RESULTAT 2006
Officiell Utställning
Resultat från Ras-specialer behöver ej vara officiella
ange: hunden, uppfödaren, ägarens namn.
Utställningens plats, datum, domare,
samt Ert resultat (endast placerade hundar)
gärna även en bild på den placerade hunden!
(Med Reservation för ev. felaktigheter)

FÖR RESULTAT AGILITY/LYDNAD/BRUKS 2006  [ KLICKA HÄR ]

STHLM, Älvsjö
061210
HUND 2006, 63 anmälda SBT   Domare:
Kari Salminen
BIR
SV-06  Cruftskvalificerad
 SUCH DKUCH FINUCH
NORDUCH INTUCH SV-05
Crossbow Prinz Kronsäter "Simon"
Ägare: R Åsberg
4a Bästa hane ÖKL
CK
 
Little Frogs Domini Veneti
 
Ägare: Elin Josefsson
BIM
SV-06
Cruftskvalificerad
CERT
CACIB
Championat
Such Dkuch SV-06
Little Frogs Echeverria Molina
Ägare: Eva Lindquist
Bästa junior
CK
5e bästa tik
Cruft kvalificerad
Atomkrafts Jami Jami " Pimpim"

Ägare: Irene Ådefjäll
 
Bästa championtik
3a bästa tik
KBHV-02 SUCH DKUCH NUCH NORDUCH INTUCH Stora Kulltorps Sweet Little Frog "Maijken" Ägare: Eva Lindquist
Bästa Juniorhane Kronsäter`s Romantic Romeo
 
Ägare: R-M Åsberg
Bästa avels grupp Macadermus The Endevour "Tosh"'

Ägare: Mariana Eriksson
Norge, Hamar
061117
Nordisk vinnarutställning, 83 anmälda SBT   Domare:
Svein Helgesen
Bästa Hane
BIM
Nordisk W -06
V-04 SV-04,FIN,EST,S,N,INT CH
Jaramillos You Are My Man "Sulo"

 
Ägare: Maarit Jokitulppo
CERT
CACIB
2eBästa hane
Nordisk UCH
 
NORDUCH
Westlund´s Calle
Ägare: Rasmus Skouenby
Nordisk JW 2006
3a bästa hane
CK
Magicpower´s Golden Star " Cato "

 

Ägare: Eva Folkesson

 

4eBästa hane Zican´s Xc-Challenger

Ägare: Nathalie Andersson
/Patrik Cederlöf
5 ch-k lass
CK

 
NUCH
Zican`s Zuperman

 

Ägare: Joakim Forsberg
2e bästa tik
Nordisk JW-06
CERT
Giwido´s Angel In Red

Ägare: Nathalie Andersson
5e bästa tik
 
SUCH
Zican’s Xc-Bee

Ägare: Viveca Nilsson
1 JK, 4 JKK Dalstaff`s Dragonfly (Theo)

Ägare: Cindy Ortiz &
Ronny Barkhald
1 JK, 3 JKK,HP
 
Dalstaff`s Dèjà Vu (Eilita)

Ägare:
Ø Bjerke & M-L Vesse
1 AUK Dalstaff`s Cid Highwind "Diablo"

Ägare: I Ørgesvik & I Nergaard
 
1 AUK
 
Dalstaff's Cait Sith (Cait)

Ägare:
May Hauglid & Ståle Nilsen
1 AUK Dalstaff`s Century Child (Fiona)

Ägare:
Katrine og Øivind Westerby
1 AUK, 5 AUKK Dalstaff's Chimerageist (Silje)

Ägare:
Jenny, Katrine & Øivind Westerby
1AUK, 1AUKK,
HP, CK
6 VK

 
Furstaff`s Diva At King of the Ring

 

Ägare: Kenneth Eilertsen
 
Uppfödarklass
2a med HP

Kennel Dalstaff

 

  Ägare:
Katrine og Øivind Westerby
Norge
061111
Kongsberg Hundeklubb   Domare:
Erwin Deutscher
1 JK, 1 JKK, HP, 2 VK Dalstaff`s Dream Catcher (Gizmo)

Ägare: Lasse Paulsen
1 AUK, 1 AUKK,HP, 1 VK, CERT, 2 BHK
 
Dalstaff's Cait Sith (Cait)

Ägare:
May Hauglid & Ståle Nilsen
1 AUK,1 AUKK, HP, 1 VK, CERT, 2 BTK Dalstaff`s Century Child (Fiona)

Ägare:
Katrine og Øivind Westerby
Polen
061110
Världsutställningen, 145 anmälda SBT   Domare-Tikar:
Dorota Kuczyńska-Standełło (PL)
Championklass
3e bästa  tik

 
Intuch Norduch Euw-06
Soft Color´s Atomkraft "Elsa"

Ägare: Eva Folkesson
Intermediate class 3a bästa tik


 
Crudha Díacheil Ban-Righinn Ägare: Agneta Wihlborg
Juniorklass
3e bästa  hane
Magicpower´s Golden Star " Cato "

 

Ägare: Eva Folkesson

 

Danmark
061105
Herning Dansk Kennelklub   Domare:
P.Heik-Lehkonen, FI
1:a championklass
CACIB
BIR
GRUPP 4
DKUCH SUCH
Westlund´s Calle
Ägare: Rasmus Skouenby
1:a Championklass
BIM
CACIB



 
DKUCH KBHV-06
Kronsäter`s Ockra Offprint "Fanta"

 
Ägare: Stig & Helle Munk
 
ökl:
1vinder med CK
2a Bästa hane
CERT
R-CACIB
Angelic Staff Ninja
 

 

Ägare: Alissa J W Bech
Danmark
061104
Sunds Dansk Terrierklub   Domare:
P.Dondina, ITA
1:a championklass
klubcert
BIR
 
DKUCH SUCH
Westlund´s Calle
Ägare: Rasmus Skouenby
BIM
CERT
Enodden's Guardian Angel
 

Ägare: Søren Jæger
2a Bästa hane
CERT
DK CHAMPIONAT
DKCH
Enodden's Independent Victor
 

Ägare: Thomas Hvims
1:a Championklass
Klubcert
2a bästa tik



 
DKUCH KBHV-06
Kronsäter`s Ockra Offprint "Fanta"

 
Ägare: Stig & Helle Munk
 
Uppfödarklass

BIS-2

DKCH SCH
Enodden's Impressive Ironman Odin
Enodden's Kind Devil
Enodden's Guardian Angel
Enodden's Now And Forever

Opdrætter:
Søren Jæger
Kennel Enodden
Växjö
061104
SKK INT
 
  Domare:
Ingrid Borchorst, DK
BIR
CERT
CACIB

Bästa hane
Ellinda's Svarte Fabian "Balder"

Ägare: Leo & Åsa Lowejko
BIM
Bästa tik
CERT
CACIB
Crudha Díacheil Ban-Righinn Ägare: Agneta Wihlborg
1a Jr klass
2a Bästa hane

 

Longdrive Blue Diamond ”Diesel”
 

Ägare: Leo & Åsa Lowejko
 
Ökl1, Btkl3
R-CACIB
Mastino's sundance with joy
 

Ägare: Emma Fredlund
Holland
061014
Kampionschapsclubmatch 2006

Domare:
Eric Galvin, UK -Tikar
Alan Hedges, UK -Hanar
BOB
BIS
 
DKUCH SUCH
Westlund´s Calle
Ägare: Rasmus Skouenby
Bästa Ungtik Crudha Díacheil Ban-Righinn Ägare: Agneta Wihlborg
Hallstahammar
061014
Terrierklubben   (19)+25 anmälda SBT   Domare:
Patrik Cederlöf
BIR
Bästa tik
 
SUCH
Boldmore Spoiled Rotten "Jennie"
 
Ägare: Erica Eriksson
BIM
Bästa hane
CERT
1a jrklass
CK
Giwido’s Amazing Black Mamba Ägare: Marianne Nilsson
2 Jkk
2a Bästa hane
CK
Kronsäter`s Romantic Romeo
 
Ägare: R-M Åsberg
2a Bästa tik
CERT
Rottéwas Cittra Ägare: Johan & Maarit
4a Bästa tik
1junkl
CK
Giwido´s Angel In Red

Ägare: Nathalie Andersson
2Jkk
5a
Bästa tik
CK

 
Kronsäters Rut Rödluva

Ägare: R. Åsberg
Valp 4-6mån
BIR
Fire Eye's Anvil Pow Wow
 

Ägare:
A Israelsson & D Brunholtz
Valp 6-9 mån BIR
1a pris
HP
Breakeout's Armageddon

Ägare: Magnus Nilsson
Valp 6-9mån tikar
2:a pris
HP
Metalstaff Little Girl In Bloom ”Lizzy”

 

Ägare: Fam. Leino
Valp 6-9mån hanar
2:a pris
Metalstaff Waiting for an alibi ”Zack”

Ägare: S Jonsson & G Hjelm
 
Sundsvall
061008
Västernorrlands Kennelklubb
48 anmälda SBT
  Domare:
Veli-Pekka Kumpumäki
BIR
CERT
CACIB
Sunstaff’s Tigeröga

LÄNK
TILL BILD

Ägare: Rosie Nilsson
2a Bästa hane
 
SUCH
Mastinos Sandyman John
 
Ägare: I & T Örtberg
Bästa Jr hane
CK
3a Bästa hane
Magicpower´s Golden Star " Cato "

 

Ägare: Eva Folkesson

 

4a Bästa hane Zican´s Xc-Challenger

Ägare: Nathalie Andersson
/Patrik Cederlöf
5a Bästa hane
Bästa veteran
Midninght´s Lady killer

 

Ägare: Rosie Nilsson
BIM
Bästa tik
FinuCh KBHV-03 Norduch NV-03
Atomkraft´s
Abrakadabramadetomastinos
"Humlan"
Ägare: T & I Örtberg
2a Bästa tik
CERT R-CACIB
Midnight's Mynta Ägare: Anna Forsberg
3a Bästa tik
2 chkl ,CK
SUCH Lyckostaffens Keira Ägare:
A Westberg & M Persson
4a Bästa tik

 
Intuch Norduch Euw-06
Soft Color´s Atomkraft "Elsa"

Ägare: Eva Folkesson
5a Bästa tik
 
Midnights Kitchi Kitchi Cool
 
  Ägare: Rosie Nilsson
Bästa juniortik
CK
Giwido´s Angel In Red

Ägare: Nathalie Andersson
Bästa avelsklass Such Midningts Lady Killer

Ägare: Rosie Nilsson
Bästa Uppfödargrupp Kennel Midnights

Ägare: Rosie Nilsson
Norge
061001
Norsk dalmatiner klubb   Domare:
Dan Ericsson
BIR
Cert
 
NV-06
Jahvestaff`s Berekia Maya
Ägare: Bjørn Ulriksen
og Marianne Gundersen
Norge, Bergen
061001
Bergen Selskaps- og Brukshundklubb
 
  Domare:
Frank Kane, GB
CK.CHK.BHK.
BIR
BIG 5
NUCH
Zican`s Zuperman

 

Ägare: Joakim Forsberg
 JK, 1 JKK, HP, 1 VK, CERT, 1 BTK, BIM
 
Dalstaff`s Dèjà Vu (Eilita)

Ägare:
Ø Bjerke & M-L Vesse
1AUK.1AUKK.
HP.2VK.CK.2BTH

 
Oxbury Snowy
 

Ägare: Joakim Forsberg
Eckerö, Åland
060923
Internationell                    BIR & BIM ->>
 

Domare:
Wilfried Peper
 
BIR
Bästa hane
CERT
Bästa jr hane
CK
 
Magicpower´s Golden Star " Cato "

 

Ägare: Eva Folkesson

 

2a Bästa hane
CK
CACIB
SUCH
Mastinos Sandyman John
 
Ägare: I & T Örtberg
BIM
Bästa tik
CACIB
 
Intuch Norduch Euw-06
Soft Color´s Atomkraft "Elsa"

Ägare: Eva Folkesson
2a Bästa tik
R-CACIB
FinuCh KBHV-03 Norduch NV-03
Atomkraft´s
Abrakadabramadetomastinos
"Humlan"
Ägare: T & I Örtberg
3a Bästa tik
CERT
Finskt championat
SUCH FINCH
Midnight´s Get It All
  Ägare: Rosie Nilsson
Ballerup, Danmark
060917

Dansk kennel klub
48
anmälda SBT

  Domare:
Nick Hammond, IE
Cert, CACIB,
1 btkl, BIR,
KBHV-06
Dansk Champion
DKUCH KBHV-06
Kronsäter`s Ockra Offprint "Fanta"

 
Ägare: Stig Munk &
Helle Hog Fredriksen
 
BIM
CACIB
DKUCH KBHV-06
Tovdal Gallant Knight of Hellstaff  "Kenzo"
Länk till bild Ägare:
Kasper & Mette Olsen?

 
2a champion klass
2a bästa hane
 
LTCH IECH,NORD UCH
Feegarron Captain
Ägare: Thomas Jerninger
Ökl: 1.præmie 1.Vinder med CK
3a bästa hane
CERT
Angelic Staff Ninja
 

 

Ägare: Alissa J W Bech
Bästa unghund
CK
Indianstaff Easy Rider
 
Ägare: Monica Christensen
1a jr klass
CK
3e bästa tik

 
Scarface go metalstaff Ägare: Thomas Jerninger
Partille
060916
     
Valpklass 6-9 mån BIR-valp  HP
BIG-3

 
Kings & Queens´s Freaky Fashion "Tindra"
 

Ägare: Rebecca Nyberg
 
GBG, Kallebäck
060916
Västkustvalpen   Domare:
Mona Hedman
Valpklass 4-6 mån
BIR- valp
Kenmillix Staffylad "Max"

Ägare:
J Sandström / N Nuland
 
Valpklass 6-9 mån BIR-valp 

 
Kings & Queens´s Freaky Fashion "Tindra"
 

Ägare: Rebecca Nyberg
 
Hårlev, Danmark
060916

Dansk terrier klub
48
anmälda SBT

  Domare:
Markku Kipinä
Bästa hane
Dansk Champion
Nordisk champion
 
LTCH IECH,SUCH,FINUCH DKUCH NUCH
Feegarron Captain
Ägare: Thomas Jerninger
Bästa unghund
CK
Indianstaff Easy Rider
 
Ägare: Monica Christensen
1a Bästa jr klass
HP

 
Scarface go metalstaff Ägare: Thomas Jerninger
Orre, Norge
060910
Norsk kennel klub   Domare:
Kirsti Lummelampi
1AK.1VK.
CERT
CACIB
BIR
Norsk champion
NUCH
Zican`s Zuperman

 

Ägare: Joakim Forsberg
1AUK.2AUKK Oxbury Snowy
 

Ägare: Joakim Forsberg
Bjuv
060910
Sydsv. Terrierklubben   Domare:
Birgit Soley
BIR FinuCh KBHV-03 Norduch NV-03
Atomkraft´s
Abrakadabramadetomastinos
"Humlan"
Ägare: T & I Örtberg
BIM
CERT
Svensk Champion
SUCH
Mastinos Sandyman John
*osäker uppgift*
Ägare: I & T Örtberg
2a Bästa tik
CERT
Svensk Champion
SUCH
Vilja
Ägare: Nina Ravelin
Söndersö, DK
060910
Dansk Terrier klub   Domare: ?
Bästa unghund
5a bästa hane
CERT
Stora Kulltorps Lucky One

Ägare: Kiki Madsen?
Sofiero, Helsingborg
060909
SKK INT, 26 anmälda SBT
 
  Domare:
Kevin Brown
BIR FinuCh KBHV-03 Norduch NV-03
Atomkraft´s
Abrakadabramadetomastinos
"Humlan"
Ägare: T & I Örtberg
CERT
Bästa Hanhund
CACIB
BIM
Svensk Champion

 
DKUCH SUCH
Westlund´s Calle
Ägare: Rasmus Skouenby
2a Bästa tik
CERT
bästa Junior 1
CK
Atomkrafts Jami Jami " Pimpim"

Ägare: Irene Ådefjäll
 
3a Bästa tik
R-CACIB
Bästa unghund
CK
 Little Frogs Formular Ricasoli "Nemi" LÄNK TILL BILD Ägare: Eva Lindquist
4a Bästa Tik
bästa öppenklass
CK
Little Frogs Echeverria Molina Ägare: Eva Lindquist
Öland Böda
060903
Småland-Öland Kennelklubb
 
  Domare:
 Susan Kealy
1a unghundsklass
1uhkk
CK
CERT
Bästa tik
BIR
Crudha Díacheil Ban-Righinn Ägare: Agneta Wihlborg
1a juniorklass HP
1a juniorhane CK, CERT
Bästa hane
BIM
Crudha Acrach Chride
 
  Ägare: Anna Svensson
 
Tånga Hed
060902
VÄSTSVENSKA TERRIERKLUBBEN
10 anmälda SBT
  Domare:
Alex Krailnikoff
 
BIM
CERT
Defender Of The Wood "Lucifer"

 

LÄNK TILL BILD Ägare: Niclas Nuland
Bästa junior tik
CK
bästa tik
CERT
BIR
Atomkrafts Jami Jami " Pimpim"

Ägare: Irene Ådefjäll
 
Högbo Bruk
060902
    Domare:
Inger Hansson
BIR FinuCh KBHV-03 Norduch NV-03
Atomkraft´s
Abrakadabramadetomastinos
"Humlan"
Ägare: T & I Örtberg
1a JKK, CK, Cert, Bästa hane o BIM

 

Kronsäters Roffe Rövare

Ägare:
Maria Stjernmo /R. Åsberg
1a JKK, CK, Cert,
2a Bästa tik,
Bästa Junior
BIS-R Junior
 
Kronsäters Rut Rödluva

Ägare: R. Åsberg
3a  juniorhane
HP
Giwido’s Amazing Black Mamba Ägare: Marianne Nilsson
3a  juniortik
HP
Giwido´s Angel In Red

Ägare: Nathalie Andersson
BIR 4-6 mån Fantazmic Aussie Shieila

Ägare: R. Åsberg
BIM valp Breakeout´s Armageddon

Ägare: Magnus Nilsson
BIR valp 6-9 mån
HP
Metalstaff Little Girl In Bloom ”Lizzy”

 

Ägare: Fam. Leino
Norge
060827

Trondheim hundefestival Dommer:
 

  Domare:
Harry Tast
1 AUK, 2 AUKK,
HP, 4 VK
Dalstaff`s Cid Highwind "Diablo"

Ägare: I Ørgesvik & I Nergaard
 
Norge
060827

Klubben for Størreselskapshunder

  Domare:
Christiane Lafay
1 AUK, 1 AUKK, HP,1 VK, CERT, 1 BTK, BIR Dalstaff's Chimerageist (Silje)

Ägare:
Jenny, Katrine & Øivind Westerby
1 CHK, CK,
1 BHK, BIM
N UCH
Dalstaff Black Eyed Boy

Ägare: Morten Lysaker
 
1AUK, 1AUKK, HP, 1VK, CERT, 2 BHK Dalstaff's Cait Sith (Cait)

Ägare: May Hauglid & Ståle Nilsen
1 AK, 2 VK,
CK, 2 BTK
Dalstaff's Baby You’re So Cool (Cleo)

Ägare: Katrine & Øivind Westerby
Opdretterklasse

HP

Dalstaff`s ( med Gonzo, Cleo, Cait og Silje)
Very typical heads, Bodys  formarks Typical expressions  Excellent breeder

  Katrine & Øivind Westerby
Söndersö, Danmark
060827
Dansk Terrierklub     ,anmälda SBT 26

 
  Domare:
Ingrid Borchorst, DK
BIR
Bästa hanhund
1a Championklass CK
klubcert
 
Dk Ch
Westlund´s Calle
Ägare: Rasmus Skouenby
1.a Championklass CK
klubcert
BIM
DK Ch SuCh Westlunds Presious
 

Ägare: Michael West
2a Championklass CK
2a Bästa hanhund
CK
DKUCH
Enodden's Hot'n Tough Anthon

 
Ägare: Tina E. Nielsen
4a Champion klass CK
4a Bästa hanhund
1a seniorklass CK
3a BIS SENIOR
 
Nord Int Ch KBHV-00-02-03-04
Holstaff Caledonian Chieftain
Ägare: Agneta Wihlborg
CERT
3a Bästa tik

 
Crudha Díacheil Ban-Righinn Ägare: Agneta Wihlborg
Söndersö, Danmark
060826
Dansk Terrierklub    ,anmälda SBT 28

 
  Domare:
Olive Black, Australien
BIR
Bästa hanhund
CERT
DK CHAMPION
DKUCH
Enodden's Hot'n Tough Anthon
 
Ägare: Tina Nielsen
BIM
Bästa tik
CERT
Crudha Díacheil Ban-Righinn Ägare: Agneta Wihlborg
3a Championklass CK
1a Seniorklass 
CK
3a Bästa hanhund
 
Nord Int Ch KBHV-00-02-03-04
Holstaff Caledonian Chieftain
Ägare: Agneta Wihlborg
Norge
060826
Norsk Pinscherklubb, Bærum   Domare:
Petru Muntean
1 AK,1 VK, CERT,
1 BHK, BIR, 5 BIG
NORSK CHAMPION
N UCH
Dalstaff Black Eyed Boy

Ägare: Morten Lysaker
 
1 JK, 1 JKK, HP,
2 VK, CK, 2 BHK
Dalstaff`s Dragonfly (Theo)

Ägare: Cindy Ortiz &
Ronny Barkhald
1AUK, 1AUKK Dalstaff's Cait Sith (Cait)

Ägare: May Hauglid & Ståle Nilsen
1 AUK, 1 AUKK,
HP, 2 VK
Dalstaff's Chimerageist (Silje)

Ägare:
Jenny, Katrine & Øivind Westerby
1 AK, 3 VK Dalstaff's Baby You’re So Cool (Cleo)

Ägare: Katrine & Øivind Westerby
Norrköping
060820
Internationell Utställning, anmälda SBT 34
                                                BIR & BIM->

Domare:
Patrik Cederlöf
Bästa Champion
CK
Bästa hane
CACIB
BIM
DKUCH SUCH
Enodden's Impressive Iron Man Odin

 
Ägare: Karina Nielsen
BIR
Bästa Tik
CACIB
Such & Finuch
Stormvindens Min Röda Lilyan

Ägare: Aniitta Kilpeläinen
2a bästa tik
CERT
R-CACIB
Sv. championat
SUCH
Noble Ally Jump for Life

 
LÄNK till bild Ägare :
Jalo Timo & Jenni Seppälä
3a bästa tik Bardots earth wind and fire
 
Ägare: Pernilla Söderström
4a Bästa Tik
1 CK
Little Frogs Echeverria Molina Ägare: Eva Lindquist
1a uhkl tikar
5a bästa tik

 
Cometstaff Airhostess

Ägare:  Mets/Högberg
Bästa ökl hane
CK
Ellinda´s Svarte Fabian Ägare : Åsa Lowejko
2a bästa hane
CERT
Bästa jr hane
CK
 
Magicpower´s Golden Star " Cato "

 

Ägare: Eva Folkesson

 

2a Bästa jr hane
HP
Giwido’s Amazing Black Mamba Ägare: Marianne Nilsson
Bästa jr tik
HP
Giwido´s Angel In Red

Ägare: Nathalie Andersson
3a Bästa jr tik Holstaff's Heavenly Hope "Megan"
 

Ägare:
Christina & Mikaela Forss
BIR veteran
 
SUCh DkCh
Goodstaff´s Dixieland Band
Ägare: Petra Mets
BIS-2 uppf.grp
Bästa uppfödargrupp
HP
Kennel Sunstaff domare: Kenneth Edh, 17st uppf.grp
deltog
Charlott Sandberg &
Ulrica Göransson
Norge, Kristiansand
060820
Norsk Miniatyrhund Klubb Agde   Domare: 
Sean Delmar
1AUK, 1AUKK,
HP, 2VK
Dalstaff's Cait Sith (Cait)

Ägare:
May Hauglid & Ståle Nilsen
Norge, Kristiansand
060819
Norsk Terrier Klubb
 
  Domare:
Hans Van Den Berg
1AUK, 1AUKK,
HP, 2VK
Dalstaff's Cait Sith (Cait)

Ägare:
May Hauglid & Ståle Nilsen
Nyköping
060819
Internationell Utställning, anmälda SBT 33
                                         BIR & BIM->

Domare:
Elsbeth Clerc
BIG Domare:
Dan Eriksson
Bästa champion
CK
Bästa hane
CACIB
BIR
BIG-3
DKUCH SUCH
Enodden's Impressive Iron Man Odin

 
Ägare: Karina Nielsen
1ck, CERT
Bästa ökl hane
2a Bästa hane
Kronsäters Little Giant   Ägare:
Kristina Persson Fork
4a Bästa hane Zican´s Xc-Challenger

Ägare: Nathalie Andersson
/Patrik Cederlöf
BIM
Bästa tik
CACIB
Internationellt
Championat
Intuch Norduch Euw-06
Soft Color´s Atomkraft "Elsa"

Ägare: Eva Folkesson
1 CK
3a Bästa tik
Little Frogs Estola La Mancha
 
Ägare: Elin Josefsson
Bästa jr hane
CK
 
Magicpower´s Golden Star " Cato "

 

Ägare: Eva Folkesson

 

Bästa jr tik
CK
Giwido´s Angel In Red

Ägare: Nathalie Andersson
2a Bästa jr tik
HP
Holstaff's Heavenly Hope "Megan"
 

Ägare:
Christina & Mikaela Forss
Bästa uppfödargrupp
HP
Kennel Little Frogs


foto: J. Huovinen

Eva Lindquist
Ronneby
060813
SKK                                           BIR & BIM->

 

Domare:
John Hartigan
BIR
Bästa Champion
CACIB
DKUCH SUCH
Enodden's Impressive Iron Man Odin

 
Ägare: Karina Nielsen
BIM
CERT
CACIB
 
Colombine Ägare: Maria  Lindsjö
1a Veteran
CK
Bästa Veteran
2a Bästa hane
Nord Int Ch KBHV-00-02-03-04
Holstaff Caledonian Chieftain
Ägare: Agneta Wihlborg
1a junior
CK
3a Bästa hane
CERT
Crudha Allaidh Eich Ägare: Maria Olsson
3a Bästa tik
CK
Vilja Ägare: Nina Ravelin
Norge, Oslo
060812
Norsk Vinner Bjerke, anmälda SBT  53   Domare:
Kari Engh
BIR
Nuch
NW-06
 
FINUCH,SUCH,ESTCH,LTCH,LVCH,
SVNCH,BALTCH, NUCH,NW-06
Hoppingham´s Function Eight

Ägare: Anitta Kilpelainen
BIM
Cert
Cacib NV-06
NV-06
Jahvestaff`s Berekia Maya
Ägare: Bjørn Ulriksen
og Marianne Gundersen
2a Bästa hane Zican´s Xc-Challenger

Ägare: Nathalie Andersson
/Patrik Cederlöf
Bästa junior
Crufts kvalificerad
3a Bästa tik
Giwido´s Angel In Red

Ägare: Nathalie Andersson
2a Bästa jr-hane Giwido’s Amazing Black Mamba Ägare: Marianne Nilsson
2a Bästa jr tik
 
Scarface go metalstaff Ägare: Thomas Jerninger
1AUK, 1AUKK, HP, 2VK, CK, 3BHK Dalstaff`s Cid Highwind "Diablo"

Ägare: I Ørgesvik & I Nergaard
 
1 AUK, 2 AUKK, HP, 4 VK, CK Dalstaff's Chimerageist (Silje)

Ägare:
Jenny, Katrine & Øivind Westerby
1 AUK, 3 AUKK, HP, 4 VK, CK, Dalstaff's Cait Sith (Cait)

Ägare: May Hauglid & Ståle Nilsen
Askersund
060812
Nationell                           BIR & BIM->
 

Domare :
Britta Roos -Börjesson
BIR
Bästa hane
SUCH
Lyckostaffens Rufus
"Keaton"
  Ägare: Johan Liljegren
BIM
Bästa tik

 
Norduch Euw-06
Soft Color´s Atomkraft "Elsa"

Ägare: Eva Folkesson
2a Bästa tik Lyckostaffens Ophelia   Ägare: Ralf Johansson
Bästa junior
CK
2a Bästa hane
CERT
Magicpower´s Golden Star " Cato "

 

Ägare: Eva Folkesson

 

3a Bästa hane
CK
Chiron   Ägare: Kent Lönnberg
Norge, Nesbyen
060806
Norsk Terrier Klubb, 12 st anmälda SBT
 
  Domare : Per Iversen
Cert
BIR
Zican`s Zuperman

 

Ägare: Joakim Forsberg
BIM
Cert
 
NV-06
Jahvestaff`s Berekia Maya
Ägare: Bjørn Ulriksen
og Marianne Gundersen
1 AUK, 1 AUKK, HP, 3 VK Dalstaff's Cait Sith (Cait)

Ägare: May Hauglid & Ståle Nilsen
1 AUK, 3 AUKK Dalstaff's Chimerageist (Silje)

Ägare:
Jenny, Katrine & Øivind Westerby
1 AK, 4 VK Dalstaff's Baby You’re So Cool (Cleo)

Ägare: Katrine & Øivind Westerby
Fengerfors
060806

 

Domare : Alex Krasilnikoff
BIS-Domare: Birgitta Hasselgren
BIR
1:a Bis junior
Bästa junior
CK
Bästa hane
CERT
Magicpower´s Golden Star " Cato "

 

Ägare: Eva Folkesson

 

BIM
Bästa tik

 
Norduch Euw-06
Soft Color´s Atomkraft "Elsa"

Ägare: Eva Folkesson
Norge, Nesbyen
060805

 Irsk Ulvehund klubb , 14 anmälda SBT (vuxen)

  Domare : Keith Lovell
BIR
Cert
 
NV-06
Jahvestaff`s Berekia Maya
Ägare: Bjørn Ulriksen
og Marianne Gundersen
Cert
BIM
Zican`s Zuperman

 

Ägare: Joakim Forsberg
3 BTK CK Oxbury Snowy
 

Ägare: Joakim Forsberg
1 AUK, 1 AUKK, HP, 3 VK Dalstaff's Cait Sith (Cait)

Ägare: May Hauglid & Ståle Nilsen
1 AUK, 3 AUKK Dalstaff's Chimerageist (Silje)

Ägare:
Jenny, Katrine & Øivind Westerby
1 AK, 4 VK, CK, 4 BTK Dalstaff's Baby You’re So Cool (Cleo)

Ägare: Katrine & Øivind Westerby
Litauen, Vilnius
060805
    Domare : Martha Heine
BIR
LT CC
CACIB
LT Champion
LTCH IECH,SUCH,FINUCH
Feegarron Captain
Ägare: Thomas Jerninger
BIM
LT CC
CACIB
Nord JW-05
Hoppingham´s Sàrù a Hathair

LÄNK till bild
 

Ägare: Anitta Kilpelainen
Svenstavik
060805
Jämtland/Härjedalens KK Nationell
anmälda SBT 
18
 
  Domare :
Maija Mäkinen
BIR
 
Finuch,such,estch,ltch,lvch,svnch,baltch,
Hoppingham´s Function Eight

Ägare: Anitta Kilpelainen
2a Bästa Hane
CERT
Emmerdale's Hfuhruhurrs Ägare: S & H Bengtsson
3:a bästa hane 1+Ck Little Frogs Fetzer Zinfandel "Sture"

 
Ägare: Tomas Strandell
1,1 Öppen klass Emmerdale's Gentleman Ägare: Patrik & Malin Lindahl
BIM
CERT
CHAMPIONAT
SUCH Lyckostaffens Keira

Ägare:
A Westberg & M Persson
2a Bästa Tik Mastino's Ramona Red Dragon   Ägare: Inger Örtberg
1junkl
HP

 
Scarface go metalstaff Ägare: Thomas Jerninger
Bröndby
Danmark
060730
Internationell Utställning, anmälda SBT  49
                                             
                                                       BIR & BIM->

Domare : Robert Verhulst
Grupp Domare : Paul Martin
BIR
CACIB
CERT
1a Bästa hane
CHAMPIONAT
BIG-3

 
DKUCH
Westlunds Bosco

 
Ägare: Casper Christensen
BIM
CACIB
CERT
Lollypop of Three Land´s Point
 
Ägare: Michel Agterberg
1a Championkl CK ,R-CACIB
2a Bästa hane CK
1a Veterankl.CK
1a Avelskl. CK
Nord Int Ch KBHV-00-02-03-04
Holstaff Caledonian Chieftain
Ägare: Agneta Wihlborg
Ransäter
060729
anmälda SBT  16   Domare:
Kurt Nilsson
BIR
CERT
Mastinos Sandyman John Ägare: I & T Örtberg
2a Bästa Hane Chiron Ägare: Kent Lönnberg
BIM
CERT
Kedisto??   Ägare: ?
2a Bästa Tik Little Frogs Echeverria Molina Ägare: Eva Lindquist
Bröndby
Danmark
060729
Internationell Utställning, anmälda SBT  49
                     
                                                     BIR & BIM->

Domare :
Martha Heine
BIR
Bästa tik
CACIB

 
Norduch Euw-06
Soft Color´s Atomkraft "Elsa"

Ägare: Eva Folkesson
BIM
Bästa hane
INT & FIN & S & DK & EST CH, Nordw-04,
Nordw-05, ESTW-05
Lackyle Ceann Miotal

Ägare:
E Kalinainen & J Varjela
2a Bästa junior hane
CK
 
Magicpower´s Golden Star " Cato "

 

Ägare: Eva Folkesson

 

Bröndby
Danmark
060728
Internationell Utställning, anmälda SBT  39

                                               BIR & BIM->
 

Domare :
Marja Talvitie
BIR
CACIB
Bästa tik

 
DKUCH SUCH Fin Ch & ETSJW-05
& ESTW-05 & SW-05
Magicpower´s Cool Princess
 

Ägare :
E Kalinainen & J Varjela
BIM
Bästa hane
INT & FIN & S & DK & EST CH, Nordw-04,
Nordw-05, ESTW-05
Lackyle Ceann Miotal

Ägare:
E Kalinainen & J Varjela
Bästa junior hane
CK
2a bästa hane
CERT
Magicpower´s Golden Star " Cato "

 

Ägare: Eva Folkesson

 

Bröndby
Danmark
060727 

 
Internationell Utställning, anmälda SBT  37

                                             BIR & BIM->

Domare :
A Satoca Santos
BIR
CACIB
CERT
1a Bästa hane
CHAMPIONAT
DKUCH SUCH
Enodden's Impressive Iron Man Odin

 
Ägare: Karina Nielsen
BIM
Bästa tik
CACIB

 
Norduch Euw-06
Soft Color´s Atomkraft "Elsa"

Ägare: Eva Folkesson
2a Bästa tik CERT
Danskt championat
 
SUCH Fin Ch & ETSJW-05 & ESTW-05 & SW-05
Magicpower´s Cool Princess
 

Ägare :
E Kalinainen & J Varjela
2a Bästa junior hane
CK
 
Magicpower´s Golden Star " Cato "

 

Ägare: Eva Folkesson

 

Västerås
060723
anmälda SBT  49   Domare:
T Hehir
BIR
BIG-2
 
SUCH
Boldmore Spoiled Rotten "Jennie"
 
Ägare: Erica Eriksson
BIM INT & FIN & S & DK & EST CH, Nordw-04,
Nordw-05, ESTW-05
Lackyle Ceann Miotal

Ägare:
E Kalinainen & J Varjela
2a Bästa hane
CERT
Sv Championat
SUCH N UCH
Proudstaff`s Crack The Whip

 
Ägare: Jens & Silje Blichfeldt
1 Hp
Bästa jr-hane
Giwido’s Amazing Black Mamba Ägare: Marianne Nilsson
2a tik Ökl
CK

 
Fab Staff's Charlies-Angel

Ägare: Johan Nordstrandh
Bästa jr-tik
CK

4e Bästa tik
 
Scarface go metalstaff Ägare: Thomas Jerninger
Bästa
unghunds- tik
CK
Boldmore Second Chance "Anna"
 

Ägare: Erica Eriksson
CERT
R-CACIB
Rottéwas Cittra Ägare: Johan & Maarit
Bästa veteran Goodstaff’s Kuckeliku

Ägare: Vivica Nilsson
2a bästa veteran Goodstaff’s Full Contact

Ägare: Vivica Nilsson
Högbo Bruk
060716
Internationell,  anmälda SBT  29
                                                   BIR & BIM->

Domare:
Torsten Himmrich
 
BIR
Bästa tik
CACIB
 
SUCH Fin Ch & ETSJW-05 & ESTW-05 & SW-05
Magicpower´s Cool Princess
(till höger på bilden)

Ägare :
E Kalinainen & J Varjela
BIM
Bästa hane
CERT
CACIB
Fin & Est Ch Powerpaws World Acciaim

Ägare: Ann-Mari Grönroos
Bästa junior hane
CK
4a bästa hane
 
Magicpower´s Golden Star " Cato "

 

Ägare: Eva Folkesson

 

2a Bästa tik
R-CACIB

 
Norduch Euw-06
Soft Color´s Atomkraft "Elsa"

Ägare: Eva Folkesson
3a Bästa tik
CERTÖkl, 1,1
CK
Strong Stael Betty Baracuda

 
Ägare: Catrin Waern
Högbo Bruk
060715
Internationell,  anmälda SBT  31   Domare:
Carl-Gunnar Stafberg
BIR
CACIB
Bästa hane
Sunstaffs Stormhatt
(till vänster på bilden)

Ägare :
U Göransson & C Sandberg
BIM
CACIB
Bästa tik 
 
SUCH Fin Ch & ETSJW-05 & ESTW-05 & SW-05
Magicpower´s Cool Princess
(till höger på bilden)
Ägare :
E Kalinainen & J Varjela
1a öppenklass hane
CK
Mastinos Rock Around The Clock Ägare: Anne-Lie Löfstrand
& Ronny Niska

 
Bästa junior
CK
2a Bästa tik
CERT
 
Atomkraft Jami Jami

 
Ägare: Irené Ådefjäll
Bästa junior
hane
 
Magicpower´s Golden Star " Cato "

 

Ägare: Eva Folkesson

 

Högbo Bruk
060714
Internationell,  anmälda SBT  30   Domare:
Ove Germundsson
BIR
CERT
CACIB
Bästa hane
Sunstaffs Stormhatt
(till höger på bilden)

Ägare :
U Göransson & C Sandberg
BIM
CERT
CACIB
Bästa tik 
Sv Championat
SUCH Fin Ch & ETSJW-05 & ESTW-05 & SW-05
Magicpower´s Cool Princess
(till vänster på bilden)
Ägare :
E Kalinainen & J Varjela
2a Bästa tik
R-CACIB
SuCh Emmerdale's Eye Catcher Ägare:
U-B Östman & J.Sandgren
Bästa junior
CK
5a Bästa hane
 
Magicpower´s Golden Star " Cato "

 

Ägare: Eva Folkesson

 

2a Bästa hane
Bästa veteran
INT, S,N,FIN uCh SV-02 JWW-98
Sunstaffs Quarter Pounder

Ägare: U-B Östman
3a öppen klass
tikar
Strong Stael Betty Baracuda

 
Ägare: Catrin Waern
Norge
060709
Vestnes Hundklubb   Domare :
Kari Engh
1AUK,1AUKK,HP,
1VK,CERT,1BHK,
BIR,4BIG
Dalstaff`s Cid Highwind "Diablo"

Ägare: I Ørgesvik & I Nergaard
 
Piteå
060709
Norrlands Terrierklubb, anmälda SB9
 
  Domare :
Cathy Delmar
BIR
1a Bästa tik
Ch Hoppinghamn's Ciar Aislinn Ägare: A.Kilpeläinen
2a Bästa tik
CERT
Emmerdale's French Kiss Ägare: Irma Lauhakari
3a Bästa tik
CK
SuCh Emmerdale's Eye Catcher Ägare:
U-B Östman & J.Sandgren
4a Bästa tik
CK
 
NorduCh Soft Color's Atomkraft Ägare: Eva Folkesson
BIM
CERT
CHAMPIONAT
Ch Hoppighams Function Eight Ägare: A.Kilpeläinen
Bästa junior
CK
2:a Bästa hane
 
Magicpower´s Golden Star " Cato "

 

Ägare: Eva Folkesson

 

bästa unghund 3a Bästa hane CK Machusi Special Cargo
 

Ägare:
U-B Östman & J. Sandgren
Tvååker
060709
SKK Internationell, anmälda SB13
                                      BIR & BIM->

 

Domare:
Rafael Malo Alcrudo
BIR
CERT
CACIB
Kings&Queens´s Dunder-Drive
 

Ägare: Rune Nilsson
Handler: Marie Rehnberg
2:a bästa hane
R-CACIB
Enodden's Impressive Iron Man Odin
 
Ägare: Karina Nielsen
2:a bästa tik
R-CACIB
SUCH
Phoebe
 
Ägare: Johan Sandström
3a Bästa tik
CK
ÖPK1 ÖPKK2
 
Little Frogs Estola La Mancha
 
Ägare: Elin Josefsson
3a Bästa hane
CK
ÖPK1 ÖPKK2
Little Frogs Domini Veneti
 
Ägare: Elin Josefsson
Piteå
060708
SKK Internationell , anmälda SB 18
 
  Domare :
András Korózs
BIR
1a Bästa tik
CERT CACIB CHAMPIONAT
Ch Hoppinghamn's Ciar Aislinn Ägare: A.Kilpeläinen
2a Bästa tik
R-CACIB
FINuCh Hardnose Extra Special Ägare: J.Leinonen
3a bästa tik
CK

 
Norduch Euw-06
Soft Color´s Atomkraft "Elsa"

Ägare: Eva Folkesson
4a bästa tik
CK
SuCh
Emmerdale's Eye Catcher
 

Ägare:
U-B Östman & J.Sandgren
5a bästa tik
CK
Rockonite's Carucha Ägare: Johanna Lilja
BIM
Bästa junior
CK
1a Bästa hane CERT
Magicpower´s Golden Star " Cato "

 

Ägare: Eva Folkesson

 

2a Bästa hane
CACIB
FINuChFIN-05 SuCh
Hardnose Double Jam
Ägare: J.Leinonen
3a Bästa hane
R-CACIB
Ch Hoppighams Function Eight Ägare: A.Kilpeläinen
4a Bästa hane
CK
bästa unghund
Machusi Special Cargo
 

Ägare:
U-B Östman & J. Sandgren
5a Bästa hane
CK
Rockonite's Basil Boy
 

Ägare: Irma Lauhakari
Tvååker
060708
SKK NATIONELL UTSTÄLLNING   Domare:
Siv Jernhake
BIR
CERT
Enodden's Impressive Iron Man Odin
 
Ägare: Karina Nielsen
2:a bästa tik SUCH
Phoebe
 
Ägare: Johan Sandström
ÖPK1 ÖPKK 2 Little Frogs Estola La Mancha
 
Ägare: Elin Josefsson
ÖPK 1 ÖPKK 2 Little Frogs Domini Veneti
 
Ägare: Elin Josefsson
Alfta
060709
SKK NATIONELL UTSTÄLLNING
 
  Domare:
Alex Krasilnikoff
BIR IECH,SUCH,FINUCH
Feegarron Captain
Ägare: Thomas Jerninger
BIM
CERT
Stora Kulltorps Flora Ägare: Liselotte Andersson
1a juniortik Scarface go metalstaff Ägare: Thomas Jerninger
Midnattsol utställningen Malmberget 060702 SKK  internationell


 
  Domare:
Joao Vieira Lisboa, Portugal
 
BIR
BIG-4
CERT
Atomkraft Iron Butterfly "Vilda"

 

Ägare: Lisa Sammelin
Gränna
060702
RASSPECIALEN 2006  --------- ->>>>
resultaten har flyttats till en egen sida

Resultat Gränna

Borås
060701
SKK   Domare:
Patrik Cederlöf
1 AUK
2 AUKK
HP
Dalstaff`s Cid Highwind "Diablo"

Ägare: I Ørgesvik & I Nergaard
 
1 AUK, 3 AUKK Dalstaff's Cait Sith (Cait)

Ägare: May Hauglid & Ståle Nilsen
1 AUK, 4 AUKK Dalstaff's Chimerageist (Silje)

Ägare:
Jenny, Katrine & Øivind Westerby
1 AK, CK, Res. Beste Tispe Dalstaff's Baby You’re So Cool (Cleo)

Ägare: Katrine & Øivind Westerby
6-9 mån
3a
Dalstaff's Dandelion (Dina)
 
Ägare: Stein & Stine Bjerke
Nes,Norge
060624


 

  Domare:
Cindy Pettersson
1 AUK, 1AUKK, HP, 1 VK, CERT, 1 BTK, BIR Dalstaff's Chimerageist (Silje)

Ägare:
Jenny, Katrine & Øivind Westerby
1 AK, 2 VK Dalstaff's Baby You’re So Cool (Cleo)

Ägare: Katrine & Øivind Westerby
Drammen
Norge
060618
NKK  21 st anmälda SBT       BIR & BIM->

 
Domare: Ulrica Göransson
Gruppdomare: Les Aspin
 
BIR
CACIB
Gruppe 4
N UCH
Proudstaff´s Chinese Democracy
Ägare: T Wiik & K Armtzen
BIM CACIB N UCH
Proudstaff´s Disguise the Navigator
Ägare: T Wiik & K Armtzen
2a bästa tik
CERT
R-CACIB
NORSK CH
N UCH
Proudstaff`s Crown Of Thorns
Ägare: T Wiik & K Armtzen
1 AUK, 2 AUKK Dalstaff's Cait Sith (Cait)

Ägare: May Hauglid & Ståle Nilsen
1 AUK, 1 AUKK, HP, 5 VK Dalstaff's Chimerageist (Silje)

Ägare:
Jenny, Katrine & Øivind Westerby
1 AK, 4 VK Dalstaff's Baby You’re So Cool (Cleo)

Ägare: Katrine & Øivind Westerby
Avesta
060618
    Domare:
Bengt Nilsson
BIR
CACIB
SUCH
Boldmore Spoiled Rotten
 
Ägare: Erica Eriksson
BIM
CACIB
IECH,SUCH,FINUCH
Feegarron Captain
Ägare: Thomas Jerninger
3e bästa tik
 
Norduch Euw-06
Soft Color´s Atomkraft "Elsa"

Ägare: Eva Folkesson
4e bästa tik
CERT CHAMPIONAT
SUCH
Zican’s Xc-Bee

Ägare: Viveca Nilsson
R bästa tik
CK
 
Fab Staff's Coderedatzican Ägare:
Patrik Cederlöf /Monika Johansson
Bästa junior hane CK
3e bästa hane
Magicpower´s Golden Star " Cato "

 

Ägare: Eva Folkesson

 

1 junkl tik
Metalstaff I Wanna be somebody
  Ägare: Carola Olsson
2 Junkl hanar Metalstaff Running Free   Ägare: Lina Carlsson
4 junkl tikar Akleja Ägare: Ansan Jordkärna
Avesta
060617

BIR & BIM->

Domare:
 Pia Lundberg
 
BIR
Bästa junior CK
Bästa hane Cert BIS Junior 2:a

 
Magicpower´s Golden Star " Cato "

 

Ägare: Eva Folkesson

 

BIM Norduch Euw-06
Soft Color´s Atomkraft  "Elsa"

Ägare: Eva Folkesson
Vännäs
060617
SKK INT , anmälda SB 20
 
  Domare:
Ann-Christin Molin
BIR
CACIB
SuCh
Emmerdale's Eye Catcher
 

Ägare:
U-B Östman & J.Sandgren
2a bästa tik
CK CERT
R-CACIB
Lyckostaffens Keira Ägare: Annika Westberg
3e bästa tik
CK
Lyckostaffens Julie Ägare: Cecilia Andersson
1,3 ökl
Emmerdale's Chic Celeste
 

Ägare:
U-B Östman & J.Sandgren
1,4 ökl Bardot's Earth Wind And Fire Ägare: Pernilla Söderström
1,1 hp ukl
Olivers-Ester
  Ägare: Lisa Berglund
1,2 hp ukl Katchanii's Beda   Ägare: Anita Olsén
1,1 hp junkl Mastino's Tuttifrutti   Ägare: Eldijana Mujacic
BIM
CERT, CK
Emmerdale's Hfuhruhurrs Ägare: S & H Bengtsson
2a bästa hane
CK
Warmasters Ivan Rebroff   Ägare: Robert Smulkowski
3e bästa hane
CK
Such Mastino's Outbreake

 
Ägare: Pernilla Söderström
1,2 hp ukl Emmerdale's Gentleman Ägare: Patrik & Malin Lindahl
1,3 hp ukl Little Frogs Fetzer Zinfandel
 
Ägare: Tomas Strandell
1,2 hp junkl Emmerdale's Heffaklumpen   Ägare: Emil Thelin
BIR-valp Kronsäter's Svala Svante   Ägare: Rose-Mary Åsberg
BIM-valp Lady-Diser   Ägare: Tomas Strandell
Bästa uppfödargrupp
HP
Kennel Emmerdale's   Ulla-Britt & Susanne Östman
 
Vänersborg 060611
Nationell utställning
 
  Domare:
B Hasselgren
BIR Mastinos Sandyman John Ägare: I & T Örtberg
BIM Kronsäters Quite Qualified Ägare: Rosemary Åsberg
2a bästa tik
CK
ÖPK 1 ÖPKK:1
Little Frogs Estola La Mancha
 
Ägare: Elin Josefsson
2a bästa hane
CK
ÖPK 1 ÖPKK:1
Little Frogs Domini Veneti
 
Ägare: Elin Josefsson
Karlstad
060610

BIR&BIM->
 

Domare:
Cindy Pettersson
 
BIM  CHAMPIONAT SUCH
Phoebe

 
Ägare: Johan Sandström
Helsingfors
060610
Europa Vinnare 2006   Domare:
Harri Lehkonen
EW - 06
CACIB

Cruft- Kvalificerad
Norduch Euw-06
Soft Color´s Atomkraft  "Elsa"

Ägare: Eva Folkesson
2a Bästa
junior hane
CK
Magicpower´s Golden Star " Cato "

 

Ägare: Eva Folkesson

 

Södertälje
060604

 ÖsTeK

  Domare:
Danny Gilmour
BIR
Bästa tik CHAMPIONAT
SUCH
Boldmore Spoiled Rotten
 
Ägare: Erica Eriksson
BIM
Bästa hane CHAMPIONAT
SUCH
Tangogold Red Corvette
 
Ägare: Patrik Cederlöf
2:a bästa hane
CK
bästa unghund
Garpenborg's Unicornico Atomico

 
Ägare: Sofia Olsson
BIR-veteran BIS-R veteran SUCh DkCh
Goodstaff´s Dixieland Band
Ägare: Petra Mets
BIR-valp
1 HP
Giwido’s Amazing Black Mamba Ägare: Marianne Nilsson
4:e bästa tik
2a tik ök
CK
 
Fab Staff's Coderedatzican Ägare:
Patrik Cederlöf /Monika Johansson
Norge
060603
Rase-spesialen i Norge 
anmälda SB 108 vuxen, 19 valp
  Domare:
Tony Moran, UK
BIS N UCH
Proudstaff´s Chinese Democracy
Ägare: T Wiik & K Armtzen
BIS 2 N UCH
Proudstaff`s Crack The Whip

 
Ägare: Jens & Silje Blichfeldt
BIS 3 BIM N UCH
Proudstaff´s Disguise the Navigator
Ägare: T Wiik & K Armtzen
Österbybruk
060603
Anmälda SBT: 38st
 
  Domare:
Patrik Cederlöf
BIR Crossbow Prinz Kronsäter   Ägare: R Åsberg
BIM Mastinos Moppsan Ägare: R Åsberg
bästa junior tik CK
CERT
Midnight´s Mynta
 
Ägare: Anna Forssberg
och Lars Andersson
2a bästa hane
Bästa junior
CK
CERT
Magicpower´s Golden Star " Cato "

 

Ägare: Eva Folkesson

 

Joensuu
Finland
060527
    Domare:
Markku Kipinä
BIR CERT
FIN CH
IECH,SUCH,FINUCH
Feegarron Captain
Ägare: Thomas Jerninger
1Junkl 3Btkl res. cert Scarface go metalstaff Ägare: Thomas Jerninger
Norrköping
060527
                                                     BIR&BIM->
 
Domare: 
Mannucci Massimiliano
BIR
Bästa hane
CERT
Ellinda´s Svarte Fabian Ägare : Åsa Lowejko
BIM Norduch Soft
Color´s Atomkraft

Ägare: Eva Folkesson
2a bästa hane
Bästa junior
CK
Magicpower´s Golden Star " Cato "

 

Ägare: Eva Folkesson

 

Tånga Hed
060527
Västra terrierklubben                BIR&BIM-> Domare:
Jul Hamlot, Norge

 
BIR
CERT
CHAMPIONAT
SUCH
Little Frogs Dona Ermelinda "Maya"

 

Ägare: Eva Lindquist
BIM
CERT
CHAMPIONAT
Lyckostaffens Rufus "Keaton"   Ägare: Johan Liljegren
2:a bästa tik CK Little Frogs Estola La Mancha
 
Ägare: Elin Josefsson
Bästa
uppf. grupp
Kennel Little Frogs   Eva Lindquist
Norge,Ålesund
060521
Sunnmøre Hundeklubb
 
  Domare:
Harry Tast
1JK, 2JKK
HP, 2VK
Dalstaff`s Cid Highwind "Diablo"

Ägare: I Ørgesvik & I Nergaard
 
Hässleholm
060521
SKK Internationell  Anmälda SBT: 22st
 
  Domare: Ann Rode
BIR
CERT
CACIB
 
Kings & Queens Dunder Drive   Ägare: Rune Nilsson
Handler: Marie Rehnberg
 
Skottland
060521
Scottish Staffordshire Bull Terrier Club, Scottland
200 deltagande SBT
 
Domare:
Tik: Elaine Pearson
Hane:
Dean Cund
BIS
DOG CC
N Ch
Proudstaff´s Chinese Democracy
Ägare: T Wiik & K Armtzen
Ånge
060521
    Domare:
Doddo Sandal
BIR Nuch Such
Garpenborgs Toscana

Ägare: Nathalie Andersson
BIM
N & SUCH
Zican´s Xc-Challenger

Ägare: Nathalie Andersson
/Patrik Cederlöf
BIR- valp Giwido´s Angel In Red

Ägare: Nathalie Andersson
Valpklass
1
Giwido’s Amazing Black Mamba

Ägare: Marianne Nilsson
3:e bästa tik
CERT
Zican’s Xc-Bee

Ägare: Viveca Nilsson
Hörby
060520
nationell   Domare :
Ulla Lethenström
BIM
Bästa tik
CERT
CK
Vilja Ägare: Nina Ravelin
Piteå
060514
SKK
  Domare :
Wenche Eikerseth
BIR
CERT
Kronsäter's Octavia Ontime

 

  Ägare: Linda Adeteg
Bästa valp 
HP
Northern Shine Dakota

Ägare: Magdalena Burvall
Burlöv
060513
South Scania Staffordshire Bull Terrier
Open Show 2006  (foto: Thomas Mets)
  Domare :
Jayne Winrow UK
Best in Show
BIR
N CH
Proudstaff´s Disguise the Navigator
Ägare: T Wiik & K Armtzen
BIM N Ch
Proudstaff´s Chinese Democracy
Ägare: T Wiik & K Armtzen
Valp 4-6 mån Mirrin´s Fairy Royal Golden Ruby Ägare: Gzom Samira
Valpar 6-9 mån
Hanar
1
Crudha Allaidh Eich Ägare: Maria Olsson
2 Proudstaff´s Fear No Evil Ägare: T Wiik & K Armtzen
3 Crudha Acrach Chridhe Ägare: Anna Svensson
Valpar 6-9 mån
Tikar
1 BIS- valp
Crudha Dalach O r´ Ägare: Magnus Wihlborg
/Christer Almen
2 Proudstaff´s Free Falling Ägare: T Wiik & K Armtzen
3 Delay Ägare:  Annika Widen
4 Dione Ägare: Guje Thuresson
Junior klass
hanar
1
Stora Kulltorp´s Knutte Ägare: Anita Petersson
2 Poormans Ozzy Ägare: Tor-Inge Mo
3 Crudha Dubh Doineann Ägare: Rasmus Niklasson
4 Cometstaff Actionpainter Ägare: Fredrik Klinth
Reserv Enoddens Magic Moment Ägare: Rikke Johansen
Junior klass
tikar
1
Old Cross Guns I Salute You Ägare: Hanny Bouter-Feenstra
2 Holstaff Gedan Kekomi Ägare: Josefin Larsson
3 Crudha Díacheil Ban-Righinn Ägare: Agneta Wihlborg
4 Deestaff Adina Ägare: Jan-Eric Laursen
Reserv Cometstaff Ampersand Ägare: Petra Mets
Öppen klass
hanar
1
Westlunds Bosco Ägare: Michael West
2 Proudstaf´´s Crack the Whip Ägare:
Jens Kertil Holmen & Gerd Silje
3 Proudstaff´s Deceive´n Destroy Ägare: Troels Christensen
4 Ramblestaff Rough Diamond Ägare: Gzom Samira
Öppen klass
tikar
1
Ladarna Voo Doo Girl Ägare: Agneta Wihlborg
2 Proudstaff´s Crown of Thorns Ägare: T Wiik & K Armtzen
3 Proudstaff´s Decadense Ägare: Annika Otberg
4 Goodstaff Quotha Ägare: Petra Mets
Championklass
hanar
1
N Ch
Proudstaff´s Chinese Democracy
Ägare: T Wiik & K Armtzen
2 Dk Ch
Westlund´s Calle
Ägare: Michael West
3 Nord Int Ch KBHV-00-02-03-04
Holstaff Caledonian Chieftain
Ägare: Agneta Wihlborg
4 Dk Ch
Stora Kulltorp´s Just like that
Ägare: Ulla Rasmussen
Reserv N Ch
Proudstaff´s Talkin Jive
Ägare: T Wiik & K Armtzen
Championklass
tikar
1
N CH
Proudstaff´s Disguise the Navigator
Ägare: T Wiik & K Armtzen
2 Dk Ch
Westlund´s Precious
Ägare: Michael West
3 Int UCh NV-02
Goodstaff´s Megpie in Diquise
Ägare: T Wiik & K Armtzen
Veteranklass
hanar
1
SUCh Dk Ch
Goodstaff´s John Pohlman
Ägare: Petra Mets
Veteranklass
tikar
1
SUCh DkCh
Goodstaff´s Dixiland Band
Ägare: Petra Mets
Uppfklass Kennel Proudstaff  T Wiik & K Armtzen
Avelsklass
1
Nord Int Ch KBHV - 00-02-03-04
Holstaff Caledonian Chieftain
Ägare: Agneta Wihlborg
2 Int UCh NV-02
Goodstaff ´s Megpie in Disquise
Ägare: T Wiik & K Armtzen
Larv
060506
SKK Nationell   Domare:
Anita Whitmarsch
Bästa juniortik Bismas Sweet-Emotion Ägare: Terese Andersson
Norge
060429
Norsk Dobermann klubb
 
  Domare:
Miroslav Zidar
BIM
Cert
 
NV-06
Jahvestaff`s Berekia Maya
Ägare: Bjørn Ulriksen
og Marianne Gundersen
Skellefteå
060422
ÖSTEK   Domare:
Kirsti Lumilampi
BIR
SuCh
Emmerdale's Eye Catcher
 

Ägare: U-B Östman
1,1 ukl 2bt cert BIS-unghund 4 Lyckostaffens Keira    Ägare: A. Westberg
BIM INT, S,N,FIN uCh SV-02 JWW-98
Sunstaffs Quarter Pounder

Ägare: U-B Östman
Bästa Veteran BIS 3 Veteran INT, S,N,FIN uCh SV-02 JWW-98
Sunstaffs Quarter Pounder

 

Ägare: U-B Östman
Bästa uppfödargrupp BIS 3 Kennel Emmerdale's    
Västerås
060422
    Domare:
Miklos Levente
2:a bästa hane CK Cometstaff Autostradababy Ägare: Fam. Wiktorsson
Stockholm
060416
"Lilla Stockholm"                 BIR&BIM-->> Domare: B Roos-Börjeson

 
BIR Soft Color´s Atomkraft

Ägare: Eva Folkesson
BIM Kronsäters Loaded With Love   Ägare: Jörgen &Åsa Lindberg
BIR VALP Magicpower´s Golden Star " Cato "

 

Ägare: Eva Folkesson

 

Malmö
060319
Skk int.nat utställning
  Domare:
ANDRZEJ KAZMIERSKI, Polen
BIR
CERT
CACIB
Little Frogs Estola La Mancha
 
Ägare: Elin Josefsson
BIM
CACIB
JWW-03 Nuch Such
Poormans Impressive 
  Ägare: Victor Boyle
2:a bästa hane CERT
 
Kings & Queens Dunder Drive Ägare: Rune Nilsson
Handler: Marie Rehnberg
 
Avelsklass
1
Nord Int Ch KBHV - 00-02-03-04
Holstaff Caledonian Chieftain
Ägare: Agneta Wihlborg
Bästa uppfödar grupp Little Frogs    
Norge
060204
norsk miniatyrhundklubb   Domare:
Anna-maria Tarjan
BIM
Cert
 
NV-06
Jahvestaff`s Berekia Maya
Ägare: Bjørn Ulriksen
og Marianne Gundersen
060304 ÖsTek   Domare:
Charlotte Sandberg
BIR och cert bästa tik Cometstaff Airhostess

Uppf/äg Fam Mets/Högberg
BIM cert Lyckostaffens Rufus   Ägare: Johan Liljegren
Göteborg
060108
SKK   Domare:
Benny Blid
BIR FinuCh KBHV-03 Norduch NV-03
Atomkraft´s
Abrakadabramadetomastinos
"Humlan"
Ägare: T & I Örtberg
BIM
CACIB
 KBHV00, DKCH, NCH, SUCH, NORDCH, BROV02, KLUBCH, BROGV02,
KBHV02, INTCH, RACEV02, KBHV03 Race – Vinnare -03 Crufts Qualifier 2004 KBHV04 Race – Vinnare – 04
Holstaff´s Caledonian Chieftain   
Ägare: fam Wihlborg
Ukl. Kk 1,
Btkl2
R-CACIB
CERT
Mastino´s Sundance With Joy

 

Ägare: Emma Fredlund
2:a bästa hane
CERT
R-CACIB
Zican´s Xc-Challenger

 

Ägare: Patric Cederlöf
/Nathalie Andersson
Placering Ukl CK Lyckostaffens Rufus
"Keaton"
  Ägare: Johan Liljegren
BIR-Valp
HP

 
Little Frogs Gloria Sangiovese
"Doris Dior"

 
  Ägare: Kajsa Olson
 
BIM-Valp
HP
Bismas Bo Ragamuffin Ägare: Fredrik Wigforss
Bästa uppfödargrupp
HP
Kennel Little Frogs
 
Eva Lindquist
Göteborg
06010
5
SKK
 
  Domare:
Nina Karlsdotter
BIR FinuCh KBHV-03 Norduch NV-03
Atomkraft´s
Abrakadabramadetomastinos

"Humlan"
Ägare:T & I Örtberg
BIM
1 juniorklass
CK
CERT
 
Kings & Queens Dunder Drive Ägare: Rune Nilsson
Handler: Marie Rehnberg
 
Uhk 1
Btkl 2
CERT
Little Frogs Estola La Mancha
 
Ägare: Elin Josefsson
3a bhkl
2Ukl
CK
Lyckostaffens Rufus
"Keaton"
  Ägare: Johan Liljegren
BIR-Valp
HP

 
Little Frogs Gloria Sangiovese
"Doris Dior"

 
Ägare:Kajsa Olson
 
BIM-valp
HP
Bismas Magic Touch Ägare: Johanna Karlsson
Bästa
uppfödargrupp
HP
Kennel Little Frogs
 
  Eva Lindquist