Rasspecialen i Gränna 070707
(med reservation för ev. felaktigheter)

BIS Sunstaff's Tigeröga & BIM Magicpower's Golden Shine
Foto: Folkesson
 
Gränna
070707
Rasspecialen , Hanhundar - 67 anmälda   Domare: 
Jim  Beaufoy
Bästa hane
BIR
BIS
1a ökl
CERT
Sunstaff's Tigeröga Ägare: Rosie Nilsson
2a bästa hane
1a uhkl
Kronsäter`s Romantic Romeo
Ägare: Rosemary Åsberg
3a bästa hane Holstaff's Gamlakorsadebössor Ägare:
Hanny & Paulus Bouter, NL
4a bästa hane
1a
chkl
DKUCH
Angelic Staff Ninja

 
Ägare: Alissa Bech ,DK
5a bästa hane
2a chkl
Sunstaffs Stormhatt Ägare: U Göransson &
C Sandberg
3a ökl
CK
King of the Rings Brave Anton
 
Ägare: Freddy Paulsen, NO
4a ökl Little Frogs Ermitage Pavillon "Elvis" Ägare: Maria Persson
5a ökl Cometstaff Autostradababy  Ägare: Fam. Wiktorsson
2a bästa unghunds hane Magicpower's Golden Star " Cato" Ägare: Fam. Folkesson
 
3a uhkl 
CK
Kronsäter´s Roffe Rövare 
 
Ägare: Rosemary Åsberg/ Maria Stjernmo
4a uhkl  Goodstaff´s William Lee

 
Ägare: Anne-Lie Löfstrand
5a uhkl
HP
Breakeout's Armageddon "Aron" Ägare: Magnus Nilsson
1a jrkl Bullseye American Dream Ägare: Fam. Jerninger
4a jrkl Little Frogs Jaddico Rubino "Buddah" Ägare: Ulrika Bylund
 
5a junkl Tranmarkens Eros ,ägare ,5:e bästa junior i gränna Ägare: Ulrica Lindberg
Gränna
070707
Rasspecialen Veteranklass Hanar
 
  Domare:
Jim  Beaufoy
1a veteran hane SUCH
Midnight's Lady Killer
Ägare: Rosie Nilsson
2a veteran hane Stora Kulltorps Zazo Ägare: Joakim Sundbom
Gränna
070707
Rasspecialen, Tikar - 84 anmälda   Domare:
Barbara Ann Beaufoy
Bästa tik
BIM
CERT
Magicpower's Golden Shine "Ninja" Ägare:
J Varjela  & E Kalinainen
2a bästa tik
1a chkl
INT&FIN&S&DK CH, EstJW-05, EstW-05, SW-05, FINW-06
Magicpower's Cool Princess "Stara"
Ägare: J Varjela 
& E Kalinainen  & T Lehikoinen
3a bästa tik
1a ökl
Holstaff's Gedan Kekomi Ägare: Josefin Larsson
4a bästa tik
BIS junior
Magicpower's Royal Queen Ägare: J Varjela 
& E Kalinainen
5a bästa tik Holstaff's Inyourdreams Ägare: Fam. Larsson
2a chkl SUCH DKUCH
Crudha Daícheil Ban – Righinn "Millie"

 
Ägare: Fam. Wihlborg
4a chkl Zican’s XC-Bee Ägare: Vivica nilsson
5a chkl SuCh
Emmerdale's Eye Catcher "Titti"

 
Ägare: U.Östman & J.Sandgren
2a ökl
CK
Megabyte Moonshine
Foto: H.von Platen
Ägare: Fam. Jerninger
4a ökl
CK
Fab Staff’s Coderedatzican Ägare: Monika Johansson
3a uhkl
CK
Goodstaff´s Xeena Ägare:
Veronica & Andreas Kippner
4a uhkl
CK
Giwido´s Angel In Red "Isolde"

 

Ägare: Nathalie Andersson
5a uhkl
HP
Breakeout´s Angel From Hell

 

Ägare: Linda Larsen
2a junkl
CK
Little Frogs Jindalee Shiraz "Siri"


 
Ägare: Eva Lindquist
4a junkl
CK
Little Frogs Juliénas Fouillouses "Molly" Ägare: Birgitta Enedahl
5a junkl
HP
Emmerdale's Knocking on Heavens Door "Frida" Ägare: U.Östman & J.Sandgren
Gränna
070707
Rasspecialen Veteranklass Tikar
- 5 anmälda
  Domare:
Jim Beaufoy
1a veteran tik
BIS veteran
SUCh DkCh
Goodstaff´s Dixieland Band  "Ylle"

 
Ägare: Fam. Mets
Handler: Hanny Boulter
2a veteran tik FINV-00 INTUCH KBHV-00
Nord UCH NORDV-00 WW-02
Mastinos Moppsan
Ägare: Rosemary Åsberg
3a veteran tik SUCH SV-98
Sunstaffs Que Sera Sera
Ägare: Eva Lindquist
Gränna
070707
Rasspecialen Valpar Tikar - 36 anmälda
(4-6 mån/6-9 mån)
  Domare:
Jim Barr
Bästa Tikvalp
Kv1 Kk1 Hp BIM
4-6 månader
Mellow-Muffin "Mimla" 
 
Ägare: Emma Fredlund
4-6 mån
2a Bästa Valp
HP
Harrystaffs Bacardi Black Breezer Ägare: Benneth Skogsberg
 
3a Bästa valp
4-6 mån
Bäckebo's Aghaboe "Ada" Ägare: LiseLotte Anderson
4a Bästa valp
4-6 mån
Hooligan-Holly "Katla" Ägare: Jessica Fält
5a Bästa valp
4-6 mån
Challock's Red Lady Of Skystaff Starbuck
"Coda"
Ägare: Elin Josefsson
Bästa valp
BIM valp
6-9 mån
Albermarbulls Sigrid Jensen Ägare:
Maritha & Frank Jensen
2a Bästa valp
6-9 mån
Goodstaff´s Zeebra Wannabe "Swea"

 
Ägare: Ninja Moisio
3a Bästa valp
6-9 mån
Elite staff Angel Athena Ägare: Fredrik Boman
4a Bästa valp
6-9 mån
Sunstaffs Apple Blossom "Zoë"

 
Ägare: SusanneThunström
5a bästa valp 6-9 mån Herostaffs Lucky Dita

 
Ägare: Emelie Wandland
Gränna
070707
Rasspecialen Valpar Hanar - 21 anmälda
(4-6 mån/6-9 mån)
  Domare:
Jim Barr
4-6 mån
Bästa Valp
HP
BIR Valp 
BIS-2a Valp
Heavencanwait "Goliat"


 
Ägare: Åsa Bergström
4-6 mån
2a Bästa Valp
Sarlucean Ali Gee Ägare: Mikaela Jansson
4-6 mån
3a Bästa Valp
Giwido’s Boogie Man Ägare: Emelie S-Kajle
Bästa valp
6-9 mån
BIS Valp
Crudha Domhan Daan Mooar "Solo"

 
Ägare: J-E & Tina Laursen ,DK
2a Bästa valp
6-9 mån
 
Cometstaff Birthday Boy

 
Ägare: Fam. Högberg/Mets
3a Bästa valp
HP
6-9 mån
Longdrive White Lightning "Vegas"

 
Ägare: kennel Herostaff
Handler: Sharon Smith
4a bästa valp 6-9 mån Elite staff Angel Atlas

 
Ägare: Fredrik Boman
 
5a bästa valp 6-9 mån Poorman's Quarterkilo "Easton"
 
Ägare: Agneta Andersson
Gränna
070707
Klubbmästerskap
Lydnadsklass I-III
- 6 anmälda
  Domare: 
Bengt Gustafsson
Tävlings ledare: Peo Stenh
Klubbmästare
1a klass III

Vinnare av Brain & Beauty
Stora Kulltorps Sweet Marie "Kajsa" Ägare: Camilla Thörner
1a
klass 2
Steffex First Place "Troja" Ägare: Laila Ström
1a
klass 1
Fire eye's Agolloch the mantle Ägare: Carl Wallstedt
2a
klass 1
Garpenborgs Unicornico Atomico Ägare: Sofia Olsson
Gränna
070707
övriga klasser    
Bästa avelsgrupp
BIS avelsklass
Int/Nord Ch KBHV – 00-02-03-04
Holstaff's Caledonian Chieftain
Ägare: Fam. Wihlborg
BIS-2 avelsklass Kennel Magicpower's   Ägare: J Varjela 
& E Kalinainen
Bästa uppfödargrupp Kennel Little Frogs Ägare: Eva Lindquist
BIS-2
uppfödargrupp
Kennel Goodstaff's Ägare: Karin Öberg
BIS-3
uppfödargrupp
Kennel Magicpower's   Ägare: J Varjela 
& E Kalinainen
Barn med hund Melanie 11år & Black And White "Odin" Ägare: Camilla Andreassen
Bästa huvud Longdrive Blue Diamond ”Diesel” Ägare:  L & Å Lowejko
Bästa Pied Longdrive Blue Diamond ”Diesel” Ägare:  L & Å Lowejko