnare 2007
Mastinos Uncorkthebottle Bumblebee
"Smulan "

Ägare: Fam. Örtberg
2a jrkl
HP

 

Fantazmic Aussie Shieila

 

Ägare: Rosemary Åsberg
2a bästa tik
CACIB
1a chkl
SUCH
Cometstaff Airhostess
Ägare: Mets/Högberg
4a bästa tik
1a ökl
 
Cometstaff Ampersand Ägare: Petra Mets
BIR Valp Elite staff Angel Atlas
 

Ägare: Fredrik Boman
 
2a bästa hanvalp Cometstaff Birthday Boy

Ägare: Högberg/Mets
BIM Valp Cometstaff Brush Strokes
"Hedvig"
 

Ägare:
Ann-Sofi Lyremar/Mets

 

Avelsgrupp
BIS-4
FINV-00 INTUCH KBHV-00
NORDUCH NORDV-00 WW-02
Mastino's Moppsan

Ägare: Rosemary Åsberg
Leeds, England
070721
    Domare:
Danny Gilmour
Bästa hane
CC
UK Champion
GBCH NUCH
Proudstaff´s Chinese Democracy
"Bellman"

Ägare: T Wiik & K Armtzen
Alfta
070715

Antal anmälda SBT 15 st,  BIR & BIM --->

Domare:
Kenneth Edh
Bästa Hane
BIR

 
Such & Dkuch
Mastinos Sandyman John  "Puma"
 

Ägare: I & T Örtberg
2a Bästa hane

 
SUCH
Sunstaff's Tigeröga

 

Ägare: Rosie Nilsson
3a Bästa hane
 
SUCH
Emmerdale's Hfuhruhurrs

Ägare: S & H.Bengtsson
4a Bästa hane
CERT
Championat
SUCH
Midnight's King Of The River
Ägare: Emma Ernstdotter
2a ökl hane Mastino´s Rock Around The Clock

Ägare: A Löfstrand
1a uhkl hane Goodstaff´s William Lee

Ägare: A Löfstrand
1,2ukl hane Tranmarkens Hero
 

Ägare: M.Lindahl
Bästa tik
CERT
BIM
Championat
SUCH
Kimmer Fransimo Bohemia "Kimmy"

Ägare:
Therese Lundberg
& Arvid Nordström
2a Bästa tik "Svensk junior vinnare 2007"
Svensk vinnare 2007
Mastinos Uncorkthebottle Bumblebee
"Smulan "

Ägare: Fam. Örtberg
3a Bästa tik Fire Eyes Angel Witch


 

Ägare: Catrin Waern
3a jkl tik Emmerdale´s Knockingon Heavens Door

Ägare: U Östman
Tvååker
070714
Hallands kennelklubb,   BIR & BIM --->

Antal anmälda SBT 23 st

Domare:
Sandahl Dodo
Bästa tik
BIR
CACIB
Svensk Champion
SUCH DKUCH KBHV-06
Kronsäters Ockra Offprint "Fanta"
Ägare: Stig Munk ,DK
Bästa hane
BIM
CERT
CACIB
Svensk Champion
SUCH DKUCH
Angelic Staff Ninja


 

Ägare: Alissa Bech ,DK
1a juniorklass
CK
Little Frogs Isa Dora Primitivo "Lilo"
 

Ägare: Ulla Rasmussen
Bästa Veteran
HP

 
Abbey II "Milda"
 

Ägare: My Larsson
 
Tvååker
070713
Antal anmälda SBT 21 st, BIR & BIM --->

 

Domare:
Allen Sandra Goose
Bästa hane
CERT
BIR
 
Nord JV-06 Svensk vinnare 2007
Magicpower´s Golden Star " Cato "

 

Ägare: Eva Folkesson

 

2a Bästa hane
 
DKUCH
Angelic Staff Ninja


 

Ägare: Alissa Bech ,DK
BIM
Bästa tik
CERT
 
Atomkrafts Jami Jami " Pimpim"

Ägare: Irene Ådefjäll
 
2a Bästa tik
 
Intuch Norduch NUCH Euw-06
Soft Color´s Atomkraft "Elsa"

Ägare: Eva Folkesson
Bästa veteran
HP
Abbey II "Milda"
 

Ägare: My Larsson
 
Piteå
070708
SKK INT, Antal anmälda SBT 9 st   Domare:
H.Gruttner
Bästa hane
BIR
CERT
CACIB
Championat
SUCH
Emmerdale's Hfuhruhurrs

Ägare: S & H.Bengtsson
2a Bästa hane
 
Tranmarkens Hero
 

Ägare: M.Lindahl
3a Bästa hane
R-CACIB
Emmerdale's Gentleman "Gurra"

Ägare: M.Lindahl
Bästa tik
BIM
CERT
CACIB
FIN UCH
Double Star's Drama Queen "Tyyne" 

Ägare: Virve Sipola
Skellefteå
070708
Terrierklubben
 
  Domare:
Tarmo Viirtelä
Bästa hane
BIR
CERT
Championat
SUCH
Little Frogs Fetzer Zinfandel

Ägare: T. Strandell & AC.Nilsson
Cloppenburg (Tyskland)
070707


 
  Domare :
Hassi Assenmacher-Feyel
Bästa hane
VDH-Cert
Klub Cert
BIR
DKUCH
Enodden's Kind Devil
 

Ägare: T & P Rasmussen,DK
2a Bästa hane
VDH-Cert
Res. Klub Cert
Enodden's Outlaw

Ägare: T & P Rasmussen
Piteå
070707
Internationell
 
  Domare:Hans Erhard Grüttner
BIR- valp
 
Tricky Treet's Busiga Boris

Ägare: Sofie Hyttstrand
Gränna
070707
RASSPECIALEN 2007  --------- ->>>>
resultaten har en egen sida
Resultat Gränna
Bildsvep Gränna 1 2
Gällivare
070701
Norra Norrbottens kennelklubb   Domare:
Paula Heikkinen-Lehkonen
BIR
CERT
CACIB
Championat
SUCH
Atomkraft Iron Butterfly ”Vilda”


 

Ägare: Lisa Sammelin
Rönne Bornholm,DK
070701
     
Åben Klasse: 1.vinder m.CK , 2bedste Han
Cert
Danskt Championat
DKUCH
Enodden's Kind Devil
 

Ägare: T & P Rasmussen
Visby
070701
INT, Antal anmälda SBT 13st   Domare:
Svante Frisk          
BIR
CERT
Midnight's Nothing to Fear
 
  Ägare: Pier Jacobsson
Bästa hane
CERT
CACIB
BIM
 
Nord JV-06 Svensk vinnare 2007
Magicpower´s Golden Star " Cato "

 

Ägare: Eva Folkesson

 

2a Bästa hane
R-CACIB
 
Sunstaff's Tigeröga

 

Ägare: Rosie Nilsson
3a Bästa hane DKUCH
Angelic Staff Ninja


 

Ägare: Alissa Bech ,DK
junkl 1,2 Fire Eyes Angel Witch


 

Ägare: Catrin Waern
Borås
070630
INT, Antal anmälda SBT 14st

 
  Domare:
Ann Rodhe
BIR
CERT
"Svensk junior vinnare 2007"
Svensk vinnare 2007
Mastinos Uncorkthebottle Bumblebee
"Smulan "

Ägare: Fam. Örtberg
2a bästa tik
CACIB
Little Frogs Formulae Ricasoli "Nemi" Ägare: Eva Lindquist
Bästa Hane
BIM
CACIB
 
Such & Dkuch
Mastinos Sandyman John  "Puma"
 

Ägare: I & T Örtberg
2a bästa hane
CERT
Bismas Magic Touch Äg.
 

Ägare: Johanna Karlsson
2a Bästa junior
HP
 
Kenmillix Staffylad "Max"
 
Ägare:
J Sandström/N Nuland
Bästa veteran
HP
Abbey II "Milda"
 

Ägare: My Larsson
 
Visby
070630
Nationell, Anmälda SBT 11 st   Domare:
Nick Hammond      
Bästa hane
CERT
BIR
 
Nord JV-06 Svensk vinnare 2007
Magicpower´s Golden Star " Cato "

 

Ägare: Eva Folkesson

 

2a Bästa hane DKUCH
Angelic Staff Ninja


 

Ägare: Alissa Bech ,DK
3a Bästa hane
R-CACIB
 
Sunstaff's Tigeröga

 

Ägare: Rosie Nilsson
bästa tik
BIM
CERT
Championat
SUCH
Midnight´s Mynta 

 

Ägare: Lars Andersson
junkl 1,1
CK
3a bästa tik
Fire Eyes Angel Witch


 

Ägare: Catrin Waern
Trondheim, Norge
070623
NKK , Anmälda SBT 16 st
 
  Domare:
Jochen Eberhardt
Åpen Klasse tispe: 1,1,CK,1BTK,
CERT
NORSK CHAMPIONAT
CACIB,BIM
NUCH
Furstaff`s Diva At King of the Ring

Ägare: Kenneth Eilertsen
Handler: Henrik Andreassen
Romerike,Norge
070617
Norsk Welsh Corgi Klubb   Domare:
Mona Selbach
Junior Klass:
1, 1
CK
Bästa hane
CERT
BIR
Xavier Fransimo Bohemia "Ruben" Ägare:
Katrine og Øivind Westerby
Valp 6-9 månader
1a Bästa Tik Valp
BIR valp
BIG-4 valp
Dalstaff's Enchanted One "Nikki" Ägare:
Katrine og Øivind Westerby
Romerike, Norge 070616 Nes Hundeklubb   Domare:
Freddie Klindrup
Valp 6-9 månader
1a Bästa Tik Valp
BIM valp
Dalstaff's Enchanted One "Nikki" Ägare:
Katrine og Øivind Westerby
Avesta
070617

 BIR & BIM --->

Domare:
Hans Bierwolf         
BIR
CERT
Garpenborgs Unicornico Atomico

Ägare: Sofia Olsson
Bästa junior
CK
3a bästa hane
Midnigt's Nothing To Loose      Ägare: Hanna-Linah Larsson
BIM
CERT
Garpenborgs Underverk

Ägare: Maria Nordin
2a bästa tik Midnight´s Mynta 

 

Ägare: Lars Andersson
1a unghundsklass
CK
5e bästa tik
Elielunds Berryl "Vilja"
 

Ägare: Petronella Öhagen
Valp 6-9 mån
BIR
HP
Atomkraft Lucca Brassi

 

Ägare: Christer Hellström
4a valpklass tik
HP
Northstaff Free Falling "Leiah"
 

Ägare: Petronella Öhagen
4a valpklass hane
HP
Goodstaff's Ziggy Stardust

Ägare: Chelsea Ness
Hårlev, DK
070616
    Domare:
A.Sanchez
Bästa hane
BIR

 
INTUCH NORDUCH Clubchampion
Westlund´s Calle
Ägare:
Rasmus Skouenby, DK
BIM
KLUBCERT
 
SUCH DKUCH
Crudha Dàicheil Ban-Righinn

Ägare: Fam. Whilborg
1a unghundsklass
CK
Bästa unghund
2a bästa tik
CERT
Little Frogs Isa Dora Primitivo "Lilo"
 

 

Ägare: Ulla Rasmussen
Ballerup, DK
070616
Internationell   Domare:
Gerald Cox
Bästa hane
BIR

 
INTUCH NORDUCH Clubchampion
Westlund´s Calle
Ägare:
Rasmus Skouenby, DK
1junkl
2a 
Bästa hane CERT
 
"Svensk junior vinnare 2007"
Bullseye American Dream

 

Ägare: Fam. Jerninger
Bästa tik
BIM
CACIB
DKUCH KBHV-06
Kronsäters Ockra Offprint "Fanta"
Ägare: Stig Munk 
1a unghundsklass
CK
2a bästa tik
CERT
Little Frogs Isa Dora Primitivo "Lilo"
 

 

Ägare: Ulla Rasmussen
Vännäs
070616
Anmälda SBT 12 st   Domare:
Petter Fodstad
Bästa hane
BIR
CERT
BIG-R
Little Frogs Fetzer Zinfandel

Ägare: T. Strandell & AC.Nilsson
Avesta
070616
Terrierklubben
 
  Domare:
Patrik Cederlöf      
BIR
CERT
Championat
SUCH DKUCH
Crudha Dàicheil Ban-Righinn

Ägare: Fam. Whilborg
2a bästa tik SUCH
Cometstaff Airhostess
Ägare: Mets/Högberg
3a bästa tik Garpenborgs Yo-You   Ägare: Maria Nordin
4a bästa tik "Svensk junior vinnare 2007"
Svensk vinnare 2007
Mastinos Uncorkthebottle Bumblebee
"Smulan "

Ägare: Fam. Örtberg
5a bästa tik NordJv-06
Giwido´s Angel In Red

Ägare: Nathalie Andersson
BIM
BIS-4 Unghund
CERT
Kronsäter`s Romantic Romeo

Ägare: Rosemary Åsberg
2a Bästa hane

 
Nord JV-06 Svensk vinnare 2007
Magicpower´s Golden Star " Cato "

 

Ägare: Eva Folkesson

 

3a Bästa Hane
 
Such & Dkuch
Mastinos Sandyman John  "Puma"
 

Ägare: I & T Örtberg
4a bästa hane

 
Giwido’s Amazing Black Mamba  "Mini"

Ägare: Viveca Nilsson
5a Bästa hane
 
Sunstaff's Tigeröga

 

Ägare: Rosie Nilsson
BIR valp
BIS-R valp
Cometstaff Birthday Boy

Ägare: Högberg/Mets
Vänersborg
070610
SKK Nationell Utställning
Anmälda SBT 25 st

BIR & BIM --->

Domare:
Butch Mac Donald
Bästa tik
BIR
CERT
BIG-4
Championat
SUCH
Little Frogs Estola La Mancha

Ägare: Elin Josefsson
2a bästa tik ökl
CK
3a Bästa tik
Little Frogs Formulae Ricasoli "Nemi" Ägare: Eva Lindquist
Bästa hane
BIM
CERT
Alpha-Mosquito "Nexo" 

 

Ägare: Jennie Johansson
2a Bästa hane
CK
Little Frogs Domini Veneti "Simba" Ägare: Elin Josefsson
3a Bästa hane
CK

 
Bismas Bo Ragamuffin

Ägare: Fredrik Wigforss
2a Bästa junior
 
Kenmillix Staffylad "Max"
 
Ägare:
J Sandström/N Nuland
Bästa junior tik
CK
Lyckostaffens Mymlan "Molly" Ägare: K & J Nilsson
BIR valp
HP
Garpenborg's ZsaZsa "Nosa"

Ägare: Elin Lilja
Bästa veteran
HP
Abbey II "Milda"
 

Ägare: My Larsson
 
Bästa Uppf.grupp
HP
Kennel Little Frogs
 

Ägare: Eva Lindquist
 
Fengerfors
070609
Terrierklubben   Domare:
Nenne Runsten
CERT
Championat
SUCH
Chiron "Max"
Ägare: Kent Lönnberg
Norrköping
070609
SKK Nationell Utställning
Anmälda SBT 26 st
  Domare:
Svante Frisk
Bästa Hane
BIR
Such & Dkuch
Mastinos Sandyman John  "Puma"
 

Ägare: I & T Örtberg
Bästa unghund
2a Bästa hane
CK
CERT
Stora Kulltorps Lucky One 


 

Ägare: Kiki Madsen, DK
Handler: P-Å Forslund
3a Bästa hane NUCH SUCH
Zican´s Xc-Challenger

Ägare: Nathalie Andersson
 
4a Bästa hane

 
Nord JV-06 Svensk vinnare 2007
Magicpower´s Golden Star " Cato "

 

Ägare: Eva Folkesson

 

BIM
CERT
"Svensk junior vinnare 2007"
Svensk vinnare 2007
Mastinos Uncorkthebottle Bumblebee
"Smulan "

Ägare: Fam. Örtberg
2a bästa tik FinuCh KBHV-03 Norduch NV-03
Atomkraft´s
Abrakadabramadetomastinos
"Humlan"

Ägare: Fam. Örtberg
3a bästa tik SUCH
Cometstaff Airhostess
Ägare: Mets/Högberg ?
4a bästa tik NordJv-06
Giwido´s Angel In Red

Ägare: Nathalie Andersson
5e bästa tik Garpenborgs Underverk

Ägare: Maria Nordin
2a bästa valp Longdrive Ice Queen "Illy"

Ägare: Åsa Lowejko
3a Bästa Valp Tadpoles Alkmene

 

Ägare: Stina Johansson
Drammen, Norge
070602
NKK, Internationell utställning.
Anmälda SBT 30 st
                                               BIR & BIM --->

Domare:
Harri Lehkonen
BIR
Bästa tik
CACIB
CERT
Norsk Champion
Intuch Norduch NUCH Euw-06
Soft Color´s Atomkraft "Elsa"

Ägare: Eva Folkesson
Championklass:
1, 2, CK,
2
a Bästa tik
CACIB
N CH
Dalstaff's Chimerageist "Silje"

Ägare: J, K & Ø Westerby
3a Bästa tik Goodstaff's Vildvittra Ägare: Therese Andresen
Bästa hane
Cacib
BIM
Nuch
Kedisto's Thunder
  Ägare:
Lill-Christin Bergstrøm
2a Bästa hane
CERT
R-CACIB
 
Nord JV-06 Svensk vinnare 2007
Magicpower´s Golden Star " Cato "

 

Ägare: Eva Folkesson

 

3a bästa hane Dixros Ibsen Anguson [BILD] Ägare:Jan Trollerud
4a bästa hane SUCH N UCH
Proudstaff`s Crack The Whip

 
Ägare:
Jens & Silje Blichfeldt
Junior Klasse:
1, 2
Xavier Fransimo Bohemia "Ruben" Ägare:
Katrine og Øivind Westerby
Sanngrund Camping, Norge
070526
SBT OPEN-SHOW
Anmälda SBT 103 st ,24 st valpar
  Domare:
Nanchie Booth
1a Bästejuniorhane
3a Bäste hane
BIS-4
Xavier Fransimo Bohemia "Ruben" Ägare:
Katrine og Øivind Westerby
1 JK
2 BTK
BIS 5
Canestellas Alona The Priest

 
Ägare: Lars Reppesgård
/Anita Løvheim
4a championklass N CH
Dalstaff's Chimerageist "Silje"

Ägare: J, K & Ø Westerby
Valp 6-9 månader
3a
3a Bästa Tik Valp
Dalstaff's Enchanted One "Nikki" Ägare:
Katrine og Øivind Westerby
Valp 6-9 månader
3a 
BIS-5
 
Black And White Ägare: Camilla Andreassen
Handler: Henrik Andreassen
Valp 6-9 månader
4a
4a Bästa Han Valp
Dalstaff's Eager To Please "Bob"

Ägare: Cato Hilsen & Kirsten Fosnæs


 
Valp 6-9 månader
5a
Dalstaff's Eyecatching Diamond "Frank"

Ägare: Adrian Jahansen
4 ökl tik
 
Furstaff`s Diva At King of the Ring

Ägare: Kenneth Eilertsen
Handler: Henrik Andreassen
Södertälje
070526
Östek Anmälda SBT 33 st ,   BIR & BIM --->
 

Domare:
J. Tschokkinen, Finland
BIS domare Modwena Johnston, Nordirland
BIR
CERT
BIS-3
Championat
SUCH
Cometstaff Airhostess
Ägare: Mets/Högberg
1 unghundklass
5:e bästa tik
Giwido´s Angel In Red

Ägare: Nathalie Andersson
Bästa hane
BIM
 
Nord JV-06 Svensk vinnare 2007
Magicpower´s Golden Star " Cato "

 

Ägare: Eva Folkesson

 

1a jr klass hanar
HP

 

Fantazmic Bonza Mate "Rex"

 

 

Ägare: Maria Nordin
Valp 6-9 mån
BIR
HP
Atomkraft Lucca Brassi

 

Ägare: Christer Hellström
Bollnäs
070526
Inofficiell    
BIR
BIG
BIS-2 valp
Bäckebo's Aghaboe "Ada"

Ägare: Liselott Andersson
& Petrus Tomtlund
Kungsbacka
070520
Inofficiell   Domare:
Charlotte Andersson
BIR veteran
HP
Veteran BIS-R
 
Abbey II "Milda"
 

Ägare: My Larsson
 
Katrineholm
070520
Inofficiell utst.
Anmälda hundar 83 (SBT 4)
    Domare:
Malin Persson
BIS
BIG1
BIS3
 
"Svensk junior vinnare 2007"
Bullseye American Dream

 

Ägare: Fam. Jerninger
valp 4-6 mån
BIR
BIS -2
 Scarpetta's Magic Metalstaff "Magic" 

Ägare: Fam.Jerninger
Piteå
070520
Nationell utst.          
Anmälda SBT 8 st
                    BIR & BIM --->

Domare:
Christer Jernhake
Bästa tik
BIR
CERT
Tricky Treet's Olivers-Ester
 

Ägare: T. Strandell & AC.Nilsson
2a Bästa tik
CK
Emmerdale's Knocking on Heavens Door
 

Ägare: U-B Östman
& J Sandgren
3a Bästa tik
CK
Rockonite's Carucha
 

Ägare: J Lilja
4a Bästa tik
CK
Kronsäter's Octavia Ontime

Ägare:Linda Adeteg
Bästa hane
BIM
CERT

 
Little Frogs Fetzer Zinfandel

Ägare: T. Strandell & AC.Nilsson
2a Bästa hane
CK
Emmerdale's Hfuhruhurrs

Ägare: S & H.Bengtsson
3a Bästa hane
CK
Emmerdale's Gentleman

Ägare: M.Lindahl
3a Bästa hane
CK
Tranmarkens Hero
 

Ägare: M.Lindahl
Hörby
070520

BIR & BIM --->

Domare:
Petter Steen
Bästa hane
BIR
CERT
 
Nord JV-06 Svensk vinnare 2007
Magicpower´s Golden Star " Cato "

 

Ägare: Eva Folkesson

 

1hp 2ukk Stora Kulltorps Lucky One 


 

Ägare: Kiki Madsen, DK
Handler: P-Å Forslund
Bästa tik
BIM
CERT
Championat
SUCH
King of the ring's Queen at Poorman's

Ägare: John Dreier
2a bästa tik
CK
Colombine
 

Ägare: Maria Lindsjö
BIR- valp 1hp Stora Kulltorps Mary Lee "Myran"

Ägare: ?
Hässleholm
070519

BIR & BIM --->

Domare:
Svend Lövenkjaer
Bästa hane
BIR
CERT
 
Nord JV-06 Svensk vinnare 2007
Magicpower´s Golden Star " Cato "

 

Ägare: Eva Folkesson

 

Bästa tik
BIM
CERT
Poorman's Pounds and Pennies   Ägare: Victor Boyle
Hässleholm
070518
Internationell . Anmälda SBT 25 st
                                               BIR & BIM --->

Domare:
Lilian Brown
Bästa hane
CACIB
BIR

INTUCH
INTUCH NORDUCH Clubchampion
Westlund´s Calle
Ägare:
Rasmus Skouenby, DK
2a Bästa hane
CERT
R-CACIB
Nord JV-06 Svensk vinnare 2007
Magicpower´s Golden Star " Cato "

 

Ägare: Eva Folkesson

 

BIM
Bästa tik
CERT
CACIB
Atomkrafts Jami Jami " Pimpim"

Ägare: Irene Ådefjäll
 
2a Bästa tik
R-CACIB
DKUCH KBHV-06
Kronsäters Ockra Offprint "Fanta"
Ägare: Stig Munk 
Norge
070512
 
Anmälda SBT 15 st
 
  Domare:
Tripoli Salvatore
CERT
CACIB
BIR

INTUCH & NUCH
INTERNATIONELL NUCH DKUCH FINUCH SUCH Kronsäter´s Little Big Man

Ägare: R Åsberg
Österbybruk
070512

Internationell . Anmälda SBT 50 st
                                                    BIR & BIM --->

 

Domare:
Cindy Pettersson
Bästa hane
CACIB
CERT
BIR
BIG-R
Svensk vinnare 2007
Svensk vinnare 2007
Magicpower´s Golden Star " Cato "

 

Ägare: Eva Folkesson

 

2a Bästa hane Sunstaffs Stormhatt
 

Ägare :
U Göransson & C Sandberg
3a Bästa hane Sunstaff's Tigeröga

 

Ägare: Rosie Nilsson
4a Bästa Hane Such & Dkuch
Mastinos Sandyman John  "Puma"
 

Ägare: I & T Örtberg
1junkl ck 5 bhkl
"Svensk junior vinnare 2007"
"Svensk junior vinnare 2007"
Bullseye American Dream

 

[BILD]

Ägare: Fam. Jerninger
2a juniorklass
CK
 
Breakeout's Armageddon ( Aron )
 

Ägare: Magnus Nilsson
Bästa junior
Bästa tik
CERT  BIM
"Svensk junior vinnare 2007" Svensk vinnare 2007
"Svensk junior vinnare 2007"
Svensk vinnare 2007
Mastinos Uncorkthebottle Bumblebee
"Smulan "

Ägare: Fam. Örtberg
2a bästa tik FinuCh KBHV-03 Norduch NV-03
Atomkraft´s
Abrakadabramadetomastinos
"Humlan"

Ägare: Fam. Örtberg
3a bästa tik Sunstaffs Solvända

Ägare: Ragnhild Olsson
4a bästa tik Sunstaffs Tusensköna

Ägare:
U Göransson & C Sandberg
5a bästa tik Finuch Such
No Comments In my mind
  Ägare: ?
2a Unghundklass HP Warmasters Carlos Marin "Max"
 

Handler:Ninja Moisio
Ägare: Wille P
BIR Valp
HP
Poormans Quarterkilo "Easton"

Handler: Sarah Andersson
Ägare: Agneta Andersson
Valpklass. 4-6mån
Hp
bästa tik
Tadpoles Afrodite

Ägare: Elisabeth Panth & Thomas Persson
Tånga Hed
070506
Västsvenska Terrierklubben
Antal anmälda: 11st
  Domare: Walter Jungblut
BIS domare: John Ward
1 UKK, 1 bhkl
BIR
CERT
BIS-2
Kronsäter`s Romantic Romeo

Ägare: Rosemary Åsberg
1 ÖKK, 1 btkl
BIM
CERT
championat
SUCH FinJunV-05
Kronsäter`s Quite Qualified
 

 

Ägare: Rosemary Åsberg
1a Ökl
CK
Bhkl 2a
Chiron (Max) Ägare: Kent Lönnberg
Bästa junior
HP
Kenmillix Staffylad "Max"
 
Ägare:
J Sandström/N Nuland
BIR Veteran
 
SUCH SV-98 Sunstaffs Que Sera Sera

Ägare: Eva Lindquist
Lomma
070506
inoff.    
BIR, HP
BIG-R
Goodstaffs XaiXai

Ägare: David Kärvemo
& Fredric Lundquist
Larv
070505
Skk nat. Anmälda SBT  40 st
 
 
  Domare hanar & valpar: Denise Clark
Domare tikar:
Marit Sunde
1 Ukk, 1 btkl, CERT o BIR BIR
CERT
Kronsäter`s Rut Rödluva

 

Ägare: R Åsberg
1 ÖKK
2 btkl 
SUCH FinJunV-05
Kronsäter`s Quite Qualified

 

Ägare: Rosemary Åsberg
BIM SUCH Lyckostaffens Rufus

Ägare: Lena Johansson
2:a bhkl
CERT
championat
SUCH Kings&Queens´s Dunder-Drive

Ägare: Rune Nilsson
2a bästa Ökl hane
CK
Bhkl R
Chiron (Max) Ägare: Kent Lönnberg
3a Bästa Ökl-Hane CK Little Frogs Domini Veneti "Simba" Ägare: Elin Josefsson
Bästa unghund 
3a bästa hanhund
But´s charming ruffians Takes Two To Tango



 

Ägare: Camilla Fjellheim
Bästa junior tik 1+Hp Little Frogs J P Chenet

Ägare: Anna Fregenius
2:a bästa junior tik 1+Hp: Little Frogs Jindalee Shiraz

Ägare: Eva Lindquist
Bästa junior hane 1+Hp: Mozart

Ägare: Dan Atterling
2:a bästa junior hane, 1+Hp Little Frogs Jaddico Rubino

Ägare: Ulrika Bylund
2a Bästa Valp Tik
Tik 1
HP
Tadpoles Alkmene

Ägare: Stina Johansson
4a Bästa Valp Tik Tadpoles Athena
 
 

Ägare: Elin Josefsson
KV 1, KK 3
CK
Bismas Bo-Raggamuffin "Wilbur"

Ägare: Fredrik Wigforss
Bästa
uppfödar grupp
Kennel Little Frogs   Ägare: Eva Lindquist
Bästa avelsgrupp
HP
BIS 4 Avelsgrupp
u. SUCH SV-98 Sunstaffs Que Sera Sera

 

Ägare: Eva Lindquist
Kviberg
070501
Inofficiell   Domare:
Eva Eriksson
BIM
HP
Abbey II "Milda"
 

Ägare: My Larsson
 
Stangehallen, Norge
070429
 Norsk Rottweiler Klubb   Domare:
Vincent Obrian
Valp 6-9 mnd: 1, BIR,BIG 4 VALP Dalstaff's Enchanted One ( Nikki ) Ägare:
Katrine og Øivind Westerby
Junior Klasse:
1, 1,CK, 4 BHK

 
Xavier Fransimo Bohemia Ägare:
Katrine og Øivind Westerby
Fredriksvaerk ,DK
070429
Dansk Terrier Klub
Anmälda SBT  37 st
  Domare :
Margret Sieber-Möller
1 Championklass
BIR
BIS
 
NORDUCH Clubchampion
Westlund´s Calle
Ägare:
Rasmus Skouenby, DK
2a Bästa hane KLUBCERT DKUCH
Angelic Staff Ninja


 

Ägare: Alissa Bech ,DK
3a Bästa hane
CERT
Westlund Louie

Ägare: Martin Larsen, DK
BIR Valp Crudha Domhan Daan Mooar
 

Ägare:
Familjen Laursen, DK
Stangehallen, Norge
07042
8
Norsk Dobbermann Klubb
 
  Domare:
Baic Boris
Valp 6-9 mnd:
1, BIR
Dalstaff's Enchanted One ( Nikki ) Ägare:
Katrine og Øivind Westerby
Junior Klasse:
1, 1,CK, 3 BHK

 
Xavier Fransimo Bohemia Ägare:
Katrine og Øivind Westerby
Sunndalsøra, Norge
07042
8
Nord Vest Dachshundklubb
  Domare:
Kirsti Lummelampi
BIR

 
Alport Nashi N'achi  " Luna"

Ägare:
I Nergaard & I Ørgesvik
 
Skellefteå
070428
SvTek -     anmälda SBT 18 vuxna 2 valpar
                                               
                                                 BIR & BIM --->

Domare:
Gerard Cox
BIR
CERT
Bästa tik
Scarface Go Metalstaff "Svea"

Ägare: Fam.Jerninger
2a Bästa tik CK
Bästa junior
BIS-R junior 
Emmerdale'e Knocking on Heavens Door "Frida"

Ägare: U.Östman & J.Sandgren
3a Bästa tik
CK
Arwen

Ägare: Åsa Mattson
1,2junior Emmerdale's Joy for love "Ebba" 

Ägare: A.Magnusson
BIM
CERT
Bästa hane
Bullseye American Dream

[BILD]
 

Ägare: Fam. Jerninger
2a Bästa hane
CK
SuCh Garpenborgs Tyrann Tello 

[BILD]

Ägare: A.Hägglund
3a Bästa hane
CK
Little Frogs Fetzer Zinfandel

Ägare: T. Strandell & AC.Nilsson
4a Bästa hane Emmerdale's Gentleman

Ägare: M.Lindahl
1,2junior Tranmarkens Hero

Ägare: M.Lindahl
1,3junior Metalstaff Waiting for an Alibi

Ägare: S.Jonsson
valp 4-6 mån
BIR Valp &BIS
 Scarpetta's Magic Metalstaff "Magic" 

Ägare: Fam.Jerninger
BästaUppf.grupp BIS-4 Kennel Emmerdale's

Ägare: Ulla-Britt Östman
& Susanne Östman
Västerås
070422
 
Nationell. anmälda SBT 32 st
 

BIR & BIM --->

Domare:
Salvatore Tripoli
Bästa junior tik
CK
Bästa tik
CERT
BIR
Mastinos Uncorkthebottle Bumblebee
"Smulan "

Ägare: Fam. Örtberg
2a bästa tik FinuCh KBHV-03 Norduch NV-03
Atomkraft´s
Abrakadabramadetomastinos
"Humlan"

Ägare: Fam. Örtberg
1 ökl
3a bästa tik
CK
Stora Kulltorps Sweet Surrender

Ägare: Daniel Andersson
4a bästa tik Cometstaff Airhostess "Tyra" Ägare: Mets/Högberg
BIM
Bästa hane
 
SUCH
Lyckostaffens Rufus
"Keaton"
  Ägare: Lena Johansson
2a Bästa Hane Such & Dkuch
Mastinos Sandyman John  "Puma"
 

Ägare: I & T Örtberg
3a Bästa hane
CERT
Magicpower´s Golden Star " Cato "

 

Ägare: Eva Folkesson

 

1 unghundsklass
CK
4a bästa hane

 
Giwido’s Amazing Black Mamba – Mini

Ägare: Viveca Nilsson
Juniorklass
2a bästa hane
HP
Bullmitz Steel Avenger

Ägare: Mikaela Jansson
Juniorklass
kv 1, kk 3, Hp
 
Little Frogs Jaddico Rubino
 

Ägare: Ulrika Bylund
Sthlm Älvsjö
070408
48 anmälda SBT

BIR & BIM --->

Domare:
Antonio Di Lorenzo
BIR
CK
CERT
CACIB
Atomkraft Iron Butterfly ”Vilda”


 

Ägare: Lisa Sammelin
BIM
Bästa Hane
Such & Dkuch
Mastinos Sandyman John  "Puma"
 

Ägare: I & T Örtberg
1 unghundsklass
3a bästa hane
CERT
Giwido’s Amazing Black Mamba – Mini

Ägare: Viveca Nilsson
2a  Unghundklass CK
4a bästa hane
Warmaster Carlos Marin " Max"
 

Ägare: Wille Permola Handler: Ninja Moisio
3a bästa
Unghundstik
CK
Elielunds Berryl "Vilja"
 

Ägare: Petronella Öhagen
1a bästa jr hane
CK
5a bästa hane
Breakeout's Armageddon ( Aron )
 

Ägare: Magnus Nilsson
2a bästa jr hane
CK
Fire eye's Agollloch the mantle

 

Ägare: Anna Forsling
& Carl Wallstedt
4a bästa jr hane Fire Eyés Anvil Pow Wow


 

Ägare: Annica Israelsson
& Dennis Brunholtz
2a bästa juniortik CK Emmerdale's Jalla Jalla

Ägare:
Irma & Juri Lauhakari
Junkl.1.reserv
CK
Fire Eyés Angel whitch

Ägare: Catrin Waern
Bästa valp,
valpkl 1a, HP
Steffex Four Wheel Drive

Ägare: Ari Sherko
 
Ribe,Danmark
070407

BIR & BIM --->

Domare:
Birgit Seloy
BIR DKUCH
Angelic Staff Ninja



 

Ägare: Alissa Bech ,DK
BIM
Bästa Tik
CERT
Dansk Champion
DKUCH
Borne Dea Adils " Tafi"

 

Ägare: René Jacobsen
BIR valp Staffy Galore Li´l Kim

 

Ägare: Bettina D. Hansen
Bergen, Norge
070325
NKK   Domare:
Christine Rossier
Öppen Klass:
1, 1, CK, CERT
1 BTK, CACIB
BIR
NORSK CHAMPION
N CH
Dalstaff's Chimerageist (Silje)

Ägare: J, K & Ø Westerby
Öppen Klass:
1, 2, CK
2 BTK,
R-CACIB
Dalstaff's Century Child


 

Ägare:
Katrine og Øivind Westerby
3 BTk CK Oxbury Snowy ( Witte )

 

Ägare: Joakim Forsberg,NO
Junior Klass:
1,1

 
Xavier Fransimo Bohemia Ägare:
Katrine og Øivind Westerby
Junior Klass:
1,2
Dalstaff's Dèjà Vu ( Elita )

Ägare:
Ø Bjerke & M-L Vesse
Hårlev , DK
070325
Danska terrierklubben   Domare: F. Jones
BIS: L Coleman Hutchinson
BIR
BIS-2
NORDUCH Clubchampion
Westlund´s Calle
Ägare: Rasmus Skouenby,DK
2a Bästa hane
CERT
Westlund Louie

Ägare: Martin Larsen, DK
1a Championklass Klubcert Dk Ch
Crudha Daicheil Ban – Righinn

Ägare: Fam. Whilborg
1a unghundsklass CK
Bästa Unghund
2a Bästa tik
Crudha Dalach Òr

Ägare: Fam. Whilborg
Bästa Valp Baby Crudha Domhan Daan Mooar
 

Ägare: Familjen Laursen, DK
Hårlev
070324
Danska terrierklubben   Domare: P.Cederlöv
BIS: F. Jones
BIR
BIS-1
NORDUCH Clubchampion
Westlund´s Calle
Ägare: Rasmus Skouenby,DK
CERT
BIM
DK CHAMPIONAT
Dk Ch
Crudha Daicheil Ban – Righinn

Ägare: Fam. Whilborg
1öppen klass
2a bästa hane
CERT
DK CHAMPIONAT
DKUCH
Angelic Staff Ninja



 

Ägare: Alissa Bech ,DK
1a unghundsklass CK
Bästa Unghund
2a Bästa tik
Crudha Dalach Òr

Ägare: Fam. Whilborg
Bästa Valp Baby Crudha Domhan Daan Mooar
 

Ägare: Familjen Laursen, DK
Katrineholm
070325
inofficiell utställning    
Valp 6-9 mån.
HP,
BIR,
BIG valp 3
Little Frogs Jaddico Rubino
 

Ägare: Ulrika Bylund
Valp 4-6 mån.
1 med HP,
BIR valp,
BIG1,
BIS 4:a
Cometstaff Brush Strokes
"Hedvig"
 

Ägare:
Ann-Sofi Lyremar/Mets

 

Letohallen, Norge
070318
Norsk Bernersennenhundklubb   Domare:
Nina Karlsdotter
Valp 4-6 mnd:
1, BIR
Dalstaff's Enchanted One ( Nikki ) Ägare:
Katrine og Øivind Westerby
Junior Klass:
1,1
HP

 
Xavier Fransimo Bohemia Ägare:
Katrine og Øivind Westerby
Letohallen, Norge
070317
Norsk Dobermann Klub   Domare:
Monique V. Brempt
Öppen Valp
4-6 mnd:
1, BIM
Dalstaff's Eager To Please ( Bob ) Ägare:
Katrine og Øivind Westerby
Valp 4-6 mnd:
1
Bästa tikvalo
Dalstaff's Enchanted One ( Nikki ) Ägare:
Katrine og Øivind Westerby
Malmö
070317
Internationell utställning
32 anmälda SBT

BIR & BIM --->

Domare:
Javier Sanchez
BIR
CERT
CACIB
Little Frogs Domini Veneti "Simba" Ägare: Elin Josefsson
2a bästa hane
R-CACIB
 
SUCH
Ellinda´s Svarte Fabian

 

Ägare: L & Å Lowejko
2a Unghund 
HP
 
Longdrive Blue Diamond "Diesel"


 

Ägare: L & Å Lowejko
Bästa Juniorhane
CK
4a bästa hane
Goodstaffs XaiXai


 
Ägare: David Kärvemo & Fredric Lundquist
BIM
CERT
CACIB
Little Frogs Formulae Ricasoli "Nemi" Ägare: Eva Lindquist
2a BTKL
R-CACIB
CK
DKUCH KBHV-06
Kronsäters Ockra Offprint "Fanta"
Ägare: Stig Munk 
3a bästa tik
CK
Little Frogs Estola La Mancha

Ägare: Elin Josefsson
Bästa uppfödargrupp Kennel Little Frogs

Ägare: Eva Lindquist
Rättvik
07031
1
inofficiell utställning    
Bir,Big1,Bis2 Metal staff I Wanna be Somebody

 

Ägare: C Sundberg
Mjøndalen, Norge
07031
1
    domare:
Jonny Mathisen
BIR
BIG 2
 
Black And White Ägare: Camilla Andreassen
Handler: Henrik Andreassen
Drammen, Norge
070310
Drammen hundeklubb   domare:
Inger Kristiansen
BIR
BIG 2
 
Black And White Ägare: Camilla Andreassen
Eide, Norge
070304

 

Valpeshow   domare:
Tanja Hulsund
BIR
BIG-4
 
Alport Nashi N'achi  " Luna"

Ägare:
I Nergaard & I Ørgesvik
 
Skogås
070303
31 anmälda SBT + 3valpar
Terrierklubben
  domare:
Birgitta Hasselgren
BIR
CERT, 1 bh
Midnight's King Of The River Ägare: Emma Ernstdotter
BIM
CERT, 1bt
Midnight's Kitchi Kichi cool   Ägare: Rosie Nilsson
CK, 3bh Sunstaff's Tigeröga

 

Ägare: Rosie Nilsson
Bästa hane unghund Ck & Bästa unghund & 2.a bästa hane Magicpower´s Golden Star " Cato "

 

Ägare: Eva Folkesson

 

4:e bästa hane Gomez Port Erin

Ägare: Nathalie Andersson
1 unghundklass, CK, 5:e bästa tik Giwido´s Angel In Red

Ägare: Nathalie Andersson
1 championklass, CK, 4:e bästa tik Such
Goodstaff's Kuckeliku

Ägare: Vivica Nilsson
1 Juniorklass HP Soft Color's Cornelia Cacao Ägare: Katarina Södergren
Bästa jr hane, CK, 5:e bästa hane Fire eye´s Anvil Pow Wow "Enzo"




 
Ägare: Annica Israelsson
& Dennis Brunholtz
2:a bästa jr hane CK Fire eye's Agolloch the mantle

 
Ägare: Anna Forsling &
Carl Wallstedt
BIR-Valp
HP
Poorman's Quarterkilo
 
  Ägare: Agneta Andersson
Handler: Sarah Andersson
1 bästa veteran
R-BIS Vet
SUCH
Midnight's Lady Killer
Ägare: Rosie Nilsson
Veteran. HP SUCH NUCH INTUCH
Sunstaffs Leading Lady

 

Ägare: Rosie Nilsson
Tyskland
070224-25
Rheinberg National   Domare:
Monica Blaha, Austria
 
Bedste åben han, BIR, VDH-Cert,
CAC + the title : Rheinland Sieger 2007
Enodden's Kind Devil
 

Ägare: T & P Rasmussen
Bedste Mellem klasse Han,
VDH-Cert, Res.CAC
Enodden's Outlaw

Ägare: T & P Rasmussen
Bø i Telemark, NO
070225
NKK   Domare:
Rita Kadike-Skadina, Latvia
ÖKL:
1, 2, CK,2 BTK
R-CACIB


 
Dalstaff's Chimerageist (Silje)

Ägare: J, K & Ø Westerby
Odense, DK
070218
44 anmälda SBT   Domare:
Kresten Scheel
Bästa  champion
Bästa tik
CK
CACIB
BIR
DKUCH
Enodden's Guardian Angel

Ägare: Søren Jæger
Eidsvoll, NO
070218
Norsk Bokserklubb
4 anmälda SBT-valpar
  Domare:
Karl Erik Johansson
1 AK,1 AK,CK,1 BTK,CERT,BIR
 
Dalstaff's Century Child


 

Ägare:
Katrine og Øivind Westerby
1 JK,1 JKK Dalstaff's Dream Catcher

Ägare: Lasse Paulsen
BIR Valp
 
Black And White Ägare: Camilla Andreassen
Bästa hanvalp
6-9 mnd.
2 Bästa hanvalp

 
Xavier Fransimo Bohemia Ägare:
Katrine og Øivind Westerby
Söndersö , DK
070217
42 anmälda SBT   Domare:
Colin Smith
BIR
Clubcert
Clubchampion
BIS-4
NORDUCH Clubchampion
Westlund´s Calle
Ägare: Rasmus Skouenby
2a Bästa hane Enodden's Impressive Iron Man Odin

Ägare: Karina Nielsen
3a Bästa hane
Bästa ökl hane
CERT
Enodden's Kind Devil Ägare: Pernille & Torben Rasmussen
Bästa unghund
CK
Bis-2 unghund
 
Magicpower´s Golden Star " Cato "

 

Ägare: Eva Folkesson

 

BIM
Bästa tik
Intuch Norduch Euw-06
Soft Color´s Atomkraft "Elsa"

Ägare: Eva Folkesson
Bästa ökl tik
CK
3a Bästa tik
cert
Dansk Champion
 
Enodden's Guardian Angel

Ägare: Søren Jæger
Bästa mellem hane 15-24 mån
CK
Enodden's Outlaw Ägare: Pernille & Torben Rasmussen
Bästa mellem tik 15-24 mån
CK
4a Bästa tik
Enodden's Now And Forever Ägare:
Thomas & Lotte Hvims
BIR VALP
SL
Staffy Galore Li´l Kim

 

Ägare:
Bettina Daugaard Hansen
Hellerud sletta, NO
070204
Norsk Schnauzer Bouvier Klubb
10 anmälda vuxna SBT + 2 valpar
  Domare: Valp:
Ingebjørg Stenhaugen
Vuxen: Jean Lanning
1 AK,1 AK,CK,1 BTK,CERT,BIM Dalstaff's Century Child


 

Ägare:
Katrine og Øivind Westerby
2btk
CK
Goodstaff's Vildvittra
 

Ägare: Therese Andresen
 
1 JK,1 JKK,CK,3 BTK Dalstaff's Divine Grace

Ägare: Mette Paulsen
1 AUK,2 AUKK,HP Dalstaff's Cait Sith

Ägare:
May Hauglid & Ståle Nilsen
1 JK,1 JKK,CK,4 BHK Dalstaff's Dream Catcher

Ägare: Lasse Paulsen
6 BHK
CK
Starhappy staff Around-Axl
 

Ägare: Chris Jørstad & Marita Guldbjørnsen
BIM-valp Staffy Galore Queen Latifah
 

Ägare: Chris Jørstad & Marita Guldbjørnsen
Hellerud sletta,NO
070203
Norsk miniatyrhunde klubb
 
  Domare: Valp: 
Mette E M Tufte.
Vuxen: Rudi Hubental
 
BIM
CERT
 
Furstaff`s Diva At King of the Ring Ägare: Kenneth Eilertsen
1 AUK, 1 AUKK, HP
 
Dalstaff's Cait Sith

Ägare:
May Hauglid & Ståle Nilsen
1 JK,1 JKK Dalstaff's Dream Catcher

Ägare: Lasse Paulsen
BIR
BIG-2
4-6 mån tik
Staffy Galore Queen Latifah
 

Ägare: Chris Jørstad & Marita Guldbjørnsen
070128 Sydsvenska Terrierklubben    
Sydsvensk Terrier Veteran Mästare 2006 Int/Nord Ch KBHV – 00-02-03-04
Holstaff Caledonian Chieftain
Ägare: Agneta Wihlborg
Göteborg
070107
My Dog Internationell utst.      BIR & BIM->
42 anmälda SBT

Domare:
Wera Hübenthal
BIR
Bästa tik
CERT
Atomkrafts Jami Jami " Pimpim"

Ägare: Irene Ådefjäll
 
1a Champoinklass
2a Bästa tik
CACIB
DKUCH SUCH
Westlunds Precious

 

Ägare: Michael West
3a Bästa tik
R-CACIB
SV-06 Such Dkuch
Little Frogs Echeverria Molina "Barbro"
Ägare: Eva Lindquist
4a Bästa tik Dkuch KBHV-06
Kronsäters Ockra Offprint "Fanta"
Ägare: Stig Munk 
5a Bästa tik
Bästa ökl tik
Little Frogs Formulae Ricasoli "Nemi" Ägare: Eva Lindquist
BIM
Bästa hane
CACIB
SUCH
Lyckostaffens Rufus
"Keaton"
  Ägare: Lena Johansson
2a bästa hane
Bästa ökl hane
CERT, R-CACIB
Svenskt Championat
SUCH
Defender of the wood "Lucifer"
 

 

Ägare N Nuland
Handler:  J Sandström
4e bästa hane
 
DKUCH
Westlunds Bosco

 
Ägare: Casper Christensen
5a bästa hane
2a Championklass
SUCH
Ellinda´s Svarte Fabian


 

Ägare: L & Å Lowejko
Bästa unghund
CK
3a bästa hane
 
Magicpower´s Golden Star " Cato "

 

Ägare: Eva Folkesson

 

1a bästa jr hane
CK
But´s charming ruffians takes to two Tango Ägare: Camilla Fjellheim
2a bästa jr hane Kenmillix Staffylad "Max"
 
Ägare:
J Sandström/N Nuland
BIR valp
HP
Garpenborgs's Ylle

Ägare: Diana Nagy
BIM valp
HP
Midnigt's Nothing To Loose      Ägare: Hanna-Linah Larsson
BIR Veteran SV-98 Such Sunstaffs Que Sera Sera "Lisa"

Ägare: Eva Lindquist
Bästa uppfödargrupp,  HP Kennel Little Frogs

Ägare: Eva Lindquist
Göteborg
070106
My Dog, Nationell utst.             
47 anmälda SBT

 

Domare:
James Hayward
BIR
Bästa hane
SUCH
Lyckostaffens Rufus
"Keaton"
  Ägare: Lena Johansson
BIM SV-06 Such Dkuch
Little Frogs Echeverria Molina "Barbro"
Ägare: Eva Lindquist
2a bästa hane
Bästa ökl hane
CERT
Svenskt Championat
SUCH
Ellinda´s Svarte Fabian

 

Ägare: L & Å Lowejko
2a bästa tik Intuch Norduch Euw-06
Soft Color´s Atomkraft "Elsa"

Ägare: Eva Folkesson
3a bästa tik
BIR Veteran
SV-98 Such Sunstaffs Que Sera Sera "Lisa" Ägare: Eva Lindquist
4a bästa tik
Bästa junior
CERT
Atomkrafts Jami Jami " Pimpim"

Ägare: Irene Ådefjäll
 
2a Bästa unghund
CK

 
Magicpower´s Golden Star " Cato "

 

Ägare: Eva Folkesson

 

Unghundsklass
1auk
3aukk
CK
Furstaff`s Diva At King of the Ring

 

Ägare: Kenneth Eilertsen
 
5a Unghundsklass Lyckostaffens Ophelia   Ägare: Ralf Johansson
1a bästa jr hane
CK
But´s charming ruffians takes to two Tango Ägare: Camilla Fjellheim
2a bästa
CK
Alpha-Mosquito "Nexo" Ägare: Jennie Johansson
3a bästa jr hane  HP Crudha Acrach Chridhe
 
Ägare: Anna Svensson
4: bästa hane
CK
 
Defender of the wood "Lucifer"

 
Ägare N Nuland
Handler:  J Sandström

Valp BIR & BIM - >

BIR Valp
HP
Kenmillix Staffylad "Max"
 
Ägare:
J Sandström/N Nuland
BIM Valp
HP
Little Frogs Isa Dora Primitivo "Lilo"  Ägare: Ulla Rasmusen
3a bästa valp Garpenborg´s Ymer

Ägare: Therese Thelander
Bästa uppfödargrupp,  HP Kennel Little Frogs

Ägare: Eva Lindquist